Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

    arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar

    1 ziyaretçi

    arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar bilgi90'dan bulabilirsiniz

    Arefe Günü kabir ziyareti yapmak sevap mı, fazileti nedir? Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar hangileri? - Takvim

    Arefe Günü kabir ziyareti yapmak sevap mı, fazileti nedir? Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar hangileri? - Takvim

    Kur'ân'da "geçmiş insanlar" için duâ yapmak ve istiğfarda bulunmak mü'minlerin bir sıfatı olarak zikredilir: "Onlardan sonra gelenler: 'Rabbimiz! Bizi ve bizden önce îmanla geçmiş olan kardeşlerimizi bağışla!...' derler."2

    Yine bir hadis-i şerifte Resûlullah (asm), "İnsanoğlu öldüğünde ameli kesilir. Ancak üç şey müstesna: Sadaka-i câriye (akan, kesilmeyen sadaka), kendisinden faydalanılan ilim ve kendisine duâ eden sâlih bir evlât (geride bırakırsa amel defteri kapanmaz; bu hayır ve duânın sevabı gelmeye devam eder)"3 buyurmuştur.

    AREFE GÜNÜ KABİR ZİYARETİNDE OKUNACAK DUALAR

    Sünnete uygun şekilde ziyaretinde bulunmak için abdest alınır. Kabir ziyaretine geldiğiniz vakit, yer müsait ise, kıbleyi arkaya gelecek şekilde, kaybetmiş olduğunuz meyyitin yüzüne karşı oturup selâm verilir.

    Ayak tarafında, ayakta durmak eftaldir. (Kabre el, yüz sürülmez, öpülmez, mum yakılmaz, çaput bağlanmaz)

    Kabir ziyaretinde, Bekara süresinin başı ve sonu,Yasîn-i şerif süresi,Tebâreke,Tekâsür, ihlâs-ı şerif ve Fâtiha ya da bilinen sûreler okunup ölmüş olan bir kimsenin ruhuna hediye edilir.

    Hadis-i şerifte şöyle buyuruyor ki, "Bir müminin kabrini ziyâret ederken, Allahümme innî es'elüke-bi-hurmet-i Muhammed aleyhisselâm en lâ tü'azzibe hâzelmeyyit derse, o meyyitin azâbı kıyâmete kadar ref' olur(kaldırılır)"

    Kabir ziyareti yapan bir kimse, ayakta, Esselâmü aleyküm, yâ Ehle dâr-il kavm-ilmü'minîn! İnnâ İnşâallahü an karîbin biküm lâhikûn der ise sonrasında ise, Besmele ile onbir İhlâs ve bir Fâtiha okur. Ardından, Allahümme rabbel-ecsâdilbâliyeh, vel-ızâmin nahire-tilletî harecet mineddünyâ ve hiye bike mü'minetün, edhıl aleyhâ revhan min indike ve selâmen minnî, duâsını okumalıdır.

    Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

    Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar hangileri - Yeni Akit

    Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar hangileri - Yeni Akit

    Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.

    Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.

    www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

    Yüklenme süresi 0.0070 sn.

    Yazı kaynağı : m.yeniakit.com.tr

    Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar nelerdir?

    Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar nelerdir?

    Hz.Muhammed (S.A.V.) arefe günü için "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır" diye buyurmuştur.

    Müslümanlar için önemli bir gün olan arefe günü; oruç, dua ve namaz ibadetleri idrak edilerek geçirilir.

    Arefe günü okunacak dualar nelerdir?

    Arefe gününün önemine ilişkin Hz.Muhammed (s.a.v.) “Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.” diye buyurmuştur.

    Arefe bayramı ve geceleri mümkünse 1001 kere ‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’ İstigfar etmeli ve tesbih namazı kılınmalıdır.

    Resulullah (s.a.v) Arefe günü şu duayı okurdu;

    “Allahümmec’al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran” anlamı ise; Allah’ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah’ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır. Her kim bu duayı okursa büyük mükâfata nail olur.

    Arefe günü İhlas Suresi'nin okunması gerektiği de belirtilir.

    Arefe günü kabir ziyaretinde okunacak dualar nelerdir?

    Kabir ziyaretinde ise Bakara süresinin başı ve sonu, Yasîn-i şerif süresi, Tebâreke, Tekâsür, ihlâs-ı şerif ve Fâtiha ya da bilinen sûreler okunup ölmüş olan bir kimsenin ruhuna hediye edilir.

    Hadis-i şerifte şu şekilde buyurulmaktadır; "Bir müminin kabrini ziyâret ederken, Allahümme innî es'elüke-bi-hurmet-i Muhammed aleyhisselâm en lâ tü'azzibe hâzelmeyyit derse, o meyyitin azâbı kıyâmete kadar ref' olur(kaldırılır)"

    Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

    Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

    Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

    Yazının devamını okumak istermisiniz?
    Yorum yap