Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  azerbaycan ermenistan savaşı 2022

  1 ziyaretçi

  azerbaycan ermenistan savaşı 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Eylül 2022 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları

  Eylül 2022 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları

  Eylül 2022 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları, 12-15 Eylül 2022 tarihleri arasında Azerbaycan ve Ermenistan arasında meydana gelen sınır çatışmalarıdır. 12 Eylül 2022'de Azerbaycan-Ermenistan sınırı boyunca Azerbaycan ve Ermenistan birlikleri arasında bir dizi çatışma patlak verdi ve 2021-2022 Azerbaycan-Ermenistan sınır krizinde büyük bir tırmanışa işaret etti.[3] İki taraf da gerginlikten birbirini sorumlu tuttu. Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın Basargeçer, Goris, Sotk ve Cermuk şehirleri yakınlarındaki Ermeni mevzilerine top ve ağır silahlarla saldırdığını ve topraklarının belirli bölgelerini işgal ettiğini ve daha sonra NASA'nın uydu görüntüleriyle teyit edildiğini söyledi.[4] Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın bölgeleri yakınlarında "büyük çaplı provokasyonlar" düzenlediğini ve Ermenistan'ın iç sınır bölgesinde çok sayıda stratejik tepeyi ele geçirdiğini söyledi.[5]

  Sınırı çizilmemiş olan çatışmalar, esas olarak devam eden Dağlık Karabağ ihtilafından kaynaklanmaktadır. Rusya, 13 Eylül'de ateşkese aracılık ettiğini söyledi, ancak her iki taraf da ateşkesin yürürlüğe girmesinden dakikalar sonra bozulduğunu doğruladı.[6] 14 Eylül'de Azerbaycan ve Ermenistan yeni bir ateşkes anlaşması yaptı.[7]

  Çatışmalar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında Harkov karşı taarruzunda ciddi gerilemeler yaşamasından ve bölgedeki kuvvet projeksiyonunu zayıflatmasından kısa bir süre sonra patlak verdi.[8] Avrupa Birliği'nin Rusya'dan yapılan ithalat kaybını telafi etmek için Azerbaycan'dan daha fazla gaz temin etme çabaları da AB'nin çatışmalarda arabuluculuk kabiliyetini zayıflattı.[9]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Azerbaycan ile çatışmalar sırasında 105 asker hayatını kaybetti

  Ermenistan ile Azerbaycan arasında ateşkes sağlandı

  Ermenistan ile Azerbaycan arasında ateşkes sağlandı

  Ermenistan, çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada iki gün boyunca  Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden şiddetli çatışmalar sonrası ateşkes sağlandığını söyledi.

  Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan da, "Uluslararası toplumun katılımı sayesinde ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı" dedi.

  Rusya parlamentosu üst meclisinin kıdemli bir üyesi olan Grigory Karasin, RIA haber ajansına ateşkesin büyük ölçüde Rus diplomatik çabalarıyla perçinlendiğini söyledi.

  Parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada Paşinyan, ülkesinin Moskova liderliğindeki Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'ne toprak bütünlüğünü geri kazanmasına yardım etmesi için başvurduğunu söyledi.

  Ermenistan Savunma Bakanlığı, perşembe günü yaptığı açıklamada, ateşkesin başlamasından bu yana Azerbaycan sınırında durumun sakin olduğunu ve herhangi bir ihlalin rapor edilmediğini söyledi. Azerbaycan hükümetinden ise bir açıklama yapılmadı.

  Ermenistan Savunma Bakanlığı da daha önce sınır bölgelerindeki çatışmaların durduğunu söylemişti.

  Her iki taraf da bu son çatışmalar için diğer tarafı suçluyor. Son çatışmalarda iki taraftan yapılan resmi açıklamalara göre en az 170 asker hayatını kaybetti.

  Başbakan Paşinyan daha önce parlamentoya şiddetin yeniden başlamasından bu yana 105 Ermeni askerinin öldürüldüğünü söyledi.

  Azerbaycan ise 50 askerin öldüğünü bildirdi. İki tarafın açıklamaları da bağımsız şekilde doğrulanmış değil.

  Moskova, yüzlerce kişinin öldüğü ikinci Karabağ savaşı olarak adlandırılan 2020 savaşını sona erdiren anlaşmaya da aracılık etmişti.

  Rusya hala bölgede sözü en çok geçen diplomatik güç ve iki ülke arasında 2 bin barış gücü askeri bulunduruyor.

  Ermenistan ve Azerbaycan, Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan ve büyük bir Ermeni nüfusuna ev sahipliği yapan Dağlık Karabağ için on yıllardır savaşıyor.

  Çatışmalar ilk olarak Sovyet yönetiminin sonlarına doğru patlak verdi ve Ermeni kuvvetleri 1990'ların başında bu bölgenin içinde ve çevresinde geniş toprak alanlarını kontrol altına aldı. Türkiye tarafından desteklenen Azerbaycan, 2020'de bu bölgeleri altı hafta içinde büyük ölçüde geri aldı.

  Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında kapsamlı bir barış anlaşmasını perçinlemeyi amaçlayan görüşmelere rağmen, o zamandan beri küçük çaplı çatışmalar yer yer devam etti.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: En az 99 asker öldü

  Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: En az 99 asker öldü

  Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki ülke birlikleri arasında yaşanan yoğun çatışmalarde 99 asker hayatını kaybetti. Ermenistan hükümeti çatışmalarda en az 49, Bakü ise en az 50 Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Ermenistan Başbakanı çatışmaların ardından Fransa ve Rusya liderlerini arayarak görüştü. Ermenistan'ın resmen Rusya'dan yardım talep etme kararı aldığı açıklandı. ABD ise çatışmaların durdurulması için çağrı yaptı. 

  Ermenistan ve Azerbaycan 2020'de 6 bin 500 kişinin öldüğü 6 hafta süren savaşın ardından sınırda tekrar karşı karşıya geldi. Ermenistan Savunma Bakanlığı, gece yarısından hemen sonra Azeri ordusunun Goris, Sotk ve Jermuk kentleri yönündeki askeri pozisyonlarını yoğun ateş altına aldığını öne sürdü.  

  Ermeni tarafı sabah saatlerinde yaptığı son açıklamada ise Azeri tarafının insansız hava araçları da kullandığı ve ağır topçu ateşi ile sürekli ilerlemeye çalıştığını iddia etti.

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu savundu.

  Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği öne sürüldü

  Ermenistan ordusunun Basargeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus illerindeki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın illerindeki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alındı. Saldırı sonucu askeri personel arasında kayıplar, askeri altyapıda hasarlar meydana geldi.

  49 Ermeni askeri öldü

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, parlamentoda yaptığı konuşmada en az 49 askerin çatışmalarda yaşamını yitirdiğini söyledi. Paşinyan söylediği ölü sayısının da kesin olmadığını ve ölü sayısının artabileceğini kaydetti.  

  Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada ise "en az 50 askerin şehit olduğu" belirtildi.

  Rusya'dan ateşkes açıklaması

  Rusya'dan yapılan açıklamada taraflar arasında ateşkes ilan edilmesi için görüşmeler yapıldığı belirtildi. Moskova yönetimi, tarafların salı yerel saatle 06:00'dan itibaren ateşkes üzerinde anlaştığını duyurdu. Rus yönetimi, bölgedeki gelişmelerden endişe duyduğunu ve tarafların anlaşmaya uymasını beklediğini kaydetti.  

  Fransa, konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne götürüyor

  İki ülke arasında ateşkes anlaşmasına varılmasının duyurulmasının ardından Fransa, konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağını açıkladı. 

  Macron ve Paşinyan arasında yapılan telefon görüşmesinden sonra yapılan açıklamada, Paris'in bölgedeki durumu dönem başkanlığını yaptığı Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşıyacağı duyuruldu.  

  Putin ve Macron ile telefon görüşmesi

   Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, iki ülke arasında çatışmaların tekrar alevlenmesinin arından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. 

  Yapılan görüşmelerde Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki son çatışmaların ele alındığı belirtildi. Fransa lideri Macron'un gerginliğin tırmanmasının kabul edilemez olduğunu ve durumun sakinleştirilmesinin gereğini vurguladığı ifade edildi.

  Ermeni Başbakan Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda görüştükten sonra gece saatlerinde hükümet binasında Güvenlik Konseyi'ni topladı.

  Rusya'dan yardım talebi

  Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Ermenistan'ın Rusya'dan 'Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Antlaşması'nın hükümlerinin uygulanması için Moskovo'dan yardım talep etme kararı aldığı açıklandı.

  Rus Tass haber ajansında yer alan habere göre, Ermeni tarafı Rusya'dan resmen yardım talep etmek için karar aldı. Toplantıda ayrıca durumun Kollektif Güvenlik Antlaşması Teşkilat'ına da çağrı yapılacağı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne de durumun bildirileceği kaydedildi. 

  ABD'den çatışmaların durdurulması için çağrı

   ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

  ABD'li Bakan Blinken, "ABD, Ermenistan'daki yerleşim yerlerine ve sivil altyapıya yönelik bildirilen saldırılar da dahil olmak üzere, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışma haberlerinden derin endişe duymaktadır. Uzun zamandır açıkça belirttiğimiz gibi, bu sorunun askeri bir çözümü olamaz. Her türlü askeri çatışmaya derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

  Dağlık Karabağ çatışmaları

  1990’lı yılların başında başlayan 1. Dağlık Karabağ savaşında yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybetti. İki ülke arasında sınır gerginliği devam ederken taraflar 2020 sonbahar aylarında savaşa tutuştu. 6 Hafta süren savaşı Azerbaycan kazanırken Ermenistan'ın elinde bulunan topraklarının bir kısmını geri aldı.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap