Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  balkan antantına katılmayan ülke

  1 ziyaretçi

  balkan antantına katılmayan ülke bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Balkan Antantı

  Balkan Antantı

  Balkan Antantı veya Balkan Paktı, 9 Şubat 1934 tarihinde Atina'da Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında imzalanan anlaşmadır.[1]

  1933’ten sonra Almanya’da Nazi Partisi’nin iktidara gelmesi, İtalya’nın Akdeniz’de ve Balkanlar’da genişleme çabası ve Avrupa devletlerinin silahlanma yarışına girmesi dünya barışını tehdit etmeye başladı. Bu gelişmeler sonucunda Balkan devletleri arasında bir yakınlaşma meydana geldi. 14 Eylül 1933 tarihinde Ankara'da Türkiye ile Yunanistan Arasında İçten Anlaşma Yasası,[2] 17 Ekim 1933 tarihinde Ankara'da Türkiye ile Romanya arasında Dostluk, Saldırmazlık, Hakemlik ve Uzlaştırma Antlaşması,[3] 27 Kasım 1933 tarihinde Belgrad'da Türkiye - Yugoslavya Dostluk, Saldırmazlık, Yargısal Çözüm, Hakemlik ve Uzlaştırma Antlaşması imzalandı.[4]

  Balkanlar'ı ele geçirmek isteyen İtalya ve Almanya tehlikesi karşısında dört Balkan devleti Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ve Türkiye 9 Şubat 1934’te Atina’da Balkan Anlaşma Yasası imzaladılar. Bu Antanta göre; Balkan ülkeleri birbirinin varlığına saygı gösterecekti. Böylece Balkan ülkeleri sınırlarını karşılıklı olarak güvenceye almış oldular.

  Arnavutluk İtalya'nın etkisinde olduğu için Bulgaristan ise komşu ülkelerin topraklarında hak iddia ettiği için Balkan Antantına katılmadı. Ancak 31 Temmuz 1938 tarihinde Selanik'te Bulgaristan ile Balkan Antantı arasında iyi komşuluk ve içtenlikle ilişkilerini sürdürmek isteğini dile getiren bir anlaşma imzalanmıştır.

  Nazi Almanyası'nın baskısı altında imzalanan 1940 Craiova Antlaşması'ndan sonra ve 1941 Mihver Devletleri'nin Yugoslavya'yı işgal etmesiyle, Balkan Antantı fiilen ortadan kalktı.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Balkan Antantına katılan ülkeler hangileridir?

  KPSS Tarih – 9 Şubat 1934 tarihinde hangi ülkelerin katılımıyla Balkan Antantı kuruldu?

  Balkan Antantı üyesi ülkeler

  Balkan Antantına katılan ülkeler şunlardır: Türkiye, Yugoslavya, Yunanistan ve Romanya

  Bu ittifaka katılan ülkeleri akrostiş tekniği ile kısaca şu şekilde kodlayabiliriz.

  Balkan Antantına katılmayan devletler

  Balkan Antantına iki Balkan ülkesi katılmadı. Bu ülkeler Bulgaristan ve Arnavutluk’tur.

  Komşu ülkelerin topraklarında hak iddia etmesi ve baskıcı tutumu sebebiyle Bulgaristan bu birlikte yer almadı.

  Arnavutluk ise İtalya’nın baskısı altında olduğu için Balkan Antantı’na katılmadı.

  Bu bilginin de yer aldığı 20. Yüzyılda Dünya Çözümlü Test – 1 adlı on sorudan oluşan testimizi çözmek isterseniz aşağıya link bıraktık. Buyrun ücretsiz bir şekilde, anında dönüt imkanıyla hemen çözün :)

  [safir_descriptionbox header=”” id=”9536″ image=”” color=”#dae6f6″]

  Yazı kaynağı : www.kpssguncelbilgi.com

  Tarihi Olaylar

  Tarihi Olaylar

  I. Dünya savaşından sonra Balkanlardaki dağılım Bulgaristan ve Arnavutluğu pek memnun etmemişti. Bulgaristan Makedonya'da yer alan Bulgar azınlıklarını kullanmak ve sınırlarını genişletmek istiyordu. Arnavutluk da aynı problemlerden dolayı duyduğu rahatsızlığı belli etmişti. Bulgaristan ve Arnavutluk Balkanlarda açıkça memnuniyetsizlerdi. Romanya, Yugoslavya ve Türkiye ise bu düzenin bozulmasını istemiyordu. O dönemdeki Türk Yunan yakınlaşması ise Balkan antantının kurucu nedenlerinden birisiydi. Türkiye ile Yunanistan’ın 14 Eylül 1933’te Dostluk Antlaşması imzaladılar. Bunun üzerine Bulgaristan tehlikesini hisseden Romanya harekete geçti ve 17 Ekim 1933'te Türkiye ile bir dostluk antlaşması imzaladı. Bulgaristan tehditlinden çekinen Yugoslavya da 27 Kasım 1933’te Türkiye ile dostluk antlaşması imzaladı. Bu dört ülke aynı zamanda Almanya ve İtalya'nın desteğini alan Bulgaristan'a karşı sınırlarını korumak için kendi aralarından toplu bir antlaşma imzalamaya karar verdiler ve 9 Şubat 1934’te Balkan Antantını imzaladılar.Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya Balkan Antantına katılma kararı aldılar ve Arnavutluk ve Bulgaristan'ı da bu antanta dahil etmek istediler. Fakat İtalya'nın baskısı üzerine Arnavutluk ve Bulgaristan bu antanta katılmadı. 

  Balkan antantındaki ülkelere ait sınırlar, karşılıklı olarak güvenlik altına alınıyordu. Bu devletler, birbirine danışmadan herhangi bir Balkan devleti ile birlikte bir siyasi harekette bulunmamayı ve herhangi bir siyasi antlaşma yapmamayı, kabul ediyorlardı. Türkiye bu antlaşma ile batı sınırlarını güvence altına aldı.

  Almanya’nın Avrupa’daki etkinliğini gören Romanya bu ülkeden çekinerek Balkan Antantı ile ilgisini azalttı. Almanya ve İtalya’nın etkisiyle Yugoslavya da, Balkan Antantı dışında kalan Bulgaristan ile işbirliği antlaşması yaptı. Çünkü Balkan Antantı birinci planda Bulgaristan’a karşı gerçekleştirilmiş bir oluşumdu. Bunun dışında Yugoslavya, İtalya ile de bir anlaşma imzaladı. 

  Mustafa Kemal Atatürk ölmüştü, başta ise İsmet İnönü vardı. Hitler yönetimindeki Nazi Almanya'sı Polonya'yı işgal ederek II. Dünya Savaşını başlatınca ne Türkiye ne Yugoslavya ne Romanya ne de Yunanistan karşı koyabildi. Balkan Antantı sona erdi. 

  Balkan Antantı, Balkanlar’da barışın korunması konusunda önemli rol oynamıştır. Fakat etkili bir işbirliğinin doğmasını sağlayamamış ve beklenen sonucu verememiştir. 

  Yazı kaynağı : www.tarihiolaylar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap