Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ay ile güneş arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir

  1 ziyaretçi

  ay ile güneş arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  1. Ay ile Güneş arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir?​

  1. Ay ile Güneş arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir?​

  Cevap:

  Açıklama:

  Benzer Yönleri

  1-İkisi de doğa olayıdır.

  2-Dünya, Ay ve Güneş aynı hizada olmalıdır.

  3-İki olayda da gölge oluşur.

  4-Işık doğrusal olarak yayılır.

  Farklılıklar

  1-Ay tutulması gece görülür

  2-Güneş tutulması gündüz görülür

  3-Ay tutulmasında dünya güneş ile ayın arasındadır

  4-Güneş tutulmasında ay güneş ile dünyanın arasındadır

  Yazı kaynağı : eodev.com

  ay ile güneş arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir​ - Eodev.com

  ay ile güneş arasındaki benzer ve farklı yönler nelerdir​ - Eodev.com

  Cevap:

  ikisinde yuvarlaktır

  Açıklama:

  ikisinde de bazı yerler sıcak bazı yerler soğuktur

  Yazı kaynağı : eodev.com

  5. Sınıf Fen Bilimleri Güneş, Dünya Ve Ay konu anlatımı

  5. Sınıf Fen Bilimleri Güneş, Dünya Ve Ay konu anlatımı

  Gezegenlerin farklı yapısı ve özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerine göre aynı zamanda birbirlerini etkilerler. Ancak Güneş ve Ay bir gezegen değildir. Dünyamız gezegendir. Güneş ise küre şeklinde bir yıldızdır. Ay ise bir gök cismidir.

   Güneş, Dünya ve Ay

   Güneşin ve Ay ile beraber Dünya’mızın farklı özellikleri ve yapıları bulunur. Şimdi sırası ile ele alarak özellikleri ve yapısını beraber inceleyelim.

   Güneş’in yapısı ve özellikleri: Güneş küre şekli bulunan bir yıldızdır. Aynı zamanda Samanyolu galaksisinde bulunur. Güneş aynı zamanda dev bir gaz ve toz bulutundan oluşmuştur.

   Dünyamızın Isı ve ışık kaynağı olarak çok önemli olan güneşin yapısının büyük bir çoğunluğu gazlardan oluşur.

   - %71 hidrojen

   - %27 helyum

   - %2 diğer gazlar

   Güneş de tıpkı Dünyamız gibi farklı katmanlardan oluşmuştur. Güneşin kaynağında Çekirdek yer alırken en sıcak kısmı burasıdır. Güneşin yüzeyine doğru gidildikçe güneşin ısısı azalır.

   Not: Güneşin çapı dünyanın çapının yaklaşık olarak 109 ya da 110 katı kadardır. Yani güneşin içine tam olarak 1 milyon tane dünya sığabilir. Mesela güneşi bir futbol topu şeklinde düşünsek, o zaman dünya ise bir mercimek tanesi kadar büyüklüğünde kalır.

   Dünya ile Güneş'in arasındaki uzaklık 150 milyon kilometre kadardır.

   Ayrıca güneşin yaydığı ışık ve ısı çok yüksektir. Bu yüzden çıplak gözle bakarsak gözlerimiz zarar görebilir. Mutlaka uzaklaştıran ve yakınlaştıran bazı özel teknolojik cihazlarla bakmamız gerekir.

   Dünyanın yapısı ve özellikleri: Dünya'mız Güneş sisteminde yer alan 8 gezegenden biridir. Aynı zamanda Dünya'ya yakın olan üçüncü gezegen olarak bilinir. Dünya iç içe katmanlardan oluşmuştur ve güneş sisteminde canlı varlık barındıran tek gezegendir.

   Dünya yapısı alt ve üst kısımlarından basık ortasından şişkin bir küre şeklinde gezegendir. Ayrıca dünya hem Güneş'in etrafında döner hem de kendi ekseni etrafında dönüş yapar.

   Ay’ın yapısı ve özellikleri: Ay dünyamızın doğal uydusudur. Ve dünyamızın başka uydusu yoktur. Ayın çapı güneşten 436 kat ve dünyamızdan ise 4 kat küçüktür.

   Ayın ilk oluşumu yerlerinde bazı meteorların çarpması nedeniyle Ay'ın yüzeyinde çukurlar bulunmaktadır. Meteor olarak bilinen gök cisimlerinin aya çarpması ile beraber oluşan bu çukurluklar krater olarak bilinir.

   Ay hem dünya etrafında hem de kendi ekseni etrafında dönerken, aynı zamanda Güneş'in etrafında dönmektedir. Ayrıca bu dönme hareketleri ile beraber Güneş'ten aldığı Işık üzerinden Ay'ın farklı evreleri oluşur. Bu evreler dünyamızdan baktığımız zaman ışığın yansıması üzerinden farklı şekiller oluşmasından kaynaklıdır.

   Ay ve güneş ile dünyamızın kendine özgü yapısı ve özellikleri bulunmaktadır. Ancak her zaman birbirleri ile bağlantılı diller. Aynı doğrultuda yani aynı yönde dönmeye devam ederler.

   - Ay’ın yerçekimi bulunmaktadır ve bu yerçekimi ile beraber dünyamızdaki denizlerde dalgalanmalar oluşur.

   - Güneşin Isı ve ışık kaynağı ile beraber dünyamız hem aydınlanır hem de ısınır.

   - Dünyanın yerçekimi sayesinde ise ay bulunduğu yörüngede sabit kalır ve herhangi bir yere savrulmaz.

   Bu şekilde daha birçok farklı özellik ile beraber ay, dünyamız ve güneş birbirlerine bağlıdır. Birbirlerine ihtiyaçları vardır ve güneş sistemi bünyesinde dönüş hareketlerine hiç durmadan devam ederler.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Ay ve Güneş Tutulmaları

  Sizlerle son günlerde ülkemizden de gözlemlenmesiyle gündeme gelen Ay ve Güneş tutulmalarını, tutulma mevsimi kavramını ve tutulmaların çeşitlerini inceleyeceğiz.

  Öncelikle Güneş, Dünya ve Ay üçgeninde gerçekleşen bu olayın detaylarına bir göz atalım.

  Tutulmalar çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Dünya, Ay ile birlikte Güneş çevresinde yörüngesel hareketlerini yaparken Güneş'e dönük yüzleri aydınlık, öbür yüzleri ise karanlıktır. Ay veya Dünya, Güneş’in karanlık tarafındaki uzayda birer gölge konisi oluştururlar. Bunlardan birinin gölge konisinin, diğeri üzerine düşmesi için bu üç cismin yaklaşık aynı doğrultuya gelmiş olmaları gerekir. Bu da ancak Ay'ın yeniay ve dolunay evrelerinde mümkün olur. Ay'ın yörünge düzlemi, tam olarak Dünya’nın yörünge düzlemi ile çakışık değildir ve her iki yörünge düzlemi arasında 5° lik bir açı vardır. Eğer bu açı farklılığı olmasaydı; her dolunay evresinde Ay tutulması, her yeniay evresinde de Güneş tutulması meydana gelirdi.

  Tutulma terimi Dünya, Ay ve Güneş sisteminden farklı olarak bir gezegenin kendi uydusu tarafından gölgelenmesi veya bir uydunun kendi gezegeninin gölgesi altında kalması gibi başka bir takım olayları anlatmak için de kullanılabilir.

  Öncelikle 5 Haziran 2020 günü bir örneğini gördüğümüz Ay tutulmasından biraz bahsedelim. Dünya‘nın Ay ile Güneş arasına girerek Ay‘a gölge düşürmesine Ay tutulması denir. Bu tutulmalar sadece Ay’ın dolunay evresinde gerçekleşir. Ay tutulmasının üç türü vardır:

  Bu türlerden ilki yarı gölgeli ay tutulmasıdır. Bu tutulma sırasında Ay, Dünya’nın yarı gölgesine girer. Bu gölge Ay’ın yüzeyinde belli belirsiz bir şekilde göründüğünden bu tarz tutulmaların gözlemlenmesi zordur.

  Ay tutulması türlerinden ikincisi olan parçalı ay tutulmasında ise Ay’ın bir kısmı bu defa Dünya’nın yarı gölgesine değil tam gölgesine girer. Bu durumda ay yüzeyinde fark edilebilir bir gölge oluşur ve bu tutulma çıplak gözle dahi net bir şekilde görülebilir.

  Ay tutulması türlerinden üçüncüsü ve en belirgin olanı ise tam ay tutulmasıdır. Bu tutulmada Ay’ın tamamı Dünya’nın gölgesinde kalır. Bu tutulmalarda Ay, her ne kadar Dünya‘nın gölgesinde olsa da, bazı doğrudan olmayan Güneş ışınları Ay’a ulaşır. Ancak Ay‘a ulaşacak bu ışınlar hala Dünya’nın atmosferinden geçmek zorundadırlar. Bu geçiş sırasında Dünya’nın atmosferi mavi ışığın çoğunu emer. Geriye ise kırmızıya yakın koyu turuncu bir renk kalır. Bu nedenle tam tutulmalarda Ay, kızıla bürünebilir.

  Şimdide 21 haziran 2020 tarihinde bir örneğini göreceğimiz Güneş tutulmasına bir bakalım. Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasını engelleyip Dünya’ya gölge düşürmesi olayıdır. Ay‘ın gölgesi tüm Dünya‘ya gölge düşürecek kadar büyük değildir. Dolayısıyla Ay’ın gölgesi, Dünya’nın belirli bir kısmına düşebilir. Aynı zamanda gölge düşen alan tutulmalar sırasında sürekli yer değiştirir. Bunun sebebi ise hem Dünya’nın hem de Ay’ın sürekli hareket halinde olmasıdır.

  Tam tutulma, parçalı tutulma ve halkalı tutulma olmak üzere, üç farklı Güneş tutulması vardır. Dünya üzerinde tam gölge konisinin içinde kalan Dünya’daki gözlemciler için Ay diski, Güneşi tam olarak örter ve bir Tam Güneş tutulması yaşanır.

  Yarı gölge konisi içinde kalan bölgelerde ise Parçalı Güneş tutulması izlenir.

  Ay, Dünya’dan uzakta olduğu zaman tutulma durumu gerçekleşirse, koninin ancak uzantısı Dünya'ya ulaşabilir. Bu uzantı içinde kalan yerlerden, Güneş'in kenarı halka şeklinde görülür. Buna, halkalı Güneş tutulması denir.

  2020 yılında, 5 Hziran ile 5 Temmuz arasında 3 tutulma birden yaşanacak. Böyle bir durum 2000 ile 2050 yılları arasında sadece 14 defa yaşanacak. İşte bu bir aylık süre içerisinde 3 tutulmanın birden yaşanması durumunda bu döneme “Tutulma Mevsimi” adı verilmektedir. 5 Haziran 2020 günü parçalı ay tutulması ile başlayan bu dönem, 21 Haziran 2020 günü halkalı güneş tutulması ile devam edecek. Bu iki tutulma ülkemizden gözlemlenebilecekken üçüncü tutulma ise 5 Temmuz 2020 günü parçalı ay tutulması olarak gerçekleşecek. Bu tutulma ise ülkemizden gözlemlenmeyecek. Bir sonraki tutulma mevsimi ise 2029 yılında gerçekleşecek.

  Bir tutulmanın ortalama yaklaşık 6585 gün sonra aynı şekilde tekrar meydana geleceği Babilliler tarafından hesaplanmıştır. Bu süreye “Bir Saros Dönemi” denir. Geçmişte meydana gelen bir tutulmanın aynen tekrarı için bu gök cisimlerinin yeniden aynı konum şartlarını sağlanması gerekir.

  Son olarak az önce de bahsettiğimiz gibi 21 Haziran günü 2 önemli olayı birden yaşayacağız. Bunlardan ilki kuzey yarım küre için yaz gün dönümünün gerçekleşmesi ve en uzun günün yaşanması olacak. İkincisi ise ülkemizden de görülebilecek bir halkalı güneş tutulması yaşanacak.

  Tutulmayı izlemek için Güneş filtresi olan dürbünlerden veya teleskoplardan yararlanabilirsiniz. Bizler de bu muhteşem doğa olayını gözlemleyebilmek için Uzay Kampı Türkiye’de yatılı kamp programlarında kullandığımız özel filtreli güneş teleskobumuzu kullanacak ve bu muhteşem anı gözlemleyeceğiz.

  Bu ve buna benzer konuların devamına ulaşmak için youtube kanalımıza abone olmayı ve instagram twitter ve facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayınız. Aşağıdaki linklerden bu yazıyı paylaşabilir, arkadaşlarınızı da eğitim videolarımızla ilgili olarak bilgilendirerek bu harika bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz! Ayrıca henüz izlemediyseniz, "Starlink, SpaceX ve Elon Musk!" videomuza göz atabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.spacecampturkey.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap