Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  askeri öğrenci aday tanıma formu

  1 ziyaretçi

  askeri öğrenci aday tanıma formu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Milli Savunma Üniversitesi

  Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü

  34334 Yenilevent/ Beşiktaş/ İstanbul

  Santral : +90 (212) 398 01 00

  KEP Adresi : [email protected]

  Fax : +90 (212) 398 01 41

  Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına Öğrenci Temini ve Diğer İşlemler için;

  Santral : +90 (312) 562 05 43

  Yazı kaynağı : msu.edu.tr

  Güvenlik Soruşturması Formu 2022

  Güvenlik soruşturması formu, güvenlik formu nereden alınır, nasıl doldurulur? Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Türk Silahlı Kuvvetlerine bir çok personel alımı başvuruları başladı. Adaylar başvuru aşamasında güvenlik formu araştırmalarını sürdürüyor. Peki, güvenlik soruşturması formu nedir, güvenlik formu nereden alınır, nasıl doldurulur? Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Türk Silahlı Kuvvetleri güvenlik soruşturması formu nasıl doldurulur?

  Güvenlik Soruşturması Formu Nedir?

  Bakanlık veya ilgili kurumların personel alımı sürecinde adayların başvuru aşamasında sisteme yüklemesi gereken “güvenlik formu”, memurluğa girerken yapılacak güvenlik taraması için gerekli olan bir formdur. Bu form ile adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Güvenlik formu tam ve eksiksiz doldurulmalıdır. Güvenlik formunda, adayların T.C Numarası, askerlik durumu ve aile bilgilerinin talep ediliyor. Güvenlik formunun doldurulabilmesi için öncelikle formun indirilmesi gerekmektedir.

  güvenlik sorusturmasi formu nasil doldurulur

  güvenlik sorusturmasi formu

  Memur, polis ve askeri personel alımları belli şartlara göre yapılır. Bu şartlar kanunda düzenlenmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48. madde memur alımında genel ve özel şartları düzenlemiştir. 676 sayılı KHK ile Devlet Memurları Kanunu 48. maddeye “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak” şartı eklenmiştir. Her ne kadar bu madde Anayasa Mahkemesi tarafından 2019 yılında iptal edilmiş olsa da 2021 yılında 7315 Sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu çıkarılmıştır. Bu kanun kapsamın da kamu görevine girmek isteyen aday güvenlik soruşturması formu doldurmak zorundadır. 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu toplam 16 maddeden oluşuyor. Kanunun bazı maddeleri ayrıntılı bir şekilde düzenlememiştir.

  Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur?

  Kamu görevine alınacak polis, asker ve memurlar güvenlik soruşturması formu nasıl doldurulur? Sorusunu oldukça çok araştırmaktadır. Hep akıllara soru işareti bırakmaktadır. Güvenlik soruşturması formunu doldurmasını bilmeyen bir çok memur adayı internet üzerinden “Güvenlik soruşturması formu nasıl doldurulur” hususunu aramaktadır.

  Güvenlik Soruşturması Formu Nasıl Doldurulur? Bu sorunun cevabını size 5 adımda vermeye çalışacağız. Bu aşamaları takip ederek güvenlik soruşturması formunu eksiksiz doldurabilirsiniz. Adım adım tüm aşamaları takip ederek formu doldurma sürecini tamamlayacaksınız. Formu doldururken yapılacak bir hata ileride telafisi mümkün olmayan durumlara neden olabilir. Bu nedenle dikkatli ve titiz doldurulmalıdır.

  Önemli Not:

  Adım 1: 

  Bu kısımda adınızı, soyadınızı, uyruğunuz, TC kimlik numaranızı ve İkamet adresinizi yazınız. Burada önemli husus şudur: şayet önceden isim soyadı değişikliği yaptıysanız önceki isim ve soyadı yazmalısınız. Fotoğraf yapıştırma işlemini en son yapacaksınız. Formu tamamen doldurup bilgisayar üzerinden çıktısını aldıktan sonra fotoğrafı YAPIŞTIRACAĞIZ. Vesikalık fotoğrafınız yeterli olacaktır. Fotoğrafınızı yüzünüz belli olacak şekilde forma uygun keseceksiniz. Fotoğrafı yapıştırmanız gerekmekte olup kesinlikle zımbalamayın.

  İkamet adresine oturduğunuz evin adresini yazmanız yeterlidir. Bu adres ileride tebliğat yapılacak adres olacaktır. Aynı zamanda size ulaşabilecekleri telefon ve e mail adresinde yazmalısınız. Yoksa – koyabilirsiniz.

  Adım 2: 

  Bu kısma en son mezun olduğunuz okulu yazacaksınız. Okula girişi ve mezuniyet tarihinizi yıl olarak belirtmeniz yeterlidir. Son olarak okuldan ayrılış sebebini belirtmelisiniz. Buraya mezuniyet veya tasdikname yazmalısınız.

  Adım 3: 

  Daha önce bir iş yerinde çalışmışsanız bu bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Ayrılış sebebinin belirtilmesi gerekmektedir. Ayrılış sebebini eğitim, yeni iş, sağlık şeklinde yazabilirsiniz. Öncesinde çalıştığınız bir iş yeri yoksa – koyarak geçiniz.

  Adım 4: 

  Bu alana aile fertlerinin bilgilerini yazacaksınız. Aile bireylerinizin kimlik bilgileri sizlerde bulunmaması halinde nüfustan müdürlüğünden veya e devlet üzerinden aile nüfus kaydınıza ilişkin belgeyi alarak doldurabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz husus 18 yaşından büyük olan çocuklarınızın kimlik bilgilerini yazmak olacaktır. 18 yaşından küçükler yazılmaz. Fakat kardeş için 18 yaşından büyük veya küçük ayrımı yoktur. Kardeşlerin hepsi yazılmalıdır.

  Askerlik durumunu kısmına; askere gitme tarihiniz, terhis tarihiniz varsa cezalarınız ve askerlik yaptığınız yer yazılmalıdır. Eğer askere gitmediyseniz – (tire) koyarak geçiniz. Bunları hatırlamayan adaylar https://www.turkiye.gov.tr/ girecek. Arama kısmına askerlik durum belgesi yazacak. Burada tüm askerlik bilgilerine ulaşabilir.

  Adım 5:

  Hakkınızda verilmiş mahkumiyet hükmü veya devam eden ceza davası olup olmadığını hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Kesinlikle doğru bilgiler veriniz. Eğer yoksa hayır kutucuna X koyunuz. Varsa evet kısmına X koyunuz. Evet kısmını işaretlemişsiniz kararın hangi mahkeme tarafından, hangi tarihte verildiğiniz esas ve karar numarasıyla yazınız. Örnek; Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi 15.11.2019 tarih, 2019/201 esas, 2020/15 kararlı kararı gibi.

  Son olarak hükmün açıklanmasının geriye bırakılması (HAGB) kararınız varsa burada evet kısmı işaretlenmelidir. Aynı şekilde kararı veren mahkeme ve diğer bilgileri alta yazılmalıdır.

  Güvenlik Soruşturması Formu İndir

  Güvenlik Soruşturması Formu Nereden Alınır?

  Güvenlik soruşturması formunu bir yere gidip almanıza gerek yoktur. Her kurumun internet sitesinde güvenlik soruşturması formu bulunmaktadır. Şayet bulamadığınız takdirde buraya tıklayarak güvenlik soruşturması formunu indirebilirsiniz.

  Güvenlik Soruşturması Formuna Adres Sığmıyor

  Güvenlik soruşturması formunda adres kısmına adresiniz sığmıyor ise mahalleyi mah. sokak ismini sok. şeklinde kısaltabilirsiniz. Yine adres sığmıyorsa yazının puntosunu küçülterek yazabilirsiniz.

  Güvenlik soruşturması formu tek sayfaya sığmıyorsa yazı boyutunu küçülterek tek sayfaya sığdırabilirsiniz. Bu şekilde 2 sayfa olarak düzenlemenin önüne geçebilirsiniz.

  Güvenlik Soruşturması Formu Fotoğraf, Müdür ve İmza

  Güvenlik soruşturması formunda fotoğraf kısmına vesikalık fotoğrafınızı o boyutta keserek yapıştırmanız gereklidir. Kesinlikle zımba kullanmayın.

  Güvenlik formunda imza kısmına mavi kalem ile elle imza atmalısınız. Bilgisayar ortamında formu doldurduktan sonra çıktısını alın. Sonra fotoğrafınızı yapıştırın ve mavi kalem ile imzalayın.

  Mühür kısmı ise sizinle ilgili değildir. Bunu teslim alan memur yapacak. Bu kısma siz dokunmayacaksınız.

  Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu Nereye Onaylatılır?

  Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu başvuru yaptığınız kurumda evrakları teslim ettiğiniz birim tarafından onaylanacaktır. Evrakları teslim alan memur mühürleyecek ve formu sizden alacaktır.

  Güvenlik Soruşturması Nedir?

  Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesidir.

  Yazı kaynağı : kadimhukuk.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap