Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ayrımsal damıtma kaynama noktası farkı

  1 ziyaretçi

  ayrımsal damıtma kaynama noktası farkı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ayrımsal damıtma

  Ayrımsal damıtma

  Ayrımsal damıtma, kaynama noktaları birbirinden farklı sıvıların karışımlarına uygulanan damıtma işlemidir. Sıvı+sıvı çözeltiler (homojen karışımlar) için kullanır. Çözelti damıtma kabında ısıtılınca, kaynama noktası düşük olan sıvı kaynayarak karışımdan ayrılır. Tekrar sıvılaştırılarak başka bir kap içinde biriktirilir ve böylece ayrım işlemi tamamlanmış olur. Erken kaynayarak ayrışan sıvının soğutularak yeniden yoğuşturulması için genellikle su kullanılır.

  İkiden fazla sıvı için de yöntem benzerdir. Ancak daha çok sayıda düzlük ve biriktirme kabı kullanılır.

  İlk kaptaki karışımın sıcaklığı her ayrışım sırasında kontrol altında tutulmalıdır. Karışımlardaki her bir sıvının ayrışması bitene kadar o sıvının kaynama noktasının geçmemesi sağlanır.

  Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sanayide petrol veya kömür katranı gibi maddelerin ayrıştırılması gibi çeşitli kullanım alanları vardır. Damıtma yoluyla elde edilen içkilerde de önemli bir uygulama alanı vardır. Özellikle metil alkol oranının düşürülmesi, doğru damıtma yönteminin uygulanmasıyla mümkün olabilmektedir.

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yazı kaynağı : kimya.balikesir.edu.tr

  Page 32 - Fen Lisesi Kimya 10 | 2. Ünite

  Yazı kaynağı : ogmmateryal.eba.gov.tr

  Ayrımsal Damıtma Nedir? Ayrımsal Damıtma Ve Basit Damıtma Farkları Nelerdir?

  Ayrımsal Damıtma Nedir? Ayrımsal Damıtma Ve Basit Damıtma Farkları Nelerdir?

  Karışımların birbirlerinden ayrılmasını sağlayan yöntemler karışımların homojen ve heterojen karışım olmalarına göre farklılık gösterebilmektedir. Karışımların ayrılmasını sağlayan ayrımsal damıtma ve basit damıtma yöntemleri sıvı karışımların ayrıştırılmasında kullanılır.

   Ayrımsal Damıtma Nedir?

   Kimya alanında karışımların ayrılması için kullanılan ayrımsal damıtma yöntemi sıvı sıvı olan homojen karışımların ayrılmasında kullanılan yöntemdir. Farklı kaynama noktasına sahip olan iki sıvının bu farktan yararlanarak ayrıştırılmasını sağlar. Çözeltinin bulunduğu kap, fraksiyon kolonu, yoğunlaştırma borusu, boş kap ile kurulan düzenek ile ayrıştırma işi gerçekleşir.

   Ayrımsal Damıtma ve Basit Damıtma Farkları Nelerdir?

   Basit damıtmada bir ısıtıcı kullanılarak karışımın olduğu kap ısıtılarak, düşük kaynama noktasına sahip sıvı buharlaştırılır ve buharlaşan sıvı farklı kapta biriktirilerek ayrılır. Basit damıtmada tek bir yoğunlaşma yapılır. Ayrımsal damıtmada ise tekrarlanan sayıda yoğuşma yapılır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap