Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askerlik borçlanması başvurusu kaç günde sonuçlanır

  1 ziyaretçi

  askerlik borçlanması başvurusu kaç günde sonuçlanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Askerlik Borçlanma Tutarı Hesaplama

  Askerlik Borçlanması Nedir?

  Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin SGK hizmet süresine eklenmesi amacıyla yapılan SGK prim hizmet borçlanması kısaca Askerlik Borçlanması olarak adlandırılmaktadır.

  Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

  Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacağınız yıl geçerli olan brüt asgari ücretin %32’si en az askerlik borçlanması tutarı olacaktır. Asgari ücretin artışı ile paralel olarak askerlik borçlanması tutarı da her yıl artmaktadır. Örnek: 2020 Yılı Brüt Asgari Ücret : 2.943 TL ve 30 günlük askerlik borçlanması tutarı 941,76 TL’dir. 2020 yılı için bir günlük askerlik borçlanması tutarı 31,39 TL’dir. 550 gün askerlik borçlanması yapan bir kişinin ödemesi gereken tutar yaklaşık 16.259 TL’dir.

  Asgari ücretin üstünde bir tutardan askerlik borçlanması yapabilir miyim?

  Evet, Askerlik borçlanmasına esas tutarın alt sınırı (tabanı) başvurunun yapıldığı yıl geçerli olan asgari ücret, üst sınırı ise (tavanı) asgari ücretin 7,5 katıdır. 2020 yılı için taban, 2.943 TL, tavan ise 22.072,50 TL’dir. Buna göre 2020 yılı sonuna kadar 1 günlük en düşük askerlik borçlanması tutarı 31,39 TL ve en yüksek askerlik borçlanması tutarı ise 235,44 TL’dir. İlerleyen yıllarda asgari ücrette yapılacak artışa paralel olarak bu tutarlarda artacaktır.

  Askerlik Borçlanmasını istediğim ayda yapabilir miyim?

  Evet, istediğiniz ayda yapabilirsiniz. Asgari ücret bir önceki yılın aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmekte ve yıl boyunca açıklanan asgari ücret geçerli olmaktadır. Askerlik borçlanmasını Ocak-Aralık ayları arasında istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması tutarında yıl boyunca herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

  Askerlik Borçlanma tutarını ne kadar sürede ödemeliyim?

  Askerlik borçlanma tutarını tebliğ tarihten itibaren 1 ay içinde ödemeniz gerekir. 1 ay içinde ödeme yapamazsanız başvurunuz iptal olur. İptal olan başvurusu için herhangi bir ceza, gecikme zammı/faiz ödemezsiniz. Sonradan yeniden başvuru yapabilirsiniz.

  Askerlik Borçlanma ödemesini iade alabilir miyim?

  Askerlik borçlanma tutarını ödedikten sonra iade almanız mümkün değildir. Bu nedenle askerlik borçlanması yapmadan önce ne kadarlık prim gününe ihtiyacınız olduğunu tam olarak netleştirmeniz önemlidir.

  Kimler Askerlik Borçlanması Yapmalıdır?

  Emekli olmak için sigortalık süresi ve yaş şartını sağlayan, ancak prim günü eksik kalan kişiler askerlik borçlanması yaparak günlerini tamamlayabilirler. Prim gün şartını tamamlamış olan veya aktif çalışma hayatı devam ettiği için yaş ve sigortalılık süresi tamamlanana kadar prim gününü de tamamlayacağını öngören kişilerin askerlik borçlanması yapmasına gerek yoktur (sigorta girişini öne çekme seçeneği yoksa).

  Kısmi askerlik borçlanması yapılabilir miyim?

  Borçlanma başvurusuna istinaden Kurum tarafından bildirilen askerlik sürelerinizin istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Örnek: 550 gün askerlik yaptıysanız isterseniz 1 gün isterseniz 550 gün borçlanma yapabilirsiniz. Kısmi borçlanma için tek yapmanız gereken size bildirilen borçlanma tutarının borçlanmak istediğiniz süreye isabet eden kısmını ödemektir. Kısmi ödeme sonrası ikinci kez askerlik borçlanması yapabilir miyim? Evet, toplam askerlik sürenizin kalan kısmı için sonradan yeni borçlanma talebinde bulunabilirsiniz. Her borçlanma talebi başvurusu ilgili yıl geçerli olan değerler üzerinden hesaplanır.

  Askerlik borçlanması yaparak sigorta giriş tarihini eski bir tarihe çekebilir miyim?

  Emeklilik hesabı yapılırken ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan gün geçerli olan kanuna bakılır. Örneğin, 8 Eylül 1999 tarihinde ilk kez SGK’lı olan erkek sigortalının emeklilik için yaş şartı 58 iken, bir gün sonra yani 9 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan erkek sigortalının emeklilik için yaş şartı 60’tır.

  İlk kez SGK girişi olmadan önce askere giden bir sigortalının askerlik borçlanması yapması halinde, ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlanma süresi kadar geriye gider.

  Örneğin, ilk kez 1 Mart 1995 tarihinde sigortalı olan, askerliğini 1994 yılında tamamlayan ve 550 gün askerlik yapan kişi bu sürenin tamamını borçlanırsa ilk işe giriş tarihi 550 gün geriye gidecek ve 28 Ağustos 1993 olacaktır. Emeklilik hesabı yapılırken ilk işe giriş tarihi ilk defa fiilen çalışmaya başladığı tarih olan 1 Mart 1995 değil, askerlik borçlanması sonrası oluşan 28 Ağustos 1993 olacaktır. (Not: Tarihler konuyu anlatmak amacıyla örnek olarak verilmiştir.)

  Hava değişiminde geçen süreler için askerlik borçlanması yapabilir miyim?

  Hastalık, ceza ve benzeri nedenlerle uzayan askerlik süreleri için borçlanma yapılamayacak. Askerlik borçlanması yapılabilecek hava değişimi süreleri, vatani hizmetin yapıldığı döneme göre şöyle olacak:

  1) 17 Temmuz 1927–21 Şubat 2014 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanların 3 aya kadarki hava değişim süreleri.

  2) 22 Şubat 2014–25 Haziran 2019 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanların 30 güne kadar hava değişim süreleri.

  3) 14 Kasım 1980–21 Şubat 2014 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanların hava değişimi sürelerinin 30 güne kadar kısmı.

  4) 22 Şubat 2014–25 Haziran 2019 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanların hava değişimi sürelerinin 15 güne kadar kısmı.

  26 Haziran 2019 tarihinden itibaren askerlik yapanların tabi oldukları askerlik süresinin her ayı için 1 güne kadarki kısmı için borçlanma yapılabilecek. Örneğin 6 ay askerlik yapanlar 6 gün, 12 ay askerlik yapanlar ise sadece 12 günlük hava değişimi süresi için askerlik borçlanması yapabilecekler.

  Yeni askerlik sistemine göre 6+6=12 ay askerlik yapanlar nasıl borçlanacak?

  Yeni Kanun uyarınca (7179), altı aylık zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan erbaş ve erlerden, isteyenler Milli Savunma Bakanlığı’nın da uygun görmesi halinde altı ay daha askerlik yapabiliyorlar.

  Bu şekilde askerlik yapanlardan isteyenler ilk 6 aylık zorunlu askerlik dönemi için eskiden olduğu gibi kendileri borçlanma yapabilecekler.

  İkinci altı aylık dönemin askerlik borçlanma primleri ise Milli Savunma Bakanlığı’nca brüt asgari ücret üzerinden ödenecek. Kişi MSB tarafından asgari ücret üzerinden yapılan borçlanma ödemesinin üzerinde bir tutarla borçlanma yapmak isterse, aradaki prim farkını kendisi ödeyecek.

  Yazı kaynağı : askerlik-borclanma-hesaplama.muhasebenews.com

  SGK Askerlik Borçlanması Şikayetleri - Şikayetvar

  Askerlik borçlanması 2021 tutarları ve emekliliğe etkisi

  EY | Assurance | Tax | Transactions | Advisory

  About EY

  EY is a global leader in assurance, tax, transaction and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities.

  EY refers to the global organization, and may refer to one or more, of the member firms of Ernst & Young Global Limited, each of which is a separate legal entity. Ernst & Young Global Limited, a UK company limited by guarantee, does not provide services to clients. For more information about our organization, please visit ey.com.

  © 2019 EYGM Limited. All Rights Reserved.

  EYG/OC/FEA no.

  ED MMYY

  This material has been prepared for general informational purposes only and is not intended to be relied upon as accounting, tax, or other professional advice. Please refer to your advisors for specific advice.

  Yazı kaynağı : www.ey.com

  4A Askerlik Borçlanması Başvurusu

  SGK resmen duyurdu! Hemen başvurun,31 Aralık'a kadar...

  SGK resmen duyurdu! Hemen başvurun,31 Aralık'a kadar...

  SGK'ya 31 Aralık tarihine kadar başvuranlar karlı çıkıyor. 1 Ocak'tan itibaren ödenecek tutar asgari ücrete yapılacak artışa göre değişecek.

  Asgari ücret tespit komisyonu yeni yılda uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında ilk toplantısını dün yaptı. İkinci toplantı 7 Aralık Salı, üçüncü toplantı da 9 Aralık Perşembe günü yapılacak. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol’un çağrısına Bakan Bilgin’in de olumlu karşılık vermesi dolayısıyla yeni asgari ücretin ayın ortasına kadar açıklanması bekleniyor.

  Asgari ücret 2019 yılında yüzde 26.06, 2020’de yüzde 15.03, 2021’de ise yüzde 21.56 oranında arttı. Bir önceki yılın enflasyon oranına baktığımızda tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 2018’de yüzde 20.30, 2019’da yüzde 11.84, 2020 yılında da yüzde 14.60 olduğunu görüyoruz. Buna göre, asgari ücret artışı, bir önceki yılın enflasyon oranının 3.2 ile 7 puan üzerinde gerçekleşti.

  2021 yılı enflasyonunun yüzde 20 civarında olacağı tahmin ediliyor. Ancak, bu yıl asgari ücretteki artış beklentisi önceki yılların hayli üzerinde. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptırdığı ankette işçilerin yüzde 37’si 3.751 TL ile 4.000 TL arasında, işverenlerin yüzde 34’ü ise 3.501 TL ile 3.750 TL arasında net asgari ücret beklediğini belirtti. Net asgari ücretin 3750 TL olması, asgari ücrette yüzde 33 artış anlamına geliyor. Net asgari ücretin 3500 TL olarak belirlenmesi ise yüzde 24 oranında artış demek.

  SGK’YA BORÇLANMA PRİMLERİ ARTACAK

  Habertürk’ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan askerlik, doğum, yurt dışı vs şeklindeki borçlanma primleri asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında değişen tutarlar üzerinden belirleniyor. Borçlanma yapan kişi, prime esas kazanç tutarını bu alt ve üst sınırlar içinde kendisi belirliyor. Askerlik ve doğum borçlanmasında 1 günlük en düşük prim tutarı olarak günlük asgari ücretin yüzde 32’si oranında, yurt dışı borçlanmasında ise günlük asgari ücretin yüzde 45’i oranında prim ödeniyor.

  Borçlanmayı bu yıl sona ermeden yapanlar günlük 38,16 TL prim ödeyerek borçlanabilirler. Borçlanmayı aralık ayında değil de 1 Ocak’tan sonra yapanlar ise asgari ücrette yapılacak artışa bağlı olarak daha yüksek prim ödemek zorunda kalacaklar.

  ASKERLİK BORÇLANMASI MALİYETİ NE OLACAK?

  En yaygın borçlanma er ve erbaşlıkta geçen süreler ile yedek subay okulundaki süreler için yapılan askerlik borçlanması oluyor. Sigortalı çalışmaya başlamadan önce askerlik yapmış olanlar, askerlik borçlanması yaptıklarında sigorta başlangıç tarihini öne çekebiliyorlar. Böylece daha erken emekli olabiliyorlar. Bu nedenle prim günü eksiği bulunmayanlar da askerlik borçlanmasını tercih ediyor.

  2021 yılı bitmeden 18 ay askerlik borçlanması yapanlar 20 bin 606 lira prim ödeyerek 540 günlük askerlik sürelerini prim günlerine ekleyebilecekler.

  Aynı kişi yeni yılda borçlanma yaptığında askerlik borçlanması maliyeti asgari ücret yüzde 24 arttığında 25 bin 552 liraya, yüzde 33 oranında arttığında ise 27 bin 406 TL’ye yükselecek.

  DOĞUM BORÇLANMASI MALİYETİ NE OLACAK?

  Doğum sonrası ücretsiz izin kullanan veya çalışmaya ara veren kadınlar da her bir çocuk için boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmını borçlanabiliyorlar. Borçlanma hakkı üç çocuğa kadar tanınıyor. Bir kadın bu şekilde 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabiliyor.

  Doğum borçlanması normalde sigortalı çalışmaya başladıktan sonra boşta geçen süreler için yapılıyor. Ancak, staj sigortası yapmış kadınlar da staj ile normal sigortalı çalışma arasındaki dönemde doğan çocukları için borçlanma yapabiliyorlar. Staj sigortası sayesinde bu şekilde borçlanma yapan kadınların sigorta başlangıç tarihleri, borçlanma yapılan süre kadar geriye çekildiği için daha erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

  2021 yılının sonuna kadar en düşük prim üzerinden borçlanma yapan kadın çalışanlar, bir çocuk için 720 gün borçlanma yaptığında 27 bin 475 lira ödeyecek. Yeni yılda ise doğum borçlanması maliyeti asgari ücret yüzde 24 arttığında 34 bin liraya, yüzde 33 oranında arttığında ise 36 bin 540 liraya çıkacak.

  YURT DIŞI BORÇLANMASINDA MALİYET DAHA DA ARTACAK

  Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bir günlük borçlanma için bu yıl 53,66 TL prim ödüyorlar. Gurbetçi bir evkadını 5400 gün borçlanma için bu yıl 290 bin lira ödeme yapıyor. Asgari ücret yüzde 24 arttığında aynı gurbetçi 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 359 bin lira, yüzde 33 oranında arttığında ise 385 bin lira prim ödemek zorunda kalacak.

  HANGİ SÜRELER İÇİN BORÇLANMA YAPILABİLİR?

  – Ücretsiz doğum izinleri,

  – Sigortalı kadınların, üç çocuğa kadar, her çocuk için çalışmadıkları sürelerin 2 yıla kadar kısmı,

  – Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen süreler,

  – Kamu görevlilerinin personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri,

  – Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri,

  – Sigortalı olmaksızın yapılan 1 yıla kadar avukatlık staj süreleri,

  – Sigortalıların beraatla sonuçlanan tutukluluk veya gözaltı süreleri,

  – Grev ve lokavtta geçen süreler,

  – Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri,

  – Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri,

  – 13 Şubat 2011 tarihinden sonra, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreleri,

  – Sigortalı olmaksızın, 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun’a göre yurt dışına gönderilenlerin, yurt dışında resmî öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim süreleri,

  –Türk vatandaşlarının yurt dışı borçlanması.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap