Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  büyükçekmece mimar sinan köprüsü

  1 ziyaretçi

  büyükçekmece mimar sinan köprüsü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kanunî Sultan Süleyman Köprüsü

  Kanunî Sultan Süleyman Köprüsü

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan, Büyükçekmece ile Mimarsinan Mahallesi arasında yer alan tarihi köprü.[1]

  İstanbul'u Avrupa'ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde, Büyükçekmece Gölü'nün Marmara Denizi ile birleştiği noktada yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen köprü, İstanbul'a 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) Zigetvar Seferi'ne çıkarken, ordunun, Büyükçekmece Gölü ile denizin birleştiği bu noktadan sallarla karşıya geçmekte çok zorlanması üzerine buraya köprü yapılmasını emretmiştir.[2] Ancak Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Kuşatması'nda öldüğü için köprü, oğlu II. Selim zamanında, 1567'de tamamlanmıştır.

  Köprünün girişindeki turistik alan içerisinde Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han ve I. Süleyman Çeşmesi de yer almaktadır.

  Mimar Sinan'ın "Köprü, eserlerimin içerisinde şaheserimdir." dediği bu köprü, 636 metre uzunluğunda, 7,17 metre genişliğindedir. 4 ayrı bölümden ve 28 kemerden oluşan köprünün yapımı sırasında, gölün suları büyük tulumbalarla boşaltılarak, 40.000 m³ taş kullanılmıştır. 1986-1989 yılları arasında restore edilen köprü ilçenin sembolüdür.

  Hat ile tarih düşürülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Köprünün ortasında beyaz mermer üzerinde Karahisarî Hasan Çelebi tarafından Arapça yazılan hat ile "Arap ve Acem ülkelerinin sultanı Sultan Süleyman Han oğlu Sultan Selim Han" adına olduğu belirtilen bir tarih düşme yazısı bulunmaktadır:

  "Dedi târihin Hüdâyî ol zaman
  Yapdı âb üzere bu cisri Selim Han sene 957
  Eyledi kâmil Süleyman köprüsün Sultan Selim"

  Köprünün 1567'den itibaren masrafı 114.073.850 akçedir.[3]

  Köprüye saldırı girişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çanakkale Savaşı sürerken 8 Eylül 1915 tarihinde bölgeye ulaşan İngiliz denizaltısı HMS E2 Osmanlı lojistik hatlarına zarar vermek için köprüyü havaya uçurmak için karaya adam çıkartmış ancak İngiliz askerleri Osmanlı devriyeleri tarafından yakalanarak esir edilmiştir.[4]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  BÜYÜKÇEKMECE KÖPRÜSÜ

  BÜYÜKÇEKMECE KÖPRÜSÜ

  Eyyûbî, Menâkıb-ı Sultan Süleyman: Risâle-i Pâdişâh-nâme (haz. Mehmet Akkuş), Ankara 1991, s. 264-267.

  Sâî, Tezkiretü’l-ebniye, s. 111; a.e., İÜ Ktp., nr. T 6826, s. 68-71.

  Evliya Çelebi, Seyahatnâme, III, 291-292.

  J. M. Jouannin – J. von Gaver, Turquie, Paris 1840, s. 154, lv. 72 (eski gravürü).

  C. Jirecaek, Die Heerstrasse von Belgrad nach Constantinopel, Prag 1877, s. 53, 102, 113.

  Orhan Bozkurt, Koca Sinan’ın Köprüleri, İstanbul 1952, s. 54.

  Cevdet Çulpan, Türk Taş Köprüleri, Ankara 1975, s. 142-147, lv. CIII-CVI.

  Gülgün Tunç, Taş Köprülerimiz, Ankara 1978, s. 39-42 (39. sayfada Sinan’ın imzasının tahrip edilmiş fotoğrafı bulunmaktadır).

  Aptullah Kuran, Mimar Sinan, İstanbul 1986, s. 403.

  H. Baki Kunter, “Kitabelerimiz”, VD, II (1942), s. 448-449.

  Nezir Tuğrul, “Büyükçekmece Köprüsü”, Arkitekt, XIV/5-6, İstanbul 1944, s. 113.

  Erdem Yücel, “Büyükçekmece’de Türk Eserleri”, VD, IX (1971), s. 96-99.

  İbrahim Hakkı Konyalı, “Büyükçekmece Köprüsü”, İst.A, VI, 3230-3234.

  Yazı kaynağı : islamansiklopedisi.org.tr

  Mimar Sinan'ın Şaheseri; Tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü - Fotoğraflar - TRT Avaz

  Büyükçekmece Köprüsü • Kültür Envanteri

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Nerede? Mimar Sinan Köprüsü Tarihi, Hikayesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Nerede? Mimar Sinan Köprüsü Tarihi, Hikayesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

  Kanuni Sultan Süleyman tarafından Zigetvar Seferine çıkarken yapılan bu köprü, Mimar Sinan'ın en önemli eserleri arasında gelmektedir. Köprünün yapımında kullanılan mimari ve inşaat bilimi Mimar Sinan'ın en büyük sırları arasında gelmektedir. Mimar Sinan'ın dehasının en büyük örneklerindendir.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Hakkında Bilgi

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'ne giriş için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Büyükçekmece ilçesinde yer alan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün girişinde Kültürpark bulunmaktadır. Tarihi Kervansaray'ın yanından geçilerek girilen Kültürpark'ta yöre evleri ve amfi tiyatro bulunmaktadır. Yürüyüş için kullanılan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Büyükçekmece'nin merkezi ile Çatalca yolunu da birbirine bağlamaktadır.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Nerede?

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Bir yanında Marmara Denizi (Büyükçekmece Koyu), diğer yanında ise Büyükçekmece Gölü bulunmaktadır. İlçe merkezinin en önemli noktalarından bir tanesi olan Kültürpark'ın içinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Büyükçekmece Gölü üzerinde yer almaktadır. Araba ile geçişin yasak olduğu köprü de yılın her günü üzerinde yürüyüş yapılabilmektedir. Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han ve I. Süleyman Çeşmesi de çevresinde yer alan tarihi yapılardır.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'ne Nasıl Gidilir?

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'ne ulaşım için pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Metrobüs ile son durak TÜYAP'ta inilerek Büyükçekmece ilçesine geçiş yapan araçlar ile ulaşım sağlanabilir. Bu duraktan kalkan tüm araçlar güzergahı neresi olursa olsun Büyükçekmece'den geçmektedirler. Bunların yanı sıra Yenibosna İETT Duraklarından kalkan 303 Silivri - Yenibosna, 448 Mimarsinan - Yenibosna ve 401 Çatalca - Yenibosna İETT Özel Halk Otobüsleri ile Büyükçekmece durağında inilerek ulaşılabilmektedir.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Konaklama

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve çevresinde konaklama için alanlar bulunmamaktadır. Ancak Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Silivri ilçelerinde yer alan Otel, Motel, Apart ve pansiyonlarda konaklama mümkündür. Bunların dışında çadır alanı ve karavan ile konaklama için ise Gürpınar Sahili uygun alanlar olarak bilinmektedir.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Tarihi

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, 1567 yılında dönemin Osmanlı Padişahı, Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile yapılmıştır. Amacı Zigetvar seferi sırasında askerlerin Büyükçekmece'den Çatalca yönüne rahatça geçmelerini sağlamaktır. 1568 yılında Mimar Sinan tarafından tamamlanan köprü amacına ulaşmıştır. Ayrıca köprü Zigetvar Seferinin başarı ile tamamlanmasında oldukça büyük bir rol oynamıştır.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Hikayesi

  Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan köprü ancak Osmanlı Padişahı'nın ölümünden sonra oğlu II. Selim döneminde tamamlanabilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar seferi sırasında hayatını kaybetmesi ile Osmanlı'nın başına II. Selim geçmiştir. Babasının yarım bıraktığı seferi ondan miras alan II. Selim, Mimar Sinan'ın köprüyü tamamlaması ardından yoluna devam etmiştir. Karahisarî Hasan Çelebi tarafından köprünün ortasında beyaz mermere "Arap ve Acem ülkelerinin sultanı Sultan Süleyman Han oğlu Sultan Selim Han" şeklinde Arapça hat sanatı ile yazı yazılmıştır. 1986-1989 yıllarında restore edilerek yeniden açılan köprü Büyükçekmece ilçesinin simgesi haline gelmiştir. Resmi kurumların logolarında köprünün silüeti yer almaktadır.

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Özellikleri

  Osmanlı döneminin günümüze gelen en önemli bilim adamlarından bir tanesi olan Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü için "Köprüler içinde benim şaheserimdir" ifadesini kullanmıştır. Toplamda 636 metre uzunluğundaki köprü, 7,17 metre genişliğe sahiptir. Tamamı taşlardan yapılmış olan köprünün 4 ayrı bölümü ve 28 kemeri bulunmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap