Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  avrupa gönüllülük projeleri

  1 ziyaretçi

  avrupa gönüllülük projeleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  AGH nedir? Nasıl başvuru yapılır?

  AGH Hakkında:
  Avrupa Gönüllü Hizmeti, istenilen bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (%5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

  AGH İÇİN ATMANIZ GEREKEN ADIMLAR!

  1- http://europa.eu/youth/evs_database sitesine girip yanına da İngilizce bilen bir arkadaşını alıp projeleri inceleyebilirsin. Üstteki arama motorunda “country” bölümüne gönüllü hizmet yapmak istediğin ülkeyi seçmelisin (örneğin France). Sonra yine “Submit Query” butonuna basmalısın. H, S ve C harflerinden H, harfinin olduğu kuruluşlarla temasa geçmelisin.

  2- Çok güzel projeler buldun! Bulduğun projeleri bize yollayabilirsin.

  3- İngilizce öz geçmişimi hazırlamalı ve neden Avrupa Gönüllü hizmeti yapmak istediğini, kişisel özelliklerini, Avrupa Gönüllü Hizmetinin sana ne kazandıracağını anlatan bir sayfalık motivasyon mektubu yazmalısın. Aşağıda linkini paylaşıyor olduğum sayfalardan motivasyon mektubu nasıl hazırlanır ve hazırlarken nelere dikkat etmen gerekir sorularının yanıtını bulabilirsin: http://goo.gl/ureUHj http://goo.gl/f7jCTd Aynı şekilde; Europass CV hazırlamak için www.europass.gov.tr adresini ziyaret etmeli ve burada CV’nizi çevirim içi olarak hazırlamalısın.

  4- Özgeçmiş ve motivasyon mektubunu ev sahibi kuruluşlara yollamalısın. Bunu yaparken bir gönderen kuruluşun olduğunu söylemeyi unutma! Alternatif: Vakfımızın web sitesi (www.turkiyeavrupavakfi.org) ve Facebook adresinden (https://www.facebook.com/tavgenclikcalismalari) şu an sana uygun bir AGH projesi olup olmadığına bakabilirsin. Uygun bir proje olması durumunda, çağrıda yazan şekliyle başvurunu gerçekleştirebilirsin.

  Yazı kaynağı : turkiyeavrupavakfi.org

  EVS (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir? Kabul Şartları Nelerdir?

  EVS’nin İngilizce açılımı European Voluntary Service’tir. Yani Türkçe (AGH) Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak adlandırılır. Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında gerçekleştirilmekte olan bir Avrupa Birliği Projesidir. Bu proje ile 18-30 yaş arasındaki herhangi bir genç, Avrupa içerisinde bulunan herhangi bir ülkeye giderek, asgari yaşam şartları AB fonundan karşılanacak şekilde 2 ila 12 ay süre boyunca “Gönüllü” olarak, haftada en fazla 35 saat çalışabilir.

  EVS (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir?

  EVS ya da AGH'nin tam şekli “Çevre Çalışmaları”dır. Çevre, kelime anlamı olarak içinde yaşadığımız çevre demektir. Çevre, hayvanlar, bitkiler gibi canlı bileşenler veya toprak, hava ve su gibi cansız bileşenler olsun, hayatta kalmamız için doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olduğumuz her şeyi içerir. Fiziksel, kimyasal ve diğer doğal güçleri içerir. Canlılar çevrelerinde yaşarlar ve onunla sürekli etkileşim halindedirler ve kendilerini çevresel koşullara uyarlarlar.

  Çevresel çalışmalar (EVS), çevresel sistem ve organizmalardaki doğal veya yapay değişikliklerin durumuyla ilgili bilimsel çalışmalardır. Sadece çevrenin fiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesini değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel faktörleri ve insanın çevre üzerindeki etkisini de içerir. EVS, insanın çevre ile etkileşimini sistematik olarak inceleyen çok disiplinli bir akademik alandır. Doğal çevreyi, yapılı çevreyi ve bunlar arasındaki ilişkiyi içeren geniş bir çalışma alanıdır. Yüksek lisans ve lisans dereceleri de dahil olmak üzere çevre çalışmalarında birçok derece programı vardır.

  Çevre Çalışmaları (EVS) konuları

  Bu alan, ekoloji ve çevre biliminin temel ilkelerinin yanı sıra aşağıdaki ilgili disiplinleri de inceler.

  EVS Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

  EVS için başvuru koşulları ise 5 maddede açıklanabilir. EVS’ye başvuru yapmak isteyen kişiler aşağıdaki 5 maddeye uygun olmalıdır. 

  18 yaşından gün almak ve 30 yaşını aşmamak başvuru için yeterli bir yaş aralığı veriyor. Bu yaş aralığındaki öğrenciler bu programa başvuruda bulunma hakkına sahiptirler.  EVS gönüllülerinden olup program dahilinde burs almak için lise son sınıf öğrencisi olmak ya da yüksek lisans öğrencisi olmak arasında bir fark yoktur. 

  EVS bir Avrupa Birliği projesi olduğundan  Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında olmak programa başvurmak için önemli bir detaydır. Türkiye’nin Avrupa Birliği aday ülkelerinden olması buradaki diğer önemli noktadır.

  Bir EVS projesine, yalnızca bir kere katılma hakkı vardır.  Fakat 2 aylık kısa dönem bir projeye katıldıktan sonra, tüm başvuru sürecini yeni baştan gerçekleştirerek, başka bir ülkede 10 aya kadar olan başka bir uzun dönem proje ile 1 yılı tamamlamak mümkündür. . Toplamda 1 kısa dönem (2 ay) ve 1 uzun dönem (3-12 ay) proje yapma hakkın mevcut olsa da bir kere uzun dönem projeye katılmak tekrar başvuru yapmaya engeldir. 

  2 aydan kısa, 1 yıldan da uzun bir EVS projesine katılmak mümkün değildir. 2 aylık bir proje kısa dönem, 3 ay ile 12 aylık projeler ise uzun dönem projeler olarak adlandırılıyor. Bu uzun dönem projeden yalnızca bir kere yararlanılabilir.

  EVS başvurusunda bu madde açıkça yazmamaktadır ancak iletişim kurabilecek seviyede bir İngilizcenin olması başvuru sürecinde fayda sağlayacaktır. Uygun proje bulmak ve gidilen ülkede projede aktif rol almak için en azından temel seviyede İngilizce gerekmektedir.  

  EVS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  EVS- AGH projeleri kapsamında yurt dışına çıkmak için herhangi bir proje hazırlığı gerekmemektedir. Halihazırda devam eden projelerden birinde ya da yeni başlayanlarla birlikte bir projeye hazırlamak mümkündür. Projelerin ne olduğunu öğrenmek için öncelikle projeye katılınacak ülkeye gidilmesini sağlayacak bir organizasyon, kısaca "Gönderen Kuruluş" ihtiyacı vardır.

  Gönderen kuruluşlar genellikle ev sahibi kuruluşlarla, gönüllülerin kabul edileceği anlaşmalara sahiptir. Projeler her şeyiyle hazır ve sadece gönüllülerini beklemektedir. 

  İkinci bir yol ise  projeleri bireysel olarak bulmak ve ardından uygun bir gönderen kuruluş bulmaktır. Europen Youth Portal veri tabanında ülke seçilebilir, gönüllü içerikler filtrelenebilir ve en uygun olanlar (en az 10) bulunabilir. 

  Her iki yöntemle de en uygun AGH projelesini bulmak ve resmi süreci başlatmak hızlıca mümkündür. Başvuru süreci ise bundan sonra başlar. Süre. aşağıdaki gibidir: 

  Programa dahil olabilmek için standartlara uygun ve açıklayıcı bir CV beklenmektedir. CV Europass formatında ve İngilizce olmalıdır. Europass, ülkeler arasında ortak anlaşmayı sağlamak için geliştirilmiş bir formattır. Bu formatta hazırlanan CV’lerde yaygın hatalar minimum düzede olur. Bunun için önemlidir.  Europass’in otomatik düzenleme özelliği ile belgeyi standartlaşır ve herkes tarafından kolay anlaşılır hale gelir.

  İyi bir motivasyon mektubu, bir ev sahibi kuruluşla temas kurulduğunda son derece önemlidir. Motivasyon mektubu iki A4 sayfasından uzun olmamalıdır ama bir sayfadan da az olmamalıdır.

  Motivasyon mektubunda yanıtlanması gereken sorular ise aşağıdakilerdir.

  Avrupa Gönüllü Hizmeti'nin sunduğu öne çıkan fırsatlardan bazıları; gidiş-dönüş biletleri, vize, yeme-içme, konaklama, sigorta vb. masraflar gönderen kuruluş tarafından karşılanır. Ayrıca verilecek harçlık miktarı ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

  Gönüllüler, gönderen kuruluş ve ev sahibi kuruluş anlaştıkları takdirde bir evde kalabilirler. Aynı evde kalmak istemeyenler içinse yurt benzeri konaklama imkanı sağlanmaktadır. Yine bazı anlaşmalı kuruluşlar günde üç öğün yemek de verebilmektedir. Ücretsiz dil desteği de ev sahibi kuruluş tarafından da sağlanabilir.

  Uygulama ücretsizdir. Başvuru sırasında ücret almaya çalışan kuruluşlar haksız kazanç elde etmektir.!

  EVS Katılmanın Faydaları Nelerdir?

  EVS bir gençlik programıdır ve önceliği de Avrupa bilincini kazanmaktır. Sosyal hizmet adına çalışarak refah seviyesinin yükselmesine katkıda bulunur. Bu projenin gönüllülerinden olmak da bu bilinci desteklemek ve sonraki iş hayatında bunun yaygınlaşmasını sağlamaktır. 

  EVS aynı zaman yeni bir dil öğrenmek (İngilizce dışında), zaten bilinen bir dilin gelişmesini sağlamak, yeni yerler görmek ve yeni kültürlerle tanışmak için harika bir fırsattır. Yeni insanlar tanımak, yabancı bir ortamda çalışma becerisi geliştirmek de iş hayatı için uzun vadede fayda sağlayan diğer başlıklardır. 

  Aynı zamanda, gönüllü birprojede çalışmak iş hayatı için CV’de göründüğünde oldukça dikkat çekici bir madde olacaktır. Uluslararası firmalar bunu dikkate almaktadır. 

  EVS programı sonrası kendi ülkelerine dönen gönüllüler, iş ve sosyal hayatlarında daha aktif, girişimci, çekingen olmayan insanlar olarak dikkat çekerler ve aynı zamanda program sonunda alınan sertifika kariyerlerinde etkili bir belgedir.

  Yazı kaynağı : www.icesturkey.com

  Avrupa Gönüllü Hizmeti | Gençlik Çalışmaları Derneği

  ESC Programı (Avrupa Gönüllü Hizmeti)

  Hakkındaki Her Şey Bu Yazıda!

  Merhaba Genç!

  Merhaba ESC (ADP) ya da Eski ismiyle EVS (AGH) Gönüllü Adayı!

  Bu yazıyı baştan sona okursan, bil ki başka bir bilgiye ihtiyacın olmayacak.

  Bu sebeple hemen çayını ya da kahveni al ve okumaya başla!

  Ama dersen ki ben okumaya çok üşeniyorum, seni şöyle alalım: bu yazıdaki her şeyi video olarak da anlattık!

  https://youtu.be/va6WTZzDuZU

  Okumaya Başla!

  Öncelikle Gençlik Çalışmaları Derneği’ne ulaştığınız için teşekkür ederiz! Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız! Bu işe yeni girişen birisi olduğunu düşünerek bilmen gereken temel şeylerle başlıyoruz:

  Kimler Katılabilir:

  18-30 yaş arasında, ülkemizde ikamet eden her genç bu programa başvuru yapabilir.

  Öğrenci, mezun, dil bilme vb. gibi zorunluluklar yoktur! Program herkese açıktır!

  Temel Kavramlar:

  Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH): Programın eski Türkçe adı

  European Voluntary Service (EVS): Programın eski İngilizce adı

  Avrupa Dayanışma Programı (ADP): Programın yeni Türkçe adı

  European Solidarity Corps (ESC): Programın yeni İngilizce adı

  Kısacası bu isimlerin ya da kısaltmaların hepsi aynı programdan bahsediyor.

  Kuruluş Türleri ve Diğer Aktörler:

  Destekleyen Kuruluş (Supporting Organisation): Ya da eski adı ile Gönderen Kuruluş (Sending Organisation) seni Türkiye’den yurt dışına gönderecek olan kuruluş. Bu yazıyı okuyorsan, hali hazırda destekleyen kuruluşunu buldun demektir. Gençlik Çalışmaları Derneği eğer ki bir proje bulursan, seni yurt dışına gönderebilir! Bunun için aşağıdaki başvuru aşamalarını dikkatlice oku!

  Ev Sahibi Kuruluş (Receiving Organisation): Ya da eski adı ile Ev Sahibi Kuruluş (Hosting Organisation). Bu kuruluş yurt dışında gönüllülük yapmak için başvuru yapacağın dernek, vakıf, belediye, üniversite vb. kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olacak. Kısacası yurt dışında gönüllülük yaptığın, sana ev sahipliği yapacak olan kuruluş oluyor.

  Lider Kuruluş (Lead Organisation): Ya da eski adı ile Koordinatör Kuruluş (Coordinating Organisation). Bu kuruluş da yurt dışında bulduğun projenin hibesini/bütçesini yönetecek olan kuruluştur. Çoğu durumda ev sahibi kuruluş aynı zamanda lider kuruluş olarak görev yapar. Ayrıca üçüncü bir kuruluşa ihtiyaç olmaz.

  Gönüllü (Volunteer): 18-30 yaş arasında, daha önce bir ESC projesinde yer almamış, Türkiye’de ikamet eden genç. Bu kişi sensin 🙂 Eğer ki şartlar sana uygunsa, başvuru yapabilirsin.

  Mentör (Mentor): Eğer ki bir proje ile yurt dışına gidersen, orda sana yardımcı olacak gönüllü rehber. Bu kişiyi sen bulmuyorsun, ev sahibi kuruluş bulunca onlar sana ayarlıyorlar!

  Ulusal Ajans (National Agency): Eğer ki bir ESC projesine gidersen bu projenin finansmanını sağlayan, her ülkede bulunan Erasmus+ ve ESC programlarını yürütmekten yetkili olan kuruluş. Bu kuruluş ile senin doğrudan bir bağlantı kurmana gerek yok. Ev sahibi ve gönderen kuruluşun bu kuruluş ile hibe sözleşmesi yapacak ve raporlama süreçlerini senin adına onlar yürütecek. Sen sadece böyle bir kuruluş olduğunu ve ne iş yaptığını bil yeter.

  Kim Neleri Ödüyor:

  Yolculuk masrafları (Travel Cost): Eğer ki bir ESC projesine seçilirsen, yaşadığın şehirden, gittiğin ülkedeki ev sahibi kuruluşa kadar olan bütün yolculuk masrafların proje bütçesinden ödenir. Fakat bunun bir limiti var ve yolculuk mesafesine göre (kilometre hesabına göre) ödeniyor. Eğer ki bütçeyi aşarsan, küçük bir miktar ödemeyi kendin yapmak durumunda kalabilirsin. Ama çok da korkma! Genellikle bu para bütün yolculuğu karşılayacak düzeyde oluyor.

  Yemek masrafları (Food cost): Katıldığın projede ev sahibi kuruluş sana 3 öğün yemek vermeli. Ya da bu yemeği kendin organize edebileceğin şekilde sana sabit bir ödeme yapmalı. Yemek organizasyonu her projede farklı şekilde yapılmaktadır. Başvurduğun projenin organizasyonu zaten sana bununla ilgili detaylı bilgi verecektir.

  Cep Harçlığı (Pocket Money/Volunteer Allowance): Katılcığın ESC projesi boyunca her ay günlük 3-6 EURO tutarında bir cep harçlığı sana verilecek. Bu tutar her ülkede değişiklik göstermektedir. Gitmeden önce ev sahibi kuruluş bunla ilgili sana bilgi verecektir.

  Konaklama (Accommodation): Ev sahibi kuruluşun projen boyunca sana bir konaklama ayarlayacak. Bu konaklama bir evde diğer gönüllülerle birlikte olabilir, ya da bir aile yanında olabilir. Belki de bir otel, hostel… Bunun detayları da proje öncesinde sana söylenecektir.

  Seyahat Sağlık Sigortası (Insurance): Projen boyunca ve sonrasındaki iki ayı da kapsayan bir sigortan olacak ve bu sigorta hem vize almanı kolaylaştıracak hem de sana bir şey olursa bütün masraflarını karşılayacak. Bu sigortayı sen gitmeden önce ev sahibi kuruluşun yapıp, sana poliçeni e-posta atacak!

  Yerel Ulaşım Giderleri (Local transportation): Eğer ki yaşadığın ev ve gönüllülük yaptığın kurum arasında her gün gidip gelmen gerekiyorsa, ev sahibi kuruluşun sana ayrıca bir yerel ulaşım parası ödeyecek veya sana bir bisiklet verecek. Bu mesafe eğer yürüyerek gidilecek gibiyse de tabana kuvvet! 🙂

  Vize ve Oturma İzni masrafları (Visa and Residence Permit costs): Eğer ki yurt dışına çıkmak için vizeye ihtiyacın varsa, ya da 90 günden fazla kalacaksan ve oturma iznine ihtiyacın varsa dert etme! Başvuru aşamasında bunu not olarak eklemeyi unutma. İstisnai masraflar kaleminden vize ve oturma izni masrafların, varsa diğer vize evrakları için gerekli masrafların projeden karşılanır.

  Yurt dışı çıkış harcı: Ülkemizden yurt dışına gitmek için gerekli yurt dışı çıkış harcı (150 TL) yine projenin varsa vize masrafları kaleminden ödenir.

  NOT: Bazı proje koordinatörleri vize ve oturma izni için istisnai ek bütçe talep etmeyi unuttukları için projede bu ödemeleri yapamıyorlar. Bu durumda lütfen önden bilgi alıp, vizeye ihtiyacınız olduğunu söylemeyi unutmayın!

  Pasaport: Bu belge kimlik yerine geçen bir belge olduğu için maalesef sizin tarafınızdan çıkarılması ve masraflarının ödenmesi gerekiyor. Eğer ki 25 yaş altı bir öğrenci iseniz, öğrenci pasaportu çıkarabilirsiniz. Bunu nasıl çıkaracağını Google’a sorabilirsin. 🙂 Ama şunu unutma ki; bir ülkeye seyahat ederken pasaport sürenin en az dönüş tarihinden sonraki 6 ayı da kapsaması gerekmektedir. Bu sebeple eğer ki öğrenci pasaportu alacaksan, bu süreyi kapsadığından emin ol, kapsamıyorsa da hiç uğraşma, 5-10 yıllık bir pasaport çıkar ve keyfine bak! Çünkü bu projelere ne zaman kabul alacağın ve ne zaman gidip geleceğin genellikle belli olmaz.

  Projeler kaç ay sürüyor?

  Standart bir gönüllülük projesi uzun dönem olarak 2-12 ay arasında sürer.

  Eğer ki dezavantajlı bir genç iseniz, kısa dönem projelere de katılabilirsiniz. Bu projeler de 15-59 gün arasında sürmektedir.

  Eğer ki bir defa uzun dönem projeye katılırsanız, tekrar bu programa katılamazsınız. Eğer ki bir defa kısa dönem projeye katılırsanız, tekrar uzun dönem bir projeye gidebilirsiniz. Fakat iki projenin toplam uzunluğu 14 aydan fazla olamaz!

  Nasıl başvuru yapılır?

  Başvuru aşamasının biraz meşakkatli bir süreç olduğunu baştan söyleyelim. Fakat inat eden hemen herkes mutlaka ama mutlaka bir gün kendine uygun bir proje bulur ve gider. Bu motivasyona inanarak başvurularınızı özenle yapın!

  Sizler için adım adım bir rehber hazırladık:

  Adım 1: Gönderen Kuruluş Bulmak:

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir ESC projesine başvurabilmek için öncelikle kendinize bir gönderen kuruluş bulmalısınız (Supporting organisation). Bu durumda daha önce de söylediğimiz gibi biz Gençlik Çalışmaları Derneği olarak size gönderen kuruluş olabiliriz. Bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece aşağıdaki bilgileri kopyalayıp kullanabilirsiniz:

  Adım 2: Europass CV Oluşturmak:

  Bu projelere başvuru yapmak için kendinize bir Europass CV oluşturmalısınız. Bu özgeçmişi İngilizce oluşturmanız lazım. Bu süreçte maalesef biz yazım ve çeviri desteği veremiyoruz. Bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Ama sizin için bir hazırlık yaptık ve nasıl Europass CV oluşturacağınızı şu videodan canlı olarak izleyebilirsiniz:

  https://youtu.be/-7M13PPEdjk

  Adım 3: Motivasyon Mektubu

  Bu projelere başvururken Europass özgeçmişinizin yanı sıra, bu projeye neden başvurduğunuzu anlatan da bir mektup yazmanız gerekmektedir. Çok temelde motivasyon mektubu, niyet mektubu, kapak yazısı, ön yazı, cover letter gibi bir çok ismi olan bu belgenin amacı aslında çok basit.

  Bu yazıyı yazarken cevap vermeniz gereken sorular da şunlar:

  Bu iki soruya iki paragraf cevap verseniz bile yeterli. Siz onlara ne katabilirsiniz, onların size ne katmasını bekliyorsunuz?

  Ayrıca etkili bir özgeçmiş oluşturmak ve güzel bir motivasyon mektubu yazmak için şu videoyu da izleyebilirsiniz:

  https://youtu.be/dSlkqiQ44OE

  Adım 4: Ev Sahibi Kuruluş Bulmak:

  Europass CV hazırlandı, Motivasyon Mektubu yazıldı. Şimdi sıra ev sahibi kuruluş bulmakta. Yani yurt dışında gideceğiniz kuruluşu bulma zamanı!

  Sonrasında sağ tarafta aradığınız kriterlere uyan tüm gönüllülük projesi yapan ev sahibi kuruluşların listesine ulaşacaksınız.

  Buradaki kuruluşların sayfalarının içine girip faaliyet detaylarını araştırın. Size uygun olduğunu düşündüğünüz kuruluşların adını, web sitesini, iletişim bilgilerini ve o kuruluş hakkında kısa kısa notları bir dosyada toparlayın.

  Araştırmanız bittiği zaman, bu kuruluşlara e-posta atın ve başvuru yapın.

  E-posta atarken şunlara dikkat edin:

  Konu: Bu kısma mutlaka gönüllü başvurusu yaptığınızı yazın.

  Açıklama: Buraya mutlaka selam ile başlayıp, selam ile biten bir yazı yazın. Mesajın içeriğinde gönüllülük projesi aradığınızı, mümkünse kaç ay sürecek ve ne zaman başlayacak bir proje aradığınızı, ekte özgeçmiş ve motivasyon mektubunuzun yer aldığını belirtin.

  ÖNEMLİ: Ayrıca sizi Türkiye’den oraya gönderecek bir Gönderen Kuruluşunuzun olduğunu not edin. Bu kısmın altına yukarıda verdiğimiz bilgileri (Gençlik Çalışmaları Derneği) kopyalayıp yapıştırın.

  Eğer ki başvurunuz ile ilgilenirlerse onlardan cevap almaktan mutlu olacağınızı da yazıp, nazik bir dille başvurunuzu inceledikleri için teşekkür ettiğinizi yazın.

  Ek kısmına mutlaka Europass CV ve Motivasyon Mektubunuzu eklemeyi unutmayın!

  Aynı anda yüzlerce projeye başvurabilirsiniz ama sakın birden fazla kuruluşa aynı anda e-posta atmayın. Her kuruluşa tek tek e-posta atın ve mesajın içine hangi kuruluşa ya da projeye başvuru yaptığınızı yazın. Bu size seçilme aşamasında artı puan sağlayacaktır. Ne istediğini bilen gönüllüler her zaman 1-0 öndedir.

  Örnek bir eposta:

  Ev Sahibi Kuruluş Bulduktan Sonra:

  Diyelim ki kendinize bir ev sahibi kuruluş buldunuz ve olumlu cevap aldınız. Bu durumda yapılması gereken karşı tarafa hemen bizim Ortaklık Bilgi Formumuzu (Partnership Identification Form) iletmek olacaktır. Bu dosyayı şu adresten indirebilirsiniz: https://youth.org.tr/partnership/

  Bu dosyayı karşı kuruluşa atıp, “gönderen kuruluşum sizden haber bekliyor” demeniz yeterli :). Gerisini biz hallederiz.

  Anlaşma İmzalanması:

  Bir ev sahibi kuruluş buldunuz, gönderen kuruluşunuz ile ev sahibi kuruluşunuz arasında bir anlaşma imzalanıyor. Bunun yanı sıra sizin de dahil olduğunuz bir anlaşma daha imzalanıyor. Bu anlaşmanın adı Gönüllülük Anlaşması.

  Gönüllülük Anlaşması:

  Ya da İngilizce adı ile Volunteering Agreement, ya da eski ismiyle Faaliyet anlaşması (Activity Agreement) isimli bir anlaşma gönüllü, ev sahibi ve gönderen kuruluş arasında imzalanır. Bu anlaşmada projenin bütün detayları yer alır. Bu detaylar: yol, yemek, konaklama, cep harçlığı, vize, oturma izni, çalışma günleri, izin günleri, sorumluluklar, haklar, faaliyet detayları vb. gibi her türlü detayı barındırır. Bu aşamada eğer ki kafanıza yatmayan bir şey varsa, mutlaka ev sahibi ve gönderen kuruluş ile görüşmeli ve bu konuda detaylı bilgi almalısınız. Eğer ki orta yol bulunursa, düzeltme yapılır. Eğer ki size uygun olmayan maddeler varsa, vazgeçip başka proje aramaya devam edersiniz.

  Sigorta Yapılması:

  Siz projeye kesin olarak seçildikten ve gönüllülük anlaşması imzalandıktan sonra lider kuruluş sizin için bir sigorta yapar ve bu sigorta poliçesi 5-7 gün içinde size e-posta ile gelir.

  Vize İşleri Nasıl Oluyor?

  Gönüllülük anlaşması imzalandı ve sigortanız yapıldı. Bu aşamada vize işlemleri için ev sahibi ve gönderen kuruluş size evraklar konusunda detaylı bir bilgi kitapçığı gönderecek. Bu kitapçıkta yazan aşamaları takip ederek ilgili tüm belgeleri toplayıp, vizeye başvuracaksınız. Vizeniz ile ilgili tüm harcamalarınız yukarıda da bahsettiğimiz üzere projeden ödenecek. Sizin yapmanız gereken tek şey harcama yaptığınız belgeleri saklamak ve sonrasında ödeme talep etmek.

  Uçak Bileti Alınması:

  Vizeniz çıktıktan sonra gönderen ve ev sahibi kuruluşunuza vizenin bir kopyasını göndereceksiniz. Ev sahibi kuruluşun da belirlediği bir tarihte ev sahibi kuruluş biletinizi satın alacak ya da biletinizisiz satın alacaksınız, sonra size parasını ödeyecekler.

  Ayrılış Öncesi Eğitim:

  Ülkeyi terk etmeden hemen önce Pre-Departure Training adında bir eğitim alacaksınız. Bu eğitimi gönderen kuruluş sizinle yüz yüze görüşerek ya da online olarak yapabilir. Bunun organizasyonunu gönderen kuruluş ile görüşeceksiniz.

  Yolculuk:

  Daha önce aldığınız vize, davetiye mektubu ve sigortanızın bir kopyasını alıp ev sahibi kuruluşun ülkesine doğru yola çıkabilirsiniz! Uçağa binerken aldığınız uçuş kartınızı kaybetmeyin, bu sizin yolculuk yaptığınızın kanıtı olacak ve ayrıca bilet paranızı iade alırken ihtiyacınız olacak!

  Varış Sonrası Eğitim:

  Gittiğiniz ülkede bulunan ev sahibi kuruluş veya oradaki Ulusal Ajans size o ülkede yaşam hakkında bir eğitim kursu verecek. Bu eğitim genellikle başka bir şehirde, bir otelde, tüm masraflarınız ödenerek yapılır.

  Ara Değerlendirme Toplantısı:

  Projeniz 4 aydan fazla ise, gittiğiniz ülkenin Ulusal Ajansı sizi tekrar bir eğitime çağırır. Bu eğitim projenizin ortalarında bir yerde olur ve projenizin değerlendirilmesi için çok önemlidir. Bu eğitim de yine başka bir şehirde, bir otelde, tüm masraflarınız ödenerek yapılır.

  Youthpass Sertifikası:

  Bir ESC projesine katılan herkes, projesinin sonunda bir sertifika alma hakkına sahiptir. Bu sertifika sizin yurt dışında yaşadığınız deneyimi belgeleyip, öğrenme çıktılarınızın tanınırlığını sağlar. Ev sahibi kuruluş size bununla ilgili daha fazla detaylı bilgi verecektir.

  Blog yazma ve Görünürlük:

  Bir ESC projesine gittiğiniz zaman bu deneyimi diğer gençlerin de yaşaması için eski gönüllülerin deneyimleri önemlidir. Bu sayede daha çok insan bu tür fırsatlardan faydalanır. Ev sahibi kuruluşunuz ve gönderen kuruluşunuz dönem dönem sizden projeniz hakkında blog yazmanızı ister. Bu yazıda tecrübelerinizi anlatırsınız.

  Nihai Değerlendirme Toplantısı:

  Projenizi bitirip Türkiye’ye döndükten sonra dönem dönem organize edilir. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürtülür ve masraflarınız ödenir. Bu toplantı hakkında bilgiyi gönderen kuruluşunuz size verecektir.

  Gönderen Kuruluşu Takip Etme:

  Hadi bizim hesapları da takip edin:

  Gençlik Çalışmaları Derneği

  Facebook: https://www.facebook.com/youthorgtr/

  Twtitter: https://twitter.com/youthorgtr/

  Instagram: https://www.instagram.com/youthorgtr/

  Youtube: https://www.youtube.com/c/Youthist

  Bu yazıyı paylaşma:

  E bu kadar uğraştık ve sizin için tüm bilgileri bir araya topladık. Hadi bu yazıyı en az 1 arkadaşın ile paylaş!

  Bilseniz İyi olur:

  Youtube:

  Derneğimiz aktif olarak bu tarz projeler hakkında videolar çekmektedir.

  Şu iki Youtube kanalını incelemenizi ve abone olmanızı tavsiye ederiz:

  https://www.youtube.com/c/Youthist

  https://www.youtube.com/c/youthorgtr

  Aklında Kalan Sorular:

  Bu yazdıklarımızı okuduktan sonra halen aklınıza takılan sorular varsa bize sormaktan çekinmeyiniz: [email protected]

  Unutmayın!

  Her zaman yanınızdayız!

  Gençlik Çalışmaları Derneği
  Avrupa Dayanışma Programı Gönüllü Ekibi

  Yazı kaynağı : youth.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap