Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  asteroitler nasıl keşfedilmiştir asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir

  1 ziyaretçi

  asteroitler nasıl keşfedilmiştir asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Asteroitler nasıl keşfedilmişlerdir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte mi

  asteroidler nasıl keşfedilmişlerdir ? asteroidlerin hepsi de aynı özellikte midir? - Eodev.com

  asteroidler nasıl keşfedilmişlerdir ? asteroidlerin hepsi de aynı özellikte midir? - Eodev.com

  En büyüğü yaklaşık 1000 km, en küçüğü ise çakıl taşı büyüklüğünde olan Asteroitler, kayalık yapıda olan metalik nesnelerdir. Boyutları gezegenlere göre oldukça küçük olduğu için Güneş’in yörüngesinde olmalarına rağmen gezegen olarak kabul edilmezler. Asteroitlerin çoğu halka şeklindeki “Asteroit Kuşağı”nda bulunur. Bu kuşak Mars ve Jüpiter gezegenlerinin yörüngeleri arasındadır. Keşfedilen ilk asteroit “Ceres”tir.

  Asteroitlerin hepsi aynı özellikte değildir. Örneğin Ceres, küresel bir şekle sahiptir ve çukurludur. Vesta asteroidi dev bir kratere sahiptir. Çoğu asteriodin de tozla kaplı yüzeyleri vardır. Kaya türlerinden oluşan asteroitler olabildiği gibi yapılarında kil ya da metal olan asteroitler de bulunur.

  *** Dünya’ya yakın olan asteroitler, Dünya üzerindeki yaşamı nasıl etkiler? Bilim insanları, asteroitler üzerine niçin araştırma yapıyor olabilir? Sorusunun cevabını incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  eodev.com/gorev/13634883

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Asteroitler nasıl keşfedilmiştir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?

  Asteroitler nasıl keşfedilmiştir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?

  Merhabalar,

  Asteroit, aynı zamanda küçük gezegen olarak da bilinmektedir. Yörüngeleri büyük ölçüde Mars ve Jüpiter arasında bulunan gök cisimleridir. Haziran 2014 itibarı ile sayılarının yaklaşık olarak bir milyon olduğu ifade edilmektedir.

  Asteroitlerin keşfi  Titius-Bode yasası ile birlikte meydana gelmiştir. Bu kapsamda gezegenlerin belirli bir matematiksel sıraya göre dizildiği ifade edilmektedir.

  Formül kapsamında Mars ve Jüpiter arasında bir gezegen olması gerekliliği ifade edilmiştir. 1801 yılında ise Ceres isimli cüce gezegen keşfedilmiştir.

  Ceres, ilk olarak bir gezegen olarak kabul edilmiş fakat zaman içerisinde yörüngede başka gök cisimleri de keşfedilmiştir. Bu kapsamda 1802 yılında Sir William Herschel tarafından Asteroit kavramı ortaya atılmıştır. Bu kavram ilk olarak Ceres ve Pallas cüce gezegenlerini tanımlamak üzere atılmış olsa da daha sonrasında Mars ve Jüpiter yörüngeleri arasında bulunan küçük gök cisimlerini içerisine almıştır. Asteroit ifadesi Yunanca'da "yıldız gibi" anlamına gelmektedir.

  2019-2020 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları - Ahmet Akgül,

  eodev.com/gorev/16047626.

  Kolay gelsin :))

  Bsahiner

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Asteroitler nasıl keşfedilmişlerdir, Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir

  Asteroitler nasıl keşfedilmiştir asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?

  1801’de yıldız haritası yaparken, İtalyan rahip ve astronom Giuseppe Piazzi Mars ve Jüpiter arasında dönen ilk ve en büyük asteroit olan Ceres’i keşfetmiştir.

  Asteroitler, çakıl büyüklüğünden yaklaşık 1,000 km büyüklüğüne kadar değişen kayalık metalik nesnelerdir. Güneşin yörüngesinde olmalarına rağmen gezegen olarak kabul edilmeyecek kadar küçüktürler. Değişken özelliklere sahiptirler.

  Yazı kaynağı : odevvebilim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap