Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bağımsız milletvekili adayı kaç oy almalı

  1 ziyaretçi

  bağımsız milletvekili adayı kaç oy almalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Milletvekili Olmak İçin Kaç Oy Gereklidir?

  Her seçim bölgesinde milletvekili olabilmek için gerekli oy sayısı değişiklik göstermektedir. Bunun öncelikli nedeni her ile en az bir milletvekili verilip kalan 469 milletvekilliğinin nüfusa göre dağıtılması yatmaktadır. Ayrıca bir ilin milletvekili sayısının seçmen sayısına göre değil nüfusa göre belirleniyor olması da milletvekili seçilebilmek için gerekli minimum oy sayısını etkilemektedir. Bunlar dışında temel olan ise rakip partilerin aldıkları oylardır. Örneğin A, B ve C partileri ülke barajını aşmış fakat B ve C partisi X seçim bölgesinde hiç oy alamamışsa, A partisi 1 oyla dahi milletvekili çıkarabilir. Türkiye'de seçim bölgelerinden hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağı D'Hondt sistemine göre belirlenmektedir. Yüzde 10 ülke barajı ve D'Hondt sisteminin uygulanıyor olması, seçmen iradesinin meclise tam olarak yansımamasına neden olduğu kabul edilmektedir.

  12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra getirilen barajlı D'Hondt sistemi hemen hemen tüm demokratlar tarafından sorunlu bulunmaktadır.

  Aşağıdaki tabloda 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yurt dışı oyların seçim bölgelerine dağıtılmasıyla oluşan milletvekili seçilmek için gerekli oy sayısı gösterilmiştir. 7 Haziran 2015 seçimlerinde İzmir 2. Bölge'den milletvekili olabilmek için 93 bin 655 oy, Bayburt'tan ise 14 bin 558 oy yeterli olmuştur. 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde ise İstanbul 1. Bölge'den vekil olabilmek için 99 bin 556, Tunceli'den ise 14 bin 320 oy ile milletvekili olunabilmiştir.

  Yazı kaynağı : secimatlasi.com

  Bağımsız Milletvekili Kaç Oy Alması Gerekir?

  Bağımsız Milletvekili Kaç Oy Alması Gerekir?

  Herkese Merhaba. Bu yazımızda –lafı uzatmadan- “Bağımsız Milletvekili Kaç Oy Alması Gerekir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

  Hepimizin bildiği –veya henüz öğrendiği üzere- TBMM Milletvekili sayısı yapılan anayasa değişikliğiyle 600’e çıkarıldı. Hemen hemen her seçimde bölgesinde güçlü olan adaylar herhangi bir siyasi partiye bağlı olmaksızın bağımsız aday olarak seçime girerler.

  Bir bağımsız adayın bölgesinden milletvekili seçilebilmesi il’den il’e alacağı oy sayısı farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir şekilde bağımsız milletvekili için alacağı oy şudur demek yanlış bir ifade olacaktır.

  Şimdi sizlere fikir vermesi açısından bir örnek göstererek bir il’de bir bağımsız milletvekili adayın kaç oy alması gerektiğine dair bilgi vermeye çalışacağım. Bunu seçim sonuçlarına  veya tahminlerinize göre göre kendi iliniz için hesaplayabilirsiniz.

  Örneğin: X ili için toplam 203.000 oy kullanacak seçmen sayısı “7 Milletvekili” çıkaracağını varsayalım. Burada A İttifak, B İttifak, C ,D, E, F Partileri ve 2 Bağımsız Milletvekili Aday (X ve Y olsun) seçime girdiğini düşünelim. Ayrıca D, E ve F Partileri Türkiye genelinde yapılan seçimde %10 barajını geçmediğini varsayalım.

  D, E ve F Partileri %10 barajını geçmediğinden dolayı en yüksek oyu alsalar bile milletvekili çıkaramazlar.

  Bağımsız adaylar için seçim barajı söz konusu değildir.

  İl İl Seçmen Sayısı ve Sandık Sayıları 2018 >>> Tıkla

  A İttifak, B İttifak, C Partisi ve Bağımsız Adaylar alacağı oylara göre milletvekili seçilmesi evresine girerler.

  Bu ilimiz varsayalım “7 Milletvekili” çıkaracak.

  Ülkemizde milletvekili belirleme işlemi d’hondt sistemi ile belirlenir.

  Şimdi aşağıdaki tabloya göre d’hondt sistemi ile hesaplamamızı yapalım. Milletvekili çıkaracak parti ve bağımsızlılar aldıkları net geçerli oylar yanyana dizilir. Kaç milletvekili çıkarılacaksa soldan milletvekili sıralaması yapılır.

  1. Milletvekili (ilk milletvekili) seçiminde A İttifak Partisi en çok oyu aldığından 1. Milletvekilini çıkarır ve oyları ikiye bölünür ve alt satıra geçilir.

  2. Milletvekili (ikinci milletvekili) seçiminde B İttifak Partisi en çok oyu aldığından 1. Milletvekilini çıkarır ve oyları ikiye bölünür ve alt satıra geçilir.

  3. Milletvekili (üçüncü milletvekili) seçiminde C Partisi en çok oyu aldığından 1. Milletvekilini çıkarır ve oyları ikiye bölünür ve alt satıra geçilir.

  4. Milletvekili (dördüncü milletvekili) seçiminde A Partisi en çok oyu aldığından 2. Milletvekilini çıkarır ve oyları bu kez üçe bölünür ve alt satıra geçilir.

  5. Milletvekili (beşinci milletvekili) seçiminde X Bağımsız Aday en çok oyu aldığından milletvekili seçilir ve sistemden çıkar diğerlerinin oyları aynen alt satıra geçer.

  6. Milletvekili (altıncı milletvekili) seçiminde B İttifak Partisi en çok oyu aldığından 2. Milletvekilini çıkarır ve oyları bu kez üçe bölünür ve alt satıra geçilir.

  7. Milletvekili (yedinci milletvekili) seçiminde A İttifak Partisi en çok oyu aldığından 3. Milletvekilini çıkarır ve toplam 7 milletvekili belirlendiğinden sistem kapanır.

  Bilgi Notları:

  1- İttifak partileri yukarıda görüldüğü üzere aldıkları geçerli net oylardan 2 ve 3 milletvekili çıkarmışlardır. İttifak partileri bu kez kendi içerisinde aldıkları oylara göre aldıkları bu milletvekili sayılarını paylaştıracaklardır. (d’hondt sistemine göre)

  2- Bir parti her milletvekili çıkardığında oyları sırasıyla 2,3,4… e bölünür. Örneğin herhangi bir parti 1. Milletvekili çıkardığında oyları ikiye, 2. Milletvekili çıkardığında üçe, 3. Milletvekili çıkardığında oyları dörde bölünmeye devam eder. Ta ki bir il’de çıkarılacak tüm milletvekilleri seçilene kadar.

  3- Bağımsız bir aday seçildiğinde ise tam tersine oylar bölünmeden tekrar alt satıra geçer ve alt satırda en çok oyu alan parti milletvekili çıkarır ve oyları kaçıncı milletvekili çıkardığına bakılar bölünür.

  4- Görüldüğü gibi “Bağımsız Milletvekili Kaç Oy Alması Gerekir?” sorusu tamamen seçmen sayısına bağlı olduğu gibi, diğer partilerin/ittifakların aldığı oylara bağlıdır. Eğer yukarıdaki 203.000 seçmenli ilde olduğu örnekte “Y Bağımsız Milletvekili Adayı” 21.350 gibi bir oy alsaydı oda seçilecekti.

  5- Ancak unutulmamalıdır ki durum şu anda böyle değildir. Verdiğimiz örnek basit bir şekilde olayını anlamanız için hazırlanmıştır.

  Daha çok yapılan yöntem ise bir ilde ki seçmen sayısını o ilin çıkaracağı milletvekili sayısına bölerek bağımsız adayın kaç oy alması gerektiğini öğrenebiliriz.  Örneğin 240.000 seçmen sayısı olan ve 3 milletvekili çıkarılacak bir ilde bağımsız aday yaklaşık 80.000 oy veya üzerinde aldığında bağımsız olarak milletvekili seçilecektir. Bu şekilde hesaplama daha mantıklı olacaktır.

  Burada 240.000 seçmenli il’de bulunan katılım oranı da oldukça önemlidir. Örneğin %85 katılım olduğunda %15’lik oy sayılmayacak, iptal edilen geçersiz oylar olacak, %10 barajını aşamayan partilerin oyları çıkacak vs. şeklinde uzuyor.

  Anlaşılacağı üzere seçime giren partilerin %10’luk barajı geçip geçmemesi, seçmen katılım oranı ve o ilin seçmen sayısına göre bir bağımsız adayın kaç oyla seçilip seçilmeyeceğini etkiler.

  Yazı kaynağı : www.tech-worm.com

  Bağımsızların kaç oy alması lazım?

  Milletvekili olmak için kaç oy gerekli?

  AK Parti ve BDP'nin desteklediği adayların kıyasıya yarıştığı Diyarbakır'dan ise 11 milletvekili seçilecek. 801 bin 778 seçmenin bulunduğu kentte 72 binin üzerinde oy alan aday Meclis'in yolunu tutacak. 2 milletvekili seçilecek olan Tunceli de ise 55 bin 404 seçmen bulunuyor. Burada 27 bin oy alabilen aday milletvekili olacak. 119 bin 775 seçmenin bulunduğu Hakkari'de ise adayların seçilebilmek için 40 bin oy alması gerekiyor.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap