Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arjantinliler hangi dili konuşur

  1 ziyaretçi

  arjantinliler hangi dili konuşur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Arjantin Resmi Dili Nedir? Arjantin'de Konuşulan Diller Neledir?

  Arjantin Resmi Dili Nedir? Arjantin'de Konuşulan Diller Neledir?

  Bir ülkede konuşulan diller kadar resmi dilde çok önemlidir. Çünkü konuşulan dillerin sayısı kaç tane olursa olsun ülkedeki resmi dil daha çok dikkat çeker. Arjantin ülkesi de bir tane resmi dile sahiptir ve bunun dışında farklı diller görmekte mümkündür. 

   Arjantin Resmi Dili Nedir? 

   Arjantin, birçok ülkede daha resmi dil olan İspanyolcayı kullanmaktadır. Ülkede önemli bir dil olarak tercih edilen İspanyolca gençler tarafından ise daha az konuşulmaktadır. Çünkü genç nüfus İngilizce konuşmayı daha çok tercih eder. 

   Arjantin'de Konuşulan Diller Nelerdir? 

   Arjantin'de İspanyolca, İngilizce ve İtalyanca başta olmak üzere onlarca farklı dil bulunur. Bunlar arasında Akdeniz Arapçası, Katalanca, Kevuçaca, Guaranice ve Yidişce gibi dilleri saymak mümkündür. Ayrıca çeşitli yerel dillerin de bu ülkede konuşulduğu görülür.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Arjantin'in resmi dili. Arjantin'de dil nedir

  Arjantin, dünyanın en kalabalık 4. Hispanik ülkesidir. Meksika, İspanya ve Kolombiya'nın önündedir. Nüfus yaklaşık 42 milyon kişidir. 1800'lerde uluslararası göçü teşvik eden hükümet politikaları nedeniyle, Arjantin'in etnik bileşimi çeşitlidir. Aynı şey Arjantinlilerin konuştuğu diller için de geçerli. Bugün size ülkede hangi dillerin en yaygın olduğunu söyleyeceğiz.

  Arjantin'de dil nedir: ilginç gerçekler

  Çoğu Arjantinli tarafından konuşulan resmi dil İspanyolcadır. Ancak İspanyolca konuşulan diğer ülkelerde kullanılan İspanyolcadan farklıdır. En dikkat çekici özellikler, İtalyan tonlaması ve ikinci formda farklı bir çekimin kullanılmasıdır. Arjantinliler, İspanya'da veya çoğu İspanyolca konuşulan ülkede kullanılan ikinci "tu" biçimi yerine "vos" biçimini kullanırlar.

  Arjantin hangi dil konuşulur?İspanyolca ülkede en çok kullanılan dildir. Bugün, nüfusun büyük çoğunluğu (40 milyon kişi) bunu konuşuyor. İspanyolca devlet kurumları, eğitim sistemi ve medya tarafından kullanılmaktadır. Telaffuz bölgeye göre değişir.

  Arjantin'de popülerlikte ikinci sırada İtalyan var. İstatistiklere göre, 1,5 milyondan fazla insan bunu konuşuyor. Bu, İtalya'daki ekonomik sorunların neden olduğu 19. yüzyılda başlayan göçün sonucudur.

  Süryanice Arapça - Lübnan, Suriye ve Filistin'den gelen göçmenler tarafından konuşulmaktadır. Süryanice lehçesi, ülkede en çok konuşulan üçüncü dildir ve yaklaşık 1 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

  Arjantin'de kullanılan diğer diller

  Bu diller 100.000 ila 1 milyon kişi tarafından konuşulanları içerir - Quechua, Almanca, Yidiş, Guarani, Katalanca, Mapudungun. Quechua, Guarani ve Mapudungun yerli dillerdir. Alman, Yidiş ve Katalan, Avrupa'dan gelen göçmenlerle birlikte Arjantin'e "geldi".

  Nüfusun küçük grupları Çince, Japonca, Galce konuşur.


  Yerli diller Arjantinlilerin sadece küçük bir kısmı tarafından konuşulmaktadır. Bu diller, çocukları ve torunları artık onları konuşmayan yaşlı nesiller tarafından konuşulduğundan tehlike altındadır.

  Arjantin hangi dil konuşulur? Şaşırtıcı bir şekilde, ülkenin nüfusu birçok dil konuşuyor! Ama yine de en yaygın olanı İspanyolca, resmi olarak kabul ediliyor. Arjantin İspanyolcası, İspanyolca konuşulan diğer ülkelerde konuşulandan farklıdır ve hem yazım hem de telaffuz açısından kendine has özellikleri vardır.

  Ülkenin adı, "gümüş" anlamına gelen İspanyolca argento'dan geliyor.

  Arjantin'in Başkenti. Buenos Aires.

  Arjantin Meydanı. 2766890 km2.

  Arjantin Nüfusu. 43.42 bir milyon insan (

  Arjantin GSYİH. $540.2 milyar (

  Arjantin'in Yeri. Arjantin bir eyalettir. Batıda Şili, kuzeyde Paraguay ve doğuda Uruguay ile komşudur. Güneydoğuda sularla yıkanır.

  Arjantin'in idari bölümleri. Eyalet 22 eyalete, bir federal (başkent) bölgeye ve bir ulusal bölgeye ayrılmıştır.

  Arjantin hükümet biçimi. Cumhuriyet.

  Arjantin Devlet Başkanı. Cumhurbaşkanı 6 yıllığına seçildi.

  Arjantin Yüksek Yasama Meclisi. İki Meclisli Parlamento - Ulusal Kongre (Senato ve Temsilciler Meclisi).

  Arjantin'in en yüksek yürütme organı. Bakanlar Kurulu.

  Arjantin'deki büyük şehirler. Cordoba, Rosario, Mar del Plata, Salta, Mendoza.

  Arjantin Devlet dili. İspanyol.

  Arjantin'de Din. Nüfusun büyük çoğunluğu Roma Kilisesi'nin takipçileri -% 92.

  Arjantin'in etnik bileşimi. % 85 - (çoğunlukla ve onların soyundan gelenler) % 15 - mestizos.

  Arjantin İklimi. Arjantin'de iklim, eyaletin kuzeyden güneye 3700 km uzunluğunda olması nedeniyle çeşitlilik gösterir. Geleneksel olarak, 6 iklim bölgesi ayırt edilir: Cuyo ve kuzeybatıda, Mezopotamya ve kuzeydoğu bölgesinde, Chaco, Pampas, Patagonya ve göller bölgesi, Tierra del Fuego adaları. Mezopotamya'da (bu, nehirler arasındaki bölgenin adıdır ve) - karakteristik bir özelliği çok sıcak bir yaz olan iklim. Patagonya'da (Rio Colorado'nun güneyinde bir bölge) - ve kurak. Tierra del Fuego yumuşak deniz ile karakterizedir. Kışın, güneydekiler (şımartıcılar) eyaletin kuzeyinde bile donlara neden olur. Patagonya'da donlar -33 ° C'ye ulaşır. doğudan batıya yılda 1400-1600 mm'den 100-300 mm'ye düşer, And Dağları'nın doğu yamaçlarında 2000-5000 mm düşer.

  Arjantin florası. Arjantin toprakları nemli, subtropikal ormanlarla (palmiye ağaçları, gül ağacı, tanen) kaplıdır. Okaliptüs, çınar ve akasya tanıtıldı. And Dağları'nın eteklerinde ladin, çam, sedir ve selvi yaygındır.

  Arjantin faunası. Arjantin hayvan dünyasının temsilcileri - maymunlar, jaguar, puma, ocelot, lama, armadillo, karıncayiyen, tapir, tilki. Kuşlar arasında Nanda devekuşu, flamingolar, papağanlar, sinek kuşları, şahinler, şahinler, keklikler bulunur.

  Arjantin manzaraları. Buenos Aires'te - Kongre binası, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Sinema Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, kolonyal mimari, birçok güzel park. Arjantin'in sembolleri gauchos (kovboy), tango, mate içeceğidir.

  Turistler için faydalı bilgiler

  Hizmet faturasının %5-10'unu oluşturan bahşişler vermek adettendir; pahalı işletmelerde genellikle faturaya dahil edilirler.

  Arjantin'de en az 40 dil var, ancak İspanyolca baskın. Resmi dil olan İspanyolca'ya ek olarak, burada çeşitli göçmen dilleri konuşuluyor, iki yerel dil ortadan kalktı, birkaçı daha tehlikede - sadece torunları daha yaygın dilleri tercih eden yaşlı insanlar tarafından konuşuluyor.

  Bir milyondan fazla konuşmacı

  İspanyol

  Arjantin, ağırlıklı olarak Hispanik bir ülkedir (33 milyon kişi İspanyolca konuşur) ve Meksika, İspanya ve Kolombiya'dan sonra dördüncü en büyük İspanyolca konuşan ülkedir. Arjantinliler, büyük Avrupa göçünden miras kalan İtalyan aksanıyla İspanyolca'nın özel bir lehçesi olan castellano dedikleri İspanyolca konuşurlar.

  CONICET Duyusal Araştırma Laboratuvarı'nda ve Toronto Üniversitesi'nde yürütülen fonetik araştırmalar, Buenos Aires aksanının (portenos olarak bilinir) Napoliten İtalyancasına diğer dillerden daha yakın olduğunu göstermiştir. İtalyan göçü, Rio de la Plata bölgesinde konuşulan bir argo olan Lunfardo'yu etkiler ve diğer bölgelerin dil dağarcığına nüfuz eder.

  İtalyan

  Arjantin'de 1.500.000'den fazla İtalyanca konuşan var. Bu dil, İspanyolca'dan sonra ülkede (kullanım sayısına göre) ikinci dildir. 20. yüzyılın başından beri İtalyan göçü, Arjantin İspanyolcasının telaffuzu üzerinde güçlü ve önemli bir etkiye sahip oldu ve ona İtalyan bir dokunuş verdi. Aslında, dil Arjantin İspanyolcasına o kadar çok katkıda bulundu ki, birçok yabancı onu İtalyanca sanıyor.

  almanca

  Almanca, 400.000 ila 500.000 Alman kökenli Arjantinli tarafından konuşulmaktadır, ancak bazıları Almanca konuşanların gerçek sayısının 1.800.000'i aştığını iddia etmektedir.Almanca bugün Arjantin'de en çok kullanılan üçüncü veya dördüncü dildir.

  Levanten Arapça

  Bilinmeyen kaynaklara göre Arjantin'de başta İsrail, Filistin ve Lübnan olmak üzere Ortadoğu'dan gelen göçler sonucunda yaklaşık bir milyon kişi Levanten Arapçasını konuşuyor.

  100.000'den fazla konuşmacı

  Quechuanca yaklaşık 800.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu dil aynı zamanda altı lehçesi olan Orta Bolivya Quechua olarak da bilinir.
  Neuquen, Rio Negro, Chubut, Buenos Aires ve La Pampa eyaletlerinde Mapuche halkının 200.000 kişi tarafından Yidiş ve Mapuche dili konuşulmaktadır.

  1000'den fazla konuşmacı

  Galce, Chubut eyaletinde 35.000'den fazla kişi tarafından konuşulmaktadır.
  Çince, çoğunlukla Buenos Aires'te bulunan 60.000'den fazla Çinli göçmenin en az yarısı tarafından konuşulmaktadır.

  Mokovi, Santa Fe'de 4.525 kişi tarafından konuşulurken, kuzeydoğuda yaklaşık 3.000 Mbaya konuşmacısı var. Pilag dili, Chaco'da yaklaşık 2.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Chaco bölgesinde ve Pilcomayo Nehri boyunca konuşulan, %50'si tek dilli 1.500 Chorote konuşmacısı vardır.

  100'den fazla hoparlör

  Eski Amerikan dillerini konuşan birkaç Arjantinli (nüfusun %1'i) var. Sayıları öyle bir hızla düşüyor ki, bir sonraki nesilde ancak birkaç tanesine ulaşabiliyorlar. Kaiwa'nın 512 konuşmacısı var, Nivak 200, Plotdich 140, Tapiete ve Wichi sadece 100. Bu yerli diller uzun süredir yavaş bir dilsel ve kültürel soykırıma maruz kaldı.

  tehlike altındaki diller

  Bazı Arjantin dilleri kritik derecede tehlikede, sadece bir avuç yaşlı insan tarafından konuşuluyor, izole, çocukları dili konuşmuyor, konuşanların geri kalanı ölür ölmez ölü diller haline gelebilirler. Vilela'nın yaklaşık 20 konuşmacısı var; Puelche'de 5 veya 6 hoparlör bulunur; 2000 itibariyle Tehuelche'nin 4 konuşmacısı var, yaklaşık 200 etnik Tehuelche insanından (2000 B. Adelaar) ve Selknam'ın (aynı zamanda o olarak da bilinir) 1 ila 3 konuşmacısı var (1991) ve neredeyse yok oldu; safkan Onlar zaten ortadan kayboldular.

  soyu tükenmiş diller

  Abipon ve Chane, artık Avrupa temasından önce Arjantin'deki yerli halklar tarafından konuşulan soyu tükenmiş dillerdir; Chan, Salta eyaletinde konuşuldu.

  Bir İspanyol-İtalyan Creole olan Cocoliche, öncelikle İtalya'dan gelen birinci ve ikinci nesil göçmenler tarafından konuşuldu. Artık günlük konuşmada kullanılmamaktadır, ancak bazen tiyatroda kullanılmaktadır. Kokoliche dilinin bazı ifadeleri Lunfardo argosuna uyarlanmıştır.

  Diğer diller

  Katalanca, Valensiyaca, Balearca, Turoyo, Ukraynaca ve Rumence de kullanılmaktadır ancak konuşmacı sayısı bilinmemektedir. Pek çok Aymara konuşmacısı, şeker fabrikalarında çalışmak ve başka iş aramak için Arjantin'e göç etti, dünya çapında 2.2 milyondan fazla konuşmacıdan çoğu Arjantin'de. Göçmen topluluklarında Mandarin, Kanton, Japonca, Korece ve Rusça vardır. Churipa dilini konuşanlar var. Boer Savaşı sırasında veya sonrasında Güney Afrika'dan göç eden büyük Afrikaans toplulukları da var.

  Arjantin İspanyolcasında - bizim İspanyolca dediğimiz dilde Kastilya diyorlar ve çok iyi anlamıyorlar - kelimeler temelde aynı, ancak deyimlerin yapısı farklı.

  Resmi dil İspanyolcadır. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca da yaygın olarak kullanılmaktadır. 17'den fazla yerel dil ve lehçe de günlük hayatta kullanılmaktadır.

  İspanyolca, Latin Amerika lehçesi (Katalan İspanyolcası, yani gerçek İspanyolca ile yalnızca Arjantin'de değil, L.A.'de konuşulan İspanyolca arasında bir fark vardır). Bu esas olarak fonetik ve kelime bilgisi ile ilgilidir.

  Arjantin göçmen bir ülkedir. Tüm ülkelerin ve halkların dillerinden oluşan bir koleksiyon. Herkes eklemeye, yapıştırmaya çalıştı ... kelimesini, cümlesini ve hatta telaffuzda sapık. Doğru, uzun süredir acı çeken İspanyol hayatta kalmayı başardı, ancak elbette, şimdi artık değil ... ispanyolca. Arjantinli İspanyolca'ya castellano (Kastilya) denir. Bu isim büyük bir hata içermesine rağmen. Aslında Kastilya, Madrid ve Barselona'nın lehçesidir, yani gerçek, klasik, neredeyse edebi İspanyolcadır. Bu ismin neden Arjantin'e göç ettiği açık değil, çünkü Kastilya'lı Arjantinli castegiano, atlı bir inek ile aynı benzerliğe sahip - dört bacak ve toynak var gibi görünüyor, ama bir şeyler doğru değil ... . Büyük olasılıkla bu, Arjantinlilerin kibirinden, karakterlerinden, en doğru olduklarına dair ebedi inançtan kaynaklanıyordu.

  Araucan dili (Mapudungu, Mapuche) Araucanların dilidir. Orta-güney Şili'de ve Arjantin'in komşu bölgelerinde dağıtıldı. Toplam konuşmacı sayısı yaklaşık 440 bin kişidir (1990'lar, tahmin), bunun yaklaşık 400 bini Şili'dedir. Güney Amerika Hint dillerinden biri olan Araucan izole edilmiştir. Üç lehçe içerir - şimdi kaybolan kuzey (Pikunche), kaybolan güney (Uilliche veya Tsesungun) ve çok sayıda lehçeye sahip en büyük orta lehçe (aslında Mapudungu veya Mapuche) (Peuen, Lafken, Huente, Naga ve Şili'deki diğerleri) ; Rankul, Leufu, Teluche , Diviche, Chubutsky, Manzanero ve Arjantin'deki diğerleri). Lunfardo (İspanyolca lunfardo), bazen Buenos Aires'in (Arjantin) İspanyol dilinin özel bir argosu olarak kabul edilen ve 19. yüzyılın sonlarında - 20. yüzyılın ilk yarısında komşu Montevideo'da (Uruguay) bir sosyolekttir. çalışan-göçmen ortamında yaygın olan İtalyan dilinin etkisi. Arjantin'de ve daha doğrusu Buenos Aires'te, yerel İspanyolca dil varyantı ile ortaçağ İspanya'sının klasik Kastilya lehçesi arasındaki fark özellikle dikkat çekicidir. Arjantin ve Uruguay, 1880-1930 yıllarında, bu ülkelere yaklaşık 3,5 milyon göçmenin geldiği, İspanyolların toplam akışın yalnızca üçte birini oluşturduğu ve büyük çoğunluğunun güney İtalya'dan (Mezzogiorno) köylüler olduğu büyük bir Avrupa göçü yaşadı. yakından ilişkili İspanyol lehçeleri. Çoğu hiç İspanyolca öğrenmemiş, ancak yine de anlamış olan büyük İtalyan akını, XVII-XVIII. yüzyıllar. Arjantin'in resmi dili İspanyolca'dır, ancak İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Almanca ve Portekizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

  Arjantin - kısa bilgi

  Coğrafi konum
  Arjantin - Güney Amerika'nın güneyinde bulunan bir eyalet, Tierra del Fuego adasının bir kısmını ve Falkland (Malvinas) Adaları'nı (Büyük Britanya ile tartışmalı bir bölge) içerir.

  Su kaynakları

  Doğu ve güneyde Arjantin, Atlantik Okyanusu tarafından yıkanır.

  Ülkenin kuzey doğusundan, Güney Amerika'nın en büyük ikinci nehri olan Parana Nehri geçmektedir.

  komşu devletler

  Kuzey ve kuzeydoğuda Bolivya, Paraguay ve Brezilya, doğuda Uruguay, güney ve batıda Şili ile sınır komşusudur.

  İklim

  Arjantin'de iklim, kuzeyde subtropikalden ülkenin merkezinde nemli tropik ve güneyde ılıman iklime kadar değişir.

  And bölgeleri, yaz mevsiminde yağışlı hava ve sel, aşırı sıcaklık, dağlık alanların kar örtüsü ve burada Zonda olarak adlandırılan kuru sıcak rüzgarlarla karakterizedir. Düz alanlarda, şiddetli yağmurlar genellikle aşılmaz ıslak ormanların ve savanların üzerine düşer. Yağış miktarı doğudan batıya doğru azalır.

  Bölge

  Alan açısından (2780,4 bin km²), sadece Brezilya'dan sonra ikinci sıradadır.

  Başkent

  Buenos Aires

  Nüfus

  Temmuz 2003'te Arjantin'in nüfusu 38,74 milyon olarak tahmin ediliyordu. Ortalama yaşam süresi erkekler için 71.72 yıl ve kadınlar için 79.44 yıldır.Bu bölgeye bir etnik grup hakimdir - nüfusun %97'sini oluşturan beyazlar (çoğunlukla İspanyollar ve İtalyanlar).

  Güney Amerika'daki diğer bazı ülkelerin aksine, Kafkas unsuru hakimdir - İspanyol sömürgecilerin torunları ve Avrupa ülkelerinden göçmenler Geri kalan% 3'ü mestizos, Amerikan Kızılderilileri ve diğer beyaz olmayan gruplardır.

  Dilim

  İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Almanca ve Portekizce de yaygındır.

  İdari cihaz

  Arjantin federal bir cumhuriyettir ve 23 eyalete ve bir federal bölgeye, Buenos Aires'e ayrılmıştır.

  para birimi

  Arjantin pezosu.

  1$ = 3AP. Büyük alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar American Express, Visa, Master Card ve Eurocard kredi kartlarını kabul etmektedir.

  Siyasi yapı

  Arjantin anayasasına göre, ülke cumhuriyetçi bir hükümet biçimine ve federal hükümetin ılımlı bir rolü olan temsili bir siyasi sisteme sahiptir (birçok yönden Arjantin için bir model olarak hizmet eden Amerika Birleşik Devletleri'ndekiyle hemen hemen aynı) ).

  Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'nden farklı olarak, Arjantin'de eyaletler anayasa değişikliklerinin kabulüne katılmamaktadır. Cumhurbaşkanı ülkedeki yürütme organının başıdır ve silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır, hükümeti (bakanlar kurulunu) atar ve işlevlerini belirler; Devlete ait işletmelerin başkanlarını, yargıçları ve büyükelçileri daha sonra Senato tarafından onaylanmak üzere atar; dış politikayı belirler; yasaları veto etme hakkına sahiptir; askeri saldırı tehdidi durumunda, belirli sivil özgürlükleri geçici olarak kısıtlayan sıkıyönetim ilan edebilir (Senatonun onayı ile).

  Arjantin'deki yasama yetkisi, Temsilciler Meclisi (257 üye) ve Senato'dan (72 üye) oluşan Ulusal Kongre'ye aittir.

  Din

  Nüfusun %90'ı, ülkenin sosyal ve politik yaşamında her zaman önemli bir rol oynamış olan Katolik dinine inanmaktadır.

  Anayasa vatandaşlara din özgürlüğünü garanti ediyor, ancak Roma Katolik Kilisesi uzun süredir ülkede ayrıcalıklı bir konuma sahip.

  1994 anayasa reformu, kilisenin devlet vesayetinin geri kalan biçimlerinin çoğunu kaldırdı ve ayrıca başkan ve başkan yardımcısının Katolik Kilisesi'nin bir üyesi olması gerekliliğini ortadan kaldırdı; ancak bundan sonra bile anayasa federal hükümeti "Roma Katolik Apostolik İnancını sürdürmek" zorunda bırakan bir hükmü korudu.

  İnternet etki alanları.ar

  Önemli Telefonlar

  Telefon kodu: +54

  Saat dilimi UTC-3

  İspanya - Arjantin: yıldız düellosu
  İspanya ve Arjantin, her zaman “barışçıl ve pürüzsüz” olmasa da, uzun ve görkemli, ortak bir tarihle birbirine bağlı iki ülkedir. Ancak modern koşullarda bu halkların, halkları ortak bir dil olarak birleştirmenin evrensel bir aracına dayanan akraba kültürlere sahip olmaları çok daha önemlidir. Şairler ve besteciler için bir ilham kaynağı olarak hizmet eden ve hizmet eden, gerçekten harika, güçlü ve özgür bir İspanyol dili - melodik ve sesli, sert ve etkileyici, güzel melodilerin ve yürekten metinlerin doğuşuna katkıda bulunur.
  Arjantin, Güney Amerika anakarasının güneydoğu bölümünü kaplar.

  Tierra del Fuego adasının doğu kısmı ve yakınlardaki Estados adaları vb.
  Kıyılar neredeyse girintili çıkıntılıdır, sadece La Plata halici karayı 320 kilometre boyunca keser. Arjantin toprakları meridyen yönünde uzar. Kuzeyden güneye en uzun uzunluğu 3,7 bin kilometredir. Uzun deniz sınırlarının uzunluğu, dış ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı.
  Arjantin'in doğası, ülkenin kuzeyden güneye büyük uzunluğu ve kabartma farklılıkları nedeniyle çeşitlidir.

  Yüzeyin yapısına göre ülke yaklaşık olarak 63°W'ye bölünebilir. iki yarıya: düz - kuzey ve doğu, yüksek - batı İspanya, güney arjantin.
  Arjantin fiziki haritası
  Ancak, ilk gol uzun süre beklemek zorunda değildi. Üç dakika sonra Arjantin milli takımı avantajını fark etti.

  Penaltı noktasına yakın bir yerde topu alan ve kapıya dönen Carlos Benitez, arkasını döndü ve sert bir vuruş yaptı. Savunmacılar açıkça bir hata yaptı ve bir vuruş için çok fazla alan bıraktı. İspanyol kaleci de Gea bu darbeye tepki gösterdi, ancak top sadece ondan haince sekti ve kaleye çarptı. 0:1.
  Bir gol yiyen İspanyollar ilk başta geri kazanmaya hevesli değildi, Arjantinliler skoru korumak için oynamaya karar verdi.
  İspanyollarla oynanan mücadelede 37. dakikada Luis Oyeda kendini sahada buldu, top elinden düştü ancak toplantının başhakemi kaleciye hücum kaydetti.

  Biraz yattıktan sonra kaleci ayağa kalktı ve serbest vuruş yaptı. Arjantinliler artık ileri atılıp daha fazla gol atmaya çalışmıyorlar - son dakikalar sadece başarısız kanat atışları ve kapısında potansiyel olarak tehlikeli anları etkisiz hale getiren İspanyol kalecinin kendine güvenen oyunu ile karakterize ediliyor.
  44. dakikada ceza sahasına tehlikeli bir pası Luis Oyeda durdurdu.
  Ravshan Irmatov, İspanyol ekibinin skoru eşitlediği ilk yarıya iki dakika ekledi.

  47. dakikada Arjantinli Guirdo Pisapro, hücumu durdurduğu için sarı kart gördü. Hakem, topu ceza sahasının kenarına yakın bir yere yerleştirdi. Iago tekrar topa dokunmaya çalıştı. Ancak, direğe çarpan top kaleye değil sahaya sıçradı. İlk yarı bitmişti.
  Bir gol bulan Arjantin milli takımı avantajını fark etti. Ancak, inisiyatifin İspanyollara verilme kolaylığı dikkat çekti.
  Devre arasında, takımların antrenörleri birer oyuncu değişikliği yaptı: İspanyolların yerine Yzma Lopez sahaya çıktı ve Sergio Tejer'in yerine Arjantinlilerin yerine geldi, Alex'in yerini Fernando Godoy aldı.
  İspanyollar ikinci yarıya aktif başladılar, ancak atakları dişsizdi, paslar uzundu ve ortalar hatalıydı.

  Daha az atak yapan Arjantin milli takımı, anları boşa harcamadı ve rakibe göre daha tehlikeli davrandı. 52. dakikada İspanyollar tarafından hatalı bir uzun menzilli vuruş oldu, Arjantinliler Eduardo Salvio'nun kaleci ile bir randevuya geri çekilmesiyle (ancak burada bir ofsayt pozisyonu kaydedildi) ve Salvio'nun zaten solo bir pası (ancak defans oyuncularından biri burada harika oynadı).
  60. dakikadan itibaren Oyeda'nın kapılarındaki baskı iyice arttı ancak İspanyollar hücumlarını tamamlayamadı.

  Avrupalılar rakiplerinden çok daha taze görünüyordu. 65. dakikada Daniel Aquino iyi bir şans yakaladı, ancak yaptığı müdahale Arjantinli bir defans oyuncusu tarafından engellendi.
  Gol 67. dakikada gerçekleşti: Yzma Lopez tarafından sol kanattan yapılan dengeli bir ortanın ardından, Daniel Aquino, defansı geride bırakarak, muhteşem bir sıçrayışla golü attı ve topu tam olarak kaleye gönderdi. kaleci tarafından kapatılmayan kalenin yakın köşesi.
  Arjantin milli takımının yanıtı şöyle oldu: 70. dakikada top de Gea'nın kalesine geldi, ancak bundan önce Irmatov kaleciye bir atak kaydetti.

  Güney Amerikalılar topla oynamaya başlarken İspanyollar daha aktifti ve rakibe baskı yaparak atakların gelişmesini engelledi. Maçın son dakikalarında takımlar neredeyse golsüz, aktif bir güç mücadelesi içinde oynadı. Duraklamalar çok sıklaştı: genç futbolcuların bacak kasları buna dayanamadı ve oyunculara masörlerden uygun yardımın verilmesi için hakem toplantıyı sürekli durdurmak zorunda kaldı.
  Maçın sonuna kadar devam etti, başhakem ana süreye üç dakika ekledi.

  Ancak 89. dakikada Arjantinliler, gönderi İspanyolları bir golden kurtarmamış olsaydı, kazananla ilgili tüm soruları kaldırabilirdi. Santiago Fernandez güzel bir uzun mesafeden şutunu çekmeyi başardı, kaleci bu topa ulaşamazdı.
  Bu maçın sonucu oldukça doğal. Seyircinin İspanya ve Arjantin'den genç oyuncuların oynadığı futbolu izlemekten keyif aldığını düşünüyorum.
  Lopatko Pavel
  statistka
  İspanya - Arjantin - 1: 1 (Aquino, 67 - Benitez, 31)
  İspanya: David de Gea (kaleci), Alex, David Rochela (kaptan), Najo (Alberto Morgado 84), Ximo, David İspanya Arjantin, Lucas (Azier Illapramendi 77), Yago, Daniel Aquino, Francisco Atienza, Sergio Tejera ( Yzma Lopez , 46).

  Antrenör: Juan Santisteban
  Arjantin: Luis Oyeda (kaleci), Mateo Musacchio (Fernando Godoy 46), Damian Martinez, Fernando Meza (kaptan), Eduardo Salvio, Mariano Bittolo, Pablo Rolon, Franco Zucculini, Alexis Machuca, Carlos Benítez (Nicolas Mazzola 60), Guirdo Pisapro .

  Antrenör - Miguel Angel Tojo
  Hakem takımı: Ravshan Irmatov (Özbekistan), Abdukamidallo Rasulov (Özbekistan), Bahadir Kochkorov (Kırgızistan), Kwon Yong Chul (Kore)
  25.08.2007.

  Güney Kore. Gwangyang, 32 derece

  İlginç yerler:

  Bolivya
  Bolivya, Güney Amerika'da yer alır ve iki Latin Amerika ülkesinden biridir (Paraguay ile birlikte)…

  Rio de Janeiro
  Rio de Janeiro, Brezilya'nın güneydoğusunda, Atlantik kıyısında yer almaktadır. Rio de Janeiro, Brezilya'nın en büyük şehridir ve aynı zamanda…

  Ekvador
  Ekvador, kıtanın kuzeybatı kesiminde, Güney Amerika'da yer almaktadır.

  Bu ülkenin adı Ekvator çizgisi tarafından verildi, ...

  Paraguay
  Paraguay Eyaleti Güney Amerika'da bulunur ve denize erişimi yoktur. Paraguay ile sınır komşusudur...

  Brezilya
  Brezilya, Güney Amerika'da yer alır ve hem alan hem de yüzölçümü bakımından bu kıtanın en büyük eyaletidir…

  Yeni temalar:
  TarazAstanaKamen-on-ObiHomsKrasnoturinskPriobeVolokolamskmetro Üst Lihoborymetro Seligerskayametro OkruzhnayaSolsberiKizlyarKurskaya AESPridachaPusanAfrinKannynTUSURreka KumaKomarovoKuraginoAlpenziyaTartusmetro Nehri Vokzalstantsiya metro LesnayaNaryan-Marsan-FrantsiskoPersidsky zalivshtat Vashingtonreka EmbaVashingtonSamotlorSkay BridzhMzymtaCherkassyKrivoy RogKievPavlovogorod MihaylovkaSalskShuyagorod Aleksingorod SvobodnyyLytkarinoLiskiKrasnokamskArsenevTimashovskMoskovsky EstradyBely Swan Tiyatrosu

  Arjantin, Latin Amerika'nın ekonomik olarak en gelişmiş ülkelerinden biridir, ancak yabancı sermayeye bağımlılığı karakteristik bir özelliktir. Bu bağımlılık için, Arjantin örneğini aktaran Lenin, “siyasi olarak resmi olarak bağımsız, ancak mali ve diplomatik bağımlılık ağlarında aslında karmaşık olan ülkeler” olduğunu vurguladı.

  İkinci Dünya Savaşı'ndan önce İngiltere'nin başkenti Arjantin ekonomisinde önemli bir rol oynadı; Savaş sonrası dönemde İngiltere'nin yerini ABD ve kısmen Batı Almanya aldı.

  Coğrafi özellikler ve ekonomik alanlar

  Arjantin, Güney Amerika'daki en büyük ikinci cumhuriyettir; yaklaşık 2 saat, 8 milyon. km2, beş Fransız olana denk geliyor. Arjantin'in kuzeyinde Bolivya, kuzeydoğusunda Paraguay, doğusunda Brezilya ve Uruguay ve Atlantik Okyanusu ile komşudur ve batı tarafında muhteşem Cordillera'yı yükseltir, kuzeyde bazı zirveler 6-7 bine ulaşır.

  Cordilleras, Arjantin ve Şili arasındaki sınırı oluşturur; batıya bakan dik yamaçlar ve Arjantin'de, paralel sırtlar ve yavaş yavaş düşer ve geniş bir etek ve plato oluşturur, Arjantin yüzeyinin çoğunun karakteristiği olan alçak bir ovaya dönüşür.

  Arjantin'in kuzeyden güneye önemli uzunluğu (22°G ila 56°G)

  neredeyse 4 bin km) ve batıdaki, Pasifik Okyanusu'ndan gelen nemi tutan yaylalarda, ülkenin ikliminden kaynaklanıyordu. Kuzeydeki subtropikal iklimin yerini ılıman güneye bırakır.

  Batıda, Atlantik kıyılarından gelen nem iç kısımlara ulaşmadığı için yağış keskin bir şekilde düşer. Yaylalarda yağış yok denecek kadar azdır. Her iki okyanusun da etkisine açık olan Patagonya ve Tierra del Fuego'nun güney kısmı nemli ve soğuk bir iklime sahiptir.

  İklim ve coğrafi açıdan Arjantin beş ana bölgeye ayrılmıştır: Arjantin Chaco, Mezopotamya, ülkenin orta kesimindeki Pampalar, kuzeybatı bölgesi ve güney Arjantin.

  Arjantinli Chaco kuzey sınırından 29°N'ye kadar uzanır.

  ş. ve Santa Fe eyaletinin kuzeyinde ve Sant'Ego del Estero eyaletinin kuzeydoğusunda bulunan Chaco ve Formosa eyaletlerini içerir. Chaco bölgesi, park tipi olarak adlandırılan ormanlarla değiştirilen açık savanlara sahip monoton bir ovadır.

  Batıda, kurak bölgelerde dev kaktüsler, dikenler, nehir kıyıları boyunca, palmiye yumruları. Ormanların ana zenginliği (özellikle doğu kesiminde), kabuğun içine tanen çıkarıldığı kebrakadır.

  Pamuk güneyde yetişir.

  İlçenin merkezi ve kuzeyi neredeyse ıssız. Çoğunlukla Chuck'ın güneydoğu köşesinde.

  Paraná ve Uruguay arayüzleri kuzeydoğuda dar bir şerit halinde uzanıyordu. Rölyef ve bitki örtüsünün doğası göz önüne alındığında, bu bölge yalnız değildir. Kuzeyde, ormanlarda ve tarlalarda, Parbaian çayı (Erba mate) adı verilen bir yabani bitki koleksiyonu şu anda geliştirilmektedir. Çayırlarla kaplı alan geniş bir hayvancılık alanıdır; Buğday ve keten, ekonomide birinci dereceden önceliklidir.

  Pampa, zengin çimenli bitki örtüsü ile kaplı dalgalı bir ovadır.

  Bu bölge ülkenin ekonomik hayatının merkezidir. Uygun iklim ve toprak koşulları, hayvancılığın ve tarımın gelişmesi için bir fırsat yarattı. Sözde ıslak gözenekler alanı batıya doğru kuru veya hassas pampalara doğru uzanır. Kuru Pampalar, kumlu, kayalık, bazen tuzlu, ağır ot ve dikenlerle kaplı ova, güneyde Patagonya'ya gidiyor ve batıda And Dağları'nın eteklerinde bir geçit var.

  Kuzeybatı bölgesi kuzeyde Bolivya'dan güneyde Mendoza ve San Luis eyaletinin güney sınırlarına kadar uzanır.

  Etek ve yüksek dağlık bölgelerin yarı tarıma elverişli düzlüklerini içerir. Dağ vadilerindeki izole vahalar dışında, bölge zayıf nemli, bitki örtüsü seyrek. Bağcılık ve şarap üretiminin geliştirildiği Mendoza ve San Luis eyaletlerinin vadileri ile Tucuman, Salta ve Jujuy şeker kamışı büyük ekonomik öneme sahiptir.

  Bunlar, Peru ve Şili'den kaynaklanan erken İspanyol kolonizasyonu alanlarıdır. İklim gücü, toprağın verimliliği özellikle Tucuman ilinde karakteristiktir. Eteklerin düzlüklerinde hayvancılık gelişir. Ülkedeki küçük cevher rezervleri esas olarak bu alanda yoğunlaşmıştır. Sol ve Mendoza illerinde petrol üretimi başladı.

  Ülkenin yaklaşık üçte birini kapsayan Güney Arjantin, Patagonya ve Tierra del Fuego'yu içeriyor.

  Şiddetli soğuk rüzgarlar nedeniyle iklim oldukça şiddetlidir. Patagonya, And Dağları'ndan doğuya doğru kademeli olarak inen ve Atlantik kıyılarını aniden kesen bir platodur. Bitki örtüsü kuru pampalardakiyle aynıdır - nehirlerin kıyısındaki sert çimenler, çalılar ve sırlı ağaçlar, neredeyse kolları yoktur. Patagonya ve Tierra del Fuego'nun basamakları koyunlar için mükemmel meralardır; bireylerin yaklaşık üçte biri burada yoğunlaşmıştır.

  Tarım az gelişmiştir ve yalnızca pampaların bitişiğindeki alanlarda, daha sonra yapay sulama kullanımıyla, Rio Negro vahalarında ve üst nehir akarsularının vadilerinde.

  Comodoro Rivadavia bölgesi petrol ve kömür üretiyor.

  Politik sistem

  Arjantin, 22 eyalet ve bir federal (ana) bölgeden oluşan bir burjuva cumhuriyetidir. Cumhurbaşkanı yürütme organına başkanlık eder. Yerli Katolik ve Arjantinli olmalı. Yasama organı, başkan gibi üyeleri altı yıl için seçilen Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan Kongre'ye aittir.

  Peyzajlar valiler tarafından yönetilir.

  Mayıs 1958'de, ülkenin en büyük burjuva partisinin fraksiyonlarından biri olan "Uyumsuzların Sivil Radikal Birliği"nin lideri olan Cumhurbaşkanı Arturo Frondizi'ye seçildi. Frondisia hükümeti, kırsal kesimde yaşayanların ülkeden çıkarılmasını yasaklayarak ulusal ekonomiyi güçlendirmek için birkaç adım attı.

  1918'de kurulan Komünist Parti, uzun süre yasadışı bir şekilde alıkonuldu. Kötü bir yasal varlığın ardından, Nisan 1959'da tekrar yasaklandı.

  nüfus nüfus

  Arjantin'in toplam nüfusu 20.255 bin kişidir.

  insanlar (1958) 1. Cumhuriyette ortalama yoğunluk 1 km2'de yaklaşık 7 kişidir, ancak bu sayı tamamen eksiktir. Çoğu Güney Amerika ülkesinde olduğu gibi, Arjantin'in nüfusu da çok eşit olmayan bir şekilde dağılmıştır.

  Açık farkla en kalabalık bölgeler ana antik İspanyol kolonizasyonudur - Pampaların doğu kenarı, Rio de la Plata'nın ağzına bitişik, Buenos Aires'in kalbinde ve kuzeybatı Arjantin.

  Pampa'nın alanı, ülkenin toplam alanının sadece yaklaşık% 22'sidir, ancak ülke, nüfusun yaklaşık% 70'ine sahiptir.

  Pampa'nın bireysel illerindeki nüfus yoğunluğu, 1 km2'de 9 ila 14 kişi arasında değişmektedir. En yüksek yoğunluk Tucuman ilindedir - 1 km2'de yaklaşık 30 kişi.

  Arjantin'in geri kalanı çok seyrek nüfuslu, özellikle Patagonya, Tierra del Fuego ve yoğunluğun kilometrekareye bir kişiden daha az olduğu And Dağları'nın eteklerindeki kurak araziler.

  Bu seyrek nüfuslu bölgeler, cumhuriyet topraklarının yaklaşık yarısını oluşturur, ancak nüfusun %10'una kadarı buralarda yaşar.

  Arjantin esas olarak bir tarım ülkesi olmasına rağmen, kentsel nüfusun kırsal alana baskın olması ile karakterizedir.

  Son yüz yılda, kırsal ve kentsel nüfus arasındaki oran önemli ölçüde değişti. 1869 nüfus sayımına göre, kırsal nüfus üçte ikisiydi. Zaten 20. yüzyılın başında. yarısından fazlası, ancak 1930'da zaten kentsel nüfus üçte ikisiydi. Halihazırda nüfusun %75'i 10 binden fazla nüfusa sahip şehirlerde yaşıyor. Ülke nüfusunun yaklaşık %20'si cumhuriyetin başkenti Buenos Aires'te yoğunlaşmıştır.

  Çiftlik, kiracılar, tarım işçileri ve tarım proletaryası dışında, nüfusun en büyük kısmı sanayi proletaryasından (1950 verilerine göre çalışan nüfusun yaklaşık %28'i) oluşmaktadır.

  İspanyolların gelişinden önce Arjantin yerlileri

  İspanyolların gelişinden önce, modern Arjantin topraklarında farklı diller konuşan ve sosyal gelişimin farklı aşamalarında duran çok sayıda kabile yaşıyordu.

  Arjantin'in otokton nüfusu 16. yüzyılda başladı. farklı coğrafi bölgelerde yaşayan birkaç gruba ayrılabilir.

  Kuzeybatıda, vadilerde ve And ormanlarında ve tabanda Athasamenler, Diyetler, Komedyenler ve diğer küçük Kızılderili kabileleri vardı.

  Chaco'da çoğunlukla Guaycouri grubu yaşıyordu. Chiriguano ve Cheyne, çoğu Bolivya Chaco'da bulunan Arjantin Chaca'nın uzak kuzeybatı köşesinde yaşıyorlardı. Nehrin ortasında. Bermejo Guaikuru, Villa ve Vilayet kabilesi ile komşudur. Querendia ve Guarana Kızılderilileri, Parana'dan önce, La Plata havzasında ve Parana ve Uruguay'ın aşağı kesimlerinde ayrı küçük kabileler yaşıyordu.

  Broşürde Het ve Puelche gruplarının Kızılderilileri yaşıyordu. Patagonya ve Tierra del Fuego'da Chon Kızılderilileri (tehulche ve ona) Fuongo ile süslendi.

  18. yüzyılın başından itibaren. Şili'den büyük bir Araucan grubu pampalara taşınmaya başladı. Kalıcı ve kontrol edilemeyen Araucanlar, İspanyollara zulmetmek için pampalarda sığınak buldular.

  Arjantin(İspanyol Arjantin), tam resmi biçim - Arjantin Cumhuriyeti (İspanyol Cumhuriyeti Arjantin) - bölge bakımından ikinci (Brezilya'dan sonra) ve nüfus bakımından üçüncü (Brezilya ve Kolombiya'dan sonra) 24 kişiden oluşan Güney Amerika eyaleti idari birimler - 23 il ve Buenos Aires'in federal bir metropol alanı.

  Arjantin, Güney Amerika anakarasının güneydoğu kısmını ve Tierra del Fuego takımadalarının doğu kısmını kaplar.
  Batıda Şili, kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya ve Uruguay ile komşudur.

  Doğuda Atlantik Okyanusu'nun suları ile yıkanır.
  Kıyılar neredeyse girintili çıkıntılıdır, sadece La Plata halici karayı 320 kilometre boyunca keser. Arjantin toprakları meridyen yönünde uzar.

  Kuzeyden güneye en uzun uzunluğu 3,7 bin kilometredir. Uzun deniz sınırlarının uzunluğu, dış ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı.
  Alan 2,8 milyon km²'dir (Arjantin ve Büyük Britanya arasında tartışmalı bir bölge olan Falkland veya Malvinas Adaları hariç).
  Arjantin'in doğası, ülkenin kuzeyden güneye büyük uzunluğu ve kabartma farklılıkları nedeniyle çeşitlilik gösterir.

  Yüzeyin yapısına göre ülke yaklaşık olarak 63°W'ye bölünebilir. iki yarıya: düz - kuzey ve doğu, yüksek - batı ve güney.

  Arjantin'in tüm batı sınırı boyunca, Batı Yarımküre'deki en büyük dağ silsilesi olan ve esas olarak Alp orojenezi sırasında yükselen And Dağları uzanır.

  Jeolojik yapının karmaşıklığı ve çeşitliliği ile ayırt edilirler.
  Kuzeybatıda, ülkenin kuzey sınırı ile 28 ° S arasında. sh., 3000-4000 m yükseklikte geniş bir kapalı volkanik plato - Pune yatıyor. Pune'yi doğudan çevreleyen dağlar 6500 m'ye yükselir ve karlı zirveler - nevados ile biter.
  And Dağları'nın güneyinde keskin bir şekilde daralırlar.

  En yüksek yüksekliklerine, alpin sivri yer şekillerinin hakim olduğu orta kısımda (32° ile 37°G arasında) ulaşırlar. Güney Amerika'nın güçlü kar kapaklarıyla taçlandırılmış en yüksek zirveleri burada yükseliyor: Aconcagua (6962 m), Tupungato, Mercedaryo. Yamaçların farklı renkleri ve dağların karlı kıyafetleri ile çeşitli kabartma biçimlerinin birleşimi, And dağ manzaralarının özel bir güzelliğini yaratır.
  Kuzeyde, kuzey sınırından 29 ° S'ye kadar.

  sh. ve doğuda Parana Nehri'ne doğru, Gran Chaco ovası (25-50m) yayılır, kırıntılı malzeme ve alüvyon birikintileri ile doldurulur.
  Parana ve Uruguay'ın interfluvesi, temelde, kalın bir killi alüvyon ve lös tabakası ile kaplanmış kırmızı kumtaşları ve marnlardan oluşan düz bir alandır. Bölgenin kuzey kısmı, Brezilya Platosu'nun lav platosunun bir parçası olan bir lav platosudur.

  Mezopotamya'nın orta kısmı düz, bataklık bir ovadır. Ve güney, kumtaşı sırtları - cuchillas ile geçen tepelik bir ovadır. Arjantin üç iklim bölgesinde bulunur: tropikal, subtropikal ve ılıman. Ülkenin güneyinde yazlar soğuktur: En sıcak ayın (Ocak) bile ortalama sıcaklığı +15 °C'dir. Arjantin'deki "Isı Kutbu", kuzeydeki Gran Chaco'nun tropikal bölgesidir.

  Yazın hava +30…+40 °С'ye kadar ısınır ve kışın ortalama sıcaklık +17…+20 °С'ye ulaşır. Doğudan batıya ovalarda yıllık yağış miktarı 1400-1600 mm'den 100-300 mm'ye düşer, dağlarda tekrar artar.

  Güney And Dağları'nın doğu yamaçları en fazla yağış alır (2000'e kadar ve bazı yerlerde yılda 5000 mm'ye kadar) ve düz alanlardan - kuzeydoğu Arjantin'deki Entre Rios (yılda 1600 mm'ye kadar).

  Doğal Kaynaklar

  Rölyefin çeşitliliği ve jeolojik yapının özellikleri nedeniyle Arjantin, endüstrinin gelişimi için zengin bir mineral ve hammadde tabanına sahiptir.

  Ancak (Latin Amerika'nın diğer ülkelerinde olduğu gibi) neredeyse dünya çapında mevduat yoktur. Batı bölgelerinde cevher mineralleri vardır. Ülke, uranyum, manganez, bakır cevherleri, berilyum rezervleri ile ayırt edilir; kurşun-çinko, tungsten ve demir cevherleri vardır. Uranyum cevheri rezervleri açısından Arjantin dünyanın ilk on ülkesi arasındadır.
  Akaryakıt ve enerji kaynaklarından doğal gaz ve petrol en büyük öneme sahiptir.

  Ana tortular, Patagonya platformunun oluklarındaki ve And Dağları'nın (Neuquen, Mendoza, Salta eyaletlerinde) ve Tierra del Fuego'daki dağlar arası oluklarındaki tortul kayaçlarla sınırlıdır. Arjantin'in kanıtlanmış doğal gaz rezervlerinin 600 milyar metreküp olduğu tahmin ediliyor. Üretimi arttı (özellikle Neuquen ilinde bir maden yatağının bulunmasıyla). Patagonya'da küçük kahverengi kömür rezervleri var.
  Arjantin, kükürt de dahil olmak üzere metalik olmayan mineral rezervleriyle öne çıkıyor.

  Çeşitli yapı malzemelerinin (mermer, granit, vb.) Oldukça çok sayıda tortusu vardır.
  Aynı zamanda, bölgenin bir bütün olarak jeolojik bilgisi düşüktür. Ancak Arjantin sanayilerinin gelişimindeki ana sorunlardan biri, belirli türdeki hammaddelerin yokluğundan çok (koklaşabilir taş kömürü, boksit, potasyum tuzları vb. kıtlığı olmasına rağmen) değil, son derece elverişsiz konumlarında yatmaktadır. (esas olarak uzak, seyrek nüfuslu alanlarda).

  Örneğin, Patagonya'da (ülke topraklarının %30'u) mineral hammadde kaynakları ile yakıt, su ve orman kaynaklarının bir kombinasyonu vardır. Bu alan zaten madencilik endüstrisinin yarısını oluşturuyor. Ancak ülke nüfusunun sadece %3'ü bu bölgede yaşıyor.
  Ekonomik kalkınmanın doğal temeli, her şeyden önce Arjantin'in zengin toprak kaynaklarıydı.

  Arazi fonunun yapısında, tarım arazisi yaklaşık %70'i kaplar (ancak meralar baskındır). Pampa topraklarının önemli bir bölümünü sürdü. Tarımsal-iklimsel kaynakların uygun bir bileşimi, ülkenin doğal meralarda tahıl çiftçiliği ve hayvancılıkta MRT'deki uzmanlığını belirledi.
  Arjantin'in su kaynakları arasında ana rol nehirlere aittir.

  Nehir ağı, iki yüksek su nehrinin La Plata'nın ortak ağzında birleştiği kuzeydoğuda daha iyi gelişmiştir. Parana, uzunluk ve havza alanı bakımından Güney Amerika'daki ikinci (Amazon'dan sonra) nehirdir. Arjantin'in en büyük nehirlerinde yağmur türü yiyecekler bulunur.

  Ana ekonomik hidroelektrik potansiyeli, dağlardan kaynaklanan Patagonya nehirlerinin yanı sıra Paraná ve Uruguay havzalarının nehirlerine aittir. Ancak bu potansiyelin sadece küçük bir kısmı kullanılmaktadır.

  bitki örtüsü

  Arjantin'in bitki örtüsü çok çeşitlidir: tropik ormanlardan Patagonya ve Pune'deki yarı çöllere kadar.

  Kuzey Mezopotamya'da subtropikal ormanlar, çeşitli türlerin bileşimi ile büyür. Burada değerli odunlu araucaria, cedro, lapacho bulabilirsiniz. Güneyde, çalı bitki örtüsü hakimdir; bataklık alanlar sazlık, sazlık, nilüfer, yüksek ve kuru alanlar ise zengin ot örtüsüne sahip çayırlarla kaplıdır.

  Palmiye bahçeleri - nehir kıyıları boyunca seyrek akasya, mimoza, devekuşu ağaçları ormanları vardır.
  Güneye doğru, daha açık çimenli alanlar var, Entre Rios eyaletinin güney kısmı bir tahıl kırı ve zaten Pampalara geçiş bölgesini temsil ediyor.

  Quechua Hint dilinden çevrilen Pampa, "ağaç bitki örtüsünden yoksun" anlamına gelir. Nemli Pampa'nın sınırsız bozkır genişlikleri bir zamanlar çok yıllık otlarla kaplıydı - tüy otu, inci arpa, yabani darı ve alacalı renkli bitkiler. Bununla birlikte, burada çok az doğal bitki örtüsü kalmıştır, bölgenin önemli bir kısmı sürülmüştür ve bir zamanlar onu kaplayan, uzun süreli otlatma sonucunda hayvancılık için doğal bir yem üssü görevi gören çimenli örtü, yabani otlarla dolu ve orijinal görünümünü kaybetti.
  Kuru Pampa, kserofilik bitki örtüsü ile karakterize edilir - bodur ağaçlar, dikenli çalılar, sert otlar.

  Benzer bitki örtüsü, kurak batıda, sert ot demetlerinin ve kserofil çalıların kaktüslerle değiştiği dağlar arası havzalarda yaygındır.
  Arjantin'deki ormanlar arazi fonunun %12'sini işgal ediyor. En değerlileri Mezopotamya'nın iğne yapraklı ormanları ve nemli And Dağları ile Chaco'daki quebracho ormanlarıdır. Uzak bölgelerde bulunmaları nedeniyle sömürülmeleri engelleniyor, bu nedenle en yerleşim bölgesi olan Pampa'da yapay orman tarlaları için girişimlerde bulunuluyor.
  Chaco orman kaynakları en gelişmiş olanlardır, ancak burada uzun süreli sömürünün bir sonucu olarak, ciddi koruma ve restorasyon sorunu akuttur.
  Arjantin'in ulusal çiçeği Erythrina horozibiğidir.

  Fauna

  Arjantin faunası, diğer Latin Amerika ülkelerindeki kadar zengin ve çeşitli olmasa da birçok endemik türe sahiptir.

  Bunlara Pampa geyiği, Pampa kedisi, Macellan köpeği dahildir. Bu hayvanların neredeyse tamamı And Dağları ve eteklerinde ve ayrıca seyrek nüfuslu Patagonya bölgesinde yaşıyor. Pune'da yadigâr gözlüklü bir ayı var.
  Patagonya'nın açık yarı çöl alanlarında ve Chaco savanlarında puma yaygındır.

  And Dağları'nda ayrıca yumuşak yünlü vicuñalar ve narin gümüş kürklü chinchillas (şinşillalar) vardır. Ancak her ikisi de neredeyse tamamen imha edildi. Bir sürü kemirgen, armadillo. Chaco, Mezopotamya, Patagonya'da nutrias ve su samurları yaygındır.
  Bataklıklar ve göller, çoğu parlak renkleriyle öne çıkan su kuşları tarafından her yerde yaşar. Rezervuarların kıyısında flamingoları, balıkçılları görebilirsiniz. Ormanlarda, aralarında endemik türlerin bulunduğu, örneğin Patagonya And Dağları'ndaki sözde çırpınan zümrüt olan sinek kuşları vardır.

  Arjantin'de yaşayan sobacı, 1928 yılında ülkenin ulusal simgelerinden biri haline geldi.

  Turistler Arjantin'in çeşitliliği karşısında çok şaşıracaklar. Bu Güney Amerika ülkesi uçsuz bucaksız bozkırlara sahiptir - pampaların yanı sıra ay manzaraları ve tropik ormanlar, çarpıcı buzullar ve subantarktik doğa, ünlü Iguazu Şelaleleri, tarihi anıtlar, zengin tarih, çeşitli gelenekler ve farklı kültürler, kayak merkezleri ve mükemmel plajlar, bazıları Bunların hepsi Güney Amerika'nın en iyisi olarak kabul edilir. Buenos Aires metropolünü, Arjantin futbolunu ve Arjantin tangosunu unutmayın - Arjantin'de bunlardan çok var!

  Arjantin, Güney Amerika'nın güney kesiminde yer almaktadır. Arjantin batı ve güneyde Şili, kuzeyde Paraguay ve Bolivya ve kuzeydoğuda Uruguay ve Brezilya ile komşudur. Doğuda, ülke Atlantik Okyanusu tarafından yıkanır. Adalar dahil bu devletin toplam alanı 2.766.890 metrekaredir. km. ve devlet sınırının toplam uzunluğu 9.665 km'dir.

  Arjantin'in merkezinde ve doğusunda, batıda - And Dağları, kuzeybatıda - Puna'nın volkanik platosu, kuzeyde - Gran Chaco ovası olan pampa adı verilen verimli ovalar vardır. En yüksek yerel zirve, yüksekliği 6.962 metreye ulaşan Aconcagua Dağı'dır.

  Arjantin'in ana nehirleri Parana (4.880 km), Pilcomayo (1.100 km), Paraguay (2.621), Colorado (1.000 km) ve Rio Negro'dur (550 km).

  Buenos Aires, Arjantin'in başkentidir. Bu şehrin nüfusu şu anda 3 milyondan fazla. İspanyollar 1536'da Buenos Aires'i kurdular.

  Resmi dil İspanyolcadır.

  Sakinlerin %92'sinden fazlası Hristiyandır (bunların %70-90'ı kendilerini Katolik olarak görmektedir).

  Anayasaya göre Arjantin, 4 yıllığına seçilen bir Başkan tarafından yönetilen anayasal bir cumhuriyettir. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı, Başkan Yardımcısı ve bir başkanla birlikte 15 bakandan oluşan Bakanlar Kurulu'na aittir.

  İki meclisli Arjantin Parlamentosu Ulusal Kongre olarak adlandırılır, Senato (72 senatör) ve Temsilciler Meclisi'nden (257 milletvekili) oluşur.

  Başlıca siyasi partiler Zafer Cephesi, Sivil Koalisyon, Sosyalist Parti ve Sivil Radikal Birlik'tir.

  İdari olarak, ülke 23 eyalete ve Buenos Aires merkezli bir federal bölgeye ayrılmıştır.

  İklim ılıman, güneydoğuda kurak ve güneybatıda (Patagonya) subantarktika'dır. Pampalardaki iklim, genişliklerine rağmen tek tiptir. Yağış ülkenin batısında en yüksek, doğusunda ise en azdır. Buenos Aires'te yıllık ortalama hava sıcaklığı +16C, yıllık ortalama yağış miktarı 94 cm'dir.

  Arjantin'de en sıcak ay Ocak, en soğuk aylar ise Haziran ve Temmuz'dur. Buenos Aires'te tüm yıl boyunca rahatlayabilirsiniz çünkü. ılıman kışlar (Mayıs-Eylül) ve sıcak yazlar (Kasım-Mart) vardır.

  Yaz aylarında (Kasım-Mart) özellikle sıcak ve nemli olabilse de, Iguazu Şelaleleri yıl boyunca da ziyaret edilebilir.

  Dağlardaki gölleri ziyaret etmek için en iyi zaman, oradaki havanın Kuzey Avrupa'daki iklime benzer olduğu Kasım'dan Mart'a kadardır. Tüm yıl boyunca Orta Arjantin'de seyahat edebilirsiniz - iyi bir karasal iklim vardır.

  Doğuda, ülke Atlantik Okyanusu tarafından yıkanır. Sahil şeridinin toplam uzunluğu 4.989 km'dir. Atlantik Okyanusu'ndan gelen rüzgarlar Arjantin iklimi üzerinde çok belirgin bir etkiye sahiptir.

  Parana, Paraguay ve Uruguay nehirleri bu ülkedeki ana nehir sistemini oluşturur. Buenos Aires yakınlarında, Paraná ve Uruguay nehirleri Rio de la Plata Haliçini oluşturmak için birbirine katılır. Parana'nın bir kolu olan Iguazu Nehri üzerinde ünlü Iguazu Şelaleleri bulunur.

  Diğer büyük Arjantin nehirleri Pilcomayo (1.100 km), Colorado (1.000 km) ve Rio Negro'dur (550 km).

  Kuzey Patagonya'daki Nahuel Huapi Ulusal Parkı'nda, en güzel Arjantin gölü olan Nahuel Huapi var.

  Arjantin kültürü, Avrupa'dan gelen göçmenlerden büyük ölçüde etkilenmiştir. Sadece İspanyollar, Portekizliler, İngilizler, İskandinavlar, İtalyanlar değil, Ukraynalılar da toplu halde bu Güney Amerika ülkesine gittiler. Bu nedenle, Arjantin kültürünün çeşitli doğasını yalnızca hayal edebilirsiniz.

  Her yıl Ocak, Şubat ve Mart aylarında festivaller ve tatiller neredeyse kesintisiz yapılır - Buenos Aires'te Tango Festivali, Mendoza'da Luis Palau Festivali, Feriagro Arjantin Festivali, Salta'da Kutsal Hafta. Bu nedenle Arjantin'i ziyaret etmek isteyen turistlerin bu ayları tercih etmelerini öneririz.

  Arjantin, tango dansının doğum yeridir. Tango artık "balo salonu" danslarına ait olmasına rağmen, Arjantinliler için hala bir halk dansı.

  Arjantin mutfağı yerel Hintliler, İspanyollar, İtalyanlar ve hatta Fransızların mutfak geleneklerinden etkilenmiştir. Örneğin İtalyanlar, Arjantin mutfağına çeşitli makarnalar ve pizzalar ve Fransız hamur işleri getirdi. Arjantin pizzasının çok fazla malzemeye sahip olacağı gerçeğine hazırlıklı olun (bu yerel özelliklerdir). Arjantin'in bazı bölgelerinde Alman ve Gal yemekleri bile var çünkü. Almanya ve Galler'den gelen göçmenler kompakt bir şekilde oraya yerleştiler. Her şeyden önce, bu ülke kızarmış dana eti yemekleri ile ünlüdür (ancak Patagonya'da keçi ve kuzu eti yemekleri baskındır).

  Arjantin dana biftekleri tek başına lezzetlidir, ancak yerliler onlara zeytinyağı ve baharatlar ekler, bu da bu yemeği harika kılar.

  Arjantin'de bifteklere ek olarak, turistlere "asados" veya "parillas" (ızgara sığır eti), "Locro" (beyaz fasulye ve mısırla haşlanmış domuz eti), "Carbonado" (taze sebzeli, elmalı ve şeftalili sığır eti) denemelerini öneririz. ), Cazuela Gaucho (balkabaklı tavuk), Humitas (mısır turtası), empanadas, Tamales (etli mısır ekmeği).

  En popüler yerel tatlı, bir tür yoğunlaştırılmış süte atfedilebilecek "Dulce de Leche" dir.

  Geleneksel alkolsüz içecekler meyve suları, milkshake, kahve ve tabii ki sıcak veya soğuk içilen "Paraguay çayı" mate (kutsal yapraklardan yapılan canlandırıcı bir içecek).

  Geleneksel alkollü içecekler şarap (Arjantin dünyadaki en büyük beş şarap üreticisinden biridir), viski, cin ve biradır.

  Arjantin, turistlere çok sayıda görülmesi gereken cazibe merkezi sunmaktadır. Doğru, küçük bir kısmı bile bir yolculukta görülemez - her şey için yeterli zaman yoktur.

  Iguazu Nehri üzerinde, Brezilya ve Paraguay sınırına yakın, ünlü Iguazu Şelaleleri vardır. Bu bölgede 275 şelale var, bunların en görkemlisi, genişliği 4 kilometreye ulaşan Iguazu Şelalesi. Bu şelaleleri her yıl 1 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir.

  Alanı 250 metrekareye ulaşan Perito Moreno buzulunu görmek için birçok turist Güney Patagonya'yı ziyaret ediyor. km. Bilim adamları, bu buzulun dünyadaki en büyük içme suyu rezervlerinden birini içerdiğini iddia ediyor. Perito Moreno Buzulu, El Calafate şehrine arabayla kısa bir mesafededir ve Buenos Aires'ten yaklaşık üç saatlik bir uçuş mesafesindedir.

  Arjantin rezervlerine, parklarına ve botanik bahçelerine de dikkat etmenizi öneririz. Bunlar, her şeyden önce, Iguazu, Los Menhiras, Los Cadones milli parkları ve Puerto Iguazu şehri yakınlarındaki botanik bahçesidir.

  En büyük şehirler Cordoba, Rosario, Mendoza, La Plata, Tucuman, Mar del Plata, Santa Fe ve Buenos Aires'tir.

  Buenos Aires'e yaklaşık 400 kilometre uzaklıktaki Mar del Plata sahil beldesi, birçok kişi tarafından Güney Amerika'nın en iyi sahil beldesi olarak kabul edilir.

  Diğer popüler Arjantin sahil beldeleri Tigre, Pinamar (çevresinde yoğun çam ormanları yetişir), Miramar'dır. Ayrıca Patagonya'daki Rio Negro eyaletindeki tatil beldesi Las Grutas'a da dikkat etmenizi öneririz. Bu tatil köyü Arjantinliler arasında çok popüler.

  Plaj tatili için çiftler genellikle gürültülü bir tatil yeri olmayan Entre Rios'u tercih ederler, ancak çevresinde kaplıcalar, ormanlar ve göller vardır.

  Güneyde, Patagonya'da, deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikte, Arjantin'in en ünlü kayak merkezi Bariloche var. Çeşitli niteliklere sahip kayakçılar için 70 kilometrelik yamaçlar vardır (bu yamaçlar 20 asansöre hizmet eder). Diğer popüler Arjantin kayak merkezleri Chapelco, Cavaju, Castor, La Jolla, Penitentes ve Bayo'dur.

  Genel olarak, Arjantin'de kayak sezonu Mayıs'tan Eylül'e kadar sürer.

  Çoğu zaman, Arjantin gezisinden turistler deri ürünler (kemerler, cüzdanlar, cüzdanlar, çantalar), Espadrilles yazlık kumaş terlikler, çeşitli futbol hediyelik eşyaları, Latin Amerika yoğunlaştırılmış süt Dulce de Leche, bombillalı su kabağı (tüplü bir sürahi) getirir. mate yapma), şarap.

  Bankalar:
  Pzt-Cuma: 09:00/10:00 -15:00

  Dükkanlar:
  Pzt-Cts: 09:00/10:00 - 18:00/21:00

  Ukraynalıların Arjantin'i ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

  Arjantin Pezosu Arjantin'deki resmi para birimidir. Uluslararası tanımı ARS'dir. Bir peso = 100 centavos. Çoğu otel, restoran, mağaza ve bar kredi kartlarını kabul eder. Seyahat çeklerine gelince, çok az Arjantinli dükkan onları ödeme için kabul ediyor.

  Yazı kaynağı : optolov.ru

  Arjantin'in resmi dili. Arjantin'de hangi dil

  herhangi bir ülkenin geçmişi etraflıca nüfusu tarafından konuşulan dillerin gelişim tarihinin yansıtıldığı. Bugün resmi Arjantin'de olduğunu ve başka hangi lehçeleri ve lehçeleri bu ülkede duyulabilir hangi dili öğrenecek. Bu tür bir bilgi kültürü ve şaşırtıcı bir Güney Amerika cumhuriyeti yaşayan insanların ruhuna daha yakın bir şekilde yardımcı olacaktır.

  Arjantin: resmen bu ülkede konuşulan dil

  Arjantinliler onlar, aslında, geminin türemiştir diye şaka. Avrupa'dan gelen göçmenlerin torunları, zamanında okyanusun yüzerek geçtim - Ve nüfusun% 90 olarak, kadar gerçek değil.

  Arjantin'in nüfusu en az 40 dil ve lehçeyi konuşur. Ama, cumhuriyetin vatandaşlarının toplu ataları olmasına rağmen - bu geldi sadece İspanya'da değil, aynı zamanda İtalya, Almanya ve Fransa, İspanyol dan - Arjantin resmi dili. Onlar, buna göre, nüfusun (yaklaşık 33 milyon kişi) çoğunluğunu tutar. Ancak, cumhuriyetin 22 ilin her birinde kendine özgü aksanıyla konuşulmaktadır.

  Bu arada, bu ülke İspanya, Kolombiya ve Meksika, İspanyolca konuşan insan sayısına sonra dördüncü sırada yer alıyor. Ancak, burada Arjantinliler "kastelzhano" diyorlar lehçesi sundu. Bu Napoliten lehçesi için telaffuz yaklaşan İspanyol ve İtalyan eşsiz bir karışımıdır.

  Onlar Arjantin yerli nüfusun dillerini hissediyorsunuz nasıl

  yerli dillerde Bugün Güney Amerika'nın nüfusunun sadece% 1'ini diyor. Arjantin Modern sakinleri, Aborijin torunları, Mapuche Pilagá Dili, Aymara, mokovi kullanmak, Toba, Chorote, tuelche, Guarani ve çeşitli lehçeleri.

  Ve bazı lehçeleri şanssız drevneamerikanskim: ikisi zaten tamamen kayboldu - antik diller abilon ve pan ve diğer bazı onlar da unutulmak o ölümü ile yaşlı insanların sadece az sayıda, sahibi olduğunu. Örneğin, sadece altı kişi tarafından konuşulan dil 2000 Puelche dil ve Tehuelche itibariyle - 4 kişilik!

  İspanyolca - Yerel dillerin Taşıyıcılar - Kızılderililer - yetkili organları ve devletin diğer sakinlerinin temsilcileri ile uğraşırken küçük kabileler halinde yaşayan ve anadillerini kullanarak, birbirleriyle konuşan ama. Ama gururlu Hint ve Metis torunları Arjantin tek resmi devlet dili iletişim kurmayı tercih.

  Ne yazık ki, pek çok ülkede olduğu gibi, antik dilsel miras sürekli ama onun korunmasını etkilemez olabilir kültürel soykırım, muzdarip olduğu.

  Diller ilk göçmenler

  Avrupa'dan En erken yerleşimciler Cocoliche ve İspanyolca-İtalyanca, konuştu Creole. Bunlar zaman zarfları, çözelti, göçmen tüm yeni ve yeni akımları sayesinde daha iyi bir yaşam bulma umuduyla ülkeyi doldurur. Şimdi söyleme, ama bazen, bu doğrudur, Arjantinli tiyatroda eski dili kullanmaktadır.

  Ve Modern argo sadece Cocoliche ödünç kelimelerin ve ifadelerin bazıları korunmuş.

  Arjantin'de popüler İspanyolca ek olarak başka hangi dilleri,

  Buenos Aires ve İtalyan ve Fransız ve Alman konuşma sokaklarında duyulabilir.

  İtalyan - konuşmacılar ikinci en sayıdır Arjantin'in dil: o daha on beş milyon nüfusu tarafından kullanılır. Bu arada, bu ülkede resmi dil sayıda yabancı İtalyanca ile kulak karıştırmayın bir göz attım İtalya ve onların soyundan gelen göçmenlerin yardımı ile.

  Oldukça ortak devletin ve Almanca olan (en az 1,8 milyon kişi tarafından kullanılır). Bu taşıyıcıların sayısı, üçüncü olarak kabul edilmektedir. Alman ve yerel İspanyolca karışımı - halk ile karışarak, Almanlar bir lehçesi "belgrandoych" yarattı.

  Ortadoğu, İsrail, Lübnan ve Filistin'den gelen göçmenler sayesinde bir milyon kişi Levanten Arapça iletişim kurarlar.

  dillerin Arjantin Listesi

  Fazla sekiz bin kişi kechuansky Arjantin dili ve lehçeleri altı (onlar topraklarının yerli nüfusunu konuştu) iletişim kurmak için kullandı. Ayrıca, İspanyol alfabesinin temelinde geliştirilen kullanım yazma ve Quechua.

  Nedeniyle devlet, ülkede yerleşmek isteyen yabancıların sürekli acele Rus Yidiş ve Çince yanı sıra Welsh ve Katalan lehçesiyle konuştuğu. Ukrayna Romen ve Bulgar konuşan Arjantin halkı vardır. Ancak, bunların sayısı ayarlı değil.

  ülkede birlikte, Japonca Korece ve Kanton dilleri konuşan insanları getirerek göçmen toplulukları vardır.

  Ve Güney Afrika'nın yerlileri pek çok lehçelerin Güney Amerika topraklarına getirdi.

  Arjantin'de hangi dil dilbilimcilerin reddidir

  "Lyunfardo" - Yukarıdaki ek olarak, Arjantinliler yaygın muhtemelen (sosyolekt sözde) sokak argo çeşitli isnat edilebilir İspanyolca, lehçesini kullanılmaktadır.

  fakir işçi sınıfı mahallelerinden Bu olağanüstü sesler herhangi sokak dili gibi, ünlemler çok sayıda duruyor ve - politik doğruluk mutlak eksikliği. Rus benzer bir şeydir "saç kurutma makinesi." Yani, belki de Arjantinli dilbilimcilerin parçası İspanyolca bu suç türev lehçesini dikkate reddeder.

  Modern Arjantinli dilinin oluşumu

  Nedeniyle nüfus çok dili kullanarak gerçeğine klasik "Arjantin" İspanyol ve yerel Ukrayna ve Rusya, sınır bölgelerinde ve Rusça ve Ukraynaca dan konuşulduğu örnek, surzhik için, farklı yanı sıra seçkin. Birçok kelimeler, alışılmadık şaşırtıcı ve hatta eğlenceli görünebilir, ama yine de iletişim kurabilir.

  kökten değerini değiştirirken dönüşler ve Arjantin modern dilin kelimeleri tek tek sayıda İtalyan ve Portekiz ve İngilizce'den ödünç şeyden almıştır. Ve, örneğin, Fransız gelen Arjantinli son hecede stresi kabul zorunluluk zamir. Ve buna rağmen, klasik İspanyolca bilen kişi, oldukça kolay yerel nüfus ile iletişim başladı.

  Yazı kaynağı : unansea.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap