Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  az hasarlı eve dask ne kadar öder

  1 ziyaretçi

  az hasarlı eve dask ne kadar öder bilgi90'dan bulabilirsiniz

  DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı? DASK neye göre ödeme yapar?

  DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı? DASK neye göre ödeme yapar? DASK avans ödemesi nedir?

  DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı? DASK neye göre ödeme yapar? DASK avans ödemesi nedir?

  Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, binlerce konutun hasar görmesine ve yıkılmasına sebep oldu. Birçok vatandaş "DASK neye göre ödeme yapar?" ve "DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı?" sorularına yanıt ararken DASK yaptığı açıklamayla bir ilke imza attı. Avans ödeme imkanıyla depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen DASK ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtı haberin devamında...

  Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili yerle bir eden 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından tüm Türkiye yasa boğuldu. Can kayıplarının yaşandığı bölgede yıkılan konutlar birçok insanın evsiz kalmasına da neden oldu. Az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere kategorize edilen binaların aldığı hasarlar değerlendirilirken bazı vatandaşlar, hasarlı binaların DASK ödemesi alıp almayacağını araştırmaya başladı. İşte merak edilen tüm detaylar...

  İLİŞKİLİ HABERAz hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı?

  DASK AZ HASARLI BİNALARA ÖDEME YAPAR MI?

  Depremden dolayı konutun yıkılması da DASK kapsamına girdiğinden dolayı birçok kişi "DASK az hasarlı binalara da ödeme yapar mı?" sorusuna yanıt arıyor.

  DASK az hasarlı binaya ödeme yapar mı?

  Resmi siteden yapılan açıklamaya göre DASK, yalnızca deprem ve depreme bağlı olarak meydana gelen maddi hasarlar için ödeme yapmaktadır. Bu ödemenin gerçekleştirilebilmesi için binanın tamamının ya da bir kısmının zarar görmüş olması şartı aranmaktadır. 

  DASK

  Öte yandan evde zarar gören beyaz eşya, mobilya, avize gibi taşınabilir mal ve eşyaların kaybı DASK tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıca enkaz kaldırma masrafları ve ölüm tazminatı gibi sonuçlar da DASK kapsamında yer almıyor.

  Zorunlu deprem sigortası

  DASK AVANS ÖDEME VERİYOR MU?

  Kuruluşundan bu yana ödediği tazminat tutarına 23 gün içinde ulaşan Doğal Afet Sigortaları Kurumu yaptığı son açıklamada "Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar dosyaları için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek" ifadelerine yer vermişti.

  Dask avans ödeme yapacak

  DASK'TAN AVANS ÖDEME TALEP EDİLEBİLECEK

  Konu hakkında merak edilen detayları vatandaşlarla paylaşan DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, depremden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada DASK web sitesi üzerinden avans ödemesi talep edebileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

  "Her zaman söylediğimiz gibi bu süreçte en temel amacımız bölgedeki tüm sigortalılarımıza en hızlı şekilde fayda sağlamak. Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar dosyaları için sigortalılarımız DASK'tan avans ödeme talebinde bulunabilecek. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20'si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10'u sigortalılarımıza avans olarak ödenecek. Amacımız hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlarımıza maddi güvence sağlayarak yaralarını sarmaya ilk andan itibaren destek olmak."

  DASKtan avans ödeme açıklaması

  DEPREMDE HAYAT KURTARAN DAVRANIŞLAR

  Depremde Hayat Kurtaran Davranışlar

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Hasar Gören Binalara DASK Ödemesi Ne Kadar?

  Hasar Gören Binalara DASK Ödemesi Ne Kadar?

  2000 yılında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu bir kuruluş. DASK ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, tsunami, heyelan ve infilak gibi afetlerin doğurduğu hasarlı sonuçlarda tam ve kısmi hasarlı olup olmadığına bakılmaksızın zararı hızlı bir şekilde tespit ediliyor ve zararlarınız karşılanıyor.

  DASK teminatları hakkında detaylı bilgiyi DASK teminatları nelerdirsayfamızdan edinin.

  Yapınızın durumu, bulunduğunuz deprem risk alanı, konutunuzun metrekaresi gibi faktörlere bağlı olarak hesaplanan DASK primlerinizin karşılığını deprem sonrası meydana gelen hasar durumunda alabiliyorsunuz. Deprem sigortasında ödediğiniz primler deprem riski yüksek olan bölgelerde deprem riski düşük olan bölgelere göre daha yüksek oluyor. Buna bağlı olarak belirlenen sigorta bedeliniz de daha yüksek hesaplanıyor.

  Evim Hasar Aldı, Bana Ne Kadar Ödenecek?

  Deprem sonrasında meydana gelen zararlarda ödenecek sigorta bedelinin tespitinde, sigorta edilen konutun metrekare bedeli ve metrekaresinin çarpılması sonucu elde edilen tutar esas alınıyor. Ödenecek tutarın 2023 yılı için 640.000 TL olan teminat tutarından fazla olmaması gerekiyor. Fazla olması durumunda eğer varsa kalan tutar konut sigortası tarafından karşılanıyor.

  DASK’ın her yıl inşaat maliyetlerine göre belirlediği azami tutardaki teminat 2023 yılı için 640.000 TL.

  Eğer yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesi gerekiyor ve maliyet, DASK’ın teminat tutarını aşıyorsa sigortalı isteğe bağlı olarak, aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat hakkına sahip olabiliyor. Ancak bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortasına sahip olmalısınız.

  Her sene deprem sigorta bedeli hesaplanırken; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan konut metrekare bedelleri baz alınıyor. Buna göre; 2023 yılında eğer yapınız

  ücret ve metrekare değerinin çarpılarak deprem sigortası bedeli hesaplanmış oluyor.

  Bu durumda; 100 metrekare olan bir betonarme meskenin sigorta bedeli 3.016*100: 301.600 TL oluyor.


  Hasarlı Binalara da Deprem Sigortası Yapılabilir

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binaları hasar durumlarına göre ağır, orta ve hafif hasarlı olmak üzere 3’e ayırıyor. Ağır hasarlı binalara herhangi bir sigortalanma yapılamıyor ve bu binaların yıkılması gerekiyor.

  Orta hasarlı bina onarılmışsa ya da güçlendirilmişse sigortalanmasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından verilen “oturulabilir” durumda olduğunu gösteren uygunluk belgesi yeterli oluyor.

  Daha önceki bir depremde hafif hasar almış bir binanın sigortalanmasında, sigortalının beyanı esas alınıyor ve sigorta poliçesi bu beyana göre yapılıyor.


  Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

  DASK adına deprem sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine ya da 125 Alo DASK’ı arayarak hasar bildiriminde bulunabilirsiniz. Deprem sonrası oluşan hasarın bildirimi için en geç 15 günü içinde aşağıdaki bilgilerle haber vermek gerekiyor:
   

  Deprem teminatı içeren başka bir sigortanız da varsa hasar bildiriminiz sırasında DASK’a bu konuda bilgi vermelisiniz.
   

  Hasarınızın tespit aşamasının işleyişi:

  Hasar İhbarlarında Adres Kodunuz Önemli

  1 Mart 2013'den itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde kullanılmaya başlanan Adres Kodu ile adres bilgilerinin hatalı ya da eksik ifade edilişinden kaynaklanan yanlış poliçe üretiminin önüne geçiliyor. Ücretsiz olarak alabileceğiniz Adres Kodu sayesinde değişen adres bilgileriniz otomatik olarak güncelleniyor.


  Adres Kodu’nun en önemli yararı hasar tespit işlemleri sırasında hasarlı konutun yerini belirlemede kolaylık sağlıyor, hasar yönetimi daha hızlı gerçekleşiyor. DASK kapsamında olmayan binalar için yanlışlıkla poliçe üretilmesinin de önüne geçiliyor. Deprem sigortası poliçesini yeni alacaksanız ya da poliçenizi yenileyecekseniz Adres Kodunuzu da bilmeniz gerekiyor. Adresinizi doğru verdiğinizde Adres Kodunuz poliçenize otomatik olarak düşer.

  Hasar Bildirimi için Adres Kodu ve Dask Poliçe No Sorgulama

  Hasar bildirimi yapabilmek için ilgili poliçe numarası ya da adres kodu bilgisi gerekir. Bu bilgilerin bilinmemesi halinde aşağıdaki şekillerde öğrenmeniz mümkün.

  DASK adres kodu sorgulama:

  Dask Poliçe No Sorgulama:

  DASK sorgulama aşağıdaki sayfalardan yapılabilir:

  DASK’ın Kapsamı Dışındakiler

  Hasarlarınızın karşılanmasını beklerken, göz ardı edeceğiniz DASK’ın ödemediği zararları öğrenmek gerekirse:

  Meskenin Zorunlu Deprem Sigortası’nın 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümlerden, tapuda kayıtlı ve mesken olarak inşa edilmiş binalar ve bu binalardaki iş yerlerinden, doğal afet nedeniyle devletin yaptırdığı meskenlerden ise Zorunlu Deprem Sigortası isteniyor.

  Deprem sonrası karşılanacak olan teminat, her yıl inşaat maliyetlerindeki artış ve düşüşlere göre değişkenlik gösterebiliyor.

  Sigortanın Tazminat Ödemesi Yapması İçin Konutun Tamamen Yıkılmış Olması mı Gerekir?

  Hayır, Dask poliçe kapsamında hem tam hasar, hem de kısmi hasarlar sigorta bedeline kadar ödenir.

  Dask Hasar Ödemesi Ne Kadar Süre İçinde Yapılır?

  Başvuru sonrası tazminat tutarının kesinleşmesi ve evrakın tamamlanmasının ardından, tazminat ödemesi en geç 1 ay içerisinde yapılır.

  Kredi ile Alınmış Konut Üzerinde Hala Banka İpoteği Varsa Tazminat Kime Ödenir?

  Poliçe üzerinde ya da tapu belgesinde ipotek bulunması durumunda; ipotek koyan firma kabul ediyorsa tazminat ödemesi tapu ya da veraset ilamındaki hak sahibine yapılır. Firma kabul etmiyorsa ipoteği koyan firmaya tazminat ödemesi yapılır.
   

  Yazı kaynağı : www.koalay.com

  DASK | Doğal Afet Sigortalar Kurumu | Hasarlı Binaların Sigortalanması

  Hasar Tiplerine Göre Bina Sigortalanması

  Binanızı, daha önceki bir depremde hasar görmüş olsa bile, hasar kategorisinin gerektirdiği kriterlere bağlı olarak sigortalayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  Söz konusu kriterleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  Hasar görmüş binalar, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Hafif-Orta-Ağır" olarak üç bölümde sınıflandırılır.

  Ağır Hasarlı Binalar: Resmi kurumlar tarafından yıkımına karar verilen ve “ağır hasarlı” olarak tespit edilen binaların sigortalanması mümkün değildir.

  Orta Hasarlı Binalar: Bu kategorideki sigortalandırma, binaların onarılması ve/veya güçlendirilmesi zorunluluğu taşır; bu işlemlerin yerine getirildiğinin resmi olarak belgelendirilip sunulması koşuluyla mümkündür. Söz konusu belge, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından verilen, binanın “oturabilir” durumda olduğu gösteren uygunluk belgesidir.

  Hafif Hasarlı - Hasarsız Binalar: Bu binaların sigortalanmasında, sigortalının beyanı esas alınır ve sigorta poliçesi buna göre yapılır.

  Yazı kaynağı : www.dask.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap