Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bağımsız milletvekili aday ücreti

  1 ziyaretçi

  bağımsız milletvekili aday ücreti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Siyasi partilerin milletvekili aday adaylığı başvuru ücretleri belli oldu | CHP, 30 bin TL ile en yüksek ücreti belirledi

  Siyasi partilerin milletvekili aday adaylığı başvuru ücretleri belli oldu | CHP, 30 bin TL ile en yüksek ücreti belirledi

  Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi. Başvuru ücretini AKP 20 bin TL, CHP 30 TL olarak belirledi. Yüksek Seçim Kurulu da bugün yaptığı toplantıda, seçimin başlangıç tarihini 18 Mart olarak açıkladı.

  28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. YSK Başkan Ahmet Yener, bugün yapılan toplantıda alınan kararı, “Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimlerinde, seçim takviminin başlangıç tarihi 18 Mart 2023 olarak belirlenmiştir” diyerek açıkladı.

  Siyasi partiler milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru koşullarını belirledi. CHP deprem bölgesinden yapılacak aday adaylığı başvuruları için para almazken, AKP, ücretlerin AFAD hesabına yatırılmasını istedi.

  Adalet ve Kalkınma Partisi

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira başvuru ücreti almayı kararlaştırdı. AKP’de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları bugün (13 Mart) başlayacak ve 16 Mart’ta sona erecek. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor.

  Cumhuriyet Halk Partisi

  Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) milletvekilliği aday adaylığı başvurusu bugün (13 Mart) başlıyor. Başvurular 20 Mart’a kadar sürecek. Parti genel sekreterliğinden il örgütlerine gönderilen yazıya göre, başvuru ücreti 30 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Kadınlar, gençler ve yüzde 40’ın üzerinde engeli bulunanlar, milletvekili başvurusu için 15 bin Türk Lirası ödeyecek. Deprem bölgesindeki Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Gaziantep’ten başvuru yapanlardan ücret alınmayacak. Aday adaylarından 3 bin Türk Lirası dosya ücreti alınacak. 

  Milliyetçi Hareket Partisi

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), başvuru aidatını 3 bin TL olarak belirledi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak. MHP’nin milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart’ta başlayıp 21 Mart’ta sona erecek. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek.

  İYİ Parti

  İYİ Parti’nin (İYİP) kadın ve erkek milletvekilliği adaylık başvurusu için tek rakam belirlendi, adaylardan 7 bin 500 TL alınacak. Engelli ve gazilerden başvuru ücreti alınmayacak.

  Saadet Partisi

  Saadet Partisi’nin (SP) milletvekili seçimleri aday adayı müracaatları genel merkezde ve il başkanlıklarında kabul edilecek. Saadet Partisi’nden milletvekili aday adayı olmak isteyenler müracaatlarını 11- 17 Mart 2023 tarihleri arasında il başkanlıklarına veya doğrudan genel merkeze yapabilecekler. Saadet Partisi, milletvekili aday adaylığı katkı payını, erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelliler için 5 bin TL olarak belirlendi. Deprem bölgesindeki iller için (Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana, Elazığ) aday adaylığı katkı payı alınmayacağı belirtildi.

  Türkiye İşçi Partisi

  Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) ise milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecek. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu. 

  Yeniden Refah Partisi

  Yeniden Refah Partisi (YRP), milletvekili adaylığı için başvuru ücretini erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL olarak belirledi. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

  Başvuru ücreti ve takvimi henüz belli olmayan siyasi partiler 

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin milletvekilliği aday adaylığı başvurusu ücretleri ve başvuru tarihleri henüz belli olmadı. 

  Yazı kaynağı : medyascope.tv

  Partilerin ‘aday adaylığı’ tarifesi belli oldu: Hangi parti ne kadar istiyor

  Partilerin ‘aday adaylığı’ tarifesi belli oldu: Hangi parti ne kadar istiyor

  Seçim tarihinin resmi olarak açıklanmasına takiben siyasi partilerde milletvekili aday adaylığı için başvuru hazırlıkları başladı. Bu bağlamda başvuru esnasında aday adaylarından alınacak ücretler de belli oldu.

  Peki, milletvekilliği aday adaylığı ücreti 2023 itibariyle ne kadar? İşte tek tek başvuru ücretleri…

  AK PARTİ
  AK Parti milletvekili olma şartları 2023 itibariyle güncellendi. Adayların ilk olarak AK Parti milletvekili başvuru formunu doldurması gerekiyor. Form sonrasında ise başvuru ücretinin yatırılması ile aday adaylık süreci başlatılıyor. Kadınlar ve erkekler için ayrı ücretlerin belirlendiği AK Parti’de erkek milletvekili aday adayları için 6 bin TL, kadınlar için ise 3 bin lira ödenmesi gerekiyor. Engelli adaylar için özel bir istisna uygulayacak AK Parti 1000 lira karşılığı aday adayı listesine isminin eklenmesine imkân tanıyor.

  CHP
  CHP milletvekili olma şartları 2023 itibariyle değişmese de fiyatlarda değişikliğe gidildi. CHP milletvekili başvuru ücreti 30 bin lira olarak belirlendi. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira ücret şartı aranacak. Ödemeyi yapanlar aday adayı olabilecek. Ancak tüm bunlara rağmen kesin adaylık durumu bulunmuyor.

  MHP
  Cumhur İttifakı üyesi MHP’de ise milletvekili aday adaylığı başvuru ücretleri diğer partilere göre daha düşük seviyelerde. MHP milletvekili başvuru ücreti 2023 itibariyle 5000 TL oldu. erkek ve kadın ayrımının yapılmadığı MHP’de gazi ve engelliler için ücretsiz başvuru hakkı bulunuyor.

  İYİ Parti
  İYİ Parti’de erkek ve kadınlar için tek ücretlendirme yapılıyor. İYİ Parti milletvekili başvuru ücreti 2023 itibariyle 7 bin 500 TL. Engelli ve gazilerde ise ücret alınmıyor. Kişiler ücreti yatırdıktan sonra başvuru formu ile birlikte aday adaylığını açıklayabiliyor.

  Yeniden Refah Partisi
  Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

  Saadet Partisi
  Saadet Partisi ise kadın ve gençlerden 1500 lira, diğer adaylardan 3000 lira başvuru bedeli alacak.

  Bağımsız milletvekili
  Bağımsız olarak seçime girmek isteyen adayların bağımsız milletvekili aday adaylığı için ne kadar ödeyeceği henüz açıklanmadı.

  Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu?
  Milletvekili aday adaylığı ücretleri ile ilgili en çok merak edilen ücretlerin geri alınıp alınmayacağı. Bu konuda resmi bir mevzuat bulunmuyor. Partiler kendi iradelerinde bu kararı alıyor. Ancak bu konuda 2023 itibariyle nasıl bir yol izleneceği bilinmiyor.

  Milletvekili olma şartları neler?
  Milletvekili olmak için belirli yasal şartlar vardır. Türkiye’de milletvekili olabilmek için 18 yaşını doldurmuş, Türk vatandaşı ve seçme hakkına sahip olan herkes aday olabilir. Ayrıca adayların siyasi parti üyesi olması gerekiyor. Milletvekili adayları aynı zamanda seçim bölgesinde ikamet etmeli veya seçmenlerin kayıtlı olduğu seçim çevresinde seçmen niteliğini taşımalıdır. Ancak, belirli suçlardan hüküm giymiş kişiler milletvekili adayı olamazlar. Bunun yanı sıra, bazı özel koşullar da bulunabilir. Örneğin, askeri personel milletvekili adayı olmak istediklerinde görevlerinden istifa etmeleri gereklidir.

  NOT: Partilerin ücretleri kulis bilgilerine ve yapılan resmi açıklamalara dayanmaktadır.

  Yazı kaynağı : kronos36.news

  Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu? Milletvekili aday başvuru ücretleri ne kadar?

  Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu? Milletvekili aday başvuru ücretleri ne kadar?

  Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu? Milletvekili aday adaylığı ücretleri nereye gidiyor? Soruları merak edilen konular arasında yer aldı. CHP, AK Parti, İYİ Parti milletvekili aday adayı ücreti ne kadar , aday olmayı düşünenler tarafından merak ediliyor. 

  MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞI ÜCRETLERİ GERİ ALINIYOR MU? 

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı seçim kararının ardından partilerde milletvekili aday adaylığı başvuruları ile ilgili sorular merak ediliyor. Aday adayı olup listelere girmek için belirlenen başvuru ücretinin yatırılması gerekiyor. Peki, CHP, AK Parti, İYİ Parti milletvekili adaylık başvurusu ücreti ne oldu? Yatırılan ücret geri alınıyor mu?

  MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

  Milletvekili olabilmek için aday adaylığı başvuruları başladı. İşte Aday Adaylığı için başvuru şartları:
  •    En az ilkokul mezunu olmak
  •    Erkek Adaylar için askerlik hizmetini yapmış olmak
  •    Kamu hizmetlerinden herhangi bir  yasağı olmamak
  •    Taksirli suçlar hariç bir yıl ya da daha fazla hapiste yatmamak
  •    Zimmet, irtikap, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlarla, resmi ihale ve alım satıma hile karıştırmış, devlet sırlarını açığa vurmuş, terör eylemlerine katılmış ya da terör eylemleri tahrik, teşvik suçları işlemiş olmamak
  •    18 yaşını doldurmuş olmak 

  MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLMAK İÇİN GEREKEN BELGELER

  Yukarıda belirtilen şartları sağlamanız durumunda , aday olmak istediğiniz partinin IBAN’ına aday adaylığı başvuru ücretini yatırmanız gerekli. Bunların dışında, kendinizi tanıttığınız bir CV ve aday adayı olmak istediğinize dair dilekçe ile parti merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenim durumunu, askerlik ve adil sicil kayıtlarını gösteren belgeler ile kamu hizmetlerinde görevliler için istifa belgesi gibi adaylık şartlarını taşıdığınızı ispat eden belgeleri sunmanız gerekmektedir.

  Milletvekili aday adaylığı ücretleri geri alınıyor mu Milletvekili aday başvuru ücretleri ne kadar

  MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

  Siyasi partilerin milletvekili aday adaylığı başvuru ücretleri şöyle:

  CHP

  Cumhuriyet Halk Partisi’nde adaylık süreci başladı. CHP milletvekili aday adayı başvuru ücreti 30 bin liradır. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise bu rakam 15 bin liradır.

  AK PARTİ

  14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde AK Parti’den aday adayı olmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını taşımaları durumunda başvuru ücreti yerine AFAD’a bağış yapmaları isteniyor. Müracaatlar 16 Mart’a kadar devam edecek.
  Müracaatlar parti il başkanlıkları ve genel merkezlerden yapılabilecek. Bu dönemde başvuru aidatı alınmayacak, bunun yerine AFAD'a bağış yapılması istenecek.

  Başvurular yetişkinler için 20 bin lira, gençler için 10 bin lira, engelliler için 5 bin lira olacak ve istenen bu bedeller AFAD aracılığı ile deprem yardımı olarak kullanılacak. Başvuru sırasında  AFAD’ yapılan bağışların alındı belgesinin ibrazı istenecek. Genç aday başvuruları 18-30 yaş arasında olacak.
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Partimize adaylık başvurusu yapacak herkes, belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatıracaktır.” Açıklamasına istinaden başvuru sırasında dekont ibrazı istenecek.

  İYİ PARTİ

  İYİ PARTİ milletvekili aday adayı ücreti ise netleşmedi. Başvuru ücreti belirlendiğinde haberimiz güncellenecek.

  YENİDEN REFAH PARTİSİ

  Yeniden Refah Partisi'nin milletvekili başvuru ücreti yetkililerce şu şekilde açıklandı: "Erkekler için 7500 TL, kadınlar için 5.000 TL. Depremzedelerden (bizzat depremden etkilenmiş), engellilerden ve şehit ailelerinden gerekli belgeleri ibraz etmeleri durumunda başvuru ücreti talep edilmeyecek."

  Vatan Partisi, HÜDA PAR ve BTP'de aday adaylığı ücretsiz yapılabilecek.

  Bağımsız milletvekili olmak isteyenler ise13 bin 916 lira yatıracak.

  Bağımsız milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna yapılacak olun müracaatın ardından yatırılan bedel emanete alınacak.

  Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri alabilmeleri için 25 Mayıs'a kadar istifalarını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmeleri şartı aranacak.

  Yazı kaynağı : www.dunyabulteni.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap