Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bagkur borcu olan sagliktan yararlanirmi 2022

  1 ziyaretçi

  bagkur borcu olan sagliktan yararlanirmi 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ekonomi 'uçarken': 10 milyon prim borçlusu sağlık hizmeti alamayacak - Diken

  Milyonların sağlık hakkı tehlikede!

  Milyonların sağlık hakkı tehlikede!

  Milyonların sağlık hakkı tehlikede!

  Yaklaşık 10 milyon yurttaş 1 Ocak’tan itibaren kamu sağlık hizmetinden yararlanamayacak. Dr. Demir ve Kılıç, “Sağlık hakkı bütün vatandaşlar için en temel insan hakkıdır ve bu hak ücretsiz olmalı” dedi.

  İsmail ARI

  Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve BAĞ-KUR prim borcu olan milyonlarca yurttaş eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa 1 Ocak’tan itibaren kamu sağlık hizmetinden yararlanamayacak.

  GSS kapsamında olup prim borcunu zamanında ödeyemeyen işsizlerin, okulunu bitirip iş bulamayan gençlerin, işyerini kapatmak zorunda kalan esnafın, çiftçinin ve ev hizmetlerinde çalışan kadınların yeni yılda Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ve devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkün olmayacak.


  SON GÜN 31 ARALIK

  Konu, 2022 yılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinin Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde de gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e “GSS Prim borcu olan toplam kişi sayısı ve 31 Aralık’tan sonra prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler mi?” sorusunu yöneltti.

  Bakan Bilgin ise soruya yazılı verdiği cevapta genel sağlık sigortası prim borcu olan toplam sigortalı sayı konusunda bilgi vermedi ve 31 Aralık’tan sonra milyonlarca yurttaşın sağlık hizmeti alabilmelerinin şartları şöyle sıraladı:

  Yapılandırma kanunu ile 31 Kasım 2021’e kadar gelir testine başvurmaları halinde, gelir testine (yoksulluk ve muhtaçlığını tespit ettirme) hiç başvurmamış vatandaşlarımızdan aile içi kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ nün altında olduğu belirlenenlerin GSS prim borçlarının silineceği ve sonrasında ise primlerinin devlet tarafından karşılanacak.

  Genel sağlık sigortası prim borcu olan sigortalıların ise borç asıllarını 31.12.2021 tarihine kadar ödemeleri ve prim borçlarının bulunmaması halinde, prim ödeme gücü bulunanların geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadarı (2022 yılı için 161,55 TL) prim yatırmaları halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

  ÜCRETSİZ OLMALI

  Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, BirGün’e yaptığı açıklamada, yoksulluğun, işsizliğin ve ekonomik belirsizliğin giderek arttığını vurguladı. Demir ve Kılıç, “Salgın devam ederken yüzlerce işyeri kapandı ve binlerce işçi işten çıkarıldı. Böylece de prim ödeyemeyenlerin sayısı da giderek arttı. Vatandaşın ocağında ‘aş yerine yoksulluk’ kaynarken Bakan primini ödeyemeyen vatandaşa borcunu borçla kapatmayı ya da yoksulluk ve muhtaçlık testine girmeyi önermektedir” ifadelerini kullandı. Hekimler sözlerini şöyle sürdürdü:

  “AKP yetkililerinin ve TÜİK'in yaptığı açıklamaya bakılacak olursa işsizlik azalmakta, istihdam artmakta, ekonomi uçmaktadır. Madem ekonomi uçuşta, vatandaşlar genel sağlık sigortasını, esnaf ise BAĞ-KUR prim borçlarını yapılandırma ile son 2 yılda 3 kez ertelenmesine, faizlerinin silinmesine ve borçların ödeyebilmesi için 6,9,12 ve 18 ay taksitlendirilmesine rağmen neden hala ödeyememektedir?

  Sağlık hakkı bütün vatandaşlar için en temel insan hakkıdır. Milyonlarca vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları bu pandemi döneminde ellerinden alınmaktadır. İktidarın görevi sağlık hakkının bütün vatandaşlar için kamusal, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.”

  DÜZENLEME YAPILMALI

  “Yapılması gereken primini ödeyemeyen vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlayacak düzenlemeyi gerçekleştirmektir” diyen hekimler sözlerini şöyle tamamladı:

  “Salgının etkileri tüm hızıyla devam ederken, sağlık hizmetlerine daha fazla gereksinimin olduğu bugünlerde borcunu ödeyemeyen vatandaşların sağlık haklarından mahrum edilmesi kabul edilemez. GSS primlerini ödeyemeyip borçlu duruma düşen işsizlerin, okulunu bitirip iş bulamayan gençlerin, siftah yapamayan esnafın sağlık hizmetine erişimini lütuf gibi sunan yararlanma süresini ileri tarihe ertelemek değil, sağlık hizmetlerine koşulsuz erişimin her yurttaş için en temel insan hakkı olduğu kabulü ile yapılması ve bu olumsuz durumun giderilerek provizyon almalarının sağlanması gerekir.

  Prim borçlularının sağlık hizmetine erişimi için yararlanma süresini defalarca uzatmak çözüm değildir. Yoksulların kısa vadede GSS prim borçlarının silinmesi için kaynak mevcuttur. Bu kaynak için Genel Sağlık Sigortası fon varlığının Kanun’un emrettiği gibi sadece sağlık hizmeti için kullanılması yeterlidir.”

  ***

  10 milyon kişiyi ilgilendiriyor

  GSS prim borcu olan toplam kişi sayısı konusunda kurumsal bir veri veya Bakan’ın bir açıklaması bulunmuyor. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının iktidar medyasında açıkladığı sayının 10 milyon kişi olduğu biliniyor.

  Yazı kaynağı : www.birgun.net

  2022 Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi ?

  Prim borcu olan Bağkur'lular sağlık yardımı alabilir mi?

  Prim borcu olan Bağkur'lular sağlık yardımı alabilir mi?

  Bağkurlu olan ama prim borçlarını ödemedikleri için sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağını düşünen pek çok kişi bulunuyor. Sıklıkla sosyal güvenlik uzmanlarına sorulan bu soru, internette de araştırılan konuların başında geliyor.

  PRİM BORCU OLAN BAĞKUR'LULAR SAĞLIK YARDIMI ALABİLİR Mİ?

  Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu, okuyucusundan gelen soruya şu şekilde cevap verdi:

  Soru: Küçük esnafım. Bağkur’a prim borcum var. Param olmadığı için yapılandırma yapamadım. Sağlık yardımı alamıyorum. Sağlık sigortasına 107 lira prim ödeyenler sağlık yardımı alıyormuş. Acaba ben de sağlık sigortasına 107 lira ödesem sağlık yardımı alabilir miyim? Genel Sağlık Sigortası’na (GSS) primi ödesem sağlık yardımı alabilir miyim? l A. DEMİR

  Cevap: İşsizler GSS’ye aylık 107.33 lira prim ödeyerek sağlık yardımı alabiliyor. Siz işsiz olmayıp Bağkur sigortalısı olduğunuz için, GSS’li olamazsınız. Dolayısıyla GSS’ye prim ödeyerek sağlık yardımı da alamazsınız. Ancak böyle bir şeye ihtiyacınız da yok.

  Çünkü 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete yayımlanan 22 Ocak 2021 tarih ve 3432 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla, 1 Ocak 2021’den 31 Aralık 2021’e kadar, prim borcu olan Bağkur sigortalılarına sağlık yardımı alma imkanı sağlanmıştır. Sonuç olarak; prim borcunuz olsa da 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık yardımı alabilirsiniz.

  RESMİ GAZETE'DE YAYINLANMIŞTI!

  Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağkur borcu olanlar yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecek. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağkur borcu olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

  UYGULAMA HER HASTANEDE GEÇERLİ Mİ?

  Uygulama, devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde geçerli olacak. Prim borcu olan vatandaşlar 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık hizmeti almaya devam edecek.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Borcunu yapılandıran sağlık hizmeti alacak

  Borcunu yapılandıran sağlık hizmeti alacak

  Toplumun büyük kesimi Meclis’te görüşmeleri süren, 18 maddelik yeni ekonomik paketinde yer alan kamu çalışanları ile emeklilerin yeni yıl zamlarına odaklandığı için tasarıdaki diğer hususlar gözlerden kaçtı. Oysa yeni ekonomi paketi, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili milat sayılacak değişiklikler içeriyor. Öyle ki, tasarı yasalaştığında, artık BES’ten çıkılamayacak. Daha doğrusu çıkılmasına gerek kalmayacak. Çünkü BES’te devlet katkısının artırılmasından sistemdeki katılımcılara kısmi çekiş hakkı tanınmasına, 45 yaş sınırının kaldırılmasından sisteme toplu para ödeyenlere yeni imkanlar getirilmesine kadar birçok değişiklik geliyor. İşte, o değişiklikler.

  BİRİKİMİN BİR KISMI ÇEKİLEBİLECEK

  Bugüne kadar sisteme girip de sonradan ayrılanların gerekçesi neydi? Birincisi, birikimlere yeterli getiri elde edememekti ki, artık böyle bir gerekçe kalmadı, çünkü son yıllarda tasarrufların değerlendiği emeklilik fonları hiçbir yatırım enstrümanında olmayan rekor sayılacak getiriler sunuyor. İkinci ayrılma nedeni ise, acil paraya ihtiyacı olanlara, BES’teki birikimlerinin bir kısmını kullanma hakkı tanınmıyordu. Bu durumda olanlar mecburen BES’teki tasarruflarının tamamını alıp sistemden ayrılmak zorunda kalıyorlardı; devlet katkısının bir kısmını da alamıyorlardı.

  YÜZDE 50 İLE SINIRLI

  İşte, yasa çıktığında artık BES katılımcıları birikimlerinin bir kısmını acil ihtiyaçları için kullanabilecekler. Şöyle ki; sistemde belirli süre bulunan katılımcılar, BES’ten ayrılmadan devlet katkısı hesabındaki birikim tutarı hariç, kendi birikimlerinin en fazla yüzde 50’sini kullanabilecek. Daha açık bir anlatımla BES’te belirli süreyi doldurmuş olanlar kısmen ödeme alabilecek. Böylece acil ihtiyaçlar için sistemden ayrılmaya gerek kalmayacak. Ayrıca kısmen yapılan ödeme tutarının yüzde 25’ini aşmamak üzere kişinin yüzde 25’i aşmamak kaydıyla devlet katkısı hesabındaki tutardan da ödeme yapılabilecek.

  KONUT, EVLİLİK, EĞİTİM

  Tabi, bu işin iyi bir tarafı daha var. Yeni düzenleme ile BES, bir anlamda sadece emeklilik için birikim yapmaktan çıkıyor; konut alımı, evlilik, eğitim gibi ileride ihtiyaç duyulacak durumlar için de kullanılabilecek tasarruf sistemi haline geliyor. Böylece BES’e yönelik, ‘kim bekleyecek 56 yaşına kadar?’ söylemi de artık karşılık bulmayacak. Hangi şartlarda ve hangi durumlarda kısmi çekiş yapılabileceğinin detayları ise tasarı yasalaştıktan sonra Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) belirleyecek.

  BES KREDİYE TEMİNAT OLACAK

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap