Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  asgari ücretten ne kadar vergi alınıyor

  1 ziyaretçi

  asgari ücretten ne kadar vergi alınıyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Asgari Ücret - Vergide Gündem

  EY, sınırlı sorumlu bir İngiliz şirketi olan EY Global Limited (EYG)'nin bağlı şirketlerinden bir ya da bir kaçını ifade eder. EYG, global EY organizasyonunun yönetiminden sorumlu şirket olup, müşterilere herhangi bir hizmet sunmamaktadır. Müşteri Hizmetleri EYG bağlı şirketleri tarafından sağlanmaktadır. EYG ve bağlı şirketlerinin her biri ayrı bir tüzel kişiliktir ve bir diğerinin fiillerinden ya da ihmallerinden dolayı sorumlu değildir. Bu sitenin içeriğinin bir kısmı, bir ya da daha fazla sayıda EYG bağlı şirketi tarafından hazırlanmış olabilir.

  Sitemiz en iyi IE6+, Chrome, Firefox ve Safari tarayıcılar ile görüntülenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.vergidegundem.com

  Türkiye asgari ücrette vergi kesintisinde ilk 10'da yer alıyor

  Türkiye asgari ücrette vergi kesintisinde ilk 10'da yer alıyor

  TAHSİN AKÇA

  Aralık ayında başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücret üzerindeki vergileri yeniden düzenlemek için modeller üzerinde çalıştıklarına ilişkin açıklamanın ardından, iş dünyasından da bu yönde mesajlar geldi.

  Son olarak İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücrete enflasyon oranındaki zammı iş dünyasının, bu oranın üzerindeki zammı ise vergi yüklerinin azaltılmasıyla devletin karşılamasını önerdi.

  Peki asgari ücret üzerindeki vergi yükü konusunda Türkiye nerede bulunuyor?

  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Küresel Ücret Raporu'ndaki 42 ülkenin kıyaslamasına göre Türkiye, sigorta primi ve vergilerin brüt asgari ücretteki payı açısından ilk 5'te yer alıyor. Türkiye asgari geçim indirimi düşüldükten sonra geriye kalan gelir vergisi ve damga vergisi dikkate alındığında ücret üzerindeki yüzde 7 gelir vergisi ve yüzde 15 sigorta primi payı ile Fransa ile birlikte yüzde 22'lik oranı paylaşıyor. Ancak Fransa'da vergi ve prim yüzde 11'er oranla eşit paylaşılıyor.
  AGİ iadesi sonrası 188 TL gelir

  27 TL damga vergisi kesiliyor

  Sadece vergi dikkate alındığında ise Türkiye, yüzde 7'lik oranla 42 ülke arasında 8'inci sırada yer alıyor. Sadece vergi dikkate alındığında yüzde 20 ile Ukrayna en yüksek kesintiyi yapan ülke, ardından yüzde 15'le Macaristan, yüzde 13'er oranla da Yeni Zelanda ve Rusya sıralanıyor.
  Türkiye'de 3.577 TL'lik brüt asgari ücret üzerinde halen 456 TL Gelir Vergisinden 268 TL'lik Asgari Geçim İndirimi düşüldükten sonra kalan kısımda 187.8 TL AGİ sonrası Gelir Vergisi ve 27.1 TL de damga vergisi bulunuyor.

  Yazı kaynağı : m.bloomberght.com

  2021 ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

  2021 ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

  Milli seviyede tek asgari ücret tespitine karar verilmiş olup; 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında uygulanacak Asgari Ücret Tarifesi aşağıdaki gibidir;

  16 yaşını doldurmuş işçiler için

  ASGARİ GEÇİM İNDİRİMLERİ

  Not: Bu hesaplamalarda Gelir Vergisi Kanunun 103. maddesinin ilk dilimindeki %15 vergi oranı esas alınmıştır. Gelir Vergisi Kanunu 103. Maddeye göre; asgari ücretli bir işçinin, ücret matrahının yıllık 24.000 TL’yi aştığı ay ve takip eden diğer aylarda, ücretinin bir sonraki vergi diliminde “%20” üzerinden vergilenmesi gerekecektir. Kanundaki vergi dilimlerine göre, asgari ücret alan bir işçinin ücreti, ücret matrahı 24.000 TL’yi geçtiği ay itibari ile bir sonraki vergi dilimine göre vergileneceği için, işçinin net eline geçen tutarda azalma durumu söz konusu olabilmekte. Geçen senelerde bu sorun ilave AGİ Desteği ile çözüldü. Bu sene de aynı şekilde bir uygulama ile Asgari ücretli personelin eline geçen ücretin azalmasının önüne geçilmesi beklenmektedir.

  Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

  Bilgiyi Tecrübeyle Güce Dönüştürüyoruz…

  Yazı kaynağı : www.sistemglobal.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap