Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  balık yedikten sonra kaç saat sonra ilaç içilir

  1 ziyaretçi

  balık yedikten sonra kaç saat sonra ilaç içilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Balık yedikten sonra ilaç içilir mi?

  ilacBazı ilaçların içilirken besinlerle etkileşimi nedeniyle etkilerinin azaldığı söylenmektedir. Bazı besinlerle birlikte ilaç alındığında istenmeyen yan etkiler yaratabilir. Bu besinler ilaçların etkisini azalabilir. Birden fazla ilaç kullananlarında ilaç etkileşimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Örneklendirmek gerekirse bazı antibiyotikler, doğum kontrol haplarıyla birlikte alındıkları zaman etkilerini kaybederler. Bazı antihistaminik ilaçlar da eritromisin ile karıştıkları zaman sorun çıkabilir.

  Alkollü içeceklerle birlikte uyku hapları, depresyona karşı kullanılan ilaçlar ve antihistaminikler asla alınmamalıdır. Alkollü içki içtikten bir müddet sonra da ilaç içilmemelidir.  Alkollü iken aspirin almak bile son derece sakıncalıdır. Bu nedenle ilaç alanların alkollü içkilerden uzak durması gerekmektedir.

  İlaçlar ne zaman içilmeli?

  Doktorlar ilaçların ne zaman alınacağını belirtmektedir. Hastaların bu doğrultuda ilaç almaları gerekmektedir. Bazı ilaçlar, örneğin penisilinin aç karnına alınması gerekiyor. Tetrasiklin, yemek sırasında alınırsa yiyecekteki kalsiyum ile birleştiği için etkisini göstermeden bağırsaklardan atılır. İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlar yemek arasında alınmalı. İlaçları yemekten önce mi yoksa daha sonra mı alacağınızı doktorunuza mutlaka sormalısınız. Süt ve sütlü besinler, bazı ilaçların kana karışmasını engellerler. Meyve suları ise bakterilere karşı kullanılan bazı ilaçların etkisini azaltır. Antibiyotikleri asitli meyve suları ile, aspirini C vitamini içeren içeceklerle, alerjik etkisi olan ilaçları süt veya yoğurt ile almak vücutta ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Uzmanların bu konudaki uyarılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  İlaç alırken nelere dikkat edilmeli?

  Aspirini C portakal suyu ile birlikte almak mide kanamasına yol açabilir. Alerji ilaçlarını ve antibiyotikleri, süt veya yoğurt ile birlikte almak sağlığımız açısından tehlikeli olabilir.

  Yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar ile sodyumlu yiyecekler asla birlikte alınmamalıdır.

  Asitli meyve suları ve karbonatlı içeceklerle alınan antibiyotiğin etkisini azalır. Antibiyotiğin greyfurtla birlikte alınmasının sakıncaları görülebilir. İlaçların sadece su ile alınmasına dikkat etmek gerekiyor.

  Ancak balık yedikten sonra ilaç içilmesini engelleyen bir durum yoktur. Balık bayat ise ilaç alınmasından sonra oluşan rahatsızlıkbazı durumlarda ilaca bağlanabilir. Balık yedikten sonra yaklaşık yarım saat geçince ilaçlarınızı alabilirsiniz. Doktorunuz reçeteyi yazarken mutlaka kullanacağınız ilacın hangi gıdalarla birlikte alınmaması gerektiğini sormanız gerekmektedir. İlaç prospektüslerinde de ilaç etkileşimlerini dikkatle okumak gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.acilservis.pro

  Balık Yedikten Sonra Antibiyotik İçilir Mi ?

  Balık Yedikten Sonra Antibiyotik İçilir mi?

  Balık Yedikten Sonra Antibiyotik İçilir mi?

  Balık Yedikten Sonra Antibiyotik İçilir mi? Genel Bakış

  Çeşitli hastalıklar için kullanılan ve güçlü etkilere sahip olan antibiyotikler farklı formüllere sahiptir. Antibiyotik ilaçların etken maddeleri farklılık gösterir. İlaç alırken de ilaçla birlikte tüketilmemesi gerekenleri çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Özellikle birden fazla ilaç tüketen kişiler antibiyotik kullanmaya başladıklarında diğer ilaçlar ile antibiyotik ilacın kullanılabilir olup olmadığını öğrenmelidir. Diğer yandan tükettiğimiz balıklardan sonra da antibiyotik tüketilip tüketilmediği merak konusun olmakta ve balık yedikten sonra antibiyotik içilir mi sorusu sorulmaktadır.

  Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Tedavi için kullanacağınız antibiyotikler ile birlikte farklı bir ilaç kullanılması gerekirse bu durumda dikkatli olunmalıdır. Antibiyotik ile kullanılan farklı bir ilaç antibiyotik etkisini azaltabileceği gibi çeşitli rahatsızlıkların meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Hepsi olmamakla birlikte bazı antibiyotikler doğum kontrol hapları ile birlikte kullanılmamalıdır. Bu durumda antibiyotik etkisini kaybettiği için tedavi sonuçsuz kalabilir.

  İlaç kullanmamanız gereken bir diğer durum ise alkol kullandıktan sonra. Alkol kullandıktan sonra belirli bir süre geçmeden kullanılan ilaçlar ciddi sonuçlar doğurabilir. Alkol sonrasında aspirin dahi kişinin rahatsızlanmasına neden olabilir. C vitamini bakımından zengin olan portakal suyu ile de aspirin tüketilmez. Böyle durumlarda mide kanamaları görülebilir. Diğer yandan ilaçlarla birlikte süt ve yoğurt tüketmemizde tavsiye edilmez.

  Balık Yedikten Sonra Antibiyotik Zehirler mi?

  Balık yedikten sonra insanlar birçok besini tüketmemeye özen gösterir. Bu konuda özellikle balıktan sonra süt ve süt ürünleri tüketilmez. Buradaki inanış balık sonrasında tüketilen bu besinlerin zehirlenmeye yol açacağıdır. Aynı şekilde balık yedikten sonra antibiyotik içilir mi konusu da ilaç kullananların merak konusudur.

  Balık yedikten sonra antibiyotiğin herhangi bir olumsuz etki oluşturup oluşturmayacağını öncelikle doktorunuzdan öğrenmeniz gerekir. Bunun nedeni ise yukarıda bahsettiğimiz gibi her antibiyotiğin etken maddesinin farklı olmasından dolayıdır. Eğer doktorunuz balık tüketimi sonrasında kullanacağınız antibiyotiğin herhangi bir olumsuz durumun oluşturmayacağını söylüyorsa bu durumda rahat bir şekilde ilacı kullanabilirsiniz.

  Ancak böyle bir bilginiz yoksa balık yedikten sonra bir saat geçmesini bekleyip antibiyotik kullanabilirsiniz. Taze balık tükettikten sonra herhangi bir ilacın tüketilmesinde genel olarak bir sorun belirtilmemektedir. Tüketilen balığın bayan olması durumlarında ise bazı mide rahatsızlıkları görülebilmektedir.

  Antibiyotikleri kullanırken olumsuz durumlarla karşılaşmamak için doktorunuz ile ilacı hangi durumlarda ve hangi besinlerle birlikte kullanmamanız gerektiği konusunda bilgi almanız bu konuda herhangi bir sorun yaşamamanız için oldukça önemlidir. Diğer yandan kullandığınız antibiyotik ilacın prospektüsünü inceleyerek dikkat edilmesi gereken hususlara azami özen göstermeniz ilaç kullanımı ile birlikte oluşabilecek sorunların önüne geçmeniz için önemlidir.

  Son olarak yapmanız gereken ilacın etken maddesine alerjinizin olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer bu maddelere alerjiniz varsa balık tüketmeseniz dahi çeşitli sorunları yaşamanız olası olacaktır. Etken maddeleri ilacın prospektüsünde incelemeniz mümkündür.

  Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

  Yazı kaynağı : doktordanhaberler.com

  Balık yedi, süt ve ilaç içtikten sonra hayatını kaybetti

  Balık Yedikten Sonra Antibiyotik içilir Mi, Zararlı Mı

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap