Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  baca eğri de olsa duman doğru çıkar atasözünün anlamı nedir

  1 ziyaretçi

  baca eğri de olsa duman doğru çıkar atasözünün anlamı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Baca Eğri De Olsa Dumanı Doğru Çıkar atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Baca Eğri De Olsa Dumanı Doğru Çıkar atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  İyi ahlak sahibi olan kimselerin iyi davran alabilmeleri için bulundukları ortamın önemli olmadığını anlatan "baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar" atasözü atalarımızdan bize kalmış olan özlü sözlerden birisi olmaktadır.

   Baca Eğri de Olsa Dumanı Doğru Çıkar Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Yaradılışı dahilinde iyi ahlaklı ve iyi olan kimseler kötü ortamlar içerisinde bulunsalar dahi, iyi davranışlarda bulunmayan devam ederler anlamındaki "baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar" atasözü dilimizde sıklıkla kullanılan özdeyişlerden birisi olmaktadır.

   Bu atasözünden çıkartılacak bir diğer anlamda insanların davranışlarını bulundukları ortamın çok fazla değiştiremeyeceğidir. Bu sebeple bulundukları ortamın kişiliklerini değiştirdiğini söyleyen kişilerin haksız oldukları anlamı da çıkarılabilmektedir.

   Baca Eğri de Olsa Dumanı Doğru Çıkar Atasözünün Cümle İçerisindeki Kullanımı

   Varoş bir mahalleden gelen Erdem, baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar atasözünün gerçek çıkarırcasına iyi davranışlar sergileyen gençlerden birisi olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Baca eğri de olsa, dumanı doğru çıkar. Atasözünün açıklaması ve anlamı, ne demek?

  Benzer Atasözleri:

  Haramzade pazar bozar, helâlzade pazar yapar.

  Ulularla havuç ekenin yoğunu götüne gider.

  Acındırırsan arsız olur, acıkdırırsan hırsız olur.

  Kız kundakta, çeyiz sandıkta.

  Boş fıçı çok ses çıkarır.

  Ulu sözü tutmayan, ulur kalır.

  Dağ dağ üstüne olur, ev ev üstüne olmaz.

  Geç, geçenden.

  Suyun yavaş akanından, insanın yere bakanından sakın.

  Akıllı, söylemeden önce düşünür, akılsız düşünmeden söyler.

  ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.dersimiz.com

  Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar atasözünün anlamı, açıklaması nedir, Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar TDK anlamı ve örnek cümleler

  Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar, atasözünün anlamı Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar, atasözünün TDK’ye göre anlamı

  Günlük hayatta çoğu kez duyduğumuz fakat anlamını tam bilmediğimiz “Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar.” Atasözünün anlamı şudur:

  Yaratılıştan iyi ve doğru olan kişi ya da nesne ne kadar kötü ortam içinde bulunursa bulunsun, özelliğini kaybetmez.

  Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar, atasözüyle ilgili cümle (hikaye): Çalışmak için İstanbul’a gitmiştim. Bir inşaatta çalışmaya başladım. Arkadaşlarım işlerini aksatıyor, izin günlerinde gizlice aldıkları inşaat malzemelerini satıyordu. Benim de onlara eşlik etmemi istediler. Bunu her hafta yapıyorlardı. Bir gün ustabaşı bunları fark etmiş. Bunları gizlice takip etmiş ve kötü şeyler yaptığını görmüş. Benim onlarla olmadığımı, onlara uymadığımı görünce bana teşekkür edip maaşıma zam yaptı. Geldiğim yerleri, yetiştirildiğim ortamları anlatın ustabaşı “Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar.” Dedi. Şimdi ne demek istediğini çok daha iyi anlıyorum.

  Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar, atasözüyle ilgili kompozisyon:

  Yetiştirildiğiniz, büyütüldüğünüz ortamlar sizi karakterinizin oluşmasını sağlar. Eğer kötü bir aile ortamında veya çevre büyürseniz sizin de onlar gibi olma oranınız yüksektir. Tersi durumlar da yaşanabilir fakat bu istisna olur.

  Aile ortamında sevgiye, saygıya, dürüstlüğe önem verilmişse; o ortamda yetişen kişilerde de bu güzel özellikler hâkim olur. Kişi kötü ortamlarda bile yetiştirildiği değerlere karşı olumsuz bir davranış sergilemez çünkü karakterler çabuk değişmez.

  Yazı kaynağı : yeninesilturkce.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap