Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bağırsaklara hangi bölüm bakar

  1 ziyaretçi

  bağırsaklara hangi bölüm bakar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bağırsak Hastalıklarına İçin Hangi Doktora Gidilir? Bağırsak Sorunlarına Hangi Bölüm Bakar?

  Bağırsak Hastalıklarına İçin Hangi Doktora Gidilir? Bağırsak Sorunlarına Hangi Bölüm Bakar?

  Bağırsak Hastalıklarına İçin Hangi Doktora Gidilir? Bağırsak Sorunlarına Hangi Bölüm Bakar?

  Bağırsak hastalıkları, her toplumda olukça yaygın olarak rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Bağırsaklarla ilgili problemler daha çok ileri yaşta kişilerde görülse de, tüm yaş gruplarında bu hastalıklara rastlanabilmektedir.

  Bağırsak hastalıkları, insanların sağlığını etkileyen ve sosyal hayatında ciddi sıkıntılara sebep olan bir durumdur. Bu nedenle bağırsaklarında sorun yaşayan kişiler, bu hastalığı ihmal etmemeli ve bir an önce uzman bir doktora gitmelidir.

  Bağırsak Hastalıklarına İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Bağırsaklarında her hangi bir sıkıntı gören kişiler, genel cerrahi doktoruna gitmelidir.

  Bağırsak Sorunlarına Hangi Bölüm Bakar?

  Bağırtırsak sorunlarına bakan bölümler, Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji poliklinikleridir. Bağırsaklarında her hangi bir rahatsızlık çeken ve bağırsak hastalığının belirtilerini hisseden kişiler, doktordan randevu alarak muayene olmalıdırlar.

  Bu hastalar ilk olarak Genel Cerrahi bölümüne muayene olmalı, muayene sonucunda bağırsaklarda bir sorun görülürse, hastaların Gastroenteroloji bölüme sevkleri yapılacaktır.

  Bağırsak Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

  Gaitada kan görmek,

  Karın ağrısı,

  Mide bulantısı,

  Şişkinlik,

  Ateş,

  Kilo kaybı,

  Kabızlık,

  Kilo kaybı.

  Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

  Bağırsak Apsesi: Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak apsesi, bağırsakların iç kısmında ortaya çıkmaktadır. Vakit geçirmeden tedavi edilmesi gereken bağırsak rahatsızlıklarından birisidir. Bağırsak apsesinin varlığı ultrasonografi, kan testi ve MR gibi testlerle ortaya çıkmaktadır.

  İshal: Birkaç gün sürüp kendiliğinden geçmeyen ve uzun süren ishaller, akla ciddi rahatsızlıkları getirebilir. İltihabi bağırsak hastalığı veya Çölyak hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak oluştuğu düşünülebilir.

  Hemoroit: Dışkılama sırasında zorlanma ve bağırsağın aşırı kasılması sonucu olan hemoroit, bu bölgenin kanamasına yol açmaktadır. Genellikle ayakta yapılan basur tedavisi, hastalığın seyrine göre ameliyat edilerek tedavi edilebilir.

  Kabızlık: Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ile ortaya çıkan bu durum, tedavi edilmezse, ciddi problemlere yol açmaktadır.

  Huzursuz Bağırsak Sendromu: Bu rahatsızlıkta aşırı tuvalete gitme, hazımsızlık, ishal, karın ağrısı, aşırı gaz görülür.

  Kolit: Bağırsak iltihaplarının genel isimlendirmesidir. Bağırsak mukozasında iltihaplanma görülür.

  Çölyak Hastalığı: Bağırsaklardaki emilim bozukluğudur.

  Kolon kanseri: Kalın bağırsağın içerisinde polipler gelişmişse, mutlaka poliplerin araştırılması gerekir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Bağırsak hastalıkları için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Bağırsak hastalıkları için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Bağırsak hastalıkları için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Bağırsak hastalıkları, inflamatuvar bağırsak olarak bilinen mide ve bağırsaklarda meydana gelen sindirim sistemi ile ilgili bir hastalıklardır. Peki, Bağırsak hastalıkları için hangi bölüme gidilir? İşte bilinmesi gerekenler...

  Bağırsak hastalıkları; karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, yorgunluk gibi belirtiler ile kendini gösteriyor. Akut veya kronik durumlar ve kabızlık, divertiküler hastalık ve irritabl bağırsak sendromu dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları kapsayan bağırsak hastalıkları için hangi bölüme gidilir? İşte cevabı…

  BAĞIRSAK HASTALIKLARININ TANIMI

  Bağırsak hastalıkları Onikiparmak bağırsağından (duodenum) rektuma kadar bağırsakların herhangi bir bölümünü (ince veya kalın bağırsak) etkileyen hastalıklardır. Terim, akut veya kronik durumları kapsar ve kabızlık, divertiküler hastalık ve irritabl bağırsak sendromu dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları kapsar.

  BAĞIRSAK HASTALIKLARI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

  Bağırsak hastalığı olanların hastanelerin Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji polikliniklerinden randevu almaları gereklidir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Bağırsak hastalıkları nelerdir, hangi bölüm bakar? Bağırsak hastalıkları belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Bağırsak hastalıkları nelerdir, hangi bölüm bakar? Bağırsak hastalıkları belirtileri ve tedavi yöntemleri

  İnflamatuvar bağırsak hastalıkları ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın mutlaka tedavisi için alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte eğer ailenizde bağırsak sorunu yaşayan biri varsa bağırsak sorunları geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Hastalıklara karşı koruyucu görevi gören bağışıklık sitemi zayıfladığında da bu durum söz konusu olabilir. Bağırsak hastalıkları birden fazla çeşidi içerisinde barındırır. Bağırsak hastalığından şikayet eden birçok kişi bu hastalığın belirtileri, hangi bölümün baktığı ve tedavisi hakkında araştırmalar yaparak sorularına yanıt bulmak istiyor. İşte tam da bu noktada nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında birtakım araştırmalarla şimdi sizlerleyiz. Hadi gelin hep birlikte bir göz atalım…

  BAĞIRSAK HASTALIKLARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

  Bağırsak hastalılarına genel cerrahi ve gastroenteroloji poliklinikleri bakar. Bağırsak sorunları ile karşılaşan ya da bağırsak hastalıklarından şüphe duyan kişiler başlangıçta cerrahi bölümünden randevu almalıdırlar. Genel cerrahi uzmanlarına aktarılan şikayetler ve edilen muayene sonucunda eğer gerek duyulursa hasta gastroenteroloji bölümüne sevk edilebilir. Bağırsak hastalığının teşhisi konduktan sonra uygun bir tedavi yöntemi başlatılacaktır.

  BAĞIRSAK HASTALIKLARI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  İnflamatuar bağırsak hastalıkları, iltahabın bulunduğu bölgeye ve hastalığın hangi safhada olduğuna bağlı olarak değişebilir, ancak aşağıdakileri içerebilir:

  CROHN HASTALIĞI

  Crohn Hastalığı iltihaplı bir bağırsak rahatsızlığıdır ve bu iltihap ağız boşluğundan kalın bağırsapa kadar uzanır. Ayrıca bu hastalığın, sıklıkla ince bağırsağın son kısmı (ileum) ve kalın bağırsağın başlangıç bölümüne (çekum ya da kör bağırsak) tuttuğu bilinmektedir.

  ÜLSERATİF KOLİT

  Ülseratif kolit, kalın bağırsakların iltihaplanmasıdır. Özellikle bağırsağın rektum kısmında iltihaplanma görülür. Bu hastalık makattan yukarı olacak şekilde bağırsak boyunca yayılabiliyor.

  BELİRTİLER

  Crohn hastalığında kilo kaybı, emilim bozuklukları, tıkanıklık, kusma, yüksek ateş, karın ağrısı, dışkıda kan görülmesi ve çok dışkılama görülebilir.

  Ülseratif kolit rahatsızlığının belirtileri ise bağırsak delinmesi crohn hastalığında olduğu gibi karın ağrısı, ateş, dışkılamanın fazla olması ve kanlı dışkılama gibi sinyaller verebilir.

  BAĞIRSAK HASTALIKLARININ TEDAVİSİ

  Bağırsak sorunlarının tedavisi için ilk olarak hastalığın tanısına göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenmesi gerekir. Her hasatlıkta olduğu gibi bağırsak hastalıklarında da hastalığının boyutuna ve çeşidine göre bir tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Henüz başlangıç seviyesinde olanlar çeşitli ilaçlar kullanabilirler.

  Bağırsak hastalıklarında yapılan bir takım test ve tahliller sonucunda uzman doktorun belirleyeceği bir tedavi yöntemine gidilir. Ayrıca bağırsak hastalıklarında yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri son derece önemlidir. Özellikle ishal, kabız gibi sorunlar da beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bakliyatlar, meyveler, lifli yiyecekler tercih edilebilir. Kabızlık için ise bol su tüketmek ve doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

  Bağırsak hastalıklarında kalıtsal hastalıklar önlenemese de sağlıklı beslenmek, sigaradan uzak durmak ve düzenli egzersiz yapmak hastalığınızın ilerleme riskini ortadan kaldırabilir, nüksetmesini önleyebilir ve hastalığı yöneterek daha sağlıklı ve aktif bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap