Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  balkonda mangal yakmak yasak mı

  1 ziyaretçi

  balkonda mangal yakmak yasak mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Apartmanda Mangal Yapmak Yasak Mı, Cezası Nedir?

  Apartmanda Mangal Yapmak Yasak Mı, Cezası Nedir?

  Apartmanlarda komşuluk ilişkileri ilgili kanun ve mevzuatlar ile düzenlenmiştir. Belirli kurallar ile insanların en huzurlu olmaları gerektiği evlerinin bulunduğu apartmanlar idare edilmektedir. Ancak zaman zaman komşular arasında bazı olumsuz olaylar yaşanmakta ve bunun da ysal dayanakları araştırılmaktadır. 

  Yaz aylarının gelmesi ve havaların güzelleşmesi ile bazı vatandaşlar uygun olan balkonlarında mangal yapmak istemektedirler. Mangaldan çıkan duman ve koku ise kamşuları rahatsız etmektedir. Bu durumda yaşanan anlaşmazlıklara yasal zeminde ne şekilde yaklaşıldığı merak ediliyor. Apartmanda mangal yakmak kat maliklerinin hakkı mnıdır, yoksa bir kısıtlama var mıdır? 

  APARTMANDA MANGAL YAKMAK YASAK MI?

  Apartmanda mangal yakmak gibi özel olarak tanımlanmış bir yasaklama bulunmamaktadır. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 18. maddesi gereği kat malikleri apartmanın bağımsız veya ortak kullanım alanlarını kullanırken birbirlerini rahatsız edemezler. Bu kapsamda değerlendirildiğinde apartmanda mangal yapmak usulen yasaktır. Ancak bu husus bazı apartmanların yönetim planlarında da açık şekilde ifade edilmektedir.

  APARTMANDA MANGAL YAPAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

  Apartmanda mangal yapan komşunun şikayet edilmesi için öncelikle apartman yönetimi ile iletişime geçilmelidir. Apartmanın yönetim planında mangal yapmaya dair yasak varsa bu yasak tüm kat maliklerini kapsayacaktır. Apartman yönetimi tarafından malgal yakılması nedeniyle ilgili kat malikine uyarı yapılır. Ancak bu yolla sonuç alınamaması durumda mahkeme yolu kullanılabilir.

  APARTMANDA MANGAL YAKMANIN CEZASI NEDİR?

  Apartmanda mangal yakmanın cezası şeklinde bir ceza çeşidi bulunmamaktadır. Ancak şikayet durumunda bir cezai yaptırım ortaya çıkabilir. Bu ceza da mangal yakma ile alakalı değil komşuları rahatsız etme nedeniyle verilir. Mahkeme süreci başlarsa o aşamada ceza mahkeme hakimince belirlenir. 

  Yazı kaynağı : www.emlak365.com

  balkonda mangal yapmak

  Balkonda mangal yakmaya ceza

  Apartmanda Mangal Yapılır Mı?

  apartmanda mangal yapan komşu nereye şikayet edilir

  apartmanda mangal yapan komşu nereye şikayet edilir

  Mangal yapan komşu şikayet edilebilir mi?

  Apartman ya da site gibi bağımsız bölümlerin bir arada bulunduğu yerleşim yerlerinde komşular arasında bazı problemler çıkabiliyor. Bu problemler arasında mangal hususu da yer alıyor. Peki mangal yapan komşu şikayet edilebilir mi, işte yanıtı..


  Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus apartman yönetim planınında konu ile ilgili bir maddenin bulunup bulunulmaması; bulunması halinde ise ne şekilde yaptırım uygulandığıdır.


  Mangal yapan komşu şikayet edilebilir mi?

  Mangal yapan komşu apartman ya da site yönetimine şikayet yolu ile bildirilebilir. Yönetim, söz konusu kimseye uyarı verir. Durum devam ediyorsa ya da uzlaşma sağlanamamış ise anagayrimenkulün bulunduğu sulh hukuk mahkemesine durum bildirilerek hakimden müdehale etmesi istenebilir.
  Işıl Seren...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  Apartmanda Mangal Yapmak Yasak Mı ? Mangal ... | Voorgo.com

  Apartmanda Mangal Yapmak Yasak Mı ? Mangal ... | Voorgo.com

  Apartman yaşamında balkonlarda mangal yapan komşularından rahatsız olanlar bunun yasal olup olmadığını merak ediyorlar. Apartmanda mangal yakmak yasak mı ? Apartmanda mangal yakan komşu nereye şikayet edilir ? Apartmanda mangal yapmanın cezası nedir ?

  Apartmanlarda komşuluk ilişkileri ilgili kanun ve mevzuatlar ile düzenlenmiştir. Belirli kurallar ile insanların en huzurlu olmaları gereken yerler evleridir. Ancak komşular arasında bazı zamanlar olumsuz olaylar yaşanmakta ve bunların da yasal dayanakları araştırılmaktadır.

  Özellikle yaz aylarında havaların güzelleşmesi ile bazı vatandaşlar uygun olan balkonlarında mangal yapmaktadırlar. Mangaldan çıkan duman ve koku ise komşuları rahatsız etmektedir. Peki apartmanda mangal yakmak kat maliklerinin hakkı mıdır, yoksa bir kısıtlama var mıdır ?

  APARTMANDA MANGAL YAKMAK YASAK MI ?

  Apartmanda mangal yakmak gibi özel olarak kaydedilmiş bir yasaklama bulunmamaktadır. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesi gereği kat malikleri apartmanın bağımsız ya da ortak kullanım alanlarını kullanırken birbirlerini rahatsız edemezler. Bu kapsamda değerlendirildiğinde usulen apartmanda mangal yapmak yasaktır. Ancak bazı apartmanların yönetim planlarında da bu husus açık bir şekilde ifade edilmektedir.

  APARTMANDA MANGAL YAPAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR ?

  Apartmanda mangal yapan komşunun şikayet edilmesi için ilk önce apartman yönetimi ile iletişime geçilmelidir. Apartmanın yönetim planında mangal yapmaya dair bir yasak varsa bu yasak tüm kat maliklerini kapsayacaktır. Apartman yönetimi tarafından mangal yakılması sebebi ile ilgili kat malikine uyarı yapılır. Ancak bu şekilde sonuç alınamaması durumda mahkeme yolu kullanmak mümkün.

  APARTMANDA MANGAL YAKMANIN CEZASI NEDİR ?

  Apartmanda mangal yakmanın cezası gibi bir ceza şekli bulunmamaktadır. Ancak şikayet halinde bir cezai yaptırım ortaya çıkabilir. Bu ceza da mangal yakma ile ilgili değil komşuları rahatsız etme sebebiyle verilir. Mahkeme süreci başlarsa bu aşamada ceza, mahkeme hakimince belirlenir.

  Yazı kaynağı : www.voorgo.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap