Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  balık yedikten sonra peynir yenir mi

  1 ziyaretçi

  balık yedikten sonra peynir yenir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Balık ve Süt Ürünleri Birlikte Yenir mi? | Antalya Balıkevi

  Balık ve Süt Ürünleri Birlikte Yenir mi? | Antalya Balıkevi

  Balık ve Süt Ürünleri Birlikte Yenir mi?

  Yemek tarihi yıllardır süre gelen, yankısını ufakta olsa duyduğumuz tartışmalar ile doludur. Menemen ‘soğanlı mı yenir soğansız mı’ ya da ‘balığa limon sıkılır mı sıkılmaz mı’ bu tartışma konularından sadece birkaç tanesidir. Bugün oldukça tartışılan konulardan, balık ve süt ürünleri birlikte tüketilir mi sorusuna yanıt arayacağız. Özellikle çocukluk yıllarımızdan itibaren bu ikilinin, aile büyükleri tarafından kesinlikle tüketilmemesi gerektiği bizlere vurgulanmıştır. En büyük korku senaryosu, balık yemekleri ile birlikte tüketilen süt ürünlerinin zehirlenmeye yol açacağıdır. Fakat burada önemli olan nokta, kullanılan balık ya da süt ürünlerinin taze olup olmadığı ile ilgilidir. Herhangi bir sağlık sorunu oluşmaması adına dikkat edilmesi gereken şey; bayat ve tarihi geçmiş ürünlerin kullanılmaması gerektiğidir.

  Antalya’nın en iyi restoranlarında süt ürünleri kullanımı

  Zehirlenmeler; bayat, uzun süre bekletilmiş balıkların tüketilmesi ile mümkün olan bir şeydir. Çabuk bozulan et yapısına sahip balık, taze tüketilmediği durumlarda, sizi zorlayacak zehirlenmelere sebebiyet verir. Yapılan araştırmalara göre balık ile süt tüketimi arasında olumsuz sayılabilecek nedenler bulunmamaktadır. Günlük olarak satılan veya taze tutulmuş balıkların, süt ürünleri eşliğinde yenilebileceğine vurgu yapılmıştır. Antalya Balıkevi’nin usta şef ve aşçılarına bu konuda bilgi ve tecrübelerini sorduk. Balık ve süt ürünlerini bir arada kullanarak hazırladıkları pek çok dünya mutfağına ait lezzet bulunduğunu bildirerek, bir sakınca olmadığını belirttiler.

  Balık ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmesi adına olumlu pek çok araştırma olmasına karşın, bu durum insanlar arasında önyargı konusu olmaya devam etmektedir. Zehirlenme tedirginliği nedeni ile bir arada kullanılmamasına özen gösterilen bu iki yiyecek, geçmiş yıllardaki olumsuz düşünce yapısını geride bırakarak olumlu ile yer değiştirmiş ve doğru olan bilgi kabul edilmeye başlanmıştır. Özellikle kurulan rakı masalarının olmazsa olmazlarına baktığımızda; rakı, balık ve peynir ilk üç sırada muhakkak yerini alır. Burada da balık ve süt ürünlerinin birlikte tüketimini görmekteyiz.

  Sizlere bugün Antalya’nın en iyi restoranları kategorisinde her daim ilk sıralarda gördüğümüz Antalya Balıkevi’nin yemek menüsünde yer alan, süt ürünleri ile hazırlanmış, nefis lezzetlerinden bahsedeceğiz.

  Yengeç Dolma

  yengeç dolma

  Ara sıcaklardan Yengeç Dolma; Yengeç, Un, Süt, Tereyağı ve Kaşar Peyniri ile hazırlanarak masalarınıza gelmektedir. Malzemeler okuduğunuz üzere, büyük çoğunlukla süt ürünlerini kapsamaktadır. Antalya Balıkevi misafirleri tarafından oldukça sevilerek tercih edilen Yengeç Dolma, süt ürünleri ile pişirilen enfes lezzetlerden sadece bir tanesidir.

  Yoğurt ve balık bir arada

  Balık Mantı

  balık mantı

  İçerisinde süt ürünlerinin yer aldığı ara sıcaklardan bir başkası da; Yufka, Levrek, Karides, Ahtapot, Surimi, Tereyağı, Sıvı Yağ, Yoğurt ve Pul Biber ile hazırlanan Balık Mantı seçeneğidir. Bildiğiniz üzere mantının ana malzemesi yoğurttur ve bol miktarda kullanılır. Balık Mantı, her zaman taze ve günlük balık ile pişirilerek masalarınıza gelir.

  Kremalı Pazı Sarma

  kremalı pazı sarması

  Sırada tadanların bir daha vazgeçemediği Antalya Balıkevi lezzetlerinden Kremalı Pazı Sarması var. Bu lezzet özellikle krema ile hazırlanarak Pazı, Surimi, Karides, Ahtapot, Karabiber, Pul Biber, Kekik ve Kaşar Peyniriyle tamamlanmaktadır.

  Gemici Böreği

  gemici böreği

  Son olarak bahsedeceğimiz lezzet; Yufka, Karides, Kapya Biberi, Surimi, Galeta Unu, Biber, Mantar, Kaşar Peyniri ve Tereyağı ile hazırlanan Gemici Böreğidir. İçerisinde birden fazla deniz ürününün yer aldığı bu yemek, kaşar peyniri kullanılarak tamamlanmaktadır. Antalya’nın en iyi balık restoranı Antalya Balıkevi’nde, gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

  Bugün deniz ürünleri ve süt ürünlerinin birlikte kullanımları üzerine yazdığımız yazıda, sizleri bilinçlendirmek ve aydınlatmak istedik. Bilinen yanlışların neler olduğunu, araştırmaların neler gösterdiğini örnekler vererek paylaştık.

  Bir sonraki “bilinen yanlışlar” yazımızda görüşmek üzere.

  Yazı kaynağı : antalyabalikevi.com.tr

  balık ve süt ürünü tüketmenin zehirleyici etkisi

  Balıkla birlikte yoğurt yemek zehirler mi?

  Balıkla birlikte yoğurt yemek zehirler mi?


  Balık tazeyse yoğurtla yenebilir

  Balık yendiğinde genel olarak oluşan iki tip zehirlenme vardır. Bunlardan birincisi, tropik sularda yaşayan balıklardan kaynaklanır. Bu balıkları yemek, ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Bu tipteki zehiri pişirerek veya dondurarak balıktan uzaklaştırmanız mümkün değildir ve ülkemizde çok sık karşılaşılmaz.

  Histaminden kaynaklanan zehirlenme ise en bilinen zehirlenmedir. Balığın içindeki histamin denilen bir proteinin miktarı, bayat balıkta artış gösterir. Yakalandıktan sonra hızlıca soğutulmayan balıkta histamin artışı görülür ve siz bu şekilde beklemiş balığı tükettiğinizde histamin vücudunuzda alerjik reaksiyonlara ve beraberinde olumsuz etkilere, zehirlenmelere yol açabilir.

  Yoğurtta da histamin adlı madde bulunur. Taze olmayan balıkla birlikte yoğurt tüketilmesi histamin artışına neden olacağı için tavsiye edilmez. Ancak burada önemli olan balığın tazelik derecesidir. Bu nedenlerden dolayı eğer balığınızın tazeliğine güveniyorsanız balıkla birlikte yoğurt tüketmenizin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

  Yukarıda bahsedildiği gibi uygun koşulda hazırlanmamış balıkları yiyen herkes balık zehirlenmesiyle karşılaşabilir. Temiz sulardan elde edilmiş ve daha sonra uygun şekilde temizlenip depolanmış ve pişirilmiş balık, süt, yoğurt veya peynirle yendiğinde zehirlemez. Ancak bu besinlerden birisine özel bir alerjik hassasiyeti olan kişi için durum farklıdır.

  Zehirlenmenin en belirgin belirtileri bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve uyuşukluktur. Kişi üşümese bile kendini üşüyormuş gibi hissedebilir. Zehirlenme semptomları, balığı yedikten yaklaşık 20 - 30 dakika içerisinde başlayabilir.

  Balık zehirlenmesinden korunmak için

  Dondurulmuş balıkları güvendiğiniz markalardan almalı ve eve götürürken soğuk zinciri muhafaza edecek özel poşetlere koymalısınız.

  Taze balığın derisi gergin ve parlaktır. Balığa parmağınızla dokununca oluşan çukur hemen düzelir.

  Balık dondurulacaksa mutlaka temizlenmesi gerekir.

  Çözdürülmüş balık tekrar dondurulmamalıdır.

  Sert orta boy soyulmamış bir elmayı ısırarak yiyin ve dört gram posayı sadece 80 kaloride alın. Bu posa miktarı, yetişkinlere önerilenin yüzde 15’idir. Elmanın çözünen posası yaÇ asitlerine bağlanarak, onların salınımını engeller.

  Kan kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Çözünmeyen posası ise bağırsak sisteminde atıkların daha hızlı geçişine kolaylık sağlar. Elmaların özellikle kabukları kuarsetin ile yüklüdür. Bu güçlü bir antioksidandır. Bu antioksidan, kanser hücrelerinin büyümesini ve dağılmasını azaltır. Ayrıca kan damarlarını yaÇ depositlerinden koruyarak kalp sağlığında da yardımcı olur. Daha fazlası, elma suyundaki tanenler diş etlerinizin sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcıdır. Ayrıca C vitamini elmanın kabuğunda daha fazla bulunur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap