Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  asteroid kuşağı hangi gezegenler arasında yer alır

  1 ziyaretçi

  asteroid kuşağı hangi gezegenler arasında yer alır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Asteroit kuşağı

  Asteroit kuşağı

  Asteroit Kuşağı, Mars ve Jüpiter'in yörüngeleri arasında kalan, asteroit yörüngelerinin en yoğun bulunduğu Güneş Sistemi bölgesidir ve Güneş Sistemi'nin oluşumundan kalan toz ve asteroitlerden oluşur. Bugüne kadar yaklaşık 600.000 civarında asteroit ve cüce gezegen burada keşfedilmiştir.

  Asteroit Kuşağı'nda Bode Yasası ile bir gezegen olduğu düşünülüyordu. Detaylı gözlemler sonucunda 1 Ocak 1801 yılında astronom Giuseppe Piazzi tarafından bir cüce gezegen olan Ceres bulundu ve yarım asır boyunca 8. gezegen olarak bilindi. Bu güne kadar en büyük asteroit olarak kalan Ceres, bu kuşaktaki maddenin %32'sine sahiptir. Ceres'ten 15 ay sonra Heinrich Wilhelm Olbers tarafından keşfedilen ikinci asteroit 2 Pallas'dır. Daha sonra Alman astronom Karl L. Harding tarafından 1804'te keşfedilen 3 Juno ve yine Olbers tarafından 1807'de keşfedilen 4 Vesta, kuşataki maddenin %1 ve %9'unu taşımaktadır. Vesta, kuşaktaki ikinci büyük asteroit olup 2012 yılında NASA'nın Dawn uydusu tarafından ziyaret edilmiş ve incelenmiştir. 2015'in Mayıs ayında iyonlaşma güdümlü bu uydunun Ceres'i de ziyaret etmesi plânlanmaktadır.[1]

  Asteroid kuşağı'ndaki asteroidlerin toplam kütlesi yaklaşık Ay'ın kütlesi kadardır.

  Bu bölgede bulunan bazı önemli asteroitler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Asteroit Nedir, Özellikleri Nelerdir? Asteroit Kuşağı Hangi Gezegenler Arasındadır?

  Asteroit kuşağı nedir, Asteroit kuşağı hangi gezegenler arasında yer alır

  Asteroit kuşağı nedir, Asteroit kuşağı hangi gezegenler arasında yer alır

  Asteroit kuşağı, Mars ve Jüpiter'in yörüngeleri arasında kalan, asteroit yörüngelerinin en yoğun bulunduğu Güneş Sistemi bölgesidir ve Güneş Sistemi'nin oluşumundan kalan toz ve asteroitlerden oluşur. Bugüne kadar yaklaşık 600.000 civarında asteroit ve cüce gezegen burada keşfedilmiştir.

  Asteroid kuşağındaki asteroidlerin toplam kütlesi yaklaşık Ay'ın kütlesi kadardır.

  2020/08/15/asteroid-kusagi.jpg

  Görselde de görüldüğü gibi Mars’la Jüpiter arasında Asteroit Kuşağı bulunur. Burada Güneş’in çevresinde dolanan binlerce asteroit bulunur. Asteroitler Güneş sisteminin beş milyar yıl önceki oluşumu sırasında ortaya çıkan, aşınmış, büyük kaya ve metal parçalardır.

  Uydusu olmayan gezegenler

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  ASTEROİT KUŞAĞI VE DIŞ GEZEGENLER

  ASTEROİT KUŞAĞI VE DIŞ GEZEGENLER

  Yeni bir burca başlamadan önce astronomik bilgilere kaldığımız yerden devam edelim. İç gezegenleri tanıttığım için şimdi sırada asteroit kuşağı ve dış gezegenlerden ilk ikisi Jüpiter ve Satürn var.

  Asteroit Kuşağı;

  Son iç gezegen Mars ile ilk dış gezegen Jüpiter'in yörüngeleri arasında Asteroit kuşağı yer alır. Bir gezegen oluşturmayacak güçte olan toz ve kayaların yer çekiminin etkisiyle belirli bir bölgede toplanmasıyla oluşan asteroit kuşağına Asteroit kemeri de denir. Asteroit kuşağı içinde 10 bine yakın asteroit bulunduğu tahmin edilmektedir. Öne çıkan 4 büyük asteroit Ceres, Vesta, Pallas ve Hygie' dır. Asteroitler bir gezegenden küçük bir meteordan büyük gök cisimleridir. Gezegenimsi olarak da adlandırılır.

  Dış Gezegenler;

  Jüpiter'in astronomik künyesi;

  Konumu; Güneş sisteminde 5.sıradaki ilk dış gezegen,

  Cismi özelliği; Güneş sistemindeki tek dev gezegen,

  Güneş'in çevresinde dönme süresi; 11.88, yaklaşık 12 yıldır.

  Kendi çevresinde dönme süresi; 9,9 saattir.

  Sideral zodyakta ilerleme hızı; günde 0,14 derece,

  Bir burçta kalış süresi; ortalama 1 yıl,

  Geri gitme süresi; yılda 1 kez 118-119 gün kadar yaklaşık 4 ay.

  Dev gezegen Jüpiter bir hayli kalabalık uydu ordusu ile birlikte güneş sistemi içinde adeta ikinci bir yıldız sistemi olma iddiasındadır. Jüpiter'in uydu sayısı 60 nın üzerindedir. Galileo tarafından keşfedildiği için Galileo uyduları olarak bilinen 4 uydudan büyük olanları Callisto ve Ganymede, küçük olanları ise Io ve Europa'dır. Ganymede ayrıca sistem içindeki en büyük uydudur. Merkür ve Pluto gezegenlerinden bile daha büyüktür. Aynı zamanda kendi manyetik alanı bulunan tek uydudur. Jüpiter'in kendisinin de dev bir manyetik alanı vardır. Ayrıca Jüpiter'in üzerinde dikkat çeken dev kırmızı lekesi dünyadan bile daha büyüktür. Güneş sistemi içinde en hızlı dönen gezegen adını antik Roma tanrısından almıştır. Yunanca karşılığı tanrılar kralı Zeus'tur.

  Satürn'ün astronomik künyesi;

  Konumu; Güneş sisteminin 2.büyüklükte ve çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden sonuncusu,

  Cismi özelliği; onu diğer gezegenlerden ayıran belirgin ve parlak halkaları var,

  Güneşin çevresinde dönüş süresi; 29.42 yaklaşık 30 yıl,

  Kendi çevresinde dönüş süresi; 10,7 saat,

  Sideral zodyakta ilerleme hızı; günde 0,07 derece,

  Bir burçta kalış süresi; ortalama 2,5 yıl,

  Geri gitme süresi; yılda 1 kez 139-140 gün kadar yaklaşık 4,5 ay. 

  Satürn Güneş sistemi içinde Jüpiter'den sonra 2 büyüklükte ve 2. dış gezegendir. Belirgin parlak halkaları çoğunlukla buz parçaları ve karbonlu tozlardan oluşur. Satürn'ün irili ufaklı 60 nın üzerinde uydusu vardır. En büyük uydusu Titan olup, Jüpiter'in Ganymede uydusundan sonra sistemin 2.büyük uydusudur. Güneş Sistemindeki açısal momentumun (bir gök cisminin dönme eğiliminin ölçüsü) sadece % 2 si Güneş’e aitken % 60 lık kısmı Jüpiter’e aittir. Onu % 25 lik kısımla Satürn izler ve tüm açısal momentumun nasıl olup da gezegenlerde yığıldığı henüz tam olarak çözülebilmiş değildir. Adını antik Roma tanrısı Saturnus' tan alan Satürn'ün Yunan mitolojisindeki karşılığı zaman tanrısı Kronos'tur. 

  da olabiliyorlar.

  Yazı kaynağı : www.gazetegercek.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap