Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız

  1 ziyaretçi

  ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Neden Ay Tutulması Her Ay Gerçekleşmez?

  Çünkü Dünya Güneş’ten doğrudan gelen ışınları engellemesine rağmen, atmosferdeki parçacıklar tarafından yönü değiştirilen ışınlar Ay’a ulaşabilir. Bu nedenle Ay tutulması sırasında Ay kırmızımsı görünür.

  Ay, Dünya etrafındaki yörüngesini yaklaşık bir ayda tamamlar. Ancak Ay tutulması her ay düzenli olarak gözlenmez. Bu durumun nedeni Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzleminin tam olarak çakışmamasıdır. Ay’ın Dünya etrafındaki yörünge düzlemi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörünge düzlemi arasındaki açı yaklaşık 5°dir. Ay’ın ve Dünya’nın yörüngeleri yıl içinde iki kere kesişir. Parçalı ya da tam Ay tutulması Ay’ın, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesine yaklaştığı bu zamanlarda gerçekleşir.

  Görseli büyütmek için üzerine tıklayın.

  ay tutulması görseli ay tutulması nasıl gerçekleşir nasıl olur

  Yazı kaynağı : bilimgenc.tubitak.gov.tr

  Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız

  Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız

  Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngesi, Dünya'nın Güneş çevresindeki yörüngesine göre eğiktir. Ay, Dünya'nın
  arkasında olabilir fakat hala Güneş'ten ışık almaya devam eder.

  Ay tutulması Ay’ın “dolunay” evresinde gerçekleşir. Eğer Ay tutulması için tek şart Ay’ın dolunay evresinde bulunması olsaydı, Ay tutulması her ay görülebilirdi. Bu durumda da yılda 12 kez gözlenmiş olurdu.

  Oysaki Ay tutulmasının gerçekleşebilmesi için Ay’ın dolunay evresinde olmasının yanında Ay ile Dünya’nın yörünge düzleminin çakışması gerekir. Bu durum ise yılda bazen hiç olmazken, genellikle iki kere gerçekleşir. Bu sebepten dolayı Ay tutulması her ay görülmez.

  Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay tarihinde ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda. Ay'ın, Dünya'nın gölgeleri girmesi ile Güneş'ten görünen parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın çıkar. Dünyadaki gölgesi Ay'a Sonbahar. Bu 42.000.000.000 km uzunluğundaki kumsalı Ay'ın uzaklığından 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettirmeye çalışmak için 40 dakika ile bir saat bulundu. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu bir gözüyle. Ay'a karşı olan Dünya Yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırdığı için, Ay tutulmasında Ay, çıkmaz. Dünyadaki kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtmalıdır, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görül. Ayın tutamı bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun yanında Ay tutulması olur.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.

  Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.

  > Ay tutulması Ay’ın “dolunay” evresinde gerçekleşir. Eğer Ay tutulması için tek şart Ay’ın dolunay evresinde bulunması olsaydı, Ay tutulması her ay görülebilirdi. Bu durumda da yılda 12 kez gözlenmiş olurdu.

  > Oysaki Ay tutulmasının gerçekleşebilmesi için Ay’ın dolunay evresinde olmasının yanında Ay ile Dünya’nın yörünge düzleminin çakışması gerekir. Bu durum ise yılda bazen hiç olmazken, genellikle iki kere gerçekleşir. Bu sebepten dolayı Ay tutulması her ay görülmez.

  * * Güneş tutulmasının ne zaman gözlendiğini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  > > eodev.com/gorev/13634898 < <

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap