Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  büyümek gelişmek ve sağlıklı yaşamak için gerekli olan besinleri yeme olayı

  1 ziyaretçi

  büyümek gelişmek ve sağlıklı yaşamak için gerekli olan besinleri yeme olayı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sağlıklı Beslenme Nedir? Nasıl Beslenmeliyiz?

  Nasıl beslenmeliyiz?

  Bu gruplarda belirtilmeyen, fakat yiyeceklerimize lezzet vermek için kullandığımız yağlar, şeker, salça ve baharat vardır. Şeker ve şekerli tatlılar vücuda sadece enerji sağladığından bunların fazla tüketilmesi şişmanlığa neden olur. Beden hareketi çok olan işçiler ve sporcular her yemekte tatlı yiyebilirler.Günlük yediğimiz yağların aşağı yukarı yarısı, yiyeceklerimizin bileşiminden gelir. Özellikle etle pişirilen yemeklere ilaveten yağ koymaya gerek yoktur. Katı ve sıvı yağlardan dengeli bir şekilde yenmelidir. Günlük bir kişinin alacağı yağ miktarı 20-30 g. (2-3 silme yemek kaşığı) kadardır. Bu yağın 1/3 ü bitkisel sıvı yağlar, 1/3ü zeytin yağı, 1/3 ü katı yağ olmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlıklı Büyüme Ve Gelişme 1 Ve 2 konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlıklı Büyüme Ve Gelişme 1 Ve 2 konu anlatımı

  Doğru ve sağlıklı beslenmemiz için değişik sebze ve meyve türlerini tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebze ve meyve türleri farklı mevsimlerde yetişir. Böylece değişik mevsimlerde yetişen bu besin kaynakları ailemiz tarafından bize verilir. Biz de onları sofrada afiyetle yeriz. Böylece sağlıklı büyürüz ve gelişiriz.

   Sağlıklı Büyüme ve Gelişme 1 ve 2

   Sağlıklı büyümek ve gelişmek için hayatımızı yapmamız gereken bazı önemli kurallar vardır. Bu kurallara uymamız gerekir. Böylece hiçbir sağlık sorunu yaşamadan ve güvenli şekilde büyüyüp gelişebiliriz. Şimdi burada öncelikle kişisel bakımımızı ele alalım.

   Kişisel Bakım

   Kişisel bakım sağlıklı büyümek ve gelişmek için en önemli hususlar içerisinde yer alır. Kişisel bakımımız içerisinde yapmamız gerekenler sağlıklı büyümek ve gelişmek için çok gereklidir. Şimdi gün içerisinde kişisel bakım için neler yapmamız gerekiyor gelin beraber bakalım.

   - Mutlaka temizliğimize önem vermeliyiz. Sabah kalktığımız zaman elimizi yüzümüzü yıkamalı ve dişlerimizi fırçalamalıyız. Ayrıca düzenli olarak banyo yapmayı unutmamalıyız. Her zaman ailemizin verdiği temiz kıyafetler giymeliyiz.

   - Sağlıklı bir yaşam için spor yapmalıyız. Gün içerisinde dışarı çıkıp arkadaşlarımızla oynamalı ve koşmalıyız. Ayrıca evimizde ya da okulumuzda egzersiz hareketleri yapmalıyız.

   - Sağlıklı besinleri bol bol tüketmeliyiz. Özellikle mevsiminde sebze ve meyveleri tüketirsek, daha hızlı şekilde ve sağlıklı büyüyüp gelişebiliriz.

   - Açıkta satılan yiyecekleri almamaya özen göstermemiz gerekir. Bu besinler sağlıksız olabilir ve sağlığımızı tehlikeye sokabilir.

   - Gazlı içeceklerden uzak durmalıyız. Çünkü Gazlı içecekler asitlidir ve midemize zarar verebilir.

   Kişisel bakım açısından bu kurallara dikkat ederek sağlığımızı koruyabiliriz. Şimdi de sağlıklı büyümek ve gelişmek için beslenmeye bakalım.

   Sağlıklı Beslenme

   Beslenmek en önemli ve temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Bütün canlılar yaşayabilmek için beslenmek zorundadırlar. Bu konuda sağlıklı beslenmek için besin kaynaklarından bir kısmını bitkilerden bir kısmını ise hayvanlardan temin ederiz. Hayvanlardan elde ettiğimiz besin kaynakları şunlardır;

   - Et

   - Süt

   - Yumurta

   - Tereyağı

   - peynir

   - Bal

   Hayvanlar ile beraber ayrıca bitkilerden elde ettiğimiz çok önemli besin kaynakları bulunmaktadır.

   - Sebzeler

   - Meyveler

   - Kuruyemişler

   - Ekmek

   Tüm bunlar bitkisel olarak sağlanan bitkisel besin kaynaklarıdır. Hem hayvansal hem de bitkisel kaynakları düzenli olarak tüketmeliyiz.

   Ancak dengeli ve düzenli şekilde beslenebilmek için gün içerisinde öğünlere uygun şekilde besin kaynaklarını tüketmeliyiz. O yüzden kahvaltı ve öğle yemeği ile akşam yemeği için tüketmemiz gereken besinlere dikkat etmeliyiz.

   Kahvaltı: Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. Mutlaka sabahları kahvaltı yaparken tüketmemiz gereken bazı besin kaynakları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde peynir, bal, tereyağı, zeytin ve ekmek ile meyve suyu gibi besinler bulunmaktadır.

   Öğle ve akşam yemeği: Hem öyle hem de akşam yemeklerinde et ve sebze tüketmeliyiz. Aynı zamanda çoban salata gibi sağlıklı salata çeşitlerini tüketmemiz gerekir.

   Not: Bunların dışında ara öğünlerde de bir şeyler yiyebiliriz. Ara öğünler ana öğünlerin arasında tükettiğimiz besinlerdir. Mesela sabah ile öğle arasında bir şeyler yiyebiliriz ya da öğle ile akşam arasında bir şeyler tüketebiliriz. Ancak bunları mutlaka ailemizin bize verdiği ek besinler olmalıdır. Böylece ara öğünlerde çok daha sağlıklı şekilde beslenebiliriz.

   Sağlıklı büyümek ve gelişmek için hem kişisel bakımımız hem de sağlıklı beslenmemiz çok önemlidir. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Beslenme Önerisi

  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Beslenme Önerisi

  Öğün atlamayın..

  Yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlamayın. Çünkü atlanan her öğün bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza ve karşınıza çıkan her yemeği kalorisi yüksek veya düşük, miktarca çok veya az demeden ihtiyacınızdan fazla tüketmenize neden olacaktır.

  Öğününüz çeşitli olsun..

  Mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen gösterin. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına (süt, et, sebze-meyve, tahıl) yer vermeye çalışın. Bu besinlerin hepsinden bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışın.

  Bol sebze ve meyve tüketin..

  Sebze ve meyveler bol su ve vitamin-mineral içerip, az kalorilidirler. Bol miktarda ve değişik renklerde sebze, meyve tüketmeniz hem kilo kontrolüne yardım eder, hem de birçok hastalıktan (kanser, kalp-damar hastalıkları) korunmanızı sağlar. Dikkat edeceğiniz önemli bir nokta ise mevsiminde sebze-mevye tüketimidir.

  Yağ tüketimini azaltın..

  Beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltın. Özellikle katı yağlardan (margarin, tereyağ vb.) uzak durun, daha çok bitkisel sıvı yağları tercih edin. Bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvıyağ tüketin. Yemeklerinizi hazırlarken kızartma yerine ızgara, haşlama, buharda ve fırında pişirme yöntemlerini kullanın.

  Abur - cubura sınırlama getirin..

  Abur cubur olarak nitelendirilen hazır yiyecekler ve ağır tatlılar, pastalar fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden hem kilo aldırıcı hem de hastalıklara yatkınlığı arttırıcıdır. Bu nedenle bu yiyeceklere mutlaka sınırlama getirin.

  Kurubaklagilleri ve lifli besinleri tüketin..

  Tüketilen karbonhidrat kaynağının türüne ve miktarına dikkat edin. Saf şeker kaynakları ve rafine unlu besinler yerine tokluk hissini arttıran, kabızlığı engelleyen ve kilo kontrolünü kolaylaştıran kurubaklagilleri (nohut, mercimek, barbunya gibi), lifli tahılları, taze ve kuru meyveleri, sebzeleri tercih edin.

  Günde 2 - 2.5 litre su için..

  İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe sudur. İnsan açlığa haftalarca dayanabilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Vücut ısısının dengelenmesi, metabolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için su elzemdir. Bu nedenle günde 2-2.5 litre su tüketin.

  Alkol alıyorsanız, azaltın..

  Alkollü içki tüketme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeye çalışın, bırakamıyorsanız da azaltın. Ayrıca içkinin çeşidi de önemlidir. Viski, konyak, votka gibi sert alkollü içkiler bira ve şaraba oranla daha yüksek kalorilidir. Alkol boş enerjidir, bize dönüşü yağ şeklinde olur. Alkol alırken, yanında atıştırdığınız kuru yemiş, cips türünde besinlerin son derece kalorili olduklarını da unutmayın.

  Egzersizi ihmal etmeyin..

  Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeninin içerisine muhakkak bir egzersiz programını dahil edin. Yaşam koşullarınıza uygun, sürekli yapabileceğiniz bir aktivite türünü seçin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

  İdeal kilonuzu koruyun..

  Hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak, her zaman zinde ve enerjik olmak için sağlıklı kilo aralığınızda olmanız oldukça önemlirdir. Bunun için Beden Kitle İndeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümlerinizin sağlıklı dilimde olmasına özen gösterin.

  Yazı kaynağı : www.florence.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap