Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  balik yedikten sonra sutlu tatli yenirmi

  1 ziyaretçi

  balik yedikten sonra sutlu tatli yenirmi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Balığın üstüne neden helva yenir? Balıktan sonra neden tatlı istenir?

  Balık Yedikten Sonra Sütlü Tatlı Yenir Mi ?

  Balık yedikten sonra süt içilir mi?

  Balık yedikten sonra süt içilir mi?

  Balık yedikten sonra süt içilir mi sorusuna evet cevabını vererek akıldaki soru işaretlerini yok etmeye geldik. Halk arasında bilinenin aksine balık ile süt ve süt ürünleri birlikte tüketilebilir. Ancak tüketilmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta, balığın taze olmasıdır.

  Balık zehirlenmelerine genel olarak bakılınca, bayatlamış ve yenmemesi gereken balıkların tüketilmesi zehirlenme sebepleri arasında. Peki, balık ve yoğurt ikilisinin adı neden çıktı? Bunun sebebi iki besinde de bulunan histamin. Balığın tutulduğu andan itibaren üretmeye başladığı histamin, yoğun miktarlarda vücuda girdiğinde sonu ölüme kadar varabilen zehirlenme vakalarına sebep oluyor. İçinde zaten histamin olan süt ürünleriyle birlikte bayat balık yemek, vücuda giren histamin oranını artırıyor.

  BALIK TAZE İSE...

  iStock-502600383

  Taze bir balıktaki histamin oranı düşük olduğundan, yanında yoğurt veya ayran gibi diğer süt ürünlerini tüketmek sorun olmuyor. Ancak, tükettiğiniz balığın tazeliğinden emin değilseniz, kesinlikle yanında yoğurt veya ayran tüketmeyin. Hatta tazeliğinden emin olmadığınız balığı yemeyin.

  BALIK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

  Histamin veya bayat balıktan zehirlenince ortaya çıkan belirtiler gözden kaçacak gibi değil. Zehirlenme, şiddetli kusma ve baş dönmesiyle kendisini gösteriyor. Olası bir zehirlenme durumunda acilen en yakın doktora gidilmesi gerekiyor. Erken müdahale sayesinde artan histamin oranı, ilaçlarla düzeltiliyor ve hasta sağlığına kavuşuyor.

  BALIK ZEHİRLENMESİNDEN KORUNMAK OLDUKÇA KOLAY

  Öncellikle, türünü bilmediğiniz balıkları tüketmeyin. Türünü bilmediğiniz bir balığın zehirli olma ihtimalini göz ardı etmeyin. Bazı zehirli balık türleri gerektiği gibi temizlendikten sonra tüketilebilir hale geliyor, ancak bu işi ustası yapmadıysa o balıktan uzak durun.

  Balığın tazeliği ilk önce gözlerinden anlaşılır. Balığın parlak ve lekesiz gözleri, tazeliğinin göstergesidir. Eğer gözlerine bakmak sizi ikna etmediyse, solungaçlarına da bakın. Taze balığın solungaçları kırmızı ve canlı görünür. Dokunmadan ikna olmayan biriyseniz, balığın etine parmağınızla bastırın. Taze balığın eti, parmağınızı çektiğiniz zaman tekrar eski haline döner.

  Etin esnekliği kadar, kuyruğun sertliği de balığın tazeliğini gösteren işaretler arasındadır. Eğer alacağınız balık pullusuysa, pullarının diri görünmesi o balığın taze olduğu gösterir.

  Balığın histamin üretmesini önlemek için gerektiği gibi saklamak çok önemli. Günümüzde dondurma işlemi balıkların saklanmasında kullanılan en yaygın yöntem. Dondurulmuş balık alırken mutlaka güvendiğiniz markaları tercih edin. Eğer balığı siz donduracaksanız, dondurmadan önce balığın içini gerektiği gibi temizlediğinizden ve yıkadığınızdan emin olun. Dondurma işlemini yapacağınız poşetin hava almaması önemli. Dondurulmuş bir balığı çözdükten sonra tekrar dondurmayın.

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap