Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ayak su toplaması nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  ayak su toplaması nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ayaklar Neden Su Toplar

  Ayaklar Neden Su Toplar

  En küçük sorun bile eğer ayakta ortaya çıkıyorsa çok can sıkıcı olabilir; çünkü gün içindeki aktivitelerimizi sorunsuz gerçekleştirmek için sağlıklı ayaklara ihtiyacımız var. Küçük olmasına rağmen hareket kabiliyetimizi sınırlandıran ve acı veren durumlardan biri de ayakta su toplamasıdır. Su toplaması, ayağın üstünde, yanında, parmak arasında oluşabildiği gibi ayak altında daha sık karşılaşılmaktadır.

  Su toplaması nedir?

  Su toplaması, temelde derinin tahriş olması demektir. Örneğin ayaktaki su toplamaları, ayak ile ayakkabı arasındaki sürtünmenin neden olduğu ısıdan kaynaklanır. Ayakta ortaya çıkan deformasyon, derinin su toplamasına neden olabilir. Su toplayan deri yumuşar, incelir, yürürken rahatsızlık verir. Eğer ayak su topladığı halde aktivitelerinize devam ederseniz, su toplayan bölge genişleyip daha da rahatsız etmeye başlayabilir.

  Ayakta su toplamasını engellemek mümkün mü?

  Ayak altındaki deri vücudumuzdaki en kalın deridir; ancak bu deri de zaman zaman tahriş olabilir. Bu yüzden su toplamasını daha baştan önlemek için çeşitli önlemler alınabilir.

  -Çok yürümek ya da koşmak ayağınızı zorlayabilir, tahriş olan deri su toplayabilir.

  -Ayakkabının içine giren taş, çakıl, kum gibi yabancı maddeler deride tahrişe yol açarak derinin su toplamasına neden olabilir.

  -Ayakkabı ve çorap seçiminiz, ayağınızın ortopedik yapısına uygun olmalıdır. Aksi halde su toplaması vb. sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayakkabı alırken yürüyüş ayakkabısı seçmeye özen gösterin. Eğer bot alıyorsanız, nefes alabilir astarlı bir model seçin. Çorap olarak da pamuklunun aksine sentetik/yünlü çorapları seçin. Topuk desteği olması artı puandır.

  -Ayağınızın acıdığını hissetmeye başladığınızda ayaklarınızı yıkayın, kurutun ve kuru bir çorap giyin. Ayağınızda sürtünmeyle çıkan ısı kaybolacaktır.

  Ayakta su toplaması, genellikle tahrişten dolayı ortaya çıkar ve kısa sürede iyileşir. Eğer çabuk iyileşmiyorsa ya da tahrişten dolayı oluşmadıysa başka bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Bu tip durumlarda doktorunuza danışıp tavsiye almanızda fayda var.

  Ayağınız su topladıysa, rahat yürümek için suyu boşaltabilirsiniz. Dezenfekte ettiğiniz bir toplu iğne ile su toplayan yere minik bir delik açarak suyu boşaltın. Ardından bölgeyi bandajlayın ya da krem ile nemlendirerek yumuşak kalmasını sağlayın.

  Tüm bu sorunları daha en başından önlemek için Scholl Anında Ağrı Giderici Koruyucu bandı kullanabilir, su toplamalarını daha en başından koruyabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.scholl.com.tr

  Su Toplaması Nedir, Neden Olur? Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

  Su Toplaması Nedir, Neden Olur? Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

  Su Toplaması Nedir? 

  Deri, üst ve alt deri olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. Üst kısımda bulunan deri ölü hücrelerden oluştuğundan dolayı sinir ve kan damarı bulunmaz. Alt deri ise tam tersidir. Bu iki tabaka arasında oluşan sıvı birikmesine halk dilinde su toplaması adı verilir. Oluşan su toplanmasının küçük olanlarına vezikül, büyük olanlarına ise bül adı verilmektedir. 

  Su toplanması olayı, vücudumuzu oluşturan hücrelerin içerisinde bulunan sıvının bir şekilde dışarı sızmasıdır. Bu sıvı deri dışına atılmadan bir süre burada kalırsa iltihap oluşumu gerçekleşebilir. Su toplanması olayının gerçekleştiği bölgede gerilim nedeniyle ağrı oluşabilmektedir. Bu durum problemi yaşayan kişide rahatsız edici bir his oluşturabilir.

  Eğer ayağınızda içi dolu büyük bir kabarcık mevcut ise su kabarcıklarının içinin boşaltılması gereklidir. Pratik olarak ev ortamında yapılabilecek steril bir iğne ucu ile öncesinde kabarcığın oluştuğu bölgeyi iyot solüsyonu ile temizlemek ve ardından iğne ile kabarcığın tavanını bozmadan ortadan kaldırılmadan sıvının çekilmesidir. Bu işlem kabarcığa bağlı olarak gelişen ağrıların hafifletilmesini hem de bölgede meydana gelen hasarın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. 

  Ayakta Su Toplanmasının Nedenleri Nelerdir? 

  Ayakta su toplanmasının bilinen birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları ise şunlardır;

  Koşmak ya da çok yürümek derinin tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle hasar alan deri su toplayabilir. 

  Ayakkabı içerisine giren çakıl, kum, taş gibi maddeler ayağı zorlayacağından dolayı su toplanmasına sebep olabilir. 

  Çorap ve ayakkabı seçimi yanlış yapılırsa ciltte hasar oluşturabilir. Bunun yanı sıra sıkça çorap değiştirmek su toplanmasını önleyebilir. Seçilen ayakkabıların kullanım amacına uygun bir şekilde seçilmesi de önemlidir. Kullanılan çoraplar pamuklu değil, yünlü/sentetik olmalıdır. 

  Ayakta acı hissi oluşursa, ayak derhal yıkanmalı ve kurtularak temiz bir çorap giyilmelidir. 

  Ayakta oluşan su toplanması bu gibi nedenlerle oluşmamış ise ve iyileşmesi uzun bir süre alıyorsa başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda doktora danışılmasında fayda vardır. 

   ​​​​Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir? 

   Ayakta meydana gelen su toplamalarının dikkate alınmaması durumlarında enfeksiyon kapma riski oluşturan rahatsız edici bir durumdur. Su toplaması rahatsızlığının tamamen geçene kadar ayakta durmaması oldukça önemlidir. Ayaklarda meydana gelen su toplaması kişilerin istirahat etmesi halinde normale göre daha hızlı iyileşme gerçekleşecektir.

  Ayaklarda meydana gelen su toplanmasına, kullanılan ayakkabı sebep olmuş ise aynı ayakkabının giyilmemesi ya da sorunun çözülmesi gerekmektedir. Ayaklarda oluşan su kabarcıkları geçmemiş ise içerisinde bulunan sıvının temiz bir ortamda boşaltılması gerekir. Su toplaması meydana gelen ayağa bir müddet çorap giyilmemelidir. 

  Eğer ayakta oluşan kabarcık zaten kendiliğinden yırtılmış bir halde ise sorunlu bölgenin temizliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Yırtılmış olan kabarcığın çevresi sıklıkla ılık su ile temizlenmeli ve antibiyotik krem tatbik edilmelidir. Su toplayan bölgede yırtılan yerler hiçbir şekilde daha fazla soyulmamalı, derinin bu bölgeyi kendi kendine atması beklenmelidir.

  Kanser, kalp rahatsızlıkları, HIV, şeker hastalığı gibi nedenlerle enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek olan kişilerin ayaklarında meydana gelen su kabarcıklarının patlatmamaları gereklidir. Bu rahatsızlıklara sahip olan kişiler mutlaka uzman bir doktor tarafından yönlendirilerek tedavi edilmelidir. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Derideki Su Toplamasını Geçiren 5 Reçete

  Derideki Su Toplamasını Geçiren 5 Reçete

  Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler

  Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için en acısız ve en kolay yöntemlere ihtiyaç duyarsınız. Koşuşturmalar içinde geçen günler içinde elinizde ya da kolunuzda bazen topuklarınızda dahi tahrişler meydana gelebilir. Yaşanan bu üzücü durumlardan en yaygın olanı da su toplamasıdır. Su toplaması toplumda sık sık yaşanan ve hareketleri engelleyen bir durumdur.

  Şimdi daha sağlıklı şekilde günler geçirmeniz için sizlere deride su toplaması ve kaşıntı hakkında bilgi vereceğiz. Bu üzücü durumu önlemek ve iyileştirmek için bilmeniz gereken bilgiler bu sayfada yer alıyor.

  Su Toplaması Nedir?

  Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 5 Doğal Tedavi

  1) Gazlı Bezle Temizleyin

  2) Vazelinle Yumuşatın

  Vazelin Faydaları Nelerdir? Cilde Faydaları ve Kullanımı

  3) Kolonya ile Dezenfekte Edin

  Dezenfektan Yapımı: Evde 6 Doğal Tarif

  4) Cildinizi Sık Sık Havalandırın

  5) Mısır Unu ve Balla Krem Hazırlayın

  Kusursuz Cildin Sırrı En İyi 7 Bal Maskesi

  Su Toplaması Neden Olur?

  Cildin her bölgesinde su toplaması meydana gelebilir. Elde ya da ayakta su toplaması neden olur diye merak ediyorsanız sizlere su toplamasının nedenlerini şöyle ifade edelim:

  Evde En İyi Vücut Peelingi Nasıl Yapılır?

  Böcek Isırığına İyi Gelen 7 Bitkisel Çözüm

  Tırnak Sararmasını Geçiren 5 Doğal Çözüm

  Yüzde Kızarıklık Nasıl Geçer? 5 Doğal Çözüm

  Ev Yapımı 4 Sivilce Kremi: Akne ve İzlere Son!

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap