Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arka planda uygulama yenileme nedir

  1 ziyaretçi

  arka planda uygulama yenileme nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak İşe Yarıyor mu?

  Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak İşe Yarıyor mu?

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma, iOS işletim sistemine sahip iPhone kullanıcıları ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcının ortak bir inançla düzenli olarak yaptıkları bir işlemdir. Genel olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin pil ömrünü uzatacağı düşünülür. Hatta öyle ki pek çok kişi için bu işlem telefon kullanımı sırasında bir numaralı önceliktir.

  Peki, arka planda çalışan uygulamaları kapatma gerçekten işe yarıyor mu? Neredeyse tüm kullanıcılar artık bir alışkanlık olarak, kullandıkları mobil uygulama ile işleri bittiği an kapatıyorlar ve bu durumun pil ömrüne iyi geleceğini düşünüyorlar. Arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin pil ömrünü uzatacağı yalnızca bir şehir efsanesidir. Hatta bu şehir efsanesinin düşünülenin tersi bir etkisi var.

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma pil ömrünü uzatır mı?

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin pil ömrünü uzatacağı düşüncesi tek kelimeyle yanlıştır. Hatta bu işlem pil tüketimini hızlandırdığı için pil ömrüne de olumsuz bir etki yapacaktır. Pil ömrü ile arka planda çalışan uygulamalar arasındaki ilişkinin abartılacak bir boyutu yoktur.

  Elbette, bir uygulamanın arka planda da olsa çalışıyor olması pil tüketecektir. Ancak pil tüketimi o mobil uygulamanın arka planda yenileniyor olması ile alakalıdır. Yani bir mobil uygulama aktif olarak bildirim gönderiyorsa, konum bilgilerini alıyorsa kısaca arka planda yenileniyorsa pil tüketecektir.

  Arka planda yenileme nedir?

  Bir mobil uygulama eğer günün belirli zamanlarında bildirim gönderiyorsa, konum bilgilerinize her zaman ulaşma izni verdiyseniz ya da arkada bir medya oynatıyorsa arka planda yenileniyor demektir.

  Özetlemek gerekirse bir mobil uygulamanın pil ömrünüzden ve mobil verinizden tüketmesi için yalnızca açılması gerekmez. Eğer cihazın Ayarlar sayfası üzerinden söz konusu mobil uygulamanın arka planda yenileme yapması iznini kaldırmadıysanız, o mobil uygulama zaten bir şekilde kullanılıyor durumdadır.

  Eğer çok sık kullanmadığınız mobil uygulamalar varsa, onlardan devamlı haber almak istemiyor ve yalnızca açtığınız zaman aktif olmalarını istiyorsanız; cihazınızın Ayarlar sayfası üzerinden o mobil uygulamayı bulun ve arka planda yenileme seçeneğini pasif hale getirin. Unutmayın, arka planda yenilenmeyen bir mobil uygulamadan herhangi bir bildirim almazsınız. 

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma efsanesi:

  Peki, gelelim arka planda çalışan uygulamaları kapatma efsanesinin ortaya çıkışına; ne oldu da bu işlem neredeyse her kullanıcının vazgeçilmez alışkanlığı haline geldi? Bu işlem düşündüğünün aksine pil ömrüne değil, RAM kullanımına olumlu bir etki yapar. 

  Arka planda çalışan mobil uygulama zaten bir şekilde pil tüketiyor. Ancak kapalı bir uygulama RAM üzerinde bir yük oluşturmaz ve cihaz kullanım performansına olumsuz bir etki yapmaz. Yani bu alışkanlığımız eski akıllı telefonların düşük RAM gücüne sahip olduğu zamanlardan kalma bir alışkanlık. Eğer mobil uygulamalar açıkken cihazınızda kasma ya da donma olmuyorsa kapatmanız gerekmiyor.

  Bilinenin aksine pil tüketimini arttırıyor:

  Arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin bilinenin aksine pil ömrüne olumlu değil, olumsuz bir etkisi var. Arka planda çalışan mobil uygulama şekerleme yapan insan gibidir, kolayca uyanır ve çalışmaya hazır haldedir. Kapalı uygulama ise derin uykuda olan bir insan gibidir ve çalışmaya başlaması hem uzun sürebilir hem de enerji gerektirir.

  Sürekli kapanan ve yeniden açılan bir mobil uygulama her açılış sırasında pil tükecektir. Gün içinde belki yüz defa kapalı bir mobil uygulamanın açılması için gerekli enerjinin pil tüketimini ne kadar hızlandırdığını tahmin edebilirsiniz. Akıllı telefonunuzun yeterli RAM gücü varsa hiçbir uygulamayı kapatmadan gönül rahatlığıyla, pil tüketiminden endişe etmeden kullanabilirsiniz. 

  Pil tüketimini minimuma indirmek için yapmanız gerekenler:

  Daha önce bahsettiğimiz gibi mobil uygulamaların arka planda yenileme özelliğini pasif hale getirerek çok daha verimli bir pil kullanımına ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde mobil uygulamaların bildirimlerini kapatmak da pil tasarrufu sağlayacaktır. Hatta bildirimlerin yalnızca sesini ve titreşimini kapatmak bile belirli bir oranda tasarruf etmenizi sağlar.

  Elbette, pil tüketimini azaltmak için unutulmaması gereken en önemli işlem ekran parlaklığını kısmaktır. Cihazın otomatik parlaklık özelliğini aktif hale getirirseniz zaten ekran görünümü için en uygun ışığı kendisi ayarlayacaktır. 

  Akıllı telefonlarda arka planda çalışan uygulamaları kapatma işlemi gerçekten işe yarıyor mu sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık. Pil ömrüne iyi gelmediği gibi daha da hızlı tüketilmesine neden olan bu işlemi, eğer yeterli RAM gücünüz varsa yani mobil uygulamalar açıkken donma veya kasma yapmıyorsa uygulamanıza hiç gerek yok. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

  Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

  Arka Planda Uygulama Yenileme, uygulamaların güncellemeleri ve yeni içeriği otomatik olarak indirmesine izin veren bir ayar özelliğidir. Ayrıca arka planda çalışan uygulamaları sürekli olarak yeniler. Bu özellik iPhone, iPad ve Apple Watch’ınızda varsayılan olarak etkindir. Bununla birlikte, birçok nedenden dolayı kullanışlı olmasına ve uygulamalarınızı güncel tutmasına rağmen, pilinizi boşaltabilir ve tüm verilerinizi tüketebilir.

  Bu makale, Arka Planda Uygulama Yenilemenin ne olduğunu ve iPhone’larda, iPad’lerde ve Apple Saatlerinde nasıl çalıştığını açıklayacaktır. Ayrıca, tüm bu cihazlarda bu özelliğin nasıl kapatılacağını ele alacağız.

  iPhone’da Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

  Arka Planda Uygulama Yenileme, uygulamalarınızın her zaman güncellenmesini sağlamak için varsayılan olarak iPhone’unuza önceden yüklenmiştir ve etkinleştirilmiştir. Bir uygulamanın yalnızca onu açtığınız anda çalışmaya başladığını düşünebilirsiniz. Aksine, iPhone’unuzdaki uygulamalar, siz onları kullanmadığınız zamanlarda bile arka planda çalışır.

  Bu nedenle, uygulamalarınızı güncel tutmaktan Arka Plan Uygulama Yenileme’nin sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, belirli bir uygulamayı her açtığınızda, size yepyeni bilgiler ve içerikler sunulacaktır. Arka Plan Uygulama Yenilemesini en çok kullanan uygulamalar Twitter, Instagram, Facebook ve benzeri sosyal medya uygulamalarıdır. Yeni gönderiler, fotoğraflar, tweetler ve diğer içerik türleri varsa, bunlar hemen ekranınızın en üstüne itilir.

  iCloud, Google Drive ve Google Fotoğraflar gibi depolama uygulamaları söz konusu olduğunda, yeni fotoğrafları, videoları veya dosyaları otomatik olarak bulutunuzla senkronize ederler (otomatik senkronizasyonu etkinleştirdiyseniz). Benzer şekilde, haber uygulamaları yüklediyseniz, Arka Plan Uygulaması Yenileme, yeni başlıkları ve güncel olayları görmenizi sağlar. Güncelleme olmasa bile, bu uygulama yenileme özelliği sürekli olarak yeni bilgiler ve güncellemeler arayacaktır.

  Arka Plan Uygulaması Yenileme birkaç nedenden dolayı faydalı olsa da, birkaç dezavantajı da vardır. Örneğin, bu özellik hem Wi-Fi bağlantılarını hem de verileri kullandığı için aylık telefon faturanızı artırabilir. Bu, esas olarak sınırlı veri planlarına sahip iPhone kullanıcıları için geçerlidir. Dahası, Arka Plan Uygulaması Yenileme’nin iPhone’unuzun pilini tükettiği bilinmektedir. Bunun nedeni, kullanmadığınız zamanlarda bile tüm uygulamalarınızın arka planda çalışıyor olmasıdır. Bu özelliğin kapatılması veri tasarrufu sağlar ve pil ömrünü korur.

  Bu özelliğin iyi yanı, kısmen veya tamamen kapatılabilmesidir. Sadece bu değil, performansını yalnızca Wi-Fi bağlantısıyla da sınırlayabilirsiniz. Bunu yapmak, verilerinizi yüksek derecede koruyacaktır.

  iPhone’da Arka Planda Uygulama Yenileme Nasıl Kapatılır

  iPhone’unuzda Arka Planda Uygulama Yenileme özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

  Ayrıca arasında seçim yapabilirsiniz Wi-Fi ve Wi-Fi & Cellular Datas ve belirli uygulamalar için Arka Plan Uygulama Yenileme’yi etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Sık kullanmadığınız veya hiç kullanmadığınız uygulamalar için bu özelliği kapatmak iyi bir fikirdir.

  Bu özelliği devre dışı bıraktığınızda uygulamalarınıza ne olacağını merak ediyorsanız endişelenmeyin. Arka Planda Uygulama Yenilemeyi kapatmak, artık güncellenmeyecekleri veya manuel olarak güncellemeniz gerekeceği anlamına gelmez. Bu sadece, güncellenmesi için uygulamanın açılması gerektiği anlamına gelir. Yeni içeriğin yüklenmesi için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.

  İş, okul veya önemli bir şey için sürekli güncellemeler ve yeni bilgiler gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız, bu uygulamalar için Arka Plan Uygulama Yenileme’yi açık bırakmak daha iyidir.

  iPad’de Arka Plan Uygulaması Yenileme Nedir?

  Arka Planda Uygulama Yenileme, iPad’inizde de varsayılan olarak etkindir ve tıpkı iPhone’unuzdaki gibi çalışır. iPad’inizi ister okul, ister iş veya kişisel nedenlerle kullanın, mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istersiniz. Bu, daha yavaş pil boşalması ve daha kısa şarj süresi anlamına gelir. iPad’inizin pil ömrünü korumak için yapabileceğiniz birçok şey olsa da, Arka Planda Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakmak en kolay çözümlerden biridir. İPad’iniz hücresel veri kullanıyorsa, Arka Planda Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakmak için daha fazla neden vardır.

  iPad’de Arka Planda Uygulama Yenileme Nasıl Kapatılır

  Bu özelliği iPad’inizde devre dışı bırakmak, iPhone’unuzda nasıl yapacağınıza benzer şekilde çalışır. iPad’inizde Arka Planda Uygulama Yenilemeyi kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  iPad’inizdeki tüm uygulamalar için Arka Plan Uygulaması Yenileme’yi kapatmak istemiyorsanız, ancak belirli olanlar için geri dönün ve her uygulama için anahtarı değiştirin. Ancak, verileri ve pil ömrünü korumak için bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, tamamen kapatmanız önerilir. Bu özelliği istediğiniz kadar etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

  Hangi uygulamaların pil gücünü en çok tükettiğini merak ediyorsanız, onlar için Arka Plan Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakabilirsiniz, şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

  Burada en çok hangi uygulamaları kullandığınızı ve hangilerinin iPad’inizin pilini en çok tükettiğini görebileceksiniz. Eğer ilgileniyorsanız, üzerine dokunun. Show Activity sağ tarafta. Bu, her bir uygulamada tam olarak ne kadar zaman harcadığınızı ortaya çıkaracaktır.

  Apple Watch’ta Arka Plan Uygulaması Yenileme Nedir?

  İster inanın ister inanmayın, Arka Plan Uygulaması Yenileme Apple Watch’ınızda da çalışır. Daha açık olmak gerekirse, uygulamaları kullanan tüm Apple cihazlarında çalışır. Bu özelliğin Apple Watch’ınızın performansını etkilemediğini düşünebilirsiniz, ancak Wi-Fi’ye bağlı değilse pil ömrünü kısaltır ve verilerini kullanır.

  Apple Watch’ınız hücresel veri kullanmıyorsa ve iPhone’unuza Bluetooth üzerinden bağlıysa, telefonunuzdaki verileri boşaltacaktır. Arka Plan Uygulaması Yenileme’nin telefonunuzdaki uygulamalar için zaten çalıştığı göz önüne alındığında, her iki cihazda da çalışmak için iki kat güce ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu uygulama güncelleme özelliğini kapatmayı düşünmelisiniz.

  Apple Watch’ta Arka Plan Uygulaması Yenileme Nasıl Kapatılır

  Apple Watch’ınızda Arka Planda Uygulama Yenilemeyi şu şekilde kapatabilirsiniz:

  Apple Watch’unuzdaki tüm uygulamalar için Arka Planda Uygulama Yenileme’yi kapatmak istemiyorsanız, listeden belirli uygulamaları seçme seçeneğiniz vardır.

  Arka Plan Uygulama Yenilemesinden En İyi Şekilde Yararlanın

  Arka Planda Uygulama Yenileme birçok nedenden dolayı kullanışlıdır. Tüm uygulamalarınızı güncel tutar ve sürekli olarak yeni güncellemeler arar. Ancak bu özellik pil gücünü tüketir ve cihazınızdaki hücresel verileri kullanır. Bu nedenle, belirli uygulamalar için veya tamamen kapatmak genellikle en iyisidir.

  Arka Planda Uygulama Yenileme özelliğini hiç kapattınız mı? Tüm uygulamalar için mi yoksa yalnızca belirli uygulamalar için mi devre dışı bıraktınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

  Yazı kaynağı : geekgeeky.com

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Kapatma ve Açma

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Kapatma ve Açma

  Yavaşlayan iPhone’u hızlandırmak, mobil veri tasarrufu yapmak ve pil ömrünü uzatmak için arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatabilirsiniz. Ayrıca konum bilgilerinizin bilmediğiniz uygulamalar tarafından arka planda kullanılmasını istemiyorsanız yine arka planda uygulama yenilemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

  iPhone arka planda uygulama yenileme, uygulamalar kapalı olsalar bile aslında uygulamaların çalışıyor olması anlamına gelir. Uygulamayı kapatsanız bile, uygulama çalışmaya devam eder, kendini günceller ve gerekli durumlarda size bildirim gönderir. Tabi arka planda çalışan uygulamanın, hangi bilgilerinize eriştiği ve kullandığını bilmeniz zordur. Bunun için endişeleriniz varsa arka planda uygulama yenileme özelliğini kapatabilirsiniz.

  iPhone’da Arka Planda Uygulamaları Kapatma

  iphone arka planda uygulama yenileme

  Yukarıdaki adımları yaptığınız zaman, telefonunuzda bulunan tüm uygulamalar için arka planda yenileme özelliğini devre dışı bırakmış olursunuz. Bu hem RAM kullanımını azaltarak telefon performansını arttırmaya yardımcı olur hem de telefonun pil ömrünü uzatabilir.

  iPhone Arka Planda Uygulama Yenileme Açma

  iphone arka planda uygulama yenileme acma

  Wi-Fi seçeneğini seçerseniz, telefonunuz sadece wi-fi ağına bağlıysa uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder.

  Ayrıca Arka Planda Uygulama Yenileme özelliğini açtıktan sonra uygulama listesinden dilediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını kapatabilirsiniz.

  iphone arka planda uygulama yenileme tek tek acma kapama

  iPhone arka plan uygulama kapanmıyor veya iPhone arka planda uygulama yenileme açılmıyor gibi sorunlarınız varsa bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : teloji.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap