Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  bütün tavuk düdüklüde kaç dakikada pişer

  1 ziyaretçi

  bütün tavuk düdüklüde kaç dakikada pişer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır? Bütün Tavuk Düdüklüde Kaç Saatte Pişer?

  Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır? Bütün Tavuk Düdüklüde Kaç Saatte Pişer?

   Aslına bakılırsa düdüklüde tavuk haşlamak oldukça kolay bir yöntemdir. Sadece belli başlı bazı basit unsurlara dikkat etmek yeterlidir. Özellikle sağlıklı ve kaliteli üretim altında hazırlanmış olan tavukları temin etmek en önemli husustur. Tabii bunun dışında süresi sağlıklı ve lezzetli şekilde tavuğu tükete bilmek için büyük öneme sahiptir.

   Tavuk Kaç Dakikada Haşlanır?

   Merak edilen konular içerisinde tavuğun kaç dakikada haşlanacağıdır. Klasik düdüklü tencere kullanılmak suretiyle tavuk ocakta orta derecede haşlanır. Bu noktada tavuğun haşlanma süresi yeni tavuğun ağırlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genel itibariyle ortalama 15 ile 30 dakika içerisinde haşlandığını söylemek mümkün. Bu doğrultuda tavuğunuzun ağırlığına bakarak bu süreler içerisinde haşlayabilirsiniz. Bu süre aynı zamanda 35 veya en fazla 40 dakikaya kadar çıkabilir. Ancak bu durumu 2500 gram kadar ağırlığa sahip bir tavuk için geçerlidir. Bu ağırlığını altındaki tavuklar en fazla yarım saat içerisinde haşlanır.

   Bütün Tavuk Düdüklüde Kaç Saatte Pişer?

   Tavuk eğer bozuktan çıkarılacak ise mutlaka öncelikle buzunun çözülmesinde dikkat edilmelidir. Bu sayede hem lezzetli hem de içeriğindeki besin değerlerinin kaybı yaşanmaz. Bu doğrultuda tavuk düdüklü tencerede yaklaşık olarak 25 dakika içerisinde pişer. Tabii bu durum düdüklü tencere de geçerlidir. Eğer normal bir tencere üzerinden pişirmek isteniyor ise o vakit yaklaşık 45 veya 50 dakika kadar pişirmek gerekir.

   Ağırlıklarına Göre Düdüklüde Tavuk Haşlama Süreleri 

   Ağırlıklarına bağlı olarak düdüklüde tavuk haşlama sureleri değişkenlik gösterebilir. Buna dikkat etmek suretiyle daha sağlıklı ve lezzetli bir tavuk haşlayabilir ve sunum yapabilirsiniz.

   - 1000 gram ağırlığındaki tavuk 15 dakikada pişer.

   - 1100 gram ağırlığındaki tavuk 17 dakikada pişer.

   - 1200 gram ağırlığındaki tavuk 18 dakikada pişer.

   - 1300 gram ağırlığındaki tavuk 20 dakikada pişer.

   - 1400 gram ağırlığındaki tavuk 21 dakikada pişer.

   - 1500 gram ağırlığındaki tavuk 23 dakikada pişer.

   - 1600 gram ağırlığındaki tavuk 24 dakikada pişer.

   Bu şekilde 2500 grama kadar dakika dakika artış göstermek suretiyle tavuk düdüklü tencerede haşlanabilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  düdüklüde tavuk pişirme süresi

  Tavuk Nasıl Haşlanır, Bütün Tavuk Haşlamanın Püf Noktaları - Yemek.com

  Tavuk Nasıl Haşlanır, Bütün Tavuk Haşlamanın Püf Noktaları - Yemek.com

  Kırmızı ete göre daha ekonomik oluşu ve yüksek oranda protein içermesi nedeniyle sofralarımızın neredeyse olmazsa olmaz isimlerinden biri tavuk. Üstelik tavuğun sadece kendisi değil, suyu da başlı başına bir besin kaynağı, çorbalarımızın, pilavlarımızın olmazsa olmazı.

  Eğer siz de et yemeden yapamayanlardansanız ve genel olarak tavuk etini tercih ediyorsanız sizi hemen böyle alalım, tavuk haşlamanın püf noktalarını bir bir anlatalım.

  "Tavuk haşlamakta ne var ki canım?" diyor olabilirsiniz ama tavuk göğsünden bütün tavuğa, aslında tavuğun her bir halini haşlarken ayrı ayrı bilmeniz gerekenler, uygulamanız gereken püf noktaları var.

  Tavuk nasıl haşlanır, tavuk haşlamak kaç dakika sürer, düdüklü tencerede tavuk nasıl haşlanır ya da bütün tavuk nasıl haşlanır gibi aklınızda tavuk etini haşlama ile ilgili oluşabilecek tüm sorulara yanıt veriyoruz, toplanın!

  Tavuk nasıl haşlanır, kaç dakika sürer?

  Evde tavuk en kolay ve en lezzetli şekilde nasıl haşlanır merak ediyorsanız bu noktalara dikkat etmenizde fayda var.

  Dondurulmuş tavuk ya da piliç nasıl haşlanır?

  Tavuk haşlamanın püf noktalarını genel hatlarıyla anlattık ama bitti mi, tabii ki hayır. Birçoğumuzun buzdolabında kullanılmayı bekleyen dondurulmuş tavuk etine de değinmeden olmaz mesela. Eğer buzdolabınızda donmuş tavuk varsa ve bu tavuğu haşlamak istiyorsanız şu adımları uygulamayı asla ihmal etmemelisiniz.

  Bütün tavuk nasıl haşlanır?

  Bildiğiniz gibi bütün tavuk pişirmek tavuğun bir parçasını pişirmekten hem daha zor hem de daha çok vakit alan bir süreçtir. Ama elinizde bütün bir tavuk varsa ve onu haşlayarak değerlendirmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki tavuk haşlama püf noktaları çok işinize yarayacak.

  Düdüklü tencerede tavuk nasıl haşlanır?

  Zamandan tasarruf etmek ve haşlanmış tavuğa daha hızlı ulaşmak isterseniz elbette düdüklü tencerede de tavuk haşlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Düdüklü tencerecede tavuk nasıl haşlanır merak ediyorsanız onun püf noktalarını da bir bir sıralayalım.

  Tavuk göğsü nasıl haşlanır?

  Yazı kaynağı : yemek.com

  düdüklü tencerede tavuk haşlama

  düdüklü tencerede tavuk haşlama


  Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama Tarifi ve Kilolarına Göre Pişirme Süreleri:
  1 Adet Market Tavuğu (1650 gr.)
  5 Su Bardağı Soğuk Su (1 litre)
  2 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz
  Klasik Düdüklü Tencere (7 litre)

  Ön Söz:
  Düdüklüde tavuk haşlama, zaman bakımından kolay bir işlemdir. Düdüklüde lezzetli tavuk haşlama işi ise, bazı ayrıntılara dikkat gerektirir. Market veya kasaplarda çoğunlukla çeşitli tavuk üretici fimaların çiftlik tavukları satılır. Bu sebeple, tavuk yetiştiricilerinin ürettiği tavukların lezzeti de birbirlerinden farklıdır. Bu farklılığın, tavukların beslenmesi ile birlikte bir çok sebebi vardır ve konumuzla ilgili değildir. Deneyerek hangi marka tavuğun damak tadınıza uygun olduğunu belirleyip o markayı tercih etmeniz gerekir. Tavuğu haşlamadan önce düdüklüye koyun, üzerini kapatacak miktarda kaynar su koyun ve 1-2 dakika kaynatın. Peşinden haşlama suyunu dökün, tavuğu musluk suyu altında içini dışını yıkayın ve ondan sonra tavuğu haşlamaya başlayın. Bu yöntemle tavuğu haşlarsanız daha iyi sonuç alırsınız.

  Klasik düdüklü tencerelerde tavuk orta ateşte haşlanır ve haşlama süresi tavuğun ağırlığına (iriliğine) göre 15 ila 30 dakika üzerindedir. Tavuk ağırlığına göre düdüklü tencerede haşlama sürelerini deneyerek (altta) çıkardım.

  Düdüklü Tencerede Ağırlığına Göre Tavuk Haşlama Süreleri:
  Uzun zamandır ağırlıklarına göre; düdüklü tencerede market (çiftlik) tavuğunun pişme süreleri üzerinde çalıştım ve aşağıdaki tabloyu hazırladım ve sizilerle paylaşıyorum.

  Düdüklü Tencerede Orta Ateşte Market Tavuğu Pişme Süreleri

  1000 gr. Ağırlığında Tavuk 15 dakika
  1100 gr. Ağırlığında Tavuk 17 dakika
  1200 gr. Ağırlığında Tavuk 18 dakika
  1300 gr. Ağırlığında Tavuk 20 dakika
  1400 gr. Ağırlığında Tavuk 21 dakika
  1500 gr. Ağırlığında Tavuk 23 dakika
  1600 gr. Ağırlığında Tavuk 24 dakika
  1700 gr. Ağırlığında Tavuk 26 dakika
  1800 gr. Ağırlığında Tavuk 27 dakika
  1900 gr. Ağırlığında Tavuk 29 dakika
  2000 gr. Ağırlığında Tavuk 30 dakika
  2200 gr. Ağırlığında Tavuk 33 dakika
  2300 gr. Ağırlığında Tavuk 34 dakika
  2400 gr. Ağırlığında Tavuk 36 dakika
  2500 gr. Ağırlığında Tavuk 37 dakika

  Ön Hazırlık:
  Tavuk, buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak. Tencere içine 1 litre su konulacak ve 1-2 dakika kaynatılacak ve suyu dökülecek.  İstenirse tavuk soğuk su ile yıkanacak ve butları bir ip ile biribirine bağlanacak.

  tavuk 1-2 dakika fokurdatılmış

  suyu değiştirilmiş ve düdüklüye konmuş

  düdüklü tencerede haşlanmış tavuk servise hazır

  Maharetini Göster:
  Düdüklü tencereye tavuk, 5 su bardağı kaynar su ve 5 çay kaşığı tepelice doldurulmuş tuz konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı orta ateşe ayarlanacak. Düdüklünün ilk fışlama sesinden sonra (düdüklünün modeline göre) ventili indirilecek ya da ağırlığı takılacak. Düdüklünün ilk düdük sesinden sonra saate bakılacak ve not edilecek. Tam 25 dakika boyunca tavuk pişirilecek. Süre bitiminde düdüklü ocaktan alınacak. Sonrası malum.

  Not:
  Düdüklü tencereye konulacak su miktarı, tencere kapasitesine ve tavuk ağırlığına göre değişebilir. Normal ölçü; düdüklü tencerenize koyacağınız su miktarı, tavuğun en az yarı seviyesinde olmalıdır.
  ‘Kolay Gelsin’
  www.klasiktatlar.com

  Yazı kaynağı : www.klasiktatlar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap