Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  büyük marmara depreminde en çok etkilenecek yerler

  1 ziyaretçi

  büyük marmara depreminde en çok etkilenecek yerler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ��te �stanbul Depremi Fay Hatt� �st�nde Olan Riskli �l�eler

  İstanbul deprem riski olan ilçeler: İstanbul'da depremden en az etkilenecek ilçeler - Yeni Şafak

  İstanbul deprem riski olan ilçeler: İstanbul'da depremden en az etkilenecek ilçeler - Yeni Şafak

  İstanbul deprem riski en yüksek ile depreme dayanaklı ilçeler megakentte oturanlarca araştırılıyor. Türkiye deprem bölgesinde yer aldığından neredeyse her gün irili ufaklı depremler yaşanmakta. Son depremler listesi Kandili Rasathanesi ile AFAD tarafından her gün açıklanmakta. Ege Denizi, Sakarya, Osmaniye, Ankara, Bitlis, Denizli, Muğla, Adıyaman, Kütahya, Ordu, Erzincan, İzmir ve Manisa ise hafif çaplı sarsıntıların oluştuğu bölgeler oldular.

  Son günlerde Ege ve Marmara’da meydana gelen depremler sonrası olası büyük İstanbul depremini yeniden akıllara getirdi. Peki İstanbul'un hangi ilçeleri depreme dayanıklı? İstanbul depreminde hangi ilçeler riskli?

  Avrupa Yakası'ndaki depreme dayanaklı ilçeler:

  İstanbul'da orta deprem riski taşıyan semtler, ilçeler

  İstanbul’da depreme en dayanıksız ilçeler hangileri?

  İstanbul’da depreme en dayanıksız ilçeler şu şekilde:

  DEPREM FAY HATTI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

  Büyük İstanbul depremi fay hattı nerede?

  İstanbul kaçıncı derece deprem bölgesi?

  Evimin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Yaşanılan bina kadar yapının çevresinin de depreme karşı güvenli olup olmadığı önemli. Yaşanılan yapının altından ya da yakınından geçen bir fay hatta olup olmadığı internet aracılığı ile kolayca kontrol edilebiliyor. AFAD fay hattı sorgulama işlemi e-Devlet aracılığı ile yapılabiliyor.

  99 depremi hangi ilçeleri etkiledi?

  Dr. Mehmet Fatih Altan, “Büyükçekmece'den başlayarak özellikle Avcılar, Küçükçekmece depremden en çok etkilenecek ilçelerdir. Sonra Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik'e kadar giden güzergahta eski yapı stoku var. Fayın Adalar ve Silivri tarafında kilitlendiğini biliyoruz.

  Ataşehir zemini nasıl?

  Ataşehir'de ise yer hareketi düzeyinin 50 yılda aşılma olasılığı yüzde 10, tekrarlanma periyodu ise diğer ilçelerle benzer özellikler gösteriyor. Buranın yerel zemin sınıfı da, “az ayrışmış, orta sağlam kayalar” olarak açıklanıyor.

  Maltepe deprem bölgesi mi?

  Uzmanlar, olası bir depremde Maltepe'nin özellikle kıyı bölgesinin risk taşıdığını iç kısımlarda zeminin daha güçlü olduğunu ifade ediyor.

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Marmara depreminden en çok etkilenecek yerler

  Marmara depreminden en çok etkilenecek yerler

  Türkiye'de herkesin depremle ilgili yorum yapmasına da tepki gösteren Ercan, "Depremciden geçilmiyor. Her gün çıkıp 'Türkiye birinci derecede deprem bölgesidir' diyorlar. Hayır. Türkiye birinci derece deprem bölgesi değil. Dünya üzerinde ikinci ölçekli deprem bölgesidir. Çünkü Türkiye'de 8'den fazla deprem olmuyor" dedi.

  Yalova Platformu tarafından Halk Eğitim Merkezi’nde deprem konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan, İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'de her gün korku ile beklenen Marmara Depremini ve Van Depremi'ni değerlendirdi.

  İSTANBUL'UN EN ÇOK AVRUPA YAKASI ETKİLENECEK

  Olası İstanbul depremini değerlendiren İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu depremden sadece İstanbul'un etkilenmeyeceğini vurguladı. En çok etkilenen illerden birisinin de Yalova olacağını söyleyen Ahmet Ercan şunları söyledi: "Yeni gelecek depreme İstanbul Depremi deniliyor. Yalova'nın siyaseten İstanbul'dan ayrılmış olması İstanbul Depremi'nden etkilenmeyeceği anlamına mı geliyor. Hayır. İstanbul Depremi dediğimiz deprem, İstanbul kıyılarından 15-20 kilometre açıkta olacak. Şimdi bundan 70 kilometre çıkarırsak geriye 50 kilometre kalır. Yalova'nın 50 kilometre ilerisinde bir deprem olacak. İstanbul'da deprem olduğu zaman aynı zamanda Yalova'da da deprem olacak. Kimse bundan söz etmiyor. Bandırma'nın, Kocaeli'nin de depremi olacak, ama en çok etkilenecek yer İstanbul'un Avrupa Yakası ve Yalova. Yeniden deprem göreceksiniz. 'Ağzından bal akıyor' diyeceksiniz, ama biz daima gerçekleri söyleriz. Doğru şeylerin yapılması için insanlara doğru bilgi vermek gerekiyor."

  YALOVA'DAKİ FAY KIRIKLARINA DİKKAT

  Yalova'nın kuzey, güney ve batısında deprem kırıklarının olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ercan, "Yalova'nın kuzey, güney ve batısında deprem kırıkları var. Yalova'nın üst kısmı 1999 depreminde balık kılçığı gibi kırıldı. Buradan iki kılçık çıktı. Bu kılçıklardan bir tanesi Çiftlikköy'ün bulunduğu kesimden Pendik ve Bostancı'nın önüne kadar gitti. Kimse bu kırıktan söz etmez. Bu kırık İstanbul-Fenerbahçe Burnu'ndan Haliç'in içine kadar gider. Haliç'in girintisini yaratan Çiftlikköy-Bostancı kırığıdır. Deprem sırasında Maltepe ve Kadıköy'de yıkımlara neden olacak kırık budur. Bu şu anda sinmiş olarak gerginliğini bekliyor. Diğer kol da Yalova'dan ayrılıyor. Adalar'ın güneyinden tam Avcılar'a yön vererek gidiyor. Avcılarda daha önce yaşanan yıkımının nedeni bu oldu. Gelecek depremde de aynısını yaşayacak" dedi.

  VAN'DAKİ DEPREMZEDELER HAKSIZLIK YAPIYOR

  Van Depremi'nde yaşananları anlatan Prof. Dr. Ercan, "Van Depremi’ne gittiğim zaman depremden 3 saat sonra kurtarma takımı tam takır oradaydılar. 75 yıkılan ev vardı Erciş’te. Aynı yerde 92 kurtarma takımı vardı. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar büyük başarı görülmemiştir. Akşam, üç çeşit yemek herkese verildi. Dolayısıyla 'hiçbir şey yapılmadı' diyen insanlar varsa, onlara söyleyecek sözümüz yok" dedi.

  Van Depremi’nde soy ve mezhep ayrımı olmaksızın yardımlaşma örneği gösterildiğini ifade eden Prof. Dr. Ercan, "Bazı kişiler ayrım gösterseler de soy, mezhep olarak, biz ulus olarak böyle bir inancın içinde olamadığımızın güzel bir örneğidir Van Depremi. Vanlılar halen yakınıyorlar. Ben burada büyük haksızlık görüyorum. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde, bir yıl içinde deprem gören kişilere sağlam yerde, sağlam konut yapılmamıştır. Yok merdivenin biri kısaymış, çeşme akmıyormuş da. Devlet sana sağlam bir konutu beş kuruş vermeden yaptı. Devlet dediğin biziz, hepimiziz. Dolayısıyla depremden sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin göstermiş olduğu başarıda parti ayrımı gözetmeksizin Türk ulusunu candan kutluyorum. Bu bizim övüncümüzdür" diye onuştu.

  DEPREMDE ÖLÜMÜN NEDENİ EĞİTİMSİZLİK, YOKSULLUK, YOLSUZLUK

  Türkiye’de herkesin depremle ilgili yorum yapmasına da tepki gösteren Prof. Dr. Ercan konuşmasını şöyle tamamladı: "Depremciden geçilmiyor. Her gün çıkıp 'Türkiye birinci derecede deprem bölgesidir' diyorlar. Hayır. Türkiye birinci derece deprem bölgesi değil. Dünya üzerinde ikinci ölçekli deprem bölgesidir. Çünkü Türkiye’de 8’den fazla deprem olmuyor. Birinci dereceden deprem bölgesi olması için 8’in üzerinde deprem olması gerekiyor. Türkiye’deki bütün depremler, tarihi depremler dahi 8’den daha küçüktür. O zaman ne oluyor da Türkiye deprem ölümlerinde ilk 5’te. Bunun nedeni nedir biliyor musunuz? Eğitimsizlik, yoksulluk, yolsuzluk. Bunlar gitmeyince depremin adı ölüm olur."

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  İstanbul'da hangi ilçelerin zemini sağlam depremden etkilenecek ilçeler listesi

  İstanbul'da hangi ilçelerin zemini sağlam depremden etkilenecek ilçeler listesi

  Düzce'de olan 5 büyüklüğündeki depreminin ardından akıllara bir kez daha İstanbul'da beklenen deprem geldi. Uzmanlara göre İstanbul'da şiddeti 7.5 üzerinde olacak bir deprem bekleniyor. Peki deprem fay hattına göre İstanbul'da meydana gelececek bir depremde fay hattında olan ilçeler, orta riskli ilçeler ve birinci derecede risklil neresi?

  DÜZCE'de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından akıllara yine İstanbul'da beklenen deprem geldi. Uzmanlar İstanbul depreminin tarihini bilemiyor fakat şiddeti hakkında söylenenler ürkütüyor. Deprem bilimcilerine göre İstanbul'da beklenen depremin şiddeti 7.5 civarında olacak. Peki İstanbul'daki hangi ilçeler ne kadar güvenli, hangi ilçeler fay hattı üzerinde ve hangi ilçeler zemin bakımından güvenli? 

  Peki İstanbul’da deprem fay hattına en yakın ilçeler hangileri?

  Düzce'deki  depreminin ardından bir kez daha gözler 'İstanbul Risk Haritası'na çevrildi.

  Haritada fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak öne çıkıyor.

  İstanbul’da depremi en çok hissedecek ilçeler hangileri?
  Uzmanlara göre; İstanbul'daki yapıların yaşına bakıldığından en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu'ndan sonra ikinci sırada gelen Fatih (Tarihi Yarımada) depremden en fazla etkiyi görecek ilçe olarak öne çıkıyor. Fatih'in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek.

  Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ depremi sonrası yaptığı uyarılarda şöyle konuşmuştu: “Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu doğrultu akımlı fay sistemleri. Şimdi bu iki fay boyunca Anadolu levhası, batıya doğru kaydığı için zaman zaman bu iki fay üzerinde depremler meydana geliyor. Nitekim Elazığ'daki deprem de bunlardan biri. Bu ikisi, Türkiye'nin deprem üreten en büyük fay sistemi. Kuzey Anadolu fayı Türkiye sınırlarında bin 600 kilometre, Doğu Anadolu fayı da yaklaşık 600 kilometre uzunlukta. Erzincan, Amasya, Bolu, Adapazarı tehdit altında."

  İstanbul'da deprem riski olan ilçeler
  Yıllardır İstanbul'da beklenen deprem konusunda uzmanlar sürekli bir araştırma içerisinde. Yapılan testler ve araştırmalar sonucunda Avrupa Yakası ile ilgili ağır bilançolar hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan deprem profesörü Ahmet Ercan’ın tespitleri doğrultusunda “Cankurtaran’dan başlayıp Ayasofya’ya, oradan Süleymaniye’ye, oradan Fatih’e, Edirnekapı’ya, oradan Küçükçekmece ve Büyükçekmece göllerinin kuzey kıyısına bir çizgi çekin ve bu çizginin güneyindeki yerler depremde en çok hasar ve en çok yıkım görecek yerlerdir” açıklamasını yaptı.

  Orta deprem riski taşıyan semtler hangileri?
  Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören'in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı'nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak'ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu. 

  Yüksek deprem riski taşıyan semtler hangileri İstanbul?
  Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere.

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap