Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  atik malzemelerden neler yapılabilir

  1 ziyaretçi

  atik malzemelerden neler yapılabilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

  Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

  Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

  Istatistiklere göre ülkemizde yıllık kişi başına yaklaşık 23 milyon ton çöp çıkıyor. Bu çöplerin büyük bir kısmı ise ger dönüştürülebilir ürünlerden. Doğal çöplerin dışında atılan atıkların içerisinde hala kullanılabilir durumda olan onlarca ev eşyası var. Bu kadar çok atık oluşmasının sebebi ise atık malzemelerden neler yapılır, kimsenin bunu bilmemesi. Annelerimizden öğrendiğimiz bayat ekmeklerin kızartılması ya da köftede kullanılması dışında kullanılabilir malzemeler hazırlamayı bilmiyoruz.

  Geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan yapılan tasarımlar

  Eski bir kaykay düşünün. Çocuğunuza almışsınız ve çocuğunuz büyümüş hatta evlenmiş gitmiş ancak yıllarca kullandığı kaykayı evde. Bu durumda bu kaykayı atmak yerine onu kitap rafı ya da klasik bir duvar rafı olarak kullanmaya ne dersiniz? Kaykayı alın ve dengede durmasını sağlayacak şekilde ipler geçirebileceğiniz iki delik açın. Bunlar kenara yakın merkezi denge noktaları olabilir. Kalın ve sağlam bir ipi bu deliklerden geçirin ve duvara asın. Nasıl yapıldığını görmek için örneklerine bakabilirsiniz. Aynı şekilde eski karyolanızı da kullanabilirsiniz. Karyolanızın kenar tahtalarını çıkarın. Arasına tuğla gibi doğal destekler yerleştirerek dengede duracak şekilde raflar haline getirin. Bu rafları dilediğiniz çiçekler ile süsleyebileceğiniz gibi kitaplık olarak da kullanabilirsiniz.

  En güzel atık malzemeleri değerlendirme yöntemi

  Kenarı kırılmış porselen fincanlar dudaklarınızı kesebilir. Bu sebeple de kullanılması mümkün değildir. Ancak bu fincanları mumluk olarak ya da minik çiçek saksıları olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda eskimiş tabaklarınızı da kenarları kırılmış bile olsa yeniden boyayabilir, çeşitli desenler ile süsleyerek duvarlarınızda yemek odasındaki büfede ya da çeşitli masa üzerlerinde dekorasyon malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

  En yaratıcı atık malzemeler, boncuklar ve düğmeler

  Önceleri eskimiş kıyafetlerin düğmeleri alınır, kıyafetler atılsa bile bu düğmeler lazım olursa diye saklanırdı. Hala bir çok kişi bu alışkanlığını devam ettirir düğmeleri saklar. Bu düğmeleri yastıkların üzerine dikerek çeşitli tasarımlar yapabilirsiniz. Aynı eski düğmeleri kavanoz kapaklarında ya da perde süslemelerinde de kullanabilirsiniz. Atık malzemeler ile neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak, çeşitli fikirlerden yararlanmak isterseniz el yapımı hediyelik eşyalar nasıl yapılır başlıklı yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.dekorcenneti.com

  Geri Dönüşüm Fikirleri Projeleri Atık Malzemelerden Neler Yapılır?2018

  Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

  Atmadan bir düşün!

  Neyi atmadan deme de gel beni dinle 🙂

  Atık malzemeler diyorum. Sen atmadığın sürece yaşamaya devam edecekler.

  Kağıtlar, metaller ve dahası ile yaşam alanları çok daha keyifli kılmana yardımcı olacak çok güzel fikirlerim var. Bugün onları anlatacağım sana. Bi’ dolu örneklerim var yapabilmen için.

  Adım adım anlatılıyor çoğu. Atık malzemelerden yapabileceğin çok güzel eşyalar var. Sen de hazırsan şayet ben başlıyorum.

  Lütfen bir an önce harekete geç ve çevren için, yaşadığın dünya için geri dönüşüm projelerinin farkına var. Sonra da duyur her yana. 😉

  1)Plastik Şişelerden Saksı Yapımı

  Geri dönüşüm projeleri içerisinde en fazla rastladığımız ve dekorasyona şıklık katan bu örnekleri sen de uygulayacak bir yer elbet bulacaksın.

  atik-malzemelerden-neler-yapilir

  atik-malzemelerden-geri-donusum-projeleri

  2)Tuvalet Kağıdı Kartonu ile Kalemlik Yapımı

  Son derece basit bu çalışma ile çocuklarınızın çalışma masası çok daha düzenli gözükecek.

  atik-malzemelerden-geri-donusum-projeleri

  3)Konserveden Kalemlik ve Saksı Yapımı

  Aslında dünyanın en fazla değerlendirilebilen maddelerinden birisi de konserve kutularıdır.

  atik-malzemelerden-geri-donusum-projeleri

  atik-malzemelerden-geri-donusum-projeleri

  4)Tekerlekten Saksı ve Sehpa Yapımı

  Hem bahçe dekorasyonunuz hem de eviniz için aklınıza gelmeyecek kadar işe yarar bir şey bu tekerlekler…

  atik-malzemelerden-geri-donusum-projeleri

  atik-malzemelerden-geri-donusum-projeleri

  5)Gazete Kağıdından Hediye Paketi Yapımı

  atik-malzemelerden-neler-yapilir

  6)Yumurta Kutusundan Saksı Yapımı

  atik-malzemelerden-geri-donusum

  7)Metal Kapaklardan Ayna Yapımı

  atik-malzemelerden-geri-donusum

  Yazı kaynağı : www.ezgikonucu.com

  Atık Malzemelerden Neler Yapılır ?

  Atık Malzemelerden Neler Yapılır ?

  Korona virüs nedeniyle eve kapandığımız şu günlerde eğlenceli vakit geçirmeniz için evdeki atık malzemelerden neler yapılır konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle Milenyum Çağı ile beraber tüm dünya tüketim toplumu haline geldi ve dünyamız koca bir çöplüğe dönüştü. Her birey günde ortalama 2 kilograma yakın geri dönüşüm malzemesini çöpe atmaktadır.

  Dilerseniz eve hapsolduğumuz şu günleri hem daha eğlenceli hem de atık malzemelerden şık ürünler yaparak değerlendirebiliriz. Kolay erişebileceğimiz malzemeler ile birer sanat eseri oluşturmak mümkün olacaktır. Evdeki atık malzemelerin kullanımı zaten geleneğimizde olan bir durumdur. Annelerimiz, ninelerimiz biten yağ tenekelerini saksı olarak kullanırlardı. Fakat makalemiz sayesinde hem daha pratik hem de daha şık ürünler elde etmek sizin elinizde. Atık malzemelerden neler yapılır sorusuna cevap olabilecek bazı fikirleri sizler için toparladık;

  1. Eski Düğmelerden Şık Bir Kolye

  Herkesin evinde illaki kullanmadığı, eski kıyafetlerinden arta kalan düğmeler vardır. Şimdi düğme kutumuzu alalım ve içlerinden hoşumuza gidenleri seçelim. Ardından kullanılmayan bir zincir bulalım ya da ortaya çıkacak bu şık kolye için hoşunuza gitmeyen bir kolyenizi de harcayabilirsiniz.

  Evde bulunan ya da zincirden ayırabileceğimiz 60-70 kadar halkaya düğmeleri 5’erli ya da 6’şarlı olarak diziyoruz. Ardından bu dizeleri zevkimize göre ister karışık istersen ahenkli bir biçimde zincir kolyemize takıyoruz. Oldukça basit ve olabildiğince şık bir kolyeniz oldu. Güle güle kullanın.

  2. Eski Çoraplardan Vazo Yapımı

  Evimizde ucundan yırtık çoraplarımız ne yazık ki bu makale öncesinde atılmaya mahkumdu. Fakat artık eski çoraplarımızı son derece dekoratif şekilde değerlendirmek mümkün. Şık ve renkli çoraplarımızı bilek kısımlarından kesiyoruz. Sonrasında ise büyük bir bardak ya da sürahi etrafına çorabın lastikli tarafı yukarı gelecek şekilde geçiriyoruz. İşte dekoratif saksımız hazır.

  3. Eski CD’ler mi? Kullan Gitsin

  Eski, kullanılmayan, atık malzemelerden neler yapılır diye düşünenler güzel bir fikir daha sunuyoruz. Çağımızda CD kullanımı en alt düzeylerde diyebiliriz. Ama herkesin evinde illaki o eski CD’lerden vardır. Şimdi onları koyduğunuz kutudan çıkarın. Merak etmeyin balkona kuş korkuluğu yapmayacağız.  Makas yardımı ile eski CD’leri (4-5 adet) asimetrik olarak keselim ve kullanmadığımız bir düz tabağın üzerine puzzle gibi birbirini tamamlayacak şekilde yapıştıralım. Fakat bunu yaparken parçaların arasında 0.5 cm civarında boşluk bırakırsanız daha dekoratif bir görünüm elde edersiniz. Yeni dekoratif tabağımızı şık bir mum altında kullanabiliriz.

  4. Balkonların Yeni Modası; Dikey Bahçeler

  Son günlerde özellikle dış mekanlara dekoratif bir görünüm veren oldukça sık biçimde kullanılmaya başlayan dikey bahçeler, özellikle yer anlamında sıkıntı yaşayan insanların adeta kurtarıcısı durumundadır. Özellikle betonların arasında geçen bir ömür içerisinde balkonda bize doğa havası aldıracak bir dokunuş herkesin ihtiyacı. Bu dokunuş için mimarlar yüklü paralar isterlerken bizler bu dokunuşu evimizde ki pet şişelerle bedavaya gerçekleştirebiliriz.

  Evimizde bulunan pet şişelerin orta kısımlarından bir pencere açacağız. Kapağa yakın kısmından ve alta yakın kısmından iki delik açtıktan sonra tavandan sarkıtacağımız ipe pet şişeleri görseldeki gibi dizeceğiz. Ardından içerisine toprak koyup dilediğimiz çiçek ve ya bitkiyi ekebiliriz. Baharın geldiği şu günlerde bu fikri değerlendirin derim.

  5. Atık Malzemeden Ne Yapılır Diye Düşünmeyin Pet Şişeden Saksı Yapın

  Doğada en zor yok olan nesnelerin başında gelen pet şişelerden hemen hemen her ev günde 2-3 adet çöpe atmaktadır. Fakat çöpe attığımız bu şişelerden harika birer saksı yapmak mümkün. Atık malzemelerden neler yapılır sorusunun tam anlamı ile cevabı burada gizli. Pet şişeyi saksı olarak kullanacağımız büyüklükte ister düz ister desenli olarak maket bıçağı ile kesiyoruz.

  Bu arada maket bıçağının kullanımında kendimize zarar vermemeye dikkat edelim. Sonrasında ise şişenin kapaklı kısmı alta gelecek şekilde bir CD üzerine yapıştırıyoruz. Kadeh şeklini elde ettiğimiz saksıyı sprey boya aracılığıyla dilediğimiz renge boyuyoruz. Gayet şık ve modern bir saksımız oldu bile.

  6. Ayakkabı Kutusundan Kanvas Tabloya

  Çoğu zaman içleri boş olup atmaya kıyamadığımız ayakkabı kutularını kullanmanın tam zamanı. Ayakkabı kutularının kapaklarını alıyoruz ve dekoratif kağıtlarla kaplıyoruz. Ardından kanvas tablo şeklinde duvarımıza asarak boş duvarları hareketlendirebiliriz.  Fakat burada dikkat edilmesi gereken tek ayakkabı kutusu kapağının görsel olarak çok fazla bir şıklığı olmayacağıdır. Bunun yerine 4 ve ya 9 kutu kapağını birbirlerini tamamlayacak kağıtlarla kaplarsak bedavaya 4’lü ya da 9’lu kanvas tablo setine sahip olabiliriz.

  7. Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dekoratif Ayna

  Şuan size evinizde ki en değersiz şey nedir desek ve 10 popüler cevabı arasak muhtemelen alacağımız cevaplar arasında tuvalet kağıdı rulosu olacaktır. İşte bu önemsiz nesne ile evimize ayrı bir hava katacak ayna yapmak mümkün. 15-20 adet tuvalet kağıdı rulosunu enine olacak şekilde 3-4 cm kalınlığında parçalara kesiyoruz. Bütün ruloları aynı şekilde kestikten sonra elde ettiğimiz küçük çemberleri bastırarak yaprak şekli veriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yaprak desenlerinin aynı ebatlarda olmasıdır. Sonrasında ise elde ettiğimiz yaprak desenlerini görselde ki biçimde birbirine yapıştırıyoruz. Ve son olarak sprey boya ile istediğimiz renge boyadıktan sonra ortasına aynamızı yerleştiriyoruz. Bu ayna çerçevesini yaptıktan sonra artık etrafınıza bu atık malzemelerden neler yapılır diye bakmaya başlayacaksınız.

  8. Yer Kaplamayan Kavanozlar

  Cam sağlıktır. Cam güzeldir. Cam kıymetlidir. Cam atılmaz. Cam kavanoz dolapta çok yer kaplar. Atmaya kıymadığımız cam salça kavanozları dolaplarımızın yarısını kaplarlar. Şimdi o kavanozları dolaptan çıkarıp kendimize dekoratif saklama alanları oluşturacağız. Yapmamız gereken şey ise son derece basit. Cam kavanozların kapaklarını vida aracılığı ile raf altlarına sabitlemek. Böylelikle hem kavanozların kapladığı alan boşa çıkacak hem de kavanozlarımız mutfağımıza dekoratif bir görünüm katacak.

  İlginizi Çekebilir: Kozalak Süsleme Sanatı Ile Evde Üretiyoruz – Kozalaktan Neler Yapılır ?

  9. Plastik Kaşıklardan Kolye Yapımı

  Atık malzemelerden neler yapılır? Atık malzemelerden neler yapılmaz ki. Kullan at kaşık dediğimiz plastik kaşıklarla son derece şık bir kolyeye sahip olmak mümkün. Farklı ebatlarda bulacağımız plastik kaşıkların sap kısımlarını kırarak atıyoruz. Ardından kaşık kısımlarını pense ile tutarak mum ateşine yaklaştırıyoruz. Isınan plastik büzülüp şekil değiştirmeye başlayacaktır.

  İşte bu noktada çok fazla büzülmesine izin vermeden ateşten uzaklaştırmalıyız. Bütün kaşıkları ısıtıp şekil verdikten sonra kaşıkları kalın kısımlarından silikon tabancası ile yapıştırıp gül şekli vereceğiz. Ve son olarak kolyeye sabitleyerek son derece şık ve gösterişli bir kolyeye sahip olacağız.

  10. Karton Kutulardan Modern Avize Yapımı

  Süt ya da meyve suyu aldığımız karton kutuları kullanarak çok modern bir avizeye sahip olmak mümkündür. Nasıl mı? Şöyle; karton kutuyu tamamen açarak düz bir hale getirdikten sonra enine doğru 4-5 cm genişliğinde şeritler halinde kesiyoruz. Sonra bu uzun şeritleri eşit üç parçaya tekrar keserek küçük dikdörtgenler elde edeceğiz. Bu dikdörtgenleri kartonun parlak tarafı içe gelecek şekilde katlıyor ve üçgenler yapıyoruz. Sonrasında bu üçgenleri birbirine yapıştırarak altıgenler elde edeceğiz. Ve son olarak bu altıgenleri birleştirerek bir top yapacak ve içerisine lamba sistemini yerleştireceğiz.

  11. Atık Malzemeden Ne Yapılır Sorusuna En İyi Örnek Kağıttan Kapı Süsü

  Herkesin evinde bulunan gazete yaprakları ile dekoratif bir kapı süsü yapmak oldukça kolay. Yapılması gereken, huni şekline getirdiğimiz gazete kağıtlarını yapıştırıcı ile birbirine sabitleyerek çelenk şeklini elde etmek. Ardından şık bir çiçekle kapımıza ya da duvarımıza renk katacak bir dekorasyon eşyasına sahip olacağız. Atık malzemelerden neler yapılır sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biriside bu duvar ve ya kapı süsüdür. Yukarıda bulunan video vasıtasıyla  dekorasyon işini 10 dakikada hallet .

  Siz de kendin yap geri dönüşüm ürünleri yapmak isterseniz YouTube üzerindeki sultanin atölyesi hesabına abone olabilirsiniz. Böylece yeniden kullanılabilecek eşyaları birkaç dakikada halletmek çok kolay olacak. Geri dönüşüm fikri kapsamında kendin yap projeler ile birlikte evinize harika bir hava katabilirsiniz. Geri dönüşüm fikri vasıtasıyla  muhteşem projeler yapabilirsiniz.

  Ayrıca birçok atık maddeyi dekorasyon amacıyla kullanabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında bulunan ve en çok izlenen (views) kendin yap kanalları vasıtasıyla kendi dekorasyonunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda YouTube platformunda da videoları kayıt edebilir, bilgisayarınıza indirebilir ya da daha sonra izleyebilirsiniz( watch later). Video izleme sitelerinde loading ekranı bittikten sonra not alarak çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : burcualem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap