Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ava giden avlanır deyim mi atasözü mü

  1 ziyaretçi

  ava giden avlanır deyim mi atasözü mü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ava Giden Avlanır

  Ava Giden Avlanır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Ava Giden Avlanır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Ava Giden Avlanır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Ava giden avlanır atasözü, mevcut atasözleri arasında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Pek çok durumu da çok kolay bir şekilde özetleyebilen bu atasözü, çıkarcı ve daimi olarak başkalarının zararını görmek isteyen şahıslar için kullanılmaktadır. Ava giden avlanır atasözü, günlük hayat içerisinde sık sık kullanılmaktadır. Bu atasözü Türkçede de çok uzunca bir süredir var olmaktadır. Fesatlıkta ve fitnede gözü çok olan kişiler için de kullanılmakta olan bu söz, genelde kötülük isteyenin kötülük bulabileceğini işaret etmektedir.

  Ava Giden Avlanır Atasözünün Anlamı Ne Demektir?

  Ava giden avlanır atasözünün tam olarak anlamı, çıkarları ve hedefi birine zarar vermek olan bir kişinin er ya da geç bahsedilen zarara kendisinin uğrayacağıdır. Hayatını bir başkasına acı çektirmek üstüne odaklayan her kişi, gün gelir kendisi de aynı acıyı çeker.

  Ava Giden Avlanır Atasözünün Kısaca Sözlük Açıklaması Nasıldır?

  Belirli bir çıkar uğruna başkalarına tuzak kuran, insanların kötülüğü için planlar yapan ve insanları aldatan kişiler, zaman gelince kazdıkları kuyuya kendileri düşecekler. Ava giden avlanır atasözünün sözlük manası da eksiksiz olarak bu şekilde olmaktadır.

  Ava Giden Avlanır Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı Nasıldır?

  Ava giden avlanır atasözü ile ilgili çeşitli cümleler yapılabilmektedir. Bu cümlelerden birkaç tanesi şu şekilde olmaktadır:

  Arkadaşını yere düşürmek isterken kendisi yere düştü. Sonuçta ava giden avlanır.

  Babası ona daima ava giden avlanır şeklinde öğüt verirdi.

  Bana iftira attığını asla unutmadım. Bir gün o da ava giderken avlanacak.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Ava Giden Avlanır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Ava Giden Avlanır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Atasözleri derin anlamlar içeren özlü sözlerdir. Bilgi ve öğüt içerikli olup direkt olarak mesaj vermektedir. Atasözlerinden mutlak bir ders çıkartılıp tedbir alınabilir. Bu atasözlerinden birisi de ' Ava giden avlanır ' cümlesidir. Anlamı bakımından oldukça önemlidir.

   Ava Giden Avlanır Atasözünün Anlamı Nedir?

   Bu atasözünün anlamı ise başkasına zarar veren, kötülüğünü isteyen kişilerin kendisinin zarara uğrayabileceği konusunu anlatmaktadır. Hayat görüşü başkalarını zarara uğratmak olan kimseler bir gün gelir kendisi açı içinde kalır şeklinde de tanımlanabilir.

   Ava Giden Avlanır Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Bu atasözünün cümle içinde kullanımı ise ' Arkadaşına vurmak isterken kendi kolunu incitti ' bir Ava giden avlanır atasözüne uygundur. Ayrıca ' Babası ona her zaman ava giden avlanır derdi. ' cümlesi de örnek verilebilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap