Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın ne demek

  1 ziyaretçi

  ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ateş Olsan Cürmün Kadar Yer Yakarsın Ne Demek? Hangi Anlamda Kullanılır?

  Ateş Olsan Cürmün Kadar Yer Yakarsın Ne Demek? Hangi Anlamda Kullanılır?

  Günlük hayatta sıkça duyulan cümlelerden birisi 'Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın.' sözüdür. Yaygın bir kullanımı olsa da çoğu kişi bu cümlenin anlamını bilmemektedir. Bu cümlemin anlamını bilmek için öncelikle 'cürüm' kelimesinin anlamını öğrenmek lazımdır.

  Ateş Olsan Cürmün Kadar Yer Yakarsın Ne Demek?

  Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın sözü, karşıdakini küçük görmek için kullanılmaktadır. Yani elinde ne kadar imkan olursa olsun kapasiten sınırlıdır şeklinde ifade edilebilir. Bu cümleyi günlük hayatta sıkça duymak mümkündür. Özelikle sinirli olunan zamanlarda karşıdakini küçültmek için 'Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın' denilmektedir.

  Hangi Anlamda Kullanılır?

  Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın, sözündeki en önemli kelime 'cürüm' kelimesidir. Zaten diğer kelimeler gayet açık bir şekilde cümlede kullanılmıştır.

  Cürüm kelimesi TDK'ya göre anlamları:

  1. Yanlışlık, hata veya kusur,

  2. Suç.

  Görüldüğü gibi cürüm kelimesinin farklı anlamları olsa da bunlar yakın ifadelerdir. Cürüm kelimesi Arapça kökenlidir ve günlük hayatta sıkça söylenen bir kelimedir. Cürüm kelimesini hukuki açıdan incelemek daha doğrudur.

  Hukukta 'cürüm' kelimesinin tanımı: Kişinin veya toplumun var olma durumunu belirten ve tehlikeli durumlar yaratabilecek olan suçlardır. Yani hukuka göre doğru olmayan davranışlar sergilendiği zaman cürüme ulaşılmaktadır.

  Cürüm işlemek hata veya kusuru ifade etmektedir. Bundan dolayı cürüm bir veya birden çok kişiyi etkileyebilir. Bu özellikleri ile cürüm kelimesi hukuk için oldukça önemli olmakla birlikte cümle içerisinde anlamlarına uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2021 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın

  ateş olsan cirmin kadar yer yakarsın - ekşi sözlük

  Cürüm ne demek? Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın ne anlama gelir?

  Cürüm ne demek? Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın ne anlama gelir?

  Cürüm ne demek merak ediliyor. Oldukça karıştırılan ve cümle içinde kullanıldığı takdirde de ilgi çekici olabilen cürüm kelimesi, özellikle "Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın" sözünde kendi ifadesini bulur.

  CÜRÜM NE DEMEK?

  Cürüm, toplumun ya da kişinin var olma durumunu ve insanların çıkarlarını tehlikeye sokacak suçlar demektir. İnsanların çıkarlarının ile birlikte toplumun refahının sağlanması daha ön planda olmaktadır. Hukuki açıdan doğru olmayan şekilde bir davranış gerçekleştirilmesi sonucu ortaya çıkan durumda cürüm olarak adlandırılmaktadır.

  Cürüm bir ya da birden fazla kişiyi etkileyebilir. Ayrıca bir kurum veya kuruluşu da etkileyebilme gücüne sahip olmaktadır. Bundan dolayı hukuki açıdan önemlidir. Yasaklanmış ve yapılması doğru olarak kabul görmeyen hal ve hareketlerin gerçekleştirilmesi neticesinde sonuç olarak hata veya kusur oluşmaktadır. Bu kusur ve hata da cürüm olarak adlandırılır.

  TDK’ ya Göre Cürüm Kelimesinin Anlamı Nedir?

  Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ ne göre cürüm kelimesinin anlamı; suç, yanlışlık, kusur ve hata şeklinde verilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.superhaber.tv

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap