Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aslan yattığı yerden belli olurun anlamı

  1 ziyaretçi

  aslan yattığı yerden belli olurun anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Çoğu insan Aslan Yattığı Yerden Belli Olur atasözünü mutlaka duymuştur. Bu atasözü genel itibari ile kişilerin yaşadıkları yerin davranışları ile ilgili bilgi vereceği anlamına gelmektedir.

   Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Türk Dil Kurumuna göre Aslan yattığı yerden belli olur atasözünün anlamı, kişilerin davranışları yanında yaşadıkları yerlerin de onların kişiliği hakkında bilgi vereceği yönündedir. İnsanların yaşadıkları alan, sosyal yaşamları, bir olay karşısındaki tutumu, birine karşı davranışları onlar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

   Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

  Odanı derhal toparla, Aslan Yattığı Yerden Belli Olur.

   Bu cümlede kişinin odasının dağınık olmasının insanlarda onun hakkında olumsuz düşünmesine neden olacağı bu sebeple de odasını her zaman düzenli ve tertipli tutması gerektiğinden bahsedilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur

  Pek çok insanın kulağına aslan yattığı yerden belli olur atasözü mutlaka gelmiştir. Bu atasözünün anlamı ise ‘İnsanların yaşadıkları yerin ve davranışlarının nasıl biri olduğunu anlatması’ şeklinde tabir edilebilir.

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı Nedir?

  TDK’ya göre ele alındığında aslan yattığı yerden belli olur atasözünün anlamı ‘İnsanların davranışları ile beraber yaşadıkları yerin onu en iyi şekilde anlatabileceği’ tabiri çıkmaktadır. Bu durum yatağı ya da evi ve sosyal yaşamdaki davranışları üzerinden ile alınabilmektedir.

  Kısaca Atasözü Açıklaması

  Atasözleri kısa ve özlü öğütler olarak bilinir. Bu öğütler insanların yaptığı bazı hataları gösterebilmektedir. Ya da belli bir durumu ifade edebilir. Bu noktada aslan yattığı yerden belli olur sözü de anlamı üzerinden bireysel olarak kişileri ifade eder.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Büyükler yıllar boyu edindikleri deneyimlerden hareketle, küçüklere nasihat vermek ve yol göstermek maksadıyla atasözlerini kullanır. Toplumun ortak hafızasında oluşan ve geleceğe taşınan atasözleri arasında "aslan yattığı yerden belli olur" atasözü de yer buluyor. Bu söz, "aslan yattığı yerden belli olur atasözünün anlamı nedir" sorusuyla inceleniyor. Atasözleri ve deyimlerin anlamlarını inceleyenler, bu atasözünün anlamını da TDK açıklaması ve cümle içinde örnekler ile inceliyor. İşte bu atasözü hakkında merak edilenler.

  ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "aslan yattığı yerden belli olur" atasözü, "Bir kimsenin kişiliği, oturup yattığı yerin niteliğinden, temizliğinden, düzeninden anlaşılır" anlamına gelir. Bu durum yalnızca yatak değil, kişinin yaşadığı ortam, evi, sosyal yaşamdaki hal ve hareketleri, çevresine gösterdiği özen ve ihtimam için de geçerlidir. Çünkü insanlar söylediklerinden ve kendilerini dışarıya lanse ettiklerinden ziyade davranışlarıyla gerçek kimliklerini belli ederler.

  ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR NE DEMEK?

  Kişi hayat tarzını, karakterini ve ruh halini çevresine de yansıtır. Dolayısıyla yaşadığı ve bulunduğu ortam onun kişiliği hakkında önemli bilgiler verir. Bir kişinin karakteri çevresinin düzeninden ve temizliğinden belli olur. Arslan yattığı yerden belli olur atasözü tam da bu durumu ifade etmek üzere söylenmektedir.

  ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR BENZERİ ATASÖZLERİ

  Sorma kişinin aslını, sohbetinden bellidir.

  ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR ÖRNEKLERİ

  Odanı derhal toparla, aslan yattığı yerden belli olur.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap