Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askerlik borçlanması işe giriş tarihini geriye çeker mi

  1 ziyaretçi

  askerlik borçlanması işe giriş tarihini geriye çeker mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Askerlik borçlanması sigorta giriş tarihini geriye çeker mi? Askerlik borçlanması yapan EYT'den faydalanabilir mi?

  Askerlik borçlanması sigorta giriş tarihini geriye çeker mi? Askerlik borçlanması yapan EYT'den faydalanabilir mi?

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan askerlik borçlanması sigorta giriş tarihini geriye çeker mi sorusuna yanıt verdi. İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

  ASKERLİK BORÇLANMASI SİGORTA GİRİŞ TARİHİNİ GERİYE ÇEKER Mİ?

  Askere gittiğiniz tarih sigorta giriş tarihinizden önce ise, ilk sigorta giriş tarihiniz askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye çekilir. Askerlik borçlanması yaparak sigorta girişinizi Eylül 1999 öncesine alabiliyorsunuz. 18 ay askerlik borçlanması yaparsanız hizmet süreniz de 23 yıl 8 ay olur. Bu durumda hizmet sürenizi 25 yıla tamamladığınızda EYT’den yararlanıp emekli olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Borçlanma işe giriş tarihini geriye çeker mi? Bakan'ın açıklaması ne anlama geliyor? Özgür Erdursun anlattı - Norm Haber

  Borçlanma işe giriş tarihini geriye çeker mi? Bakan'ın açıklaması ne anlama geliyor? Özgür Erdursun anlattı - Norm Haber

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Star Haber’e yaptığı “Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez.” açıklaması tartışma yarattı.

  Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, konuyla ilgili olarak mevcut yasal düzenlemenin ayrıntılarını anlattı:

  “5510 sayılı yasanın 41. maddesi der ki;

  – bir kişinin tüm kollara tabi priminden önce adına askerlik, yurtdışı, (avukatların) staj, doktora eğitimde geçen süre gibi borçlanmalar varsa, bu borçlanmalar ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce ise işe başlama tarihini geriye doğru çeker. Yasa böyle.

  Bir kişi 2000 yılında sigortalı olmuş. 1996 yılında askere gitmiş. Bu kişi askerlik borçlanması yaparsa yasalar gereği işe başlama tarihi geri çekilir ve EYT’li olur.

  Bu böyle olamaz derseniz mevcut yasal düzenlemeyle vatandaşın elindeki hakkı elinden almış olursunuz.

  Peki kimler için olmaz?

  Bir kişi 2000 yılında sigortalı olmuştur, 2002’de de askere gitmiştir. Bu kişi için işe başlama tarihi geriye gitmez.

  Bu benim, sayın bakanın a da bir başka kişinin görüşüne göre değişmez. Bu vatandaşın hakkıdır.

  Kısacası sigortalı olduğunuz tarihten önce borçlanmalarınız varsa işe başlama tarihi geriye doğru çekilir. Bunun aksini kimse iddia edemez.”

  Yazı kaynağı : www.normhaber.com

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Borçlanma başlangıç tarihini ne kadar geri çeker?

  Soru: 1 Ocak 1975 doğumluyum. 21 Kasım 1995 tarihinde askere gidip 18 ay askerlik yaptım. SSK başlangıç tarihim 14 Haziran 1999. Sigorta hizmet yılım an itibarıyla 23 yıl. Askerlik borçlanması yaparsam sigorta başlangıcımı ne kadar geriye çeker? Ramazan BIYIK

  Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin ne kadarını borçlanırsanız, sigorta başlangıç tarihiniz o kadar geri gider. Örneğin; askerlik sürenizin tamamını borçlanmanız halinde sigorta başlangıcınız 18 ay geri gider ve 14 Aralık 1997 olur.

  YIPRANMA PRİMİNİZİ ARTIRIR

  SORU: 29 Ocak 1966 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 23 Mart 1999. Yedek subay olarak 15 ay, 450 gün primim var. 1 Mayıs 2001’den itibaren Bağkur’luyum. Bağkur’dan da 5200 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa yararlanabilir miyim? Fiili Hizmet Zammı Süresi beni kapsar mı? Kapsarsa emeklilik başlangıcımı etkiler mi? Rasim SEDAT

  CEVAP: 5400 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

  Fiili hizmet süresi zammı prim ödeme gün sayını artırır. EYT’de henüz hiçbir şey belli değil. İlgili bakan EYT yasa tasarısının Ocak 2023 ayında TBMM’ye getirileceğini açıkladı. Bu açıklamaya göre yasa tasarısı birkaç aya kadar belli olur. Yasa tasarısı ortaya çıktığında sorunuzun bu kısmına daha net cevap verilebilir.

  ASKERLİĞİNİZİN 7 AYINI BORÇLANIP YAŞI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

  Soru: 10 Haziran 1979 doğumluyum. Stajyerlik başlangıç sigortam 1 Ekim 1995 olup 21 gün sigortam var. Ondan sonra 15 Ekim 1997-6 Kasım 2001 arasında 1075 gün sigortam yattı. 31 Kasım 2001 ile 25 Mayıs 2003 arası 550 gün askerlik yaptım. Asker sonrası 23 Eylül 2003’ten 31 Ağustos 2007’ye kadar 1372 gün prim ödemem var. 6 Eylül 2007 tarihinden itibaren ise devlet memuru olarak görev yapıyorum (teknik hizmetler sınıfı). Bu bilgiler doğrultusunda,

  1) Kaç yaşında emekli olurum?

  2) Askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşımı değiştir mi? 3) EYT çıkarsa beni nasıl etkiler? k Osman DOĞAN

  Cevap:

  1) Staj sigortasında normalde kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenir. Ancak bazen stajyerin çalıştırılarak uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırıldığı da görülüyor. Şayet staj sigortanızda kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenmişse, Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

  Hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet 1 Ekim 1995’te başlayan sigortanızla kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına 21 gün prim ödemeniz varsa, toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

  2) Staj sigortanızda kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemişse, askerliğinizin 7 ayını borçlanırsanız emeklilik yaşınız 57 olur. 3) Henüz ortada kamuoyuyla paylaşılan bir EYT yasa tasarısı dahi yok. Sorunuzun bu kısmına yasa tasarısı ortaya çıktığında cevap verilebilir.

  ÇIKACAK EYT YASASINDAN YARARLANMANIZ GEREKİR

  SORU: 15 Temmuz 1996 girişim var. 25 yıl 10 ay ve 6700 günüm var. EYT’den faydalanabilir miyim? Kemal TAŞSÖKER

  CEVAP: Doğum ve askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını beklediğinizden, çıkacak bir EYT yasasından yararlanmanız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap