Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  atatürk üniversitesi çıkmış sorular pdf

  1 ziyaretçi

  atatürk üniversitesi çıkmış sorular pdf bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ATA AÖF Çıkmış Sorular ve Cevapları (PDF)

  ATA AÖF Çıkmış Sorular ve Cevapları (PDF)

  ATA AÖF, yani Erzurum Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, dışarından üniversite eğitimi almanıza olanak sağlıyor. Uzaktan eğitim veya ders notları üzerinden aldığınız derslerin sınavlarını geçerek mezun olabiliyorsunuz. Buradaki temel nokta, yapılacak sınavların başarı ile geçilmesidir. Bu ise ancak doğru çalışma yöntemi ile mümkün olur. Diğer sınavlarda olduğu gibi burada da en önemli yardımcınız, daha önceki yıllarda çıkmış sorular ve ders notlarıdır.

  ATA AÖF çıkmış sorular ile sınavlara hazırlanabilir, istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Başarı sürecinizi en iyi şekilde yönetmek için uygulanacak tavsiyeler.

  ATA AÖF Çıkmış Soruların Tekrar Çıkma İhtimali Var Mı?

  Türkiye’de yapılan sınavlarda, daha önce çıkan soruların birebir aynısının çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Çok nadiren bazı soruların tekrar çıkması gibi durumlar yaşanabilir ancak birebir aynısı çıkacak şeklindeki bir mantıkla sınava hazırlanmak, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

  Her ne kadar birebir aynısı çıkmasa da, geçmiş yıllarda çıkan soruların benzerleri çıkabilir. Çıkmış soruları incelemeniz, soru tarzını görmeniz adına oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu noktada gerekli hazırlıkları yapmalı ve sınavdan önce bunların tamamına hâkim olmalısınız.

  ATA AÖF Sınav Sorularına İtiraz Edilme Hakkı Var Mı?

  ATA AÖF sorularının erişime açılması ile birlikte incelemeler yapılmaya başlanacaktır. Bu aşamadan sonra hatalı olarak görülen sorular için itirazlar yapılabilir. İtiraz, belirlenen usuller ve esaslara uygun olarak yapılmaktadır.

  Geçmişte öğrencilerin itiraz konusunu suistimal etmesi üzerine farklı sorunlar yaşanmıştı. Değerlendirme süreci uzamış ve yapılan gereksiz itirazlar sonuçların açıklanmasını geciktirmişti. Bundan dolayı öğrencilerin itiraz hakları sınırlandırılmış ve sadece 10 adet itirazda bulunma hakkı verilmiştir.

  Yapılan itirazlar incelenerek hızlı bir şekilde sistem üzerinden geri bildirim gönderilmektedir. Böylece öğrencilerin bu noktada akıllarında şüphe kalmamaktadır.

  Bir diğer itiraz hakkı ise puanların açıklanmasından sonraki süreçle ilgilidir. Puanlar açıklandığında yanlışlık olduğunu düşünenler yine itirazda bulunabilecektir.

  Sınav sonuçlarına itiraz, sonuçların açıklanmasının ardından başlayan 5 günlük sürede yapılmalıdır. İtiraz için dekanlığa dilekçe ile başvurulması gerekiyor. Bu işlemden sonra itirazlar değerlendirilecek ve hatalar var ise düzeltilecektir. Ancak cevap kâğıtlarının öğrencilere verilmesi türünden uygulamalar yapılmayacağı bilinmelidir.

  ATA AÖF Ders Geçme Notu

  ATA AÖF öğrencilerinin, kayıtlı oldukları bütün dersleri aldıktan sonra dersleri başarı ile geçmeleri gerekiyor. Ağırlıklı genel not ortalaması (AGNO) en az 2,00 olan ve FF notu bulunmayan öğrenciler, başarılı olarak kabul edilir ve kayıtlı oldukları programa ait diplomayı almaya hak kazanıyor.

  Dönem sonunda ağırlıklı not ortalama 3,00 ila 3,49 arasında olanlar onur öğrencisi olarak kabul edilir. Ortalaması 3,50 ila 4,00 arasında olanlar ise yüksek onur öğrencisi olarak sayılır.

  Buna karşın not ortalamasını sağlamasına karşın FF notu bulunan veya disiplin cezası alan öğrenciler, onur öğrencisi veya yüksek onur öğrencisi olarak kabul edilmemektedir.

  Her bir ders için alınan puanların hangi harflerle ifade edileceği belirlenir. Örneğin; vize, final ve bütünleme üzerinden yapılan bir hesaplama sonucunda 30-35 alanlara CC, 36-45 arası alanlara CB, 46-65 arası alanlara BB, 66-75 arası alanlara BA, 76 ve üzeri alanlara ise AA notu tanımlanabilir. Bu uygulamada 30’dan düşük alanlara FF verilir ve başarısız sayılır. FF alanlar, mezun olabilmek için o dersi yeniden almak zorundadır.

  Ancak burada verilen bilgiler örnektir. Bazen CC alınabilmesi için çok daha yüksek notlar gerekebilir. Böyle bir durumda 35 alan bir öğrenci CC değil, belki de FF alacak ve bunun sonucunda dersten kalacaktır. Dolayısıyla bu noktada öğrencilerin olabildiğince yüksek notu hedeflemesi, son derece önemlidir.

  AGNO, yani ağırlıklı genel not ortalaması, öğrencilerin ATA AÖF programına başladıkları ilk andan itibaren aldıkları bütün dersler dikkate alınarak hesaplanır. Bu noktada ilgili dersten alınan not ve dersin kredisi dikkate alınır.

  Ders notu ile kredi sayısı çarpılır ve bu işlem bütün dersler için tek tek yapılır. Sonrasında ile bulunan rakamlar toplanır. Son olarak da toplam kredi sayısına bölünerek AGNO bulunmuş olunur. Hesaplamada kullanılacak notlar şu şekildedir:

  * Harf olarak ifade edilen notlara karşılık gelen puanlar bu şekildedir. [*]

  Sınav Puanı Hesaplama

  ATA AÖF ile ilgili merak edilen hususlardan birisi de puanların nasıl hesaplandığıdır. Bu noktada blok uygulama, derslerin nasıl işlendiği ve ara sınavların nasıl yapıldığı konuları etkilidir. Buna bağlı olarak da hesaplama için kullanılan yöntemler farklılık gösterebilir.

  ·        Blok uygulama haricindeki dersler için ara sınavların %30’u, final/bütünlemenin %70’i dikkate alınarak hesaplama yapılır (Ara sınav yüz yüze yapıldığında uygulanır).

  ·        Ara sınavların online olarak yapılması durumunda vizelerin %20’si, finalin ise %80’i dikkate alınarak puan hesaplaması yapılır.

  ·        Blok uygulama derslerindeki uygulamalardan alınan puanlar vize, teorik sınavdan alınan puanlar ise final puanı olarak kabul edilir. Vizenin %60’ı, finalin ise %40’ı alınarak hesaplama yapılır.

  İlginizi Çekebilir: En Ucuz Çıktı Nereden Alınır? (İşte Bakmanız Gereken Yerler)

  ATA AÖF Çıkmış Sorular

  ATA AÖF çıkmış sorular, oldukça önemlidir. Geçmiş yıllardaki sınavları inceleyerek bu konuda deneyim kazanabilirsiniz. Böylece sınavda nelerle karşılaşabileceğinizi önceden anlar ve sınav tarzı hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bütün bunlar ise sizin kendinizi hazırlama sürecine rehberlik edecektir.

  Çıkmış soruları, sınava yakın zamanlarda çözerek genel durumunuzu görebilir ve eksik olan konuların neler olduğunu anlayabilirsiniz. Kısacası bu süreçte sizin açınızdan çok önemli bir rehber olarak kabul edilebilir. Uzmanların da sürekli bu konuya dikkat çektikleri unutulmamalı ve gerekli önem verilmelidir. ATA AÖF çıkmış sorularla ilgili bazı PDF linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

  ATA AÖF Çıkmış Soruların Tümünü Nerede Bulabilirim?

  Atatürk Üniversitesi (ATA) Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınavları yapıldıktan bir süre sonra soru ve cevaplar erişime açılıyor. Bu aşamadan sonra https://obs.atauni.edu.tr/ veya http://lms3.ataaof.edu.tr/ adresleri üzerinden soru ve cevaplara aşağıdaki menüler yardımıyla ulaşabilirsiniz.

  Giriş > Sınav Soruları > Ders Başlığı Üzerinden Soru Kitapçıkları

  ATA AÖF Derslerine Nasıl Çalışılır?

  ATA AÖF tarafından öğrencilerine fiziki kitap sunulmamaktadır. Bunun yerin üniversitenin LMS sistemi üzerinden ders notları, videolar ve PDF gibi notlar sağlar. Dolayısıyla buradaki derslere klasik yöntemlerden daha farklı şekilde hazırlanılması gerekiyor.

  Özellikle yüz yüze eğitim alınmadığı için ders notlarına odaklanılmalı ve sürekli tekrarlar yapılmalıdır. Soru çözümü ile bilgiler taze tutulmalı ve sınava kadar süreç bu şekilde götürülmelidir.

  Online Baskı Merkezleri Sınavlara Hazırlıkta En Büyük Yardımcınız

  Online ortamda çalışacağınız derslerde önemli notlar alabilir, bu notlarınızın çıktısını alarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Böylece hem birçok özet ile daha kısa sürede daha fazla bilgi öğrenebilir hem de “1 kez yazmak 3 kez okumaktır” sözünden hareketle bilgilerin hafızanızda çok daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

  Çıktılardaki önemli yerlerin altını çizebilir veya üzerine notlar alabilirsiniz. Ayrıca PDF dosyalarına bilgisayar veya tabletten bakma seçeneğini tercih ettiğinizde bu durum sürekli olacağından gözleriniz ciddi anlamda yorulur ve uzun süre çalışamazsınız.

  Çıktı almak, sınavlara hazırlama sürecinde size ciddi anlamda kolaylık sağlayacaktır. Hatta başarıya giden yoldaki en önemli unsurlardan birisinin çıktılar olduğu ifade edilebilir. Dolayısıyla BuradanBastır gibi online baskı merkezleri üzerinden ders notlarının çıktılarını alabilirsiniz.

  Neden BuradanBastir.com?

  Buradanbastir.com, online baskı merkezi olarak professyonel biçimde faaliyet gösteriyor. Sitemiz üzerinden çıktı alarak maddi anlamda tasarruf edebilirsiniz. Kaliteden ödün vermeden sizlere en uygun fiyat avantajını sunuyoruz.

  Bunun yanında kâğıt kalitesi, boyutu ve baskı kalitesi gibi alanlarda dahi seçim yapabiliyorsunuz. Şeffaf fiyat politikası, ödeyeceğiniz rakamları direkt olarak görmenize imkân veriyor. Ayrıca ders notlarının ya da çıkmış soruların tel spiralle kitap haline getirilme seçenekleri de mevcut. Bu avantajlardan yararlanmak için siz de buradanbastir.com sitesini tercih edin.

  Yazı kaynağı : www.buradanbastir.com

  ATA AÖF Tüm Çıkmış Sorular: ATA AÖF Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF

  ATA AÖF Tüm Çıkmış Sorular: ATA AÖF Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF

  Açık Öğretim Fakültesi okuyan öğrenciler vize ve final dönemlerinde ATA AÖF çıkmış soruları görmek istiyor. Bizde bu makalemizde ATA AÖF çıkmış soruları PDF formatında derledik.

  ATA AÖF Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

  Açık öğretim çeşitli sebeplerden dolayı örgün öğretim alamayan öğrencilerin tercih ettiği eğitim sistemidir. Açık öğretim örgün öğretimden ayıran tek fark derse gelme zorunluluğunun olmamasıdır diplomanın örgün eğitimde verilen diplomandan hiç bir farkı yoktur. Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi okuyan öğrenciler için ATA AÖF çıkmış soruları listeledik.

  Erzurum Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi  2013 -2014 – 2015- 2016 vize ve final dönemi çıkmış sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

  ATA AÖF TÜRK DİLİ 2 Çıkmış Sorular PDF İndir (Bütünleme)

  ATA AÖF TÜRK DİLİ 2 Çıkmış Sorular PDF İndir (Final

  ATA AÖF TÜRK DİLİ 1 Çıkmış Sorular PDF İndir (Bütünleme)

  ATA AÖF TÜRK DİLİ 1 Çıkmış Sorular PDF İndir (Final)

  ATA AÖF Çıkmış Sorular Nereden Bulunur?

  ATA AÖF çıkmış sorular ve cevaplarına aşağıdaki adımları izleyerek PDF formatında ulaşabilirsiniz.

  ATA AÖF LMS Ders Kitabı 

  Atatürk Üniversitesi, Açık Öğretim kitaplarını RESMİ internet sitesi üzerinden satışa sunmuştur. TELİF HAKLARI’ndan doğan yükümlülüklerden dolayı üniversitenin resmi kanalları haricinde özel şirketlerin kitap satışı yapması YASAL OLARAK mümkün değildir.

  ➡ AÖF Harç Ücretleri 2021-2022

  👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

  Yazı kaynağı : ogrencigundemi.com

  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ÇIKMIŞ SORULAR

  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ÇIKMIŞ SORULAR

  Transkript

  1 TATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ÇIKMIŞ SORULAR Ders Adı : Örgütsel Davranış Sınav Türü : Bütünleme Sınavlarınızda Başarılar Dileriz...

  2

  3 Örgütsel Davranış DİKKAT! Bu testte 20 soru bulunmaktadır. Cevaplarınızı, cevap kâğıdınızın Örgütsel Davranış testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. A 1. Aşağıdakilerden hangisi yöne m fonksiyonları arasında yer almaz? A) Planlama B) Yönlendirme C) Pazarlama D) Kontrol E) Örgütleme 6. Aşağıdakilerden hangisi tutumların işlevleri arasında yer almaz? A) Bilgi işlevi B) Değer ifade edici işlev C) Faydasal işlev D) Benliği koruyucu işlev E) Davranışsal işlev 2. Aşağıdaki yetenek türlerinden hangisi üst düzey yöne ciler için daha fazla önemlidir? 7. İnsanların çevrelerinden gelen uyarıcıları göz, kulak, burun gibi duyu organları aracılığıyla almalarını ve bu uyarıcılara anlam kazandırmalarını içeren sürece ne ad verilmektedir? A) Kavramsal yetenek A) Duygusal zekâ B) Teknik yetenek B) Tutum C) Stratejik yetenek C) Algılama D) Beşerî yetenek D) Bilinç E) Poli k yetenek E) Duyarlılık 3. İnsanların bir iş için gerekli farklı görevleri yerine ge rme kapasitesine ne ad verilir? A) Kişilik B) Pra k kapasite C) Yetenek D) Olgunlaşma E) Performans 8. Bireylerin zihinsel yapıları sayesinde çevreden bilgileri elde edip, saklayıp, organize ederek işlediğini öne süren öğrenme kuramı aşağıdakilerden hangisidir? A) Bilişsel Öğrenme Kuramı B) Klasik Koşullanma C) Devamlı Koşullanma D) Edimsel Koşullanma E) Sosyal Öğrenme 4. Aşağıdaki değer plerinden hangisi kişiye empoze edilen kültür ve dinin gelenek ve fikirlerine saygıyı ortaya koyar? A) Yardımseverlik B) Geleneksellik C) Uygunluk D) Güvenlik E) Hazcılık 9. Aşağıdakilerden hangisi Peter Senge'nin öğrenen örgüt disiplinlerinden biri değildir? A) Sistem düşüncesi B) Misyon C) Takım hâlinde öğrenme D) Kişisel ustalık E) Zihnî modeller 5. Aşağıdakilerden hangisi iş tatminini etkileyen örgütsel aktörlerden biri değildir? A) Sosyal arkadaşlar B) Terfi C) Yöne m tarzı D) Çalışma koşulları E) Ücret 2013PS

  4 10. İnsan davranışlarının istenilen doğrultuda yönlendirilmesine ne ad verilir? A) Davranış B) Çevre C) Mo vasyon D) Algılama E) Statü 15. Aşağıdakilerden hangisi karizma k liderlerin temel özelliklerinden biri değildir? A) Kişisel güven B) Sempa C) Değişim unsuru olarak algılanma D) Vizyon E) Sıra dışı davranış Bankada tasarruf hesaplarına bakan bir işgörenin sırayla krediler servisinde, kambiyo servisinde çalış rılmasına ne ad verilir? A) İş zenginleş rme B) İş genişletme C) İş rotasyonu D) İş özelleş rmesi E) İş basitleş rme Aşağıdakilerden hangisi gruba girme nedenleri arasında yer almaz? A) Davranış değiş rme B) Güvenlik C) Öz saygı D) Ortak ilgiler E) Sosyal ih yaçlar Aşağıdakilerden hangisi güç kaynakları arasında yer almaz? A) Zorlayıcı güç B) Ödüllendirme gücü C) Çekici güç D) Uzmanlık gücü E) Karizma k güç "İş yerinde çalışırken tahrik edildiğinde ö eye kapılmamak" davranışı hangi örgütsel vatandaşlık davranış türüne işaret etmektedir? A) Özgecilik B) Grup erdem C) Vicdanlılık D) Nezaket E) Sportmenlik Takım üyelerinden biri ya da birkaçının diğer üyelerin katkılarına güvenerek kendi katkılarını yeterince sunmaması hâline ne ad verilir? A) Sosyal oluşum B) Sosyal aylaklık C) Sosyal birliktelik D) Sosyal duyum E) Sosyal değişim Aşağıdakilerden hangisi durumsal liderlik yaklaşımının varsayımları arasında yer almaz? A) Çalışanlar, liderlik yeteneklerini zamanla geliş rebilir. B) Liderlik, işletmelerin ve grupların etkinliğinde belirleyici bir role sahip r. C) Her durum için geçerli bir yöne m şekli ve liderlik biçimi bulunmamaktadır. D) İşletmenin içinde bulunduğu durum, yöne m biçimi ve örgüt yapısını etkilemektedir Aşağıdakilerden hangisi üre me karşı davranışlara örnek gösterilemez? A) İşten erken ayrılma B) Gereksiz yere mola verme C) Yavaş çalışma D) Kaynakları boşa harcama E) Adam kayırma Aşağıdakilerden hangisi ça şma yöne m tarzları arasında yer almaz? A) Uyumsuzluk B) Rekabet C) Uzlaşma D) İş birliği E) Kaçınma E) Kişisel ve durumsal faktörler lider etkinliğinde belirleyici rol oynamaz. 2013PS

  5 20. Aşağıdakilerden hangisi örgüt kültürünün görülebilir unsurları arasında yer almaz? A) Fiziki düzenlemeler B) Değerler ve varsayımlar C) Fiziki semboller D) Kahramanlar E) Sloganlar 2013PS

  6 Örgütsel Davranış A DİKKAT! Bu testte 20 soru bulunmaktadır. Cevaplarınızı, cevap kâğıdınızın Örgütsel Davranış testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. 1. I. Bir numaralı adam II. Kaynak dağı cı III. Uyuşmazlıkları çözümleyici Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri yöne cilerin kişiler arası rollerindendir? A) Yalnız I B) Yalnız III 4. Üzgün olduğu bir gününde yolcular karşısında gülümseyen ve uçuş bi kten sonra tekrar üzüntü yaşamaya başlayan bir hostes hangi tür duygusal emek harcıyordur? A) Yüzeysel davranış B) Derinlemesine davranış C) Samimi davranış D) İçten davranış E) İçselleş rilmiş davranış C) I ve II D) II ve III E) I, II ve III 2. Myers Briggs Tip Göstergesi ne göre aşağıdakilerden hangisi ru n faaliyetlerden hoşlanmayan, belirlilik ve sınırlılıklardan çok, olasılıklarla ilgilenmeyi tercih eden bireyleri ifade etmektedir? A) İçe dönüklük B) Duyuş C) Sezgi D) Dışa dönüklük 5. Aşağıdakilerden hangisi iş tatminini etkileyen örgütsel faktörlerden biri değildir? A) İş arkadaşları B) Ücret C) Eği m düzeyi D) Çalışma koşulları E) Yöne m tarzı E) Yargılama 3. Aşağıdaki duygusal zekâ boyutlarından hangisi kişinin belirli bir amaca doğru duygularını yönlendirme ve karşılaş ğı engeller ve sorunlar karşısında yılmama yeteneğini ifade etmektedir? A) Empa B) Kendi duygularının farkında olma C) Kendi duygularını yönetebilme D) Kendini mo ve etme E) Sosyal beceriler 6... bireyin inançlarına ters düşen ve kendisini rahatsız eden bilgiyi elemesini veya yok saymasını ifade eder. Cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi ge rilmelidir? A) Algısal savunma B) Temel hizmet eğilimi C) Beklen hatası D) Seçici algılama hatası E) Karşılaş rma hatası 2015PÖ

  7 A 7. Ayşe, çocukluğunda geçirdiği bir hastalık nedeni ile uzun süre iğne tedavisi görmüştür. Aradan yıllar geçmesine rağmen Ayşe ne zaman beyaz önlüklü bir sağlık personeli ile karşılaşsa korku yaşamaktadır. 10. Aşağıdakilerden hangisi yöne ciyi liderden ayıran özelliklerden biri değildir? A) Mevcut durumu korumaya çalışma B) Poli ka ve kuralları uygulama Yukarıdaki bilgiler göz önünde bulundurulduğunda Ayşe nin durumu hangi öğrenme kuramı ile açıklanabilir? A) Edimsel Koşullanma B) Klasik Koşullanma C) Kişisel gücü kullanma D) Bugüne odaklanma E) Tarafsızlığı sağlamak amacıyla astlardan uzak durma C) Bilişsel Öğrenme D) Araçsal Koşullanma E) Sosyal Öğrenme 8. I. Çalışma koşulları II. Güvenlik 11...; liderin olayları diğerlerinden önce tahmin etme yeteneğine, işletmeye rehberlik etmek için gerekli esneklik ve uzun dönemli bakış açısına sahip olmasıdır. III. Başarı IV. Ücret Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri Herzberg in İki Faktör Teorisi ne göre hijyen faktörlerindendir? A) Yalnız IV B) I ve III C) I, II ve III Cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi ge rilmelidir? A) Vizyoner liderlik B) Stratejik liderlik C) Süper liderlik D) Karizma k liderlik E) Ahlaki liderlik D) I, II ve IV E) I, II, III ve IV 9. Aşağıdakilerden hangisi belirli bir sorun ya da rsata ilişkin olarak oluşturulmuş, somut bir amaca sahip geçici takımlar şeklinde tanımlanmaktadır? A) Sanal takımlar B) Basit takımlar C) Fonksiyonlar arası takımlar D) Kendini yöneten takımlar E) Sorun çözme takımları 12. I. Bilgiye ulaşımı denetlemek II. Olumlu izlenim oluşturmak III. Destek tabanı oluşturmak IV. Diğerlerini suçlamak ve saldırmak Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri örgütlerin siyasi tak klerindendir? A) Yalnız IV B) I ve III C) I, II ve III D) I, II ve IV E) I, II, III ve IV 2015PÖ

  8 A 13. Örgütsel vatandaşlığın. boyutu, bireyin kendini çalış ğı örgütün bir parçası olarak görmesine ve örgütün bir bütün olarak gelişmesine katkıda bulunacak faaliyetler yürütmesini ifade eder. 16. Aşağıdakilerden hangisi ça şmaya sebep olan örgütsel faktörlerden biri değildir? A) Bireysel farklılıklar B) Kaynakların sınırlılığı Cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi ge rilmelidir? A) özgecilik (yardımseverlik) B) sivil erdem C) Zayıf ile şim D) Örgütsel adale n sağlanamaması E) Rol ve yetki belirsizliği C) sportmenlik (cen lmenlik) D) nezaket E) vicdanlılık 14. I. Kişilere adil işlem yapmak II. Personel seçiminde dikkatli olmak III. Çalışanlara rol modeli olmak Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri üretkenlik karşı iş davranışlarının azal lmasını sağlayan önlemlerdendir? A) Yalnız I B) Yalnız III 17. Harrison-Handy nin kültür sınıflandırması doğrultusunda merkezîleşmenin ve formelleşmenin yüksek olduğu bir örgüt yapısına uygun kültür türü aşağıdakilerden hangisidir? A) Güç kültürü B) Birey kültürü C) Rol kültürü D) Görev kültürü E) Toplum kültürü C) I ve II D) II ve III E) I, II ve III 15. I. Örgütsel bağlılığı ar rır. II. Strese sebep olur. III. Bir gruba sadaka vurgular. Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri ça şmanın olumlu sonuçlarından değildir? A) Yalnız I B) Yalnız II C) I ve II D) I ve III 18...; bir ülkedeki insanların grup üyeliğinden çok, bağımsız davranış tercihlerini yansı r. Cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi ge rilmelidir? A) Bireycilik B) Belirsizlikten kaçınma C) Toplulukçuluk D) Kadına özgü değerler E) Güç mesafesi E) II ve III 2015PÖ

  9 A 19. Finans sektörünün çöküşü ve küresel durgunluk, örgütsel değişime teşvik eden güçlerden hangisine örnek verilebilir? A) İş gücünün doğası B) Teknoloji C) Rekabet D) Ekonomik krizler E) Dünya siyase 20. Aşağıdakilerden hangisi örgütsel stres kaynaklarından biri değildir? A) Rol belirsizliği B) Evlilik sorunları C) Yorucu faaliyetler D) Cinsel taciz E) Aşırı iş yükü 2015PÖ

  10

  11 TATÜRK ÜNİVERSİTESİ - AÖF ÇIKMIŞ SORULAR CEVAP ANAHTARLARI Ders Adı : Örgütsel Davranış Sınav Türü : Bütünleme Yılı C A C B A E C A B C C A B E B C D E A B 2015 A C D A C D B D E C B E B E E A C A D B SINAVLARINIZDA BAŞARILAR DİLERİZ...

  12 çıköğretim Fakültesi Çıkmış Sorular Tüm bölüm derslerinin, geçmiş yıllarda çıkmış tüm soruları Her ders için düzenlenmiş cevap anahtarları sayesinde pratik çözümler Hızlı ve güvenilir teslimat Kapıda ödeme imkanı ve %100 BAŞARI..! Abdülaziz Mah. Mimar Muzaffer Cad. Rampalı Çarşı No:125 Karatay/KONYA Tel: Sınavlarınızda Başarılar Dileriz...

  Yazı kaynağı : docplayer.biz.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap