Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askerlik borçlanması kaç günde sonuçlanır

  1 ziyaretçi

  askerlik borçlanması kaç günde sonuçlanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Askerlik ve doğum borçlanmasını taksit taksit de yapabilirsiniz

  Askerlik ve doğum borçlanmasını taksit taksit de yapabilirsiniz

  Askerlik ve doğum borçlanmasını taksit taksit de yapabilirsiniz

  Borçlanma, kanunda belirtilen süreler için parasını ödeyerek hizmet kazanma anlamına geliyor. Bu sayede günler artıyor ve bazı durumlarda sigorta girişi geriye çekilebiliyor.

  Özetle sigortalının faydasına bir işlem oluyor.

  SGK, borçlanma tutarlarını başvuru tarihindeki brüt asgari ücrete göre belirliyor. Bu nedenle asgari ücret arttıkça borçlanma tutarı da artıyor.

  Borçlanma günlük olarak hesaplanıyor. Bir gün için günlük asgari ücretin %32’si olarak uygulanıyor. İsteyen bu tutarın 7,5 katına kadar ödeyebilir. Sigortalı başvuru yaptıktan sonra kendisine borçlanma tebliğ ediliyor. Bir ay içinde ödeme yaparsa borçlanma hizmetine işleniyor. Ödeme yapmazsa borçlanma talebi iptal edilmiş oluyor. Sonra isterse yeniden yeni tutarlar üzerinden borçlanma isteyebilir.

  Tablodan görüleceği üzere her yıl asgari ücret arttıkça borçlanma tutarı da artıyor.

  2016 yılından bu yana asgari ücret yıllık artıyor. Bu nedenle Aralık ayında borçlanma talep edildiğinde izleyen yılın Ocak ayında düşük tutardan borçlanma yapmak herkesin işine geliyor.

  İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam ve söylemlere bakıldığında bu yıl asgari ücrete Temmuz ayında yeni bir artış yapılacak gibi duruyor. Artış yapılırsa borçlanma tutarı da artacak haliyle.

  Uygulamada en sık karşılaşılan borçlanma türleri erkeklerde askerlik, kadınlarda doğum borçlanması. Genel olarak askerlik yapılan döneme göre 360-540 gün arasında hizmet kazandırabiliyor. Doğumda ise bu süre bir doğum için en çok 720 gün.

  Sigortalılar borçlanma yapmak istediklerinde borçlanma yapmak istedikleri sürenin tümünü işaretliyor.

  2022 yılında;

  Bu tutarlar her yıl artıyor fakat bu yıl Temmuz ayında asgari ücret artışına göre yeniden belirlenme ihtimali bulunuyor. Yani her asgari ücret dönemi borçlanmanın mali yükü daha da artıyor.

  Sigortalılar borçlanma talep ettiklerinde borçlanma talep formunda askerlik, doğum ya da diğer borçlanma türlerini işaretliyor.

  Sigortalılar borçlanma talebinde istedikleri kadar günü yazabilirler. Yazmazlarsa askerlik için 28 bin, doğum için 38 bin TL civarında borç çıkıyor. Bu tutarın bir ay içinde ödenmesi gerekiyor. Taksit imkanı da bulunmuyor. Böyle durumlarda sigortalılar tutarı yüksek bulup vazgeçebiliyorlar.

  Emekliliğine birkaç yıldan fazla süre kalan sigortalılar, yukarıda belirtilen tutarları ödemekten kaçınmak yerine her yıl borçlanma talebinde bulunarak aslında kendi taksitlerini kendileri oluşturabilme imkanına sahipler.

  Şöyle ki her yıl Aralık ayında (asgari ücret yılda iki kez artarsa Haziran ve Aralık ayında) borçlanma talebinde bulunarak taksit taksit ödeme yapabilme imkanına sahipler.

  Örneğin emekliliğine üç beş yıl kalmış bir sigortalı bu yıl (artış olması halinde haziran sonuna kadar) talepte bulunup bir ay (30gün) için 1.601,40TL ödeyerek 30 gün kazanabilir. İsterse 2 aylık (60 gün) talepte bulunup 3.202,80TL ödeyerek 60 gün kazanabilir. Bu sayede borçlanmada kendi taksitini kendisi belirleyebilir.

  Borçlanma talebinde gün belirtmeyip tümünü borçlanmak isteyenlere gelince; sorun yok, yaptığınız ödeme kadar gününüz ekleniyor. Kalan süre için daha sonra yeniden talebiniz gerekiyor.

  Her yıl azar azar ödediğiniz borçlanmalar emekliliğe yakın ödeyeceğiniz toplam borçlanma tutarını azaltıyor.

  Şimdilik borçlanmanın günlüğü 53,38 TL, Haziran sonuna kadar tutar sabit, Temmuz için ise bir şey söylememiz de pek mümkün görünmüyor.

  Yazı kaynağı : vergialgi.com

  SGK Askerlik Borçlanması Şikayetleri - Şikayetvar

  Askerlik borçlanması 2021 tutarları ve emekliliğe etkisi

  EY | Assurance | Tax | Transactions | Advisory

  About EY

  EY is a global leader in assurance, tax, transaction and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities.

  EY refers to the global organization, and may refer to one or more, of the member firms of Ernst & Young Global Limited, each of which is a separate legal entity. Ernst & Young Global Limited, a UK company limited by guarantee, does not provide services to clients. For more information about our organization, please visit ey.com.

  © 2019 EYGM Limited. All Rights Reserved.

  EYG/OC/FEA no.

  ED MMYY

  This material has been prepared for general informational purposes only and is not intended to be relied upon as accounting, tax, or other professional advice. Please refer to your advisors for specific advice.

  Yazı kaynağı : www.ey.com

  Askerlik Borçlanma Tutarı Hesaplama

  Askerlik Borçlanması Nedir?

  Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin SGK hizmet süresine eklenmesi amacıyla yapılan SGK prim hizmet borçlanması kısaca Askerlik Borçlanması olarak adlandırılmaktadır.

  Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

  Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacağınız yıl geçerli olan brüt asgari ücretin %32’si en az askerlik borçlanması tutarı olacaktır. Asgari ücretin artışı ile paralel olarak askerlik borçlanması tutarı da her yıl artmaktadır. Örnek: 2020 Yılı Brüt Asgari Ücret : 2.943 TL ve 30 günlük askerlik borçlanması tutarı 941,76 TL’dir. 2020 yılı için bir günlük askerlik borçlanması tutarı 31,39 TL’dir. 550 gün askerlik borçlanması yapan bir kişinin ödemesi gereken tutar yaklaşık 16.259 TL’dir.

  Asgari ücretin üstünde bir tutardan askerlik borçlanması yapabilir miyim?

  Evet, Askerlik borçlanmasına esas tutarın alt sınırı (tabanı) başvurunun yapıldığı yıl geçerli olan asgari ücret, üst sınırı ise (tavanı) asgari ücretin 7,5 katıdır. 2020 yılı için taban, 2.943 TL, tavan ise 22.072,50 TL’dir. Buna göre 2020 yılı sonuna kadar 1 günlük en düşük askerlik borçlanması tutarı 31,39 TL ve en yüksek askerlik borçlanması tutarı ise 235,44 TL’dir. İlerleyen yıllarda asgari ücrette yapılacak artışa paralel olarak bu tutarlarda artacaktır.

  Askerlik Borçlanmasını istediğim ayda yapabilir miyim?

  Evet, istediğiniz ayda yapabilirsiniz. Asgari ücret bir önceki yılın aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmekte ve yıl boyunca açıklanan asgari ücret geçerli olmaktadır. Askerlik borçlanmasını Ocak-Aralık ayları arasında istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması tutarında yıl boyunca herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

  Askerlik Borçlanma tutarını ne kadar sürede ödemeliyim?

  Askerlik borçlanma tutarını tebliğ tarihten itibaren 1 ay içinde ödemeniz gerekir. 1 ay içinde ödeme yapamazsanız başvurunuz iptal olur. İptal olan başvurusu için herhangi bir ceza, gecikme zammı/faiz ödemezsiniz. Sonradan yeniden başvuru yapabilirsiniz.

  Askerlik Borçlanma ödemesini iade alabilir miyim?

  Askerlik borçlanma tutarını ödedikten sonra iade almanız mümkün değildir. Bu nedenle askerlik borçlanması yapmadan önce ne kadarlık prim gününe ihtiyacınız olduğunu tam olarak netleştirmeniz önemlidir.

  Kimler Askerlik Borçlanması Yapmalıdır?

  Emekli olmak için sigortalık süresi ve yaş şartını sağlayan, ancak prim günü eksik kalan kişiler askerlik borçlanması yaparak günlerini tamamlayabilirler. Prim gün şartını tamamlamış olan veya aktif çalışma hayatı devam ettiği için yaş ve sigortalılık süresi tamamlanana kadar prim gününü de tamamlayacağını öngören kişilerin askerlik borçlanması yapmasına gerek yoktur (sigorta girişini öne çekme seçeneği yoksa).

  Kısmi askerlik borçlanması yapılabilir miyim?

  Borçlanma başvurusuna istinaden Kurum tarafından bildirilen askerlik sürelerinizin istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Örnek: 550 gün askerlik yaptıysanız isterseniz 1 gün isterseniz 550 gün borçlanma yapabilirsiniz. Kısmi borçlanma için tek yapmanız gereken size bildirilen borçlanma tutarının borçlanmak istediğiniz süreye isabet eden kısmını ödemektir. Kısmi ödeme sonrası ikinci kez askerlik borçlanması yapabilir miyim? Evet, toplam askerlik sürenizin kalan kısmı için sonradan yeni borçlanma talebinde bulunabilirsiniz. Her borçlanma talebi başvurusu ilgili yıl geçerli olan değerler üzerinden hesaplanır.

  Askerlik borçlanması yaparak sigorta giriş tarihini eski bir tarihe çekebilir miyim?

  Emeklilik hesabı yapılırken ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan gün geçerli olan kanuna bakılır. Örneğin, 8 Eylül 1999 tarihinde ilk kez SGK’lı olan erkek sigortalının emeklilik için yaş şartı 58 iken, bir gün sonra yani 9 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan erkek sigortalının emeklilik için yaş şartı 60’tır.

  İlk kez SGK girişi olmadan önce askere giden bir sigortalının askerlik borçlanması yapması halinde, ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlanma süresi kadar geriye gider.

  Örneğin, ilk kez 1 Mart 1995 tarihinde sigortalı olan, askerliğini 1994 yılında tamamlayan ve 550 gün askerlik yapan kişi bu sürenin tamamını borçlanırsa ilk işe giriş tarihi 550 gün geriye gidecek ve 28 Ağustos 1993 olacaktır. Emeklilik hesabı yapılırken ilk işe giriş tarihi ilk defa fiilen çalışmaya başladığı tarih olan 1 Mart 1995 değil, askerlik borçlanması sonrası oluşan 28 Ağustos 1993 olacaktır. (Not: Tarihler konuyu anlatmak amacıyla örnek olarak verilmiştir.)

  Hava değişiminde geçen süreler için askerlik borçlanması yapabilir miyim?

  Hastalık, ceza ve benzeri nedenlerle uzayan askerlik süreleri için borçlanma yapılamayacak. Askerlik borçlanması yapılabilecek hava değişimi süreleri, vatani hizmetin yapıldığı döneme göre şöyle olacak:

  1) 17 Temmuz 1927–21 Şubat 2014 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanların 3 aya kadarki hava değişim süreleri.

  2) 22 Şubat 2014–25 Haziran 2019 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanların 30 güne kadar hava değişim süreleri.

  3) 14 Kasım 1980–21 Şubat 2014 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanların hava değişimi sürelerinin 30 güne kadar kısmı.

  4) 22 Şubat 2014–25 Haziran 2019 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanların hava değişimi sürelerinin 15 güne kadar kısmı.

  26 Haziran 2019 tarihinden itibaren askerlik yapanların tabi oldukları askerlik süresinin her ayı için 1 güne kadarki kısmı için borçlanma yapılabilecek. Örneğin 6 ay askerlik yapanlar 6 gün, 12 ay askerlik yapanlar ise sadece 12 günlük hava değişimi süresi için askerlik borçlanması yapabilecekler.

  Yeni askerlik sistemine göre 6+6=12 ay askerlik yapanlar nasıl borçlanacak?

  Yeni Kanun uyarınca (7179), altı aylık zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan erbaş ve erlerden, isteyenler Milli Savunma Bakanlığı’nın da uygun görmesi halinde altı ay daha askerlik yapabiliyorlar.

  Bu şekilde askerlik yapanlardan isteyenler ilk 6 aylık zorunlu askerlik dönemi için eskiden olduğu gibi kendileri borçlanma yapabilecekler.

  İkinci altı aylık dönemin askerlik borçlanma primleri ise Milli Savunma Bakanlığı’nca brüt asgari ücret üzerinden ödenecek. Kişi MSB tarafından asgari ücret üzerinden yapılan borçlanma ödemesinin üzerinde bir tutarla borçlanma yapmak isterse, aradaki prim farkını kendisi ödeyecek.

  Yazı kaynağı : askerlik-borclanma-hesaplama.muhasebenews.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap