Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  avrupa merkez bankası faiz kararı ne olur

  1 ziyaretçi

  avrupa merkez bankası faiz kararı ne olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Avrupa Merkez Bankası'ndan tarihin en büyük faiz artışı

  Avrupa Merkez Bankası'ndan tarihin en büyük faiz artışı

  Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1,25'e çıkardı. 

  Banka böylece 24 yıllık tarihinde ilk kez bu oranda bir faiz artışı gerçekleştirdi. Banka art arda ikinci toplantısında da faiz artırmış oldu.

  Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın faizi yüzde 69 ihtimalle 75 baz puan artıracağı tahmin ediliyordu.

  ECB'den yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu'nun önümüzdeki birkaç toplantısında da faiz artırımlarına devam etmeyi beklediği belirtildi.

  ECB yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,8'den yüzde 8,1'e yükseltti. Yıl sonu büyüme tahmini de yüzde 2,8'den yüzde 3,1'e çıktı.

  LAGARDE: VERİYE BAĞLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

  ECB Başkanı Christine Lagarde "Gelecek politika kararlarımız veriye bağlı olmaya devam edecek ve bu kararlar her toplantı için ayrı ayrı değerlendirilecektir" açıklaması yaptı.

  Lagarde, faiz artışlarının sonlandırılmasının iki toplantıdan fazla ama beş toplantıdan az zaman alacağını belirterek, “Bir sonraki faiz artışının 75 baz puan olması gerekmiyor, bu kural değil” diye konuştu.

  11 YIL SONRA FAİZ ARTIRMIŞTI

  ECB en son temmuz ayı toplantısında 11 yılın ardından ilk kez faiz artırımına giderek, yüzde 0 düzeyinde bulunan refinansman faizini yüzde 0,50'ye, marjinal faiz oranını yüzde 0,25'ten yüzde 0,75'e ve mevduat için ödenen faiz oranını yüzde eksi 0,50'den yüzde 0'a yükseltmişti.

  Euro Bölgesi'nde enflasyon ağustosta yıllık yüzde 9,1 ile tarihi zirvesini görmüştü.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  Avrupa Merkez Bankası'ndan tarihi faiz artırımı - BBC News Türkçe

  Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka bugünkü toplantısında politika faizini beklentilere paralel olacak 75 baz puan artırdı. Böylece ECB tarihinin en yüksek faiz artışı gerçekleşmiş oldu.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü toplantısında faiz oranını beklentilere paralel olacak 75 baz puan artırdı. Böylece Avrupa Merkez Bankası refinansman faizi yüzde 1,25’e yükseldi.

  Banka temmuz ayında yaptığı son toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gitmiş, bu kararla birlikte ECB 11 yıl sonra ilk kez faiz artırmıştı. Banka bugünkü kararı ile tarihinde ilk kez 75 baz puan faiz artırmış oldu.

  Kararın ardından Euro/dolar paritesi de dalgalandı. Parite karar sonrasında 1’in üzerinde seyrederken Euro/TL kuru ise 18,26 seviyelerinde işlem gördü.

  ‘YÜKSEK ENFLASYON SÜRECEK’

  Böylece bankanın refinansman faizi yüzde 1,25’e, mevduat faizi ise yüzde 0,75’e, marjinal borç verme imkanı yüzde 1,50 seviyesine yükseldi.

  Bankadan yapılan açıklamada enflasyonun çok yüksek olmaya devam ettiği ve uzun bir dönem için hedefin üzerinde kalmaya devam etmesinin büyük olasılık olduğu belirtildi. ECB ayrıca faizlerin daha da yükselmesini beklediklerini açıkladı.

  Euro bölgesi tüketici enflasyonu ağustosta yıllık bazda yüzde 9,1’e yükselerek rekor kırmıştı. Bölgede enerji fiyatlarının sert artması enflasyonu tetiklerken gıda fiyatlarındaki artış da dikkat çekmişti.

  BÜYÜME VE ENFLASYON BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

  ECB büyüme ve enflasyon beklentisini de rezive etti. Banka 2023 için büyüme tahminini yüzde 2,1’den yüzde 0,9’a düşürdü.

  ECB, Euro bölgesi için yıllık ortalama tüketici enflasyonu beklentisini 2022 için yüzde 8,1’e, 2023 için yüzde 5,5’e, 2024 için yüzde 2,3’e yükseltti. ECB’nin önceki enflasyon beklentileri, 2022 için yüzde 6,8, 2023 için yüzde 3,5, 2024 için yüzde 2,1 idi. Bu revizyon, ECB’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmasının yıllar alacağını gösterdi.

  LAGARDE: FAİZLERİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ

  Kararın ardından ECB Başkanı Christine Lagarde kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Lagarde mevcut değerlendirmelere göre kurulun faizleri önümüzdeki toplantılarda talebi azaltmak ve enflasyondaki yukarı yönlü harekete karşı koruma sağlamak için daha da artıracağını belirtti. Lagarde “Faizleri artırmaya devam etmeyi öngörüyoruz” dedi.

  Lagarde, “Enflasyon çok yüksek kalmaya devam ediyor. Uzun bir süre daha hedefimizin üzerinde kalmaya devam edecek. Artan enerji ve gıda fiyatları, talep baskıları ve arz darzboğazları hâlâ enflasyonu artırmakta. Enflasyon yakın vadede daha da yükselebilir. Enflasyonu şuan etkileyen faktörler azaldıkça, para politikasının normalleşmesi fiyat oluşumuna etki ettikçe enflasyon da aşağı yönlü hareket edecektir” dedi.

  ‘ZAYIF EURO ENFLASYONU BESLEDİ’

  Lagarde ayrıca enflasyonda yukarı yönlü baskı zayıf eurodan da kaynaklandığını sözlerine ekledi. Enerji tedarikinde bozulmalar büyük bir risk oluşturduğunu belirten Lagarde en büyük enerji kaynağının enerji olduğunu belirtti.

  “Gaz tedarikinde bozulmalar ekonomide yavaşlamayı güçlendiriyor” diyen Lagarde, işsizlik görünümünün iyi seviyede olduğunu belirtse de “Yavaşlayan ekonomi işsizlik oranında bir miktar artışa yol açacak” değerlendirmesinde bulundu.

  Gelecek faiz artırımının 75 baz puan olması şart olmadığını belirten Lagarde, “Şu anda nötr faiz oranına ulaşmış değiliz. Nötr faiz artırımına ulaşmamız birkaç faiz artırımı daha gerektirecek” dedi.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı! İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı! İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı! İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün açıklanacak olan ECB faiz kararında. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında bugün faizleri artırması beklenirken, piyasalar artırımın ne büyüklükte olacağına odaklanmış durumdaydı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı. İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı bugün yapılacak toplantı sonrasında açıklandı. ECB'nin yüksek enflasyon karşısında büyük bir faiz artırımına gitmesi bekleniyor. ECB en son Temmuz ayı toplantısında 11 yılın ardından ilk kez faiz artırımına giderek, yüzde 0 düzeyinde bulunan refinansman faizini yüzde 0.50'ye, marjinal faiz oranını yüzde 0.25'ten yüzde 0.75'e ve mevduat için ödenen faiz oranını yüzde eksi 0.50'den yüzde 0'a yükseltmişti. Temmuzdaki kararla birlikte 8 yıl süren negatif faiz dönemi de son buldu.

  ECB FAİZ KARARI AÇIKLANDI

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı saat 15.15'te açıklandı. ECB Başkanı Christine Lagarde ise  TSİ 15:45'te basın toplantısı düzenleyecek. Avrupa Merkez Banaksı (ECB) faizleri 75 baz puan artırdı. Bu artışla, Euro kullanan 19 ülkede kilit faiz oranı Kasım 2011'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,25'e çıkarıldı. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap