Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  atletle namaz kılınır mı

  1 ziyaretçi

  atletle namaz kılınır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şortla, atletle, pantalonla, eşofmanla namaz kılınır mı ve abdest alınabilir mi?

  Şortla, atletle, pantalonla, eşofmanla namaz kılınır mı ve abdest alınabilir mi?

  Namaz ve abdest, İslam dininin temelini oluşturmaktadır. Namazın layığı ile yerine getirilmesi için abdestin şartlara uygun olarak alınması gerekmektedir. Namaz ve abdest birbirini tamamlayan iki unsur olarak yer almaktadır. Abdest alırken ve namaz kılmadan önce gerekli olan tüm şartları yerine getirilmelidir.

  Şortla, Atletle, Pantolonla ve Eşofmanla Namaz Kılınır mı?

  Namaz, İslam dininin temelini oluşturmaktadır. Namazın doğru ve anlamlı olması için bazı kriterler yerine getirilmesi gerekmektedir. Namaz kılınmadan önce kıyafet olarak, göbek ile diz arası kapatılması gerekmektedir. Faziletin kazanılması için, mahrem olan yerlerin kapalı olması son derece önemlidir. Mezheplere göre farklılık gösterse de mahrem yerlerin kesinlikle örtümü olması gerekmektedir.

  Şortla, Atletle, Pantolonla ve Eşofmanla Abdest Alınır mı?

  Gusül abdesti için iç çamaşır ile alınması uygun görülmüştür. Fakat normal abdest alınırken mahrem yerlerin kapalı olma şartıyla kol ve ayakların yarıya kadar açık olması bir sorun teşkil etmemektedir. Erkekler içinde atlet ile abdest alınması, evde çocuklarının ve eşinin yanında normal görünmektedir. Fakat dışarda o şekilde abdest alınması dini ve ahlak konusunda uygun görülmemektedir.

  Kaynak: Diyanet kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/36/abdest-nasil-alinir-?enc=QisAbR4bAkZg1HImMxXRn5PJ8DgFEAoa2xtNuyterRk%3d

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Şort ve atletle namaz kılmak caiz mi?

  Şort ve atletle namaz kılmak caiz mi?

  Değerli kardeşimiz,

  Bir mü’min namaz kılarken İlâhî huzura çıkmanın şevk ve heyecanını yaşar. Rabbiyle birlikte olmanın, Ona en yakın bulunmanın zevk ve hazzını tadar. Çünkü, insanın Allah’a en yakın olduğu an namazın en mühim rüknü olan secde ânıdır.

  İşte böyle bir hâlette bulunan mü’minin namaza hazırlanırken de ayrı bir hassasiyet, itinâ ve titizlik içinde bulunması gerekir. Namazın farz, vacip ve sünnetleri yanında, müstehap ve âdâbına da azamî ölçüde riâyet etmesi onun namazdaki mânevî hisse ve feyzinin derecesini arttıracaktır.

  Aynı şekilde namazın mânâ ve ruhuna ters düşen, namazı bozan, mekruh kılan davranış ve hareketlerden kaçınmak, uzak durmak da o nisbette namazın sevap ve faziletini çoğaltacaktır.

  Namaz kılarken insanın işlemiş olduğu mekruh sayılan birtakım davranışlar vardır. Bunların bir kısmı vacip veya sünnet-i müekkedenin terkiyle meydana gelir ki, bu çeşit hareket tahrimen mekruha girer. Sünnet-i gayr-i müekkede, müstehap ve menduplardan birini terk etmek ise tenzihen mekruha girer.

  Meselâ tadil-i erkân namazın vaciplerinden birisidir. Rükûdan sonra tam olarak doğrulmadan secdeye varmak tadil-i erkânı terk sayıldığından tahrimen mekruh işlenmiş olur. Fakat, namazda gözü yummak gibi bir hareket tenzihen mekruha girer.

  Tahrimen mekruhlar namazın sıhhatine zarar verdiği, sevabını azalttığı halde, tenzihen mekruhlar için aynı şeyler bulunmamaktadır. Bilerek ve kasdî olarak yapıldığı zaman belki ibadetin faziletine bir eksiklik getirse de, esas itibariyle namazın kendisine, sıhhatine bir zarar vermez.

  Pijama veya gecelikle namaz kılmaya gelince; Mehmed Zihni Efendi Nimet-i İslâm isimli eserinde, “Namazda müstehap olan, giyilmesi âdet olan bir elbisedir. Çünkü, mütevaris olan odur. (Yani Resul-i Ekrem Efendimiz, Sahabe-i Kiram ve İslâm ulemâsı hep kendi bölgelerinde giyilmesi âdet olan elbiseyle namaz kılmışlardır.) Gecelikler de lübs-ü mutad olmakla [giyilmesi âdet olan bir elbise.] olmakla, onunla namaz kılmakta kerahet olmaz.” der.1

  Erkeğin namazda örtünmesi gereken yerleri göbek ile diz kapağı arası, kadının ise el ve yüz dışında bütün bedenidir. Buna göre erkeklerin pijama veya eşofmanla, kadınların da tesettürü sağlayabilecek şekilde dikilmiş olan gecelik ve sabahlıkla evlerinde namaz kılmaları mekruh olmaz. Dürer gibi bâzı fıkıh kitaplarında “Siyab-ı bezl ile namaz kılmak mekruhtur.” denir. Bunun mânâsı, evin dışında giyilemeyecek kadar pejmürde ve hırpânî olan bir elbisedir.

  Bundan, kirli, sâdece ev işlerinde giyilebilen bir elbise veya büyüklerin yanında giyilemeyen elbise mânâsını anlayanlar da vardır. Böyle bir elbise ile namaz kılmak ise sâdece tenzihen mekruhtur.

  Askılı atletle namaz kılmak ise, namazda bulunması gereken ciddiyete pek uygun düşmez. Namazın sıhhatine bir zarar vermemekle beraber, bunun üzerine bir gömlek giymek daha münasip olur.

  1. Nimet-i İslâm, s. 579 (Osmanlıca nüsha)

  (Mehmed Paksu, İbadet Hayatımız)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Atletle namaz kılınır mı? Atletle namaz kılmak caiz mi?

  Atletle namaz kılınır mı? Atletle namaz kılmak caiz mi?

  Erkekler atletle namaz kılabilir mi? Sorusu gerek televizyon kanallarındaki dini programlarında gerek arama motorları üzerinde merak ediliyor.  Özellikle evdeyken sıcak havalarda atletle namaz kılmak isteyen vatandaşların namaz kılması dinen uygun mu? Namazın geçerli olması için yerine getirilmesi gereken hususlar nelerdir? İşte, detaylar…

  ATLETLE NAMAZ KILINIR MI? ATLETLE NAMAZ KILMAK CAİZ Mİ?

  Namazın mana ve ruhuna ters düşen, namazı bozan, mekruh kılan davranış ve hareketlerden kaçınmak, uzak durmak da o nisbette namazın sevap ve faziletini çoğaltacaktır

  Tahrimen mekruhlar namazın sıhhatine zarar verdiği, sevabını azalttığı halde, tenzihen mekruhlar için aynı şeyler bulunmamaktadır. Bilerek ve kasdi olarak yapıldığı zaman belki ibadetin faziletine bir eksiklik getirse de, esas itibariyle namazın kendisine, sıhhatine bir zarar vermez.

  Erkeğin namazda örtünmesi gereken yerleri göbek ile diz kapağı arası, kadının ise el ve yüz dışında bütün bedenidir. Buna göre erkeklerin pijama veya eşofmanla, kadınların da tesettürü sağlayabilecek şekilde dikilmiş olan gecelik ve sabahlıkla evlerinde namaz kılmaları mekruh olmaz.

  Askılı atletle namaz kılmak ise, namazda bulunması gereken ciddiyete pek uygun düşmez. Namazın sıhhatine bir zarar vermemekle beraber, bunun üzerine bir gömlek giymek daha münasip olur.

  Yazı kaynağı : www.icerikhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap