Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  böbrek ağrısı için hangi bölüme gidilir

  1 ziyaretçi

  böbrek ağrısı için hangi bölüme gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Böbrek ağrısına hangi doktor/bölüm bakar?

  Böbrek ağrısına hangi doktor/bölüm bakar?

  Böbrek ağrısına hangi doktor/bölüm bakar?

  Böbrekler karnınızın arkasında sırta yakın tarafında, göğüs kafesinin hemen altında, omurganızın her bir tarafında bulunur. Ağrı omurganın solunda, sağında veya aynı anda her iki yerinde de olabilir. Böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu ve diğer böbrek hastalığı türleri böbrek ağrısına neden olabilir. Peki, böbrek ağrısına hangi doktor/bölüm bakar? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

  Ateş, ağrılı idrara çıkma (dizüri), sırtta ve kaburgaların altında şiddetli ağrı, idrarda kan, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, yorgunluk, kabızlık veya ishal gibi belirtileri olan böbrek ağrısına hangi doktor/bölüm bakar? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

  BÖBREK AĞRISI HAKKINDA

  Böbrek ağrısı genellikle sırtınızda (kaburgaların altında, omurganın sağında veya solunda) hissedilir. Yan, karın veya kasık gibi diğer bölgelere yayılabilir. Böbrekler, üreter adı verilen tüpler yoluyla idrarı mesaneye boşaltır. Mesaneniz üretra yoluyla boşaltılır.

  Bu alanların herhangi birindeki sorunlar ağrıya neden olabilir ve aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

  – Böbrek taşı
  – Böbrek enfeksiyonu
  – Diğer böbrek hastalığı türleri

  Kas problemlerine bağlı sırt ağrısı genellikle belinizin alt kısmındadır. Böbrek problemlerine bağlı ağrı genellikle sırtınızda, kaburgalarınızın altında daha derin ve daha şiddetlidir. Bunun bir böbrek problemi olduğuna dair belirtiler arasında ateş, baş dönmesi, kusma, yanlarda ağrı veya ağrılı idrara çıkma sayılabilir.

  BÖBREK AĞRISINA HANGİ DOKTOR/BÖLÜM BAKAR?

  Böbreklerle ilgili hastalıklara bakan bölüm dahiliye alt bilim dalı olan üroloji ya da nefrolojidir. Nefroloji bölümü böbrek yetmezliği ile diğer böbrek hastalıkları olan kişilerin gitmesi gereken bölümdür. Üroloji bölümü ise, daha çok mesane, prostat, böbrek taşı gibi sorunlarla ilgilenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Böbrekler İçin Hangi Bölüme Gidilir? Böbrek Taşı Rahatsızlığı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır?

  Böbrekler İçin Hangi Bölüme Gidilir? Böbrek Taşı Rahatsızlığı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır?

  Böbrekler vücutta bulunan en önemli organlardan biridir. Kanda bulunan atık ürünleri süzüp temizleyerek, idrar olarak dışarı atılmasını sağlayan organlardır. Kan basıncının düzenlenmesini, kemik sağlığı ve yeni alyuvarların oluşmasını da sağlarlar.

  Böbrek Hastalıkları

  Böbreğin birçok hastalığı bulunuyor. Oldukça ciddi sonuçları olabilecek birçok hastalığı bulunan böbrek hastalıkları şunlardır:

  Böbrek kistleri
  Böbrek taşları
  Böbrek tümörleri
  Nefrit
  Kronik veya akut böbrek yetmezlikleri
  Akut pyelonefrit
  Amiloidoz
  Böbreklerde bulunan atardamarda daralma
  Glomeruler bozukluklar

  Böbrek Hastalıklarında Görülebilecek Belirtiler

  Nefes alma güçlüğü, nefeste daralma
  Yüzde şişme, el ve ayak bileklerinde şişme
  Kan basıncında yükselme
  Kötü kokan nefes kokusu, tat alma bozuklukları
  İdrar miktarında artma veya azalma, idrar yapma sırasında yanma, gece vakti idrara çıkmak, idrara
  sıkışma gibi çeşitli idrar mekanizmasında meydana gelen değişiklikler.
  İdrarda köpüklenme, kanlı idrar, çay renginde idrar gibi idrar görünüşüne ait meydana gelen değişimler
  Bulantı ve kusma
  Çabucak yorulma, halsizlik ve yorgunluk
  Böbreklerde ciddi ağrı hissedilmesi
  İdrar yaparken böbreklerde hissedilen ağrı
  İdrarda meydana gelen kötü kokular
  Ateş yükselmesi

  Böbrek Ağrılarının Sebepleri

  Böbreklerde bulunan taş veya kum
  Böbrek enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları
  Böbrek yolu veya böbreklerin iltihapları
  Böbreklerde meydana gelen büyüme
  Böbreklerde oluşan kanser, tümör ya da kist gibi oluşumlar
  Böbrek küçülmesi
  Böbreklerde bulunan damarların tıkanması
  Üreter genişlemesi

  Böbrekler İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Vücutta en önemli organlardan biri olan böbreklerin çeşitli hastalıkları bulunuyor. Böbrek hastalıklarından herhangi birine sahip olan veya böbrek hastalıkları belirtilerine sahip olan kişiler hastanelerin hangi birimlerine başvurmaları gerektiğini merak ediyor. Böbreklerle ilgili olan hastalıklarla dahiliye bölümünün bir alt kolu olan nefroloji bölümü ilgilenmektedir. Bunun yanında böbreklerle ilgili olan hastalıklar ile üroloji bölümü ilgilenmektedir. Nefroloji bölümü bulunmayan hastanelerde böbrek hastalıkları için üroloji bölümüne başvurulmalıdır. Fakat hem nefroloji hem de üroloji bölümünün bulunduğu hastanelerde ise böbrek yetmezliği gibi böbreklerle ilgili olan hastalıklar için nefroloji bölümüne başvurulmalıdır. Üroloji bölümü mesane hastalıkları, prostat hastalıkları, böbrek taşı gibi hastalıklar ile daha çok ilgilenmektedir. Böbrekler ile ilgili yaşanılan sorunlar için devlet hastaneleri veya özel hastaneler gibi sağlık kuruluşlarının nefroloji veya üroloji bölümlerinden randevu alınmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Böbrek hastalıklarına hangi bölüm ve poliklinik bakar? Böbrek ağrılarının nedenleri nelerdir? - SAĞLIK Haberleri

  Böbrek hastalıklarına hangi bölüm ve poliklinik bakar? Böbrek ağrılarının nedenleri nelerdir? - SAĞLIK Haberleri

  Böbrek hastalıkları, altta yatan hastalıklardan kaynaklı meydana çıkan ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Hastalığın çok ileri seviyelere gelmesiyle belirtiler göstermeye başladığından erken teşhis çok önemlidir. Böbrek hastalıkları genellikle yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklı ortaya çıkan tansiyon, kalp ve karaciğer hastalıklarından meydana gelmektedir. Vücuttan atılmayan toksinler böbreklerde birikerek çeşitli hastalıkların çıkmasına neden olmaktadır.

  BÖBREK AĞRSININ NEDENLERİ NELERDİR?

  Böbrek hastalıkları genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları ve kronik hastalıklardan kaynaklı meydana gelmektedir. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, hamilelik, böbrek büyümesi, birtakım ilaçların yan etkileri, böbrek taşı, tümör, yanlış beslenme, gün içinde yeteri kadar su içmeme, idrar yolu enfeksiyonu ve iltihapları böbrek ağrılarına neden olmaktadır. 

  BÖBREK HASTLIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Rahatsızlığın ileriki boyutlarında belirtiler göstermeye başlayan böbrek hastalıklarının en temel semptomları şöyledir:

  - Gün içinde daha az idrara çıkma

  - Geçmeyen kronik mide bulantısı

  - Ani nefes darlığı

  - Aşırı uyuşukluk

  - Göğüs ağrısı

  - Bacak ve ayaklarda şişme, ağrı ve ödem

  - Halsizlik

  - İdrarda kan

  - Baş dönmesi

  - Titreme 

  BÖBREK AĞRISINA NE İYİ GELİR? 

  Her hastalıkta olduğu gibi böbrek rahatsızlıkları da yanlış ve zararlı alışkanlıklardan kaynaklı meydana gelmektedir. Böbrek sağlığının korunması ve toksinlerin atılması için alkol ve sigara gibi kanser hücrelerinin artmasına neden olan zararlı alışkanlıkların kesin olarak bırakılması gerekmektedir. Bunun dışında böbrek sağlığının korunması uzmanların tavsiye ettiği en önemli alışkanlık, günlük yeterli miktarda su tüketilmesidir. Su tüketmek böbrek ağrılarına dindirerek böbreklerde biriken toksinlerin en kısa sürede vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Böbrek hastalıklarına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler şöyledir:

  1- Su: böbreklerin düzenli çalışması ve vücut dengesinin sağlanması için her gün yeterli miktarda su içilmesi gerekmektedir. Su, vücudu toksinlerden arındırarak başta böbrek hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlıktan korumaktadır. 

  2- Kereviz Suyu: Zengin antioksidan kaynağı bir besin olan keriz, aynı zamanda içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerde meydana gelen ağrıların dinmesine ve böbreğin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. 

  3- Limonlu Su: Tüm vücudun arındıran ve organların daha sağlıklı çalışmasını sağlayan limonlu su, böbreklerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. 

  BÖBREK HASTALIKLARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

  Böbrek hastalıklarının altta yatan nedenlerini tespit ederek doğru tanı ve tedavinin uygulanması için Dahiliye alt bilim dalı olan üroloji ya da nefroloji bölümünde gidilmesi gerekmektedir. Böbrek sağlığının korunması için doğal tedavi yöntemlerine başvurulsa da hastalığın neyden kaynaklı olduğunu tespit edip uzman kontrolünde tedaviye başlamak için muhakkak doktora gidilmesi tavsiye edilir. 

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap