Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  b 12 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur

  1 ziyaretçi

  b 12 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  B12 vitamini nedir? B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

  B12 vitamini nedir? B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

  Vitaminler, vücut hücrelerinin kendini yenileyebilmesi, büyüyüp gelişebilmesi ve enerji üretebilmesi için elzem organik bileşiklerdir. İnsan vücudunda sentezlenemeyen, sentezlense bile yetersiz olan vitaminler, dışarıdan besinlerle ya da takviye ilaçlarla desteklenmelidir. İlk defa 1912 yılında Polonyalı bir biyokimyacı olan Casimir Funk tarafından kullanılan vitamin sözcüğü, yaşam için gerekli amin anlamına gelir.  Yağda eriyen ve suda eriyenler olmak üzere ikiye ayrılan vitaminler insan bedeni için hayati önem taşır. Suda eriyen vitaminler arasında en dikkat çeken vitamin grubu B vitaminleridir. Tiamin (B1), riboflovin (B2), niasin (B3), B5 pantotenik asit (B5), pridoksin (B6), biyotin (B7), kobalamin (B12) ve folik asit olmak üzere toplam 8 adet B grubu vitamin vardır.

  B12 vitamini nedir?

  Suda çözünebilen bir vitamin olan B12 vücutta az miktarda da olsa depolanabilir. İçeriğindeki kobalt minerali nedeniyle kobalamin olarak da bilinen vitamin, sağlıklı bir insanın karaciğerinde yaklaşık 2 mg ve diğer vücut bölgelerinde 2 miligram olmak üzere toplamda 4 mg kadar depolanır. Depolanma miktarı düşük olduğundan dolayı günlük olarak alınması önerilen B12 vitamini, hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. İnsan vücudunda kalın bağırsak ve ince bağırsakta az miktarda sentezlenebilen vitamin, yüksek ısıya maruz kaldığında fonksiyonunu yitirir. B12 vücut içinde birçok mekanizmada görevlidir:

  B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

  B12 vitamini nelerde bulunur?

  Normal sağlıklı bir insanda kandaki B12 miktarı 150 pg/ml civarındadır. Bu miktar 80 pg/ml altına düştüğünde B12 yetersizliğinden söz edilebilir. Besinlerle günlük olarak 2.4mcg miktarında B12 vitamini alınması önerilir. B12 eksikliği genel olarak emilim bozuklukları, yetersiz ve dengesiz beslenme, omeprazol, glifor, metmorfin gibi ilaçların kullanımı ve mide ameliyatları sonrasında görülür. Yetersizlik durumunda B12 açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir. B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

  B12 vitamini eksikliği tedavisi

  B12 yetersizliği tedavisinde yetersizliğin nedeni tespit edilmelidir. Yetersizliğin nedeni eğer diyet ile alınan B12 eksikliği ise örneğin vegan beslenenlerde bu durum çok yaygındır. B12 vitamin hapı ya da dil altı tabletleri önerilir.  Ancak hastada B12 vitaminin emilimine bağlı olarak gelişen yetersizlik söz konusu ise tablet ya da hap kullanmanın tedaviye herhangi bir katkısı yoktur. Emilim problemlerine bağlı olarak gelişen yetersizlik durumunda iğne ile vitamin B12 takviyesi yapılmalıdır. 1000 mcg ya da 500 mcg tabletler şeklinde üretilen B12 hapları günlük B12 gereksinimini fazlasıyla karşılar. Haftada 2 kez 1000 mcg tablet kullanılması eksikliğin önlenmesi için yeterlidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

  B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

  B12 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  Vücut sağlığı için önemli bir vitamin olan B12'nin birçok faydası bulunuyor. Bunlardan bazıları şöyle:

  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

  B12, kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımında görev alıyor.

  Sinir sisteminin doğru ve hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

  Hafızayı güçlendiriyor.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  B12 Vitamini Nelerde Vardır?

  B12 Vitamini Nasıl Kullanılır?

  B12 vitamini olan yiyecekler tüketildiğinde ya da takviye edici gıda olarak alındığında midede doğal olarak sentezlenen intrinsik faktör adı verilen madde ile birleşerek bağırsaklardan emilimi sağlanır. Eğer genetik olarak bu faktörü salgılayamıyorsak hangi yol ile alırsak alalım B12 vitamini seviyelerini yükseltmek pek mümkün değildir. Bu durumda ise B12 vitamini içeren takviyelerin farklı teknolojilerle üretilmiş çeşitleri tercih edilebilir. Örneğin; dilaltı tabletleri dilin altındaki kılcal damarlar aracılığı ile direkt kan dolaşımına katılım sağladığı için kullanılabilir. Yine sprey formlar olduğu gibi ileri derece de eksiklik olan bireylerde hekim kontrolünde enjeksiyon yoluna gidilebilir.

  Tüm vitamin mineral takviyelerinde olduğu gibi B12 vitamini kullanılırken de önemli olan uzun süreli ve düzenli kullanımdır. Eğer unutkanlık, yorgunluk, halsizlik gibi belirtileriniz var ise B12 vitamini eksikliğinden şüphelenebilir, bir kan tahlil ile eksikliğiniz olup olmadığını öğrendikten sonra uygun olan günlük kullanım dozu, hangi formda kullanmanız gerektiği, kullanım süresi gibi bilgilere ulaşabilmek için bir sağlık profesyoneline danışabilirsiniz1,3.

  *Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın.

  Yazı kaynağı : www.youplus.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap