Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bagkur sgk prim gun sayısı eşitleniyor

  1 ziyaretçi

  bagkur sgk prim gun sayısı eşitleniyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Emeklilikte fark kalkıyor! SSK Bağ-Kur'da prim gün sayısı eşitleniyor! Emekli maaşları eşit hale gelecek

  Emeklilikte fark kalkıyor! SSK Bağ-Kur'da prim gün sayısı eşitleniyor! Emekli maaşları eşit hale gelecek

  Türkiye’de emeklilik sistemi kuruma göre farklı gün sayısı ve şartlar barındırıyor. Bu şartlar nedeniyle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş miktarı değişiklik gösteriyor. Sigortanın başlangıç yılı dahi emekli olunan güne etki ediyor. EYT düzenlemesiyle birlikte emeklilik sisteminde köklü değişiklikler yapılması bekleniyor.

  2008’de yapılan emeklilik reformuyla tüm sistemler Sosyal Güvenlik Kurumu’nda birleştirilmişti. Günümüzde prim gün sayıları SGK üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu birleşme eski kurumların şartlarını ortadan kaldırmadı. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da Banka Sandıkları üzerinden prim ödendiği için emeklikte farklı kurallar ortaya çıktı.

  Emeklilik sistemi hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, prim gün sayısındaki farklılığın ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekmiş ve bunu eşitlemek gerektiğini söylemişti. Bilgin; “Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim.” diyerek tek emeklilik sistemini işaret etmişti.

  Günümüzde; SSK (4A), Tarım Bağ-Kur'u, Esnaf Bağ-Kur'u, Tarım SSK (EK-5), Banka sandıkları, Memurlar (4C), staj sigortası, çıraklık sigortası ile primler hesaplanıyor.

  GÖZLER EYT’DE

  Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre; emeklilik sisteminde değişiklik yapılabilmesi için dört ayrı düzenlemenin hayata geçmesi gerekiyor. Bu düzenlemeler yapıldığı takdirde emeklilikte bir standart sağlanabilecek. Kurum farkı olmadan herkese eşit şartlarla emeklilik imkanı verilebilecek.

  En önemli faktör EYT düzenlemesi olacak. EYT sorunu çözüme kavuşturulduğunda, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlamış ancak yaş nedeniyle emekli olamamış kişiler emekliliğe kavuşabilecek. İkinci etapta ise kademeli emeklilik sistemi gelecek.

  PRİM EŞİTLİĞİ ÖNEM TAŞIYOR

  Bağ-Kur ve SSK sigortası olan kişiler arasında prim farklılığı bulunması emeklilik tarihinde değişikliğe yol açıyor. SSK’dan 7000 gün ile emekli olan bir kişi için Bağ-Kur’da 9000 gün şartı aranıyor. Bağ-Kur primlerinin düşürülmesiyle emeklilikte eşit şartlar söz konusu olabilecek.

  STANDARDA BAĞLANACAK

  Prim şartlarının eşitlenmesiyle birlikte emeklilik sistemine standart getirilmesi gündeme gelebilecek. Böylelikle emeklilik işlemleri hız kazanacak. Eşit şartlarda emeklilik hakları sayesine maaşlarda da bir birlik oluşturulabilecek. Prim ödeme sistemi de standarda bağlanmış olacak.

  SON DÜZENLEME İNTİBAK

  Maaş bağlama sistemlerinin de eşitlenmesiyle tek bir hesaplama yöntemi öne çıkacak. 2000 öncesi emekli olan SSK’lı ile sonrasında emekli olan SSK’lı arasında taban maaş farklı bulunuyor ve intibak düzenlemesiyle bu farkların giderilmesi söz konusu olacak.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  Bağ-Kur'luya müjde: Prim gün sayısı SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek

  Başkan Evsen: EYT’de Bağ-Kur ve SGK Prim Gün Sayıları Eşitlensin

  Başkan Evsen: EYT’de Bağ-Kur ve SGK Prim Gün Sayıları Eşitlensin

  Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili çalışmalar devam ederken Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat Evsen Bağ-Kur mağduriyetini hatırlattı.

  Başkan Evsen, Bağ- Kur ve SGK prim gün sayılarının eşitlenmesini talep ederek yetkililere seslendi.

  EVSEN: ESNAFLAR MÜCADELE EDİYOR

  Başkan Evsen, “8 Eylül 1999 tarihinde çıkan 5010 yasalı sayılı kanuna göre esnafların emeklilik, işçilik emeklilik yaş süre prim günleri değişti. Bu konuda yakın zamanda  Çalışma Bakanımız Vedat Bilgin’in EYT ile ilgili ülkemiz geneli SSK çalışanları bir müjde bekliyor. Bu müjdenin yanında 2 milyon esnafın içinde 100 bine doğru esnafta bu müjdeden faydalansın istiyor. Esnaf olarak iş yerlerimizde 9 bin gün prim BAĞKUR şartı ile emekli olma kapsamında yanımızda çalıştırdığımız işçilerde 5500 gün ile emekli oluyor. Kendimiz iş yerimizde 9 bin gün sigorta ile BAĞKUR primi ile emekli oluyoruz. Yanımızda çalışan esnaflar, işçiler 5500 gün ile emekli oluyor. Bu konuda büyük bir ayrımcılık var. Yakın zamanda çıkacak kanunda esnaf büyük bir mağduriyet yaşayacaktır. Ülkemiz geneli esnafları ilgilendiren bu EYT kanunda esnafın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Esnaf en azından bu EYT 1999 öncesi girişlilerin çıkacak kanunla prim gün sayısının SSK’lı prim gün sayısıyla eşitlenmesi gerekiyor. Bu mağduriyet gerçekten yakın zamanda esnafı mağdur edecek. Ekonomik kriz var. Esnaflar mücadele ediyor” dedi.

  Yazı kaynağı : www.elazigsonhaber.com

  EYT'de kritik viraj... Çalışmalar hızlandı! SGK, SSK ve Bağ-Kur Prim ve gün sayıları için kritik detay ortaya çıktı!

  EYT’de SGK, SSK ve Bağ-Kur'lular için kritik detay ortaya çıktı! Çalışmalar hız kazandı... Çözüm sürecine girildi

  Emeklilik sistemi nasıl olacak... EYT'liye eşit prim geliyor

  Emeklilik sistemi nasıl olacak... EYT'liye eşit prim geliyor

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca emeklileri ilgilendirecek haberi verdi. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarının, bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumuna göre emekli olmak için bekleme süreleri ve prim gün şartları farklılık gösteriyordu. Bakan Bilgin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu farklılıkların giderilerek tek bir emeklilik sistemine geçileceğinin sinyallerini verdi.

  Vedat Bilgin, konu ile ilgili şöyle konuştu:

  “Esnafın bazı sorunları mevzuatla ilgili sorunlar. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir.”

  Tek bir emeklilik sistemine geçilmesiyle birlikte SSK’lılar ile Bağ-Kurlular arasındaki prim günü farkı da ortadan kalkmış olacak.

  Söz konusu değişiklik, Aralık ayında çıkması beklenen yasa ile EYT’lileri de yakından ilgilendiriyor.

  Birçok EYT’li farklı kurumlarda çalıştığı için prim sorunu yaşıyor. Bu düzenlemeyle birlikte tek bir prim sistemi ile emeklilik hesaplaması yapılacak.

  8 Eylül 1999 öncesindeki yasaya göre EYT’liler SSK’da 5000 gün ile emekli olabilirken, bu rakam Bağ-Kur’da erkeklerde 9000 gün, kadınlarda ise 7.200 güne çıkıyor.

  Yeni gelecek olan düzenlemeyle birlikte ise Bağ-Kur’lular da SSK’lı EYT’liler gibi daha az primle emekli olabilecek.

  Prim eşitleme işlemleri ise üç ayrı döneme bölünecek.

  Birinci dönem 8 Eylül 1999 öncesi:

  8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmuş bir SSK’lı için prim günü şartı 5 bin ile 5 bin 957 gün arasında eğişiyor.

  Bu tarihte Bağ-Kur’lular için ise, kadınlarda 7 bin 200 gün, erkeklerde ise 9 bin gün olarak uygulanıyor.

  İkinci dönem 1999-2008 arası:

  Bu dönemde ise SSK’lılarda prim gün şartı kadın erkek ayrımı olmadan 7 bin güne çıkartıldı.

  Bağ-Kur’da ise erkeklerde 9 bin gün, kadınlarda ise 7 bin 200 gün olarak uygulanmaya devam ediyor.

  Bir eşitlenme söz konusu olduğunda ise Bağ-Kurlular için de kadın erkek ayrımı olmadan prim gün sayısı 7 bin güne indirilecek.

  Üçüncü dönem 2008 sonrası:

  Bu dönemde ise SSK’lılar için prim gün sayısı kadın erkek ayrımı olmadan 7 bin 200 güne çıkartıldı.

  Bağ-Kur’da ise kadınlar 7 bin 200, erkekler ise 9 bin gün şartıyla emekli olmaya devam ediyor.

  Söz konusu burada da bir eşitleme olur ise Bağ-Kur’lularda da kadın erkek ayrımı olmadan prim gün sayısı 7 bin 200 olarak uygulanacak.

  Tam emeklilik dşında, kısmi emeklilik açısından da iki kurum arasında farklılıklar mevcut.

  SSK’lılar 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmuşlar ise 15 yıl 3600 gün ile kısmi emekli olurken Bağ-Kur’lularda bu şart 5400 güne çıkıyor.

  8 Eylül 1999 sonrasında ise SSK’lılar 25 yıl ve 4500 gün ile emekli olurken Bağ-Kur’lularda bu şart 5400 gün 15 yıl prim olarak uygulanıyor.

  Burada da sağlanacak bir eşitlik ile Bağ-Kur’lular için de 3600 gün veya 4500 gün ile emeklilik mümkün olabilecek.

  Odatv.com

  Yazı kaynağı : www.odatv4.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap