Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arefe günü oruç tutulur mu diyanet

  1 ziyaretçi

  arefe günü oruç tutulur mu diyanet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Arefe günü oruç tutuluyor mu? Ramazan Bayramı arefesinde oruç tutulur mu? Diyanet yanıt verdi!

  Arefe günü oruç tutuluyor mu? Ramazan Bayramı arefesinde oruç tutulur mu? Diyanet yanıt verdi!

  Arefe günü oruç tutulur mu sorusu merak ediliyor. Ramazan ayı boyunca oruç ibadetlerini ellerinden geldiğince yerine getirmeye çaba gösteren vatandaşlar, bayramdan bir gün öncesi olan arefe günü oruç tutulup tutulmayacağını öğrenmek istiyor. 'Arefe günü oruç tutulur mu?' sorusuna internet üzerinden yanıt almak isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar...

  AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

  Arefe günü Ramazan ve Kurban bayramlarının ortak dini günleri arasında yer alıyor. Kurban Bayramı'nın arefe gününde oruç tutup tutmama konusu tartışılırken, Ramazan ayının son günü, Ramazan Bayramı'ndan bir önceki gün olan arefe gününde oruç tutmak gereklilikler arasında yer almaktadır.

  Arefe, Bayramın müjdecisidir. Peygamberimiz, “ En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe günü yapılan duadır.” (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) buyurmuşlardır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

  Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

  Arefe Günü Oruç Tutmanın Fazileti ve Sevabı

  Kurban Bayramı’ndan bir önceki gün, hicrî takvime göre Zilhicce ayının 9. günü olarak bilinen arefe günü; Ramazan Bayramı’ndan önceki gün için de kullanılan bir tabirdir.

  Peygamber Efendimiz için arefe: “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu.” (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc 246)

  Ramazan ayı boyunca tutulan oruç, bayramın gelmesiyle son bulur. Ancak pek çok insanın aklını bir soru karıştırır. Ramazan arefesi günü oruç tutulur mu? Bu soru her sene ramazan ayı geldiğinde din görevlileri tarafından gündeme gelmektedir. Çünkü; arefe günü oruç tutulur mu Diyanet çalışanlarına sık sık yöneltilen bir sorudur. Ramazanın arefe günü oruç tutulur mu konusuna en doğru kaynaklarla yanıt vereceğimiz bu yazı, sizi aydınlatmaya geliyor.

  Tekne Orucu Nedir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

  Arefe Günü Oruç Tutulur Mu?

  Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

  Arefe Günü Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

  Oruç tutmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir diğeri de arefe günü tutulan orucun faziletidir. Bu orucu tutarak Allah katında çok güzel bir davranışta bulunmuş olursunuz. Maddi manevi gücü yeten kişiler, arefe gününde sevap işlemek adına orucu tutabilir. Peki, dinen arefe günü oruç tutmak ne derece mühimdir?

  Arefe günü oruç tutmak sevabı olan bir davranıştır. Arefe günü oruç tutmak fazileti dini kaynaklarda da belirtilmiştir. Bu konuya detaylı şekilde değinecek olursak Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından aktarılan bir hadisle giriş yapmak uygun olacaktır:

  “Ebu Katâde (ra) der ki: Resulullah’a (asm) arefe günü oruç tutmak hakkında soruldu. O da şöyle buyurdu: “O gün tutulan oruç, geçmiş ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.” (Müslim)

  Beyhakî’nin bir rivayetinde Hz. Aişe (ra) şöyle demiştir:

  Resulullah (asm): “Arefe gününün orucu bin gün oruç tutmak gibidir.” derdi. (Taberanî)

  Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

  İstanbul İftar Vakti, 2022 Ramazan İmsakiyesi, İftar Saatleri

  Hz. Aişe ise arefe günü tutulan oruçla ilgili şöyle söyler:

  Oruç Tutmanın 7 Bilimsel Faydası

  Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

  Göz Damlası Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

  Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

  Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Arefe günü oruç tutulur mu? Diyanete göre arefe günü oruç tutmak sevap mı?

  Arefe günü oruç tutulur mu? Diyanete göre arefe günü oruç tutmak sevap mı?

  Diyanet ile Arefe günü oruç tutmanın önemi nedir? Arefe Günü oruç tutulur mu, oruç tutmak sevap mı? - Yaşam Haberleri

  Diyanet ile Arefe günü oruç tutmanın önemi nedir? Arefe Günü oruç tutulur mu, oruç tutmak sevap mı? - Yaşam Haberleri

  AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU, ORUÇ TUTMAK SEVAP MI?

  Arefe günü tutulan orucun iki yıllık denebilecek bir sevaba vesile olacağına dair sahih hadis vardır. Bu hadis şöyledir:

  Arefe, Kurban Bayramı'ndan bir önceki gün, hicrî takvime göreZilhicce ayının 9. günüdür. Başka güne arefe denmez. Ülkemizde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nın bir önceki gününe de arefe denmiştir. Resulullah'ın (sav) bildirdiğine göre: "Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur) sözüdür." (Muvatta, Hacc 246)

  Resulullah(sav): "Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah'ın kıymet verdiği bir gündür." diyerek, Allah Teâlâ'nm kıymet verdiği günü hürmet ederek bilinçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allah Teâlâ'ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir. (Deylemi)

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap