Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  avrupa merkez bankası faiz kararı eylül 2022

  1 ziyaretçi

  avrupa merkez bankası faiz kararı eylül 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Avrupa Merkez Bankası'ndan tarihi faiz artırımı - BBC News Türkçe

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı! İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı! İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı! İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün açıklanacak olan ECB faiz kararında. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında bugün faizleri artırması beklenirken, piyasalar artırımın ne büyüklükte olacağına odaklanmış durumdaydı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı. İşte Eylül ayı ECB faiz kararı...

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı bugün yapılacak toplantı sonrasında açıklandı. ECB'nin yüksek enflasyon karşısında büyük bir faiz artırımına gitmesi bekleniyor. ECB en son Temmuz ayı toplantısında 11 yılın ardından ilk kez faiz artırımına giderek, yüzde 0 düzeyinde bulunan refinansman faizini yüzde 0.50'ye, marjinal faiz oranını yüzde 0.25'ten yüzde 0.75'e ve mevduat için ödenen faiz oranını yüzde eksi 0.50'den yüzde 0'a yükseltmişti. Temmuzdaki kararla birlikte 8 yıl süren negatif faiz dönemi de son buldu.

  ECB FAİZ KARARI AÇIKLANDI

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı saat 15.15'te açıklandı. ECB Başkanı Christine Lagarde ise  TSİ 15:45'te basın toplantısı düzenleyecek. Avrupa Merkez Banaksı (ECB) faizleri 75 baz puan artırdı. Bu artışla, Euro kullanan 19 ülkede kilit faiz oranı Kasım 2011'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,25'e çıkarıldı. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka bugünkü toplantısında politika faizini beklentilere paralel olacak 75 baz puan artırdı. Böylece ECB tarihinin en yüksek faiz artışı gerçekleşmiş oldu.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü toplantısında faiz oranını beklentilere paralel olacak 75 baz puan artırdı. Böylece Avrupa Merkez Bankası refinansman faizi yüzde 1,25’e yükseldi.

  Banka temmuz ayında yaptığı son toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gitmiş, bu kararla birlikte ECB 11 yıl sonra ilk kez faiz artırmıştı. Banka bugünkü kararı ile tarihinde ilk kez 75 baz puan faiz artırmış oldu.

  Kararın ardından Euro/dolar paritesi de dalgalandı. Parite karar sonrasında 1’in üzerinde seyrederken Euro/TL kuru ise 18,26 seviyelerinde işlem gördü.

  ‘YÜKSEK ENFLASYON SÜRECEK’

  Böylece bankanın refinansman faizi yüzde 1,25’e, mevduat faizi ise yüzde 0,75’e, marjinal borç verme imkanı yüzde 1,50 seviyesine yükseldi.

  Bankadan yapılan açıklamada enflasyonun çok yüksek olmaya devam ettiği ve uzun bir dönem için hedefin üzerinde kalmaya devam etmesinin büyük olasılık olduğu belirtildi. ECB ayrıca faizlerin daha da yükselmesini beklediklerini açıkladı.

  Euro bölgesi tüketici enflasyonu ağustosta yıllık bazda yüzde 9,1’e yükselerek rekor kırmıştı. Bölgede enerji fiyatlarının sert artması enflasyonu tetiklerken gıda fiyatlarındaki artış da dikkat çekmişti.

  BÜYÜME VE ENFLASYON BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

  ECB büyüme ve enflasyon beklentisini de rezive etti. Banka 2023 için büyüme tahminini yüzde 2,1’den yüzde 0,9’a düşürdü.

  ECB, Euro bölgesi için yıllık ortalama tüketici enflasyonu beklentisini 2022 için yüzde 8,1’e, 2023 için yüzde 5,5’e, 2024 için yüzde 2,3’e yükseltti. ECB’nin önceki enflasyon beklentileri, 2022 için yüzde 6,8, 2023 için yüzde 3,5, 2024 için yüzde 2,1 idi. Bu revizyon, ECB’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmasının yıllar alacağını gösterdi.

  LAGARDE: FAİZLERİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ

  Kararın ardından ECB Başkanı Christine Lagarde kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Lagarde mevcut değerlendirmelere göre kurulun faizleri önümüzdeki toplantılarda talebi azaltmak ve enflasyondaki yukarı yönlü harekete karşı koruma sağlamak için daha da artıracağını belirtti. Lagarde “Faizleri artırmaya devam etmeyi öngörüyoruz” dedi.

  Lagarde, “Enflasyon çok yüksek kalmaya devam ediyor. Uzun bir süre daha hedefimizin üzerinde kalmaya devam edecek. Artan enerji ve gıda fiyatları, talep baskıları ve arz darzboğazları hâlâ enflasyonu artırmakta. Enflasyon yakın vadede daha da yükselebilir. Enflasyonu şuan etkileyen faktörler azaldıkça, para politikasının normalleşmesi fiyat oluşumuna etki ettikçe enflasyon da aşağı yönlü hareket edecektir” dedi.

  ‘ZAYIF EURO ENFLASYONU BESLEDİ’

  Lagarde ayrıca enflasyonda yukarı yönlü baskı zayıf eurodan da kaynaklandığını sözlerine ekledi. Enerji tedarikinde bozulmalar büyük bir risk oluşturduğunu belirten Lagarde en büyük enerji kaynağının enerji olduğunu belirtti.

  “Gaz tedarikinde bozulmalar ekonomide yavaşlamayı güçlendiriyor” diyen Lagarde, işsizlik görünümünün iyi seviyede olduğunu belirtse de “Yavaşlayan ekonomi işsizlik oranında bir miktar artışa yol açacak” değerlendirmesinde bulundu.

  Gelecek faiz artırımının 75 baz puan olması şart olmadığını belirten Lagarde, “Şu anda nötr faiz oranına ulaşmış değiliz. Nötr faiz artırımına ulaşmamız birkaç faiz artırımı daha gerektirecek” dedi.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda: Tarihi faiz artışı bekleniyor

  Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda: Tarihi faiz artışı bekleniyor

  Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda: Tarihi faiz artışı bekleniyor

  Avrupa Merkez Bankası'nın enerji krizi ve resesyon endişelerine rağmen bugün tarihinde ilk kez 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi bekleniyor.

  Küresel piyasalarda, tahvil piyasalarındaki satış eğiliminin zayıflamasıyla pozitif bir seyir öne çıkarken, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları ile ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına çevrildi.

  Dünya genelinde devam eden resesyon ve enflasyon endişeleri varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürüyor.

  Dün, küresel ekonomiye ilişkin endişelerle Brent petrolün varil fiyatı Ocak 2022’den bu yana en düşük seviyeye inerken, ABD’de enflasyonun yavaşlayabileceği beklentileriyle tahvil ve pay piyasaları alış ağırlıklı bir seyir izledi.

  FED YETKİLİLERİNDEN ŞAHİN MESAJLAR

  Fed yetkililerinin açıklamaları da dün piyasaların odağındaydı.

  Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard sıkılaşmanın bir noktada riskleri artıracağı uyarısında bulunurken, enflasyonu düşürmek için ise “ne kadar sürerse sürsün” mücadele edeceklerini vurguladı. Politika faizinin daha da artması gerekeceğini belirten Brainard, enflasyonun yüzde 2 hedefine indiğine dair güven sağlamak için para politikasının bir süre kısıtlayıcı olmasının gerekeceğini dile getirdi.

  Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da ekonominin resesyona girmesini beklemediğini ancak buna ilişkin risklerin arttığını belirtti. Enflasyonun zirve yaptığına henüz ikna olmadığını aktaran Mester, enflasyonu kontrol altına almak için Fed’in yapacak daha çok işi olduğuna inandığını kaydetti.

  Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Fed’in “Bej Kitap” raporunda ise ekonomik faaliyetin temmuz başından bu yana değişim göstermediği aktarıldı.

  Gelecekteki ekonomik büyüme görünümünün genel olarak zayıf kaldığına işaret edilen raporda, fiyat seviyelerinin yüksek kalmayı sürdürmesine rağmen çoğu bölgede artış oranlarının bir dereceye kadar ılımlı hale geldiği bildirildi.

  Söz konusu gelişmeler sonrası, para piyasalarında Fed’in 21 Eylül’deki toplantıda yüzde 76 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya devam ederken, bugün Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının varlık fiyatlarını ve beklentileri etkilemesi bekleniyor.

  Tahvil piyasalarındaki alış ağırlıklı seyirle birlikte dün dolar endeksi son 20 yılın zirvesinden dönerken, yeni günde 109,7 seviyesinde bulunuyor.

  Brent petrolün varil fiyatı dünkü yüzde 5,7’lik düşüşün ardından şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 1,2 üzerinde 88,5 dolardan işlem görürken, dün yüzde 1 yükselen altının ons fiyatı önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 1.715 dolarda bulunuyor.

  Öte yandan, dünya genelinde merkez bankaları şahin adımlar atmaya devam ediyor. Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 3,25 ile Nisan 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

  Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,83, Nasdaq endeksi yüzde 2,14 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,40 yükseldi. New York borsasında endeks vadeli kontratlar yeni günde de alış ağırlıklı seyrini sürdürüyor.

  ECB’DEN 75 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

  Avrupa’da gözler ECB’nin açıklayacağı para politikası kararlarına ve ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarına çevrilirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın yüzde 69 ihtimalle tarihinde ilk kez politika faizini 75 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

  Bölgeyi etkileyen enerji krizi ve rekor seviyelerde bulunan enflasyon karşısında Lagarde’ın bankanın tutumuna ilişkin vereceği ipuçları yatırımcıların odağında bulunuyor.

  Öte yandan, eylül vadeli doğalgaz kontratları üç gündür düşüş eğiliminde hareket ederken, dün yüzde 13 azalışla 207 Euro’ya geriledi.

  Dün dolardaki zayıflamayla birlikte yüzde 1 değer kazanan Euro/dolar paritesi günü 1 seviyesinin üzerinde tamamlarken, yeni günde de 1’in hemen altında seyrediyor.

  Sterlin/dolar paritesi ise dün 1,4053 ile 1985’ten bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından kayıplarını büyük oranda telafi ederek tekrar 1,15’in üzerine çıktı.

  Bu gelişmelerle dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,86 değer kaybederken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,35 yükseldi. Fransa’da CAC 40 endeksi ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yatay seyretti. Avrupa’da, endeks vadeli işlem kontratları yeni güne ise yükselişle başladı.

  Asya borsalarında, bu sabah New York borsasına paralel pozitif bir seyir öne çıkıyor.

  Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre, Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 3,5 büyüyerek beklentileri geride bıraktı.

  Çin’de devam eden kuraklık ve Covid-19 salgınının üretimi olumsuz etkileyeceğine yönelik endişeler ise devam ediyor.

  Dün yüzde 0,7 yükselişle 143,7 seviyesinden kapanış yapan dolar/yen paritesi, yeni günde de yüzde 0,2 yükselişle 144,1’le son 24 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

  Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,24, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,38 değer kazanırken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,53 değer kaybetti.

  BORSA İSTANBUL REKORLARA DEVAM EDİYOR

  Yurt içinde, Borsa İstanbul pay piyasası rekorlara dün de devam etti.

  Dün, BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,34 kazançla 3.402,81 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

  Dolar/TL dün yatay seyirle 18,2271’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2310 seviyesinde işlem görüyor.

  Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ECB’nin faiz kararı ile Lagarde ve Powell’ın konuşmalarının yanı sıra ABD’de haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.420 ve 3.440 seviyelerinin direnç, 3.330 puanın destek konumunda olduğunu söyledi.

  Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

  14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

  15.15 ECB’nin faiz kararı

  15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

  15.45 ECB Başkanı Lagarde’ın basın toplantısı

  16.10 ABD, Fed Başkanı Powell’ın konuşması (AA)

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap