Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askerlik borçlanması ssk giriş tarihini geri çeker mi

  1 ziyaretçi

  askerlik borçlanması ssk giriş tarihini geri çeker mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Askerlik borçlanması 2021 tutarları ve emekliliğe etkisi

  EY | Assurance | Tax | Transactions | Advisory

  About EY

  EY is a global leader in assurance, tax, transaction and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities.

  EY refers to the global organization, and may refer to one or more, of the member firms of Ernst & Young Global Limited, each of which is a separate legal entity. Ernst & Young Global Limited, a UK company limited by guarantee, does not provide services to clients. For more information about our organization, please visit ey.com.

  © 2019 EYGM Limited. All Rights Reserved.

  EYG/OC/FEA no.

  ED MMYY

  This material has been prepared for general informational purposes only and is not intended to be relied upon as accounting, tax, or other professional advice. Please refer to your advisors for specific advice.

  Yazı kaynağı : www.ey.com

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Soru: 1 Ocak 1975 doğumluyum. 21 Kasım 1995 tarihinde askere gidip 18 ay askerlik yaptım. SSK başlangıç tarihim 14 Haziran 1999. Sigorta hizmet yılım an itibarıyla 23 yıl. Askerlik borçlanması yaparsam sigorta başlangıcımı ne kadar geriye çeker? Ramazan BIYIK

  Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin ne kadarını borçlanırsanız, sigorta başlangıç tarihiniz o kadar geri gider. Örneğin; askerlik sürenizin tamamını borçlanmanız halinde sigorta başlangıcınız 18 ay geri gider ve 14 Aralık 1997 olur.

  YIPRANMA PRİMİNİZİ ARTIRIR

  SORU: 29 Ocak 1966 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 23 Mart 1999. Yedek subay olarak 15 ay, 450 gün primim var. 1 Mayıs 2001’den itibaren Bağkur’luyum. Bağkur’dan da 5200 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa yararlanabilir miyim? Fiili Hizmet Zammı Süresi beni kapsar mı? Kapsarsa emeklilik başlangıcımı etkiler mi? Rasim SEDAT

  CEVAP: 5400 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

  Fiili hizmet süresi zammı prim ödeme gün sayını artırır. EYT’de henüz hiçbir şey belli değil. İlgili bakan EYT yasa tasarısının Ocak 2023 ayında TBMM’ye getirileceğini açıkladı. Bu açıklamaya göre yasa tasarısı birkaç aya kadar belli olur. Yasa tasarısı ortaya çıktığında sorunuzun bu kısmına daha net cevap verilebilir.

  ASKERLİĞİNİZİN 7 AYINI BORÇLANIP YAŞI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

  Soru: 10 Haziran 1979 doğumluyum. Stajyerlik başlangıç sigortam 1 Ekim 1995 olup 21 gün sigortam var. Ondan sonra 15 Ekim 1997-6 Kasım 2001 arasında 1075 gün sigortam yattı. 31 Kasım 2001 ile 25 Mayıs 2003 arası 550 gün askerlik yaptım. Asker sonrası 23 Eylül 2003’ten 31 Ağustos 2007’ye kadar 1372 gün prim ödemem var. 6 Eylül 2007 tarihinden itibaren ise devlet memuru olarak görev yapıyorum (teknik hizmetler sınıfı). Bu bilgiler doğrultusunda,

  1) Kaç yaşında emekli olurum?

  2) Askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşımı değiştir mi? 3) EYT çıkarsa beni nasıl etkiler? k Osman DOĞAN

  Cevap:

  1) Staj sigortasında normalde kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenir. Ancak bazen stajyerin çalıştırılarak uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırıldığı da görülüyor. Şayet staj sigortanızda kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenmişse, Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

  Hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet 1 Ekim 1995’te başlayan sigortanızla kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına 21 gün prim ödemeniz varsa, toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

  2) Staj sigortanızda kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemişse, askerliğinizin 7 ayını borçlanırsanız emeklilik yaşınız 57 olur. 3) Henüz ortada kamuoyuyla paylaşılan bir EYT yasa tasarısı dahi yok. Sorunuzun bu kısmına yasa tasarısı ortaya çıktığında cevap verilebilir.

  ÇIKACAK EYT YASASINDAN YARARLANMANIZ GEREKİR

  SORU: 15 Temmuz 1996 girişim var. 25 yıl 10 ay ve 6700 günüm var. EYT’den faydalanabilir miyim? Kemal TAŞSÖKER

  CEVAP: Doğum ve askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını beklediğinizden, çıkacak bir EYT yasasından yararlanmanız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Askerlik borçlanması başlangıcı geri çeker mi?

  Askerlik borçlanması başlangıcı geri çeker mi?

  Soru: 1964 doğumluyum. SSK girişim 1998’de olup 6660 gün prim ödemem var. 25 yıl hizmet yılını geriye çekmek için 18 ay askerlik borçlanması yapsam 1 yıl ya da 2 yıl geriye çeker mi? l Cuma KART

  Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, borçlanma sigorta başlangıç tarihinizi 18 ay geri çeker. Başlangıcınızı ve doğumunuzu tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak belirtirmişsiniz. Oysa bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor.

  Örneğin; başlangıç tarihinizin 1 Ocak 1998 olduğunu varsayarsak, askerliğinizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 1 Temmuz 1996 olur. Priminiz yeterli olduğundan 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Temmuz 2021’de 56 yaşı tamamlıyorsanız emekli olabilirsiniz. Dolduramazsanız 56 yaşınızı tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

  1994’TEN BAĞKUR’A GİRİŞİM OLABİLİR Mİ?

  Soru: 1994 yılında şirket ortağıydım. Şirketi kapattık. Bağkur girişim ve hiç prim ödemem olmadı. 1998 yılında SSK başlangıcım yapıldı. Geriye dönük Bağkur girişim olabilir mi? l Kudret YAMAN

  Cevap: Sizin gibi süresi içinde Bağkur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. Şirketi bu tarihten önce kapatmışsanız Bağkur’a kayıt yaptırmanız mümkün değil. Ancak bu tarihten sonra kapatmışsanız 1 Ekim 2008 ile kapattığınız tarih arası için prim ödeyebilirsiniz.

  MALULEN OLMASA DA EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ ENGELLİ HAKKIYLA

  Soru: 30 Ekim 1974 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1996 olup 4500 gün prim ödemem var. Son bir sene içerisinde uyku apnesi hastalığı başıma geldi. Buna bağlı hipertansiyon ve depresyon oluştu. SGK tespit için hastaneye gönderdi. Ağır olduğu raporla tespit edildiği halde 'yüzde 60 değilsiniz' dendi. Ben de yüksek sağlık kuruluna başvurdum.

  En ağır gündüz bayılma atakları ve tansiyon yükselmesi yaşadığım için çalışamıyorum. Ayrıca bel fıtığım çıktı. Ayaklarımda yaralı vaziyetler var. Ben 'ömür boyu malul olayım' demiyorum. 'İyileşene kadar olayım ve evde tedavi yapayım' diyorum. SGK makine verdi. O makineye alışmaya çalışıyorum. Bu kadar hastalığım olduğu halde yüksek sağlık kurulu reddederse nereye başvurayım? l B.D.

  Cevap: Yüzde 60 oranında rapor alarak malulen emekli olmaya uğraşmamalısınız. Şayet yüzde 40 oranında işgücü kaybı raporu alabilirseniz, Maliye'den vergi indirim hakkı da almanız halinde, 6 Ağustos 2003 itibarıyla 6 yıldan fazla 9 yıldan az süredir sigortalı olan 3’üncü derece engelli olarak emeklilik için; 17 yıl sigortalılık süresi, 3920 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz.

  Vergi indirim hakkı aldığınız tarih itibarıyla emekli olabilirsiniz. Engelli hakkıyla emekli olmak malulen emekli olmaktan iyidir. Çünkü engelli hakkıyla emekli olduğunuzda, emekli aylığınız kesilmeden destek primine tabi olarak çalışabilir ve hem emekli aylığı, hem de çalıştığınız işyerinden ücret alabilirsiniz.

  Oysa malulen emekli olduğunuzda, aylığınızı kestirmeden çalışamazsınız. Diğer taraftan Yüksek Sağlık Kurulu Kararı'na karşı dava açabilirsiniz. Mahkemenin tayin edeceği hakem hastane sağlık kurulu işgücü kaybı oranınızı tespit eder.

  YENİ SİGORTALI OLAN KADIN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİR?

  Soru: İlk defa yeni sigortalı çalışmaya başlayan bir kadının emekli olması için kaç yıl çalışması gerekir? l Meryem BÜLBÜL

  Cevap: İlk defa yeni sigortalı olan bir kadın ara vermeden prim ödeyerek en geç 31 Aralık 2041’e kadar primini 7200 güne tamamlaması halinde, 61 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap