Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  aradığınız dosya uyap sisteminde bulunamadı

  1 ziyaretçi

  aradığınız dosya uyap sisteminde bulunamadı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  UYAP Hata Şikayetleri - Şikayetvar

  UYAP avukat portal sıkça sorulan sorular çözüm yöntemleri | Antalya Barosu

  Editör: Uyap Doküman Editörü

  Portal: Uyap Avukat Portalı

  Çözüm: Kanuni zorunluluktan dolayı özetleme algoritmaları değiştirilmiştir. Uyap döküman editörünün yeni sertifikanızı tanır hale getirilmesi için programın yeniden yüklenmesi gerekmektedir. Uyap Doküman Editör Programının yeni sürümünü buradan indirip kurabilirsiniz.

  Çözüm1:  Yardım belgesini indirmek için burayı tıklayınız ve lütfen bekleyiniz, internet hızınıza bağlı olarak ON DAKİKA içinde yüklenecektir. (pdf formatında 20MB).

  Çözüm2:  Yardım videosunu izlemek  için burayı tıklayınız ve lütfen bekleyiniz internet hızınıza bağlı olarak ON DAKİKA içinde yüklenecek ve kendiliğinden çalışacaktır. (swf formatında 1440 x 900 boyutunda 24MB)

  Çözüm: Doküman editörünüzde sertifika seçimini otomatik olmaktan çıkartıp sertifikanızı elle seçiniz. Seçiminiz editör tarafından her zaman hatırlanacaktır. Editörü güncellediğinizde aynı ayarı yapmanız olasıdır.

  Çözüm: Resim göstericisinin tif formatlı belgeler için özel sayfa geçişi tuşunu araştırınız. Tiff formatlı resimler için uygun açıcı kullanınız.http://www.irfanview.com/ programını indirip kullanabilirsiniz.

  Çözüm.http://www.irfanview.com/ programını indirip kullanabilirsiniz.

  Çözüm: Java(TM) Platform SE 6 U için sağ taraftaki açılır kutudan "İzin ver ve hatırla"  seçeneğini işaretleyip "Tamam" tuşuna basınız. Firefox bir dahaki güncelleme ihtiyacına kadar aynı izni istemeyecektir.

  Çözüm: depo.kamusm.gov.tr adresine erişiminizi denetleyiniz. İnternet servis sağlayıcınızla görüşünüz.

  Çözüm: İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

  Çözüm: Java'nın kurulumunu denetleyiniz,  Tarayıcınızın güvenlik ayarlarını denetleyiniz.

  Çözüm2- Başlat>ayarlar>denetim masası>general>settings>delete files adımlarını takip ederek javanın geçmişini temizleyiniz. Tarayıcınızın geçmişini temizleyiniz.

  Çözüm3- ...AppData\LocalLow\Sun\Java\ adresinde bulunan deployment klasörünü siliniz. (bu işlem sadece uzman kullanıcılar tarafından yedekleme akabinde yapılmalıdır.)

  Uyap Doküman Editör Programını buradan indirebilirsiniz

  Portal ve editör için gerekli java programını buradan indirebilirsiniz.

  Uyap e-takip programını buradan indebilirsiniz.

  Uyap e-takip programı için gerekli java programı (aynı anda iki java sürümünü çalıştırmak için diğer makalalere bakınız)

  Çözüm:

  - Tarayıcınızda çoklu sayfa destekli *.tif(tiff) formatını kullanınız. Bu tür belgeler uyap tarafından herhangi ön işlem gerekmeksizin kabul edilmektedir ve kolaylıkla metne ve diğer dosya türlerine dönüştürülebilmektedir.  
  - Usulen zorunlu olmadıkça her bir sayfa için ayrı dosya oluşturmayınız. Birden çok sayfa içeren çok az sayıda mümkünse tek bir dosya oluşturunuz. Tekil belgeler UYAP'a daha kolay yüklenebilmektedir.
  - Resim çözünürlülüğünü 300DPI olarak ayarlayınız. Bu seçenek tüm tarayıcılar tarafından desteklenir.
  - Tek bir belgenizdeki sayfaların sayısı kırkın üzerindeyse; belgenizi bölmeyi veya tarama çözünürlülüğü 150-200DPI aralığına çekmeyi deneyebilirsiniz.
  - Renk derinliğini bir bit veya siyah beyaz olarak ayarlayınız. Bu seçenek bir kısım eski yazıcılarda B/W olarak ifade edilir.
  - Tiff sıkıştırma kullanınız. CCITT Group 4 FAX, CCITT Group 3 FAX, LZW, jepg  sıkıştırma yöntemlerinden önce yazan önceliklidir. Gri tonlama ve renkli sayfalar için CCITT Group x FAX sıkıştırmaları desteklenmez. Bazı tarayıcı yazılımlarında sıkıştırma özelliği desteklemez. Bu durumda 3. parti yazılımlar kullanabilirsiniz.
  - Silik belgeler yukarıdaki ayarlar ile taranamazlar(tarandıklarında okunamazlar.) Bu tür belgeler için gri tonlama (8bit) renk derinliği ve  150-200DPI çözünürlülük ayarını kullanınız.
  Çağdaş tarayıcı ara yüzleri ayarlarınızı isimlendirerek daha sonra kullanmak üzere kaydetme özelliğini desteklerler.  Bu özelliği kullanmanız durumunda tekrar tekrar tarayıcı ayarı yapmak zorunda kalmazsınız.
  Bu halde belgeniz  (40KB ila 100KB x sayfa sayısı)  boyutu aralığında olmalıdır. Belgeniz bu aralık dışındaysa yukarıdaki adımları özellikle sıkıştırma ayarını kontrol ediniz.
  UYAP birkaç sayfa içeren belgenizi beş ila on saniye içerisinde teslim almıyorsa belgeniz boyutunu kontrol ediniz. 

  Çözüm: PDFCreator yazılımını buradan indiriniz. Yazılımla gelen EK YAZILIMLARI İNDİRMEYİNİZ ve KURMAYINIZ. Programı çalıştırınız, otomatik kaydetme özelliğini aktif hale getiriniz. Otomatik dosya kaydetme türünü tiff olarak ayarlayınız Çözünürlülüğü 300DPI, olarak ayarlayınız. Sıkıştırmayı CCITT Group 4 FAX olarak ayarlayınız. Renk derinliğini 1 bit olarak ayarlayınız. Otomatik kaydetme yolunu "Resimlerim" olarak ayarlayınız.

  Yazıcı modelli resim işleme yazılımı kendisini sisteme yazıcı olarak tanıtacağınızdan, işlem yapmak istediğiniz belgeleri işletim sisteminizin yazdırma bölümünden yazdır komutu vererek ve yazıcı olarak da PDFCreator'u gösterdiğinizde belgeleriniz tek bir belge haline otomatik olarak getirilecektir.

  Bu modeli çoklu sayfalı resim ve belgelerden bazı sayfaları ayırarak başka belge topluluğu oluşturmakta da kullanabilirsiniz.

  Sayfa sayısı 40'ı aşıyor ise otomatik kaydetme DPI ayarını 300'den 150'ye kadar düşürebilir, Okunması zor belgeler için 8 bit renk derinliğini kullanabilirsiniz.

  Çözüm: Portal Java 1.6 sürümünü kullanmaktayken, Uyap e-takip programı 1.5 sürümü kullanmaktadır. Adalet Bakanlığı Uyap E-takip programını güncellemeyeceğini bildirmiş ve bu linkteyer alan makaleyi yayınlamıştır. İnternette editör, portal ve e-takip programının aynı bilgisayarda aynı anda çalıştığı iddia edilen makaleler bulunmaktadır. Bunları araştırabilir, makalelerde anlatılan çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

  Çözüm: Bu Uyap doküman editörünün işletim sistemi panosuyla tam olarak uyumlu olmamasından kaynaklanmaktadır. Uyap Doküman Editörü dilekçe şablonunu buradan indirebilirsiniz. Üst bilgiyi düzenlemek için çift tıklayınız. Şablonu kullanacağınız zaman boş kopyasını alarak yeniden isimlendirmenizi öneririz. İhtiyaç olmayan satırları siliniz. Üzerine kayıt yaparak kullanmayınız.Altı çizgili ile başlayan satırlar ve devamında enter tuşu kullanmayınız, aşağı yukarı ok tuşunu kullanınız. Enter biçimi devam ettirirken ok tuşları biçimi devam ettirmez.

  Çözüm: Bu sorun UDF dosyalarını UYAP sistemi tarafından HTML kodlarına tam olarak çevrilememesinden kaynaklanmaktadır. Belgeyi UDF olarak indirip açtığınızda belgenin UYAP sistemine gönderdiğiniz şeklini muhafaza ettiğini görebilirsiniz.

  Çözüm: Editör içinden varsayılan kayıt klasörü ayarı yapılamamaktadır. Bir uzmandan destek alarak “C:\Users\kullaniciadiniz\.uki\tercihler.xml” dosyası  uygun editör ile açılarak ...  ile başlayan bölümün devamında yer alan varsayılan kayıt yeri“C:\Users\kullaniciadiniz\documents” şeklinde değiştirilebilir. Dosyayı değiştirmeden önce yedeğini alınız.

  Çözüm: Buradan indirebilirsiniz.

  Çözüm: "Hata 500: Ayar okurken beklenmedik bir durumla karşılaşıldı" Sorun UYAP sunucusundan kaynaklanmaktadır. Geçici bir arıza olduğu değerlendirilmektedir.

  Çözüm: E-Devlet veya Ubapüzerinden bağlanmayı da deneyebilirsiniz.

  Çözüm: 1- chrome://plugins/ bölümünde Java(TM) "her zaman izinli" kutucuğu işaretliyse kaldırınız

  Çözüm: 2- avukat.uyap.gov.tr chrome ile açınız ve adres satının hemen solundaki kilit işaretine fareyle tıklayarak eklentilerin çalışma izinlerini "genel ayarları kullan(izinli)" ingilizce ise Plugins"use global default(allow)"haline getiriniz. Sayfayı tazeleyiniz ve e-imza linkini tıklayınız. Daha sonra "bu seferlik çalıştır" tıklayınız.  "her zaman bu sitede çalıştır" tıklamayınız. Çözüm yöntemi sürümlere göre farklılık gösterebilir.

  Alternatif geçici çözüm: Güncelleme Java'ya bağlı bakanlık yazılımlarını kararsız hale getirebilir.    E-Devlet veya Ubapüzerinden bağlanmayı da deneyebilirsiniz.

  Çözüm: Uyap Doküman Editör Programının yeni sürümünü buradan indirebilirsiniz. Kartınızın kütüphanesi yeni sürümde yoksa daha yen ibir sürümün yayınlanmasını bekleyiniz.

  -İmza Başvuru İşlemleri (Barobirlik)

  Üç yıl süreli elektronik imza 2013 yılı için KDV dahil 99,00 TL fiyat ile sunulmaktadır. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından üç gün içinde de teslim edilmektedir.


  Bu linki tıklayınız ve açılan sayfada “Hemen Başvur!”  seçeneğini seçiniz.  T.C. Kimlik numaranızı giriniz. “Detay Bilgileri” kısmında bulunan “Başvuru Sahibi Bilgileri” formunu eksiksiz doldurunuz. Devamında “Teslimat ve Ödeme” seçeneğini seçerek buradaki “Ödeme Şekli” seçeneğinden size uygun olan birini seçerek “Başvurumu Tamamla” butonu ile ödemeyi ve başvurunuzu tamamlayınız. Otomatik olarak oluşan başvuru formu ve taahhütnameyi Antalya Barosu Başkanlığı’na teslim ettiğinizde başvuru işlemleriniz tamamlanmış olmakla imzanız üç gün içinde size teslim edilecektir.

  - İmza Yenileme İşlemleri (Barobirlik)


  Türkiye Barolar Birliği’nden alınan elektronik imzanın yenilenmesi için, mevcut elektronik imzanızın süresi dolmadan müracaat etmelisiniz. Süresi geçmiş imza yenilenmeyeceğinden yukarıdaki adımları takip ederek yeni bir elektronik imza almalısınız.


  Elektronik imzanın üç yıl süreyle yenilenmesi, 2013 yılı için KDV dahil 99,00 TL fiyat ile sunulmaktadır. Bu linki tıklayınız“Hemen Başvur!” seçeceğini seçiniz. “Detay Bilgileri” kısmında bulunan “Teslimat Ve Ödeme”  seçeneğini seçerek buradaki “Ödeme Şekli” seçeneğinden size uygun olan birini seçip “Başvurumu Tamamla” butonu ile doğrudan ödeme yapınız. “Detay Bilgileri” kısmında bulunan “Başvuru Sahibi Bilgileri” formunu doldurmayınız. Ödeme yaptıktan sonra, ödeme dekontunu ve yenilenmesini istediğiniz elektronik imzanızın bilgilerini [email protected] adresine e-posta gönderiniz. Elektronik imzanız üç gün içinde yenilenecektir.

  Çözüm: Akıllı kartınızı kart okuyucusuna tekrar takınız. Sair detay için imza sağlayıcınız ile görüşünüz.

  Çözüm: 32 bit kullanılmalıdır.

  Çözüm: Biri hariç olası hedef klasörleri "c:\windows\system32\" dir. Bu dosyalar meraklısı içindir. Lütfen sistem klasörlerine müdahale etmeden önce dikkatli düşünüp, karar veriniz. smartcard.dll, pkcs11wrapper.dll, esyajni.dll, akisp11.dllAkisMd.dll

  Sorularınız/Sorunlarınız için bize yazarak çözümlerden diğer meslektaşların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : eski.antalyabarosu.org.tr

  Uyap Editör Yardım

  Uyap Editör Yardım

  UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) Bilişim Sistemi Doküman Editörü, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen, belgeler oluşturmanıza yardım etmek üzere tasarlanmış UYAP Bilişim Sistemiyle entegre çalışabilen bir kelime işleme programıdır.

  EDİTÖR KURULUM ve YÜKLEME

  1- Java'nın Kurulumu

  http://www.java.com/tr/adresinde java yüklemesi linkine tıklanarak java bilgisayara indirilir ve bilgisayara kurulumu yapılır. (32 bit java)

  2- E- İmza Kart Okuyucu Sürücülerinin Yüklenmesi

  Sertifika hizmet sağlayıcısından alınan kart okuyucu ve akıllı kart sürücüleri yüklenir.

  (E-İmza alınan ilgili kurumdan destek alınabilir.)

  3- Adalet Bakanlığı – UYAP Bilişim Sistemi Doküman Editörünün Kurulumu

  Uyap Kelime İşlemci  http://www.adalet.gov.tr/ linkinden indirilir, zip dosyası klasöre çıkartılır kelime işlemci kurulur.

  EDİTÖR TEMEL BİLGİLER

  Belge Kaydetme

  Belgeyi ilk kez kaydetmek için yapacaklarınız:

  1.         Dosya sekmesini tıklatın.

  2.         Farklı Kaydet’i tıklatın.

  3.         Belgeyi kaydetmek istediğiniz yere gidin.

  4.         Kaydet’i tıklatın.

  NOT: Editör otomatik olarak dosyaları .udf biçiminde kaydeder. Belgenizi .udf dışında bir biçimde kaydetmek için doküman tipi listesini tıklatıp istediğiniz (.usf, .doc, .pdf, .odt, rtf., .tif, .jpg…) dosya biçimini seçin.

  Belge üzerinde çalışırken, bir yandan da belgenizi kaydetmek için Dosya sekmesinden veya Hızlı Erişim Çubuğunda Kaydet’i tıklatın.

  Doküman İmzalama

  ·          Doküman Editörü belgelerinizi Elektronik İmza ile imzalamak için yapacaklarınız.

  1- Elektronik İmzanızı bilgisayarınıza takınız ve kartın üretici firmasıyla ilgili gerekli yüklemeleri yapınız.(kart üretici firmayla iletişime geçiniz) bkz. Editör Kurulum ve Yükleme

  2- Araçlar Menüsünden,“İmza Kütüphanesinden”firmadan alınan kartın ilgili kütüphanesi seçilir.

  (Otomatik tanımlansın kartınız bulamıyor ise, Listeden seçeceğim ile e-imza firması ve ilgili kartını seçerek imzalama yapabilirsiniz, dosyadan seçeceğim ile ilgili dosya bulunduğu konumdan seçim yapılabilir.)

  2- İmzala simgesine tıklatın.

  3- Şifre ekranına Elektronik İmza şifrenizi girin.

  4- Tamam’a basın.

  5- Evrakın imzalanması sonrasında Doküman Editörü sağ üst köşesinde kurdele göreceksiniz. İlgili kurdele ile Elektronik İmza Sertifika Bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

  NOT: İmzalı bir evrakta değişiklik yapılmışsa çıkış aşamasında yapılan değişikliğin kaydedilip kaydedilmeyeceğinin teyidi istenmektedir. Değişikliğin kaydı seçilmesi dokümanda bulanan imza bilgilerinin kaybolmasına sebebiyet verecektir. İmzalı bir evrakta yapılacak değişiklik sonrası evrakın tekrar e- imza ile imzalanması gerekmektedir.

  Tümünü Farklı Kaydet

  1-        Seçilen udf evrak/lar ını toplu olarak doc, odt, pdf, ve rtf formanı çevirmek için “Dosya” menüsünde “Tümünü Farklı Kaydet’e” tıklatın.

  2-        Evrak veya Klasör seçimi yaparak tabloya .udf uzantılı dokümanlarınızı atın.

  3-        Çevirim sonrasındaki dokümanların kaydedileceği dizini belirlemek için “Çıktı Klasörünü Seçin”

  4-        İster teker teker çevirmek istediğiniz doküman formatını seçin, ister bütün dokümanlarınızı seçtiğiniz formata çevirin.

  Belge Yazdırma

  1- Dosya sekmesini ve Yazdır’ı tıklatın.

  2- Aşağıdakileri yapın:

  ·          Yazdır altında, Kopya Sayısı kutusuna istediğiniz kopya sayısını yazın.

  ·          Yazıcı altında, istediğiniz yazıcının seçili olduğundan emin olun.

  ·          Sayfa Düzenleme sekmesinden, sizin için uygun olan seçenekleri seçebilirsiniz.

  ·          Ayarlar istediğiniz gibi olduğunda Yazdır’ı tıklatın.

   İPUCU: Evrakta web id (evrakın aslının kontrol edilmesini sağlayan kod) bulunması durumunda Metni Sayfaya Sığdır seçeneği aktif hale gelecektir. Web id’siz yazdırmak için ilgili seçeneği pasif hale getirin.

  Görev Çubuğu (Hızlı Erişim) ve Kişisel Menü Oluşturma/Kaldırma

  ·          Editör’ün 3.5.2 versiyonuyla geliştirilen ribbon arayüzüyle menü ve araç çubuklarındaki tüm sekmeleri bir dizin içine yerleştirilen sekmeler ve bu sekmelerdeki bağlamsal sekmeler halinde editöre yansıtılarak arayüz ile simgeler güncellenmiştir. İlgili ribbon arayüzü editörün 3.5.2 versiyonu ve üzeri versiyonlarında bulunmaktadır.

  NOT: Editörün güncel versiyonunu indirmek için tıklayınız.

  ·          Editörde yer alan ikonlara sağ tık ile açılan "Araç Çubuğuna Ekle" ve "Kişisel Menüye Ekle" seçenekleriyle;Görev Çubuğunu(Hızlı Erişim Çubuğu)kişiselleştirebilir ve kendi Kişisel Menünüzü oluşturabilirsiniz.

  ·          Görev Çubuğundan (Hızlı Erişim Çubuğu) ve Kişisel Menüden ikonları kaldırmak için ister Kişisel Menünüzde ister Hızlı Erişim Çubuğunuzdan ikona sağ tık ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Görev Çubuğu (Hızlı Erişim)

                            

  ·          UYAP Doküman Editöründe kullanıcı bazlı istenilen/sık kullanılan simgeler Görev Çubuğunda (Hızlı Erişim) toplanabilmektedir.

  Görev Çubuğunu (Hızlı Erişim Çubuğu) gizlemek için: Görünüm, Görev Çubuğu Görünsün’e (Hızlı Erişim Çubuğu) tıklatın. Bkz. Görev Çubuğu Görünsün için tıklatın.

  Kişisel Menü

  UYAP Doküman Editöründe kullanıcı bazlı istenilen/sık kullanılan simgeler Kişisel Menü altında toplanabilmektedir.

  ·          Herhangi bir menüye sağ tık ile ilgili menüyü Açılış Menüsü yapabilirsiniz.

  ·          Doküman Editöründe Mouse olmadan menülere ve menülerdeki metotlara hızlı erişim için Alt veya F10 tuşuna basınız.

  ·          Doküman Editörü menülerini gizlemek için herhangi bir menüye çift tıklatın, ctrl+f1 kısayolunu kullanın veya Editörün sağ üst köşesindeki oka  tıklatın.

  Uygulama İkonu 

  ·          Uygulama ikonunu tıklayarak da Yeni, Aç, Yedekleri Aç, Kaydet, Farklı Kaydet, Sisteme Kaydet, Yazdır, Dışa Aktar, Açık Pencereleri Listele ve Çıkış butonlarına ulaşabilir.

  NOT: Uygulama ikonunu gizlemek için Görünüm, Uygulama İkonu Görünsün’e tıklatın. Bkz. Uygulama İkonu Görünsün için tıklatın.

  Karşılaşılan sorunlar

  64 bit İşletim Sistemlerinde Javanın Çalıştırılması

  “Bilgisayarım – Yerel Disk C – Program Dosyaları (x86) – Java – jre…(“kurulu versiyonu hangisi ise”) – bin” girilir ve sağ tıklanarak dizin kopyalanır.

  Masaüstünden Bilgisayarıma sağ tıklayarak

  Özellikler -> Gelişmiş -> Sistem Ayarları -> Gelişmiş-> Ortam Değişkenleri -> Path -> Düzenle butonuna basılarak “Değişken Değeri”nin en başına gelinerek kopyalanan dizin yapıştırılır. (yapıştırılan dizinin en sonuna noktalı virgül konulur)

  menüler ve editör genel özellikleri

  Dosya Menüsü

  ·          Yeni bir Editör evrakı oluşturmak için Yeni butonuna tıklatınız.

  ·          Bilgisayarınıza kayıtlı .udf, .xml, .usf, .rtf uzantılı evrakları Editörde açmak için Aç simgesine tıklatın.

  ·          Daha önce açtığınız ancak düzgün kapatılmayan Doküman Editörü evraklarınıza ulaşmak için Yedekleri Aç simgesine tıklatın.

  Paneli Gizle ile kurtarılan belgeleri gizleyebilir Tümünü Sil ile kurtarılmış tüm evraklarınızı silebilirsiniz.

  NOT: Silinmiş kurtarılan belgelere tekrar ulaşılma imkanı bulunmamaktadır.

  Dosya

  ·          UYAP Bilişim Sisteminde hazırlanan evrakların sisteme kaydını sağlamak için Sisteme Kaydet butonuna tıklatın.

  NOT: Uyap Bilişim Sisteminde hazırlanmamış Bilgisayardan açılan Editörlerde ilgili buton kullanılmamaktadır.

  ·          Kaydet bilgileri Bkz. Editör Temel Bilgileri için tıklatın.

  ·          Toplu evrak çevirmeyle ilgili Tümünü Farklı Kaydet’e tıklatın. Tümünü Farklı Kaydetle ilgili yapacaklarınız.

  1.         Tümünü Farkı Kaydet’i tıklatın.

  2.         Evrak Seç veya Klasör Seç ile bilgisayarınızda kayıtlı olan Doküman Editörü belgelerinizin dizinini seçin.

  3.         Tümünü seçilen formatta kaydet ile seçtiğiniz tüm belgelerin hangi formatta kaydedileceğini seçin.

  4.         Çıktı Klasörünü Seç ile çevirim yaptığınız evrakların kaydedileceği dizini seçin.

  5.         Kaydet’i tıklatın.

  ·          Farklı Kaydet bilgileri Bkz. Editör Temel Bilgileri için tıklatın.

  ·          UYAP Doküman Formatında hazırlanmış belgeleri .odt, .pdf, .doc  formatlarına çevirmek için ilgili butonlara tıklatın.

  NOT: Daha ayrıntılı bilgi bkz. Tümünü Farklı Kaydet için tıklatın.

  Yazdır-Gönder

  ·          Yazdır ve Yazdırma Önizlemesi Bkz. Editör Temel Bilgiler - Belge Yazdırma  için tıklatın.

  ·          Evraktaki imzalı kısmı dışarı aktararak farklı e imza uygulamaları tarafından açılması ve e imzaların doğrulanması sağlamak için Dışa Aktar’ı tıklatın.

  ·          Aynı anda açık olan birden fazla Doküman Editörleri arasında geçiş yapmak için Açık Pencereleri Listele’yi tıklatın.

  ·          Dokümanın bir kopyasını e postanıza eklemek için “Gönder’e” tıklatın. Dokümanı farklı bir formatta göndermek için “Gönder” seçenekleri olan aşağı ok’a tıklatın.

  Çıkış

  ·          Doküman Editörü uygulamasını kapatmak için Çıkışı tıklatın.

  NOT: İmzalı bir evrakta değişiklik yapılmışsa çıkış aşamasında yapılan değişikliğin kaydedilip kaydedilmeyeceğinin teyidi istenmektedir. Değişikliğin kaydı seçilmesi dokümanda bulanan imza bilgilerinin kaybolmasına sebebiyet verecektir. İmzalı bir evrakta yapılacak değişiklik sonrası evrakın tekrar e- imza ile imzalanması gerekmektedir. Bkz. Editör Temel Bilgiler-Doküman İmzalama için tıklatın.

  Giriş Menüsü

  Pano

  ·          Seçimi bir başka yere yapıştırmak için Kes’i tıklatın.

  ·          Seçimin bir kopyasını başka bir yere yapıştırmak için Kopyala’yı tıklatın.

  ·          Kopyala veya Kes ile alınan seçimi eklemek için Yapıştır’ı tıklatın.

  ·          Belirli bir kısmın görünüşünü belgedeki diğer içeriklere de uygulamak için Biçim Kopyala’ya tıklatın.

  ·          Sevdiğiniz biçimlendirmeye sahip içeriği seçin.

  ·          Biçim Kopyala’ya tıklatın.

  ·          Başka bir şey seçtiğinizde otomatik olarak yeni seçime uygulanır.

  Yazı Tipi ve Font

  ·          Metninizi kalın yazı tipine dönüştürmek içik Kalın’ı tıklatın.

  ·          Metninizi italik yapmak için İtalik’e tıklatın.

  ·          Metninizin altını çizmek için Altı Çizili’ye tıklatın.

  ·          İmlecin bulunduğu alandaki mevcut yazı stiliyle ya da standart yazı stili arasındaki geçişi sağlamak için gövde/geçerli tıklatın. (İmlecin bulunduğu kısımdaki yazı stili geçerli yazı stiliyle tutulmakta ancak evrakın ilk açılıştaki yazı stili ise gövde stilinde tutulmaktadır.)bkz. Stil Özellikleri

  ·          Metniniz için yeni bir yazı tipi seçmek için tıklatın.

  ·          Metninizin boyutunu değiştirmek için Yazı Tipi Boyutuna tıklatın. Boyutu küçültmek veya büyültmek için +/- seçeneklerini kullanın.

  ·          Metninizin satırları ve paragraflarının arasında görüntülenecek boşluk miktarını seçmek aynı aralığı belgenizin tümüne uygulamak için Satır ve Paragraf aralığını tıklatın. Ayarları özelleştirmek için paragraf özelliklerine gidin.

  Paragraf

  ·          İçeriğinizi sol kenar boşluğuyla hizalamak için Sola Yasla’yı tıklatın.

  NOT: Sola hizalama gövde metni için yaygın olarak kullanılır ve belgeyi daha kolay okunur hale getirir.

  ·          İçeriğinizi sağ kenar boşluğuyla hizalamak için Sağa Yasla’yı tıklatın.

  NOT: Sağa hizalama içeriğin küçük bölümleri, örneğin üstbilginizdeki veya altbilginizdeki metin için kullanılır.

  ·          İçeriğinizi sayfaya göre ortalamak için Ortala’ya tıklatın.

  NOT: Ortalama, belgelere resmi bir görünüm verir ve sıklıkla kapak sayfaları, alıntılar ile bazen başlıklar için kullanılır.

  ·          Metninizi kenar boşlukları arasında dengeli bir biçimde dağıtmak için İki Yana Yasla’yı tıklatın.

  NOT: İki Yana Yaslı metin, belgenizin düzenli kenarlara sahip olmasını sağlayarak güzel bir görünüm oluşturur.

  ·          Paragrafınızı kenar boşluğuna yaklaştırmak veya uzaklaştırmak için Girinti Azalt ve Girinti Artır’ı tıklatın.

  ·          Madde işaretli liste oluşturmak ve görünüşünü değiştirmek için oku tıklatın.

  ·          Numaralandırılmış liste oluşturmak ve daha fazla numaralandırma biçimi için oku tıklatın.

  ·          Öğeleri düzenlemek, Çok Düzeyli Liste oluşturmak için oku tıklatın.

  NOT: Listenizdeki düzeylerin görünümünü değiştirebilir veya belgenizdeki başlıklara numaralandırma ekleyebilirsiniz.

  Arama

  ·          Editörde metin bulmak için Bul’u tıklatın.

  Seçeneklerden yaptığınız seçim sonrasında Sonrakini Bul’a tıklatın.

  NOT: Değiştir kısmında Bulunacak ve Değiştirilerek metinleri girerek metin değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz

  Düzenle Menüsü

  Sayfa Yapısı

  ·          Belgenin kenar boşluğu boyutlarını ayarlamak, belgenizin kağıt boyutunu seçmek, sayfalarınıza dikey ve yatay bir düzen vermek Sayfa Düzenleye tıklatın.

  ·          Eklediğiniz Alt ve Üst yazıları özelleştirmek için Alt/Üst Yazı Düzenleye tıklatın.

  ·          Bir içeriği her sayfanın üstünde yinelemeniz için Üst Yazı Düzenleye tıklatın.

  ·          Açılan ekranda üst yazı alanının arka planını ayarlayabilir, üst yazının başlangıç ve bitiş sayfa numaralarını seçerek üst yazıyı düzenleyebilirsiniz.

  NOT: Başlık ve sayfa numarası gibi bilgileri göstermek için yararlıdır.

  ·          Bir içeriği her sayfanın altında yinelemeniz için Alt Yazı Düzenleye tıklatın.

  ·          Açılan ekranda alt yazı alanının arka planını ayarlayabilir, alt yazının başlangıç ve bitiş sayfa numaralarını seçerek alt yazıyı düzenleyebilirsiniz.

  NOT: Başlık ve sayfa numarası gibi bilgileri göstermek için yararlıdır.

  Numaralandırılmış sayfaların numaralarını düzenlemek için Sayfa Numarası Düzenleye tıklatın.

  Harf Modu

  ·          Harfler arasında büyük/küçük/ilk harf büyük geçişini sağlamak için Harf Modünü Değiştire tıklatın.

  ·          Seçili yazının ilk harflerinin büyük, diğerlerinin küçük harflerle değiştirmek için İlk Harfler Büyük’e tıklatın.

  ·          Büyük/Küçük harf dönüştürme ekranını açmak için Büyük Küçük Harf’e tıklatın.

  ·          Seçili yazıyı küçük harflerle değiştirmek için Küçük Harflerle Değiştir’i tıklatın.

  ·          Seçili yazıyı büyük harflerle değiştirmek için Büyük Harflerle Değiştir’i tıklatın.

  ·          Büyük/küçük/ilk harfler büyük dönüşümleri arasında geçiş yapmak için Büyük/Küçük Geçiş Yap’ı tıklatın.

  Makro

  ·          Bir veya birkaç tuşla yapılan işlemleri tek bir tuşa ayarlamak ve sık yapılan işleri otomatikleştirmek için Yeni Makro Başlat’ı tıklatın. Makro Durdur ile kaydını yapın ve Makroyu Çalıştır’ın

  Kayıt Yönetimi

  ·          Belgenizde tüm metin veya nesneleri seçmek için Tümünü Seç’i tıklatın.

  ·          Yazılanları geri almak için Geri Al’ı tıklatın.

  ·          Geri alınan son işlemi iptal etmek için Tekrarla’ya tıklatın.

  Ekle Menüsü

  Tablo, Satırlar ve Sütunlar, Hücre

  ·          Belgedeki bilgilerinizi düzenlemenin bir yolu olan tablo oluşturmak için Tablo Ekle’yi tıklatın.

  NOT: Şimdiden sonra yapacağınız işlemler tabloyla ilgili olacağından ilgili simgelerin aktif hale gelmesi için en az bir tablo eklemeli ve imleciniz tablo içerisinde olmalıdır.

  ·          Tablo özelliklerini düzenleme ekranını açmak, tablo kenarlıkları,  satır ve sütun yükseklik ve genişliklerini düzenlemek için Tablo Özelliklerini tıklatın.

  ·          Satırları, sütunları, hücreleri veya tablonun tamamını silmek için Tablo Sil’i tıklatın.

  ·          Geçerli satırın hemen altına yeni bir satır eklemek için Altına Ekle’yi tıklatın.

  ·          Geçerli satırın hemen üstüne yeni bir satır ekleme için  Üstüne Ekle’yi tıklatın.

  ·          Geçerli sütunun hemen sağına yeni bir sütun eklemek için Sağa Ekle’yi tıklatın

  ·          Geçerli sütunun hemen soluna yeni bir sütun eklemek için Sola Ekle’yi tıklatın.

  ·          Üzerinde bulunan tablo hücresinin sağına yeni bir hücre eklemek için Sağa Hücre Ekle’yi tıklatın.

  ·          Üzerinde bulunan tablo hücresinin soluna yeni bir hücre eklemek için Sola Hücre Ekle’yi tıklatın.

  ·          Seçili hücreleri tek bir hücrede birleştirmek için Hücreleri Birleştir’i tıklatın.

  Geçerli hücreyi birden çok hücreye bölmek için Hücreleri Böl’ü tıklatın

  Alt/Üst Yazı, Sayfa Numarası

  ·          Üstbilgiler ve altbilgiler, belgedeki her sayfanın üst, alt ve yan kenar boşluğu bulunan alanlardır.

  Üstbilgi ve altbilgilere metin ve grafik ekleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Örneğin; sayfa numarası, saat ve tarih, logo, belge başlığı veya dosya adı ekleyebilirsiniz.

  ·          Bir içeriği her sayfanın üstünde yinelemeniz için Üst Yazı Ekle’yi tıklatın.

  NOT: Üst Yazı Eklenmesi sonrasında ilgili simge Üst Yazı Kaldır olarak değişecektir. Kaldırmak için Üst Yazı Kaldır’ı tıklatın.

  ·          Bir içeriği her sayfanın altında yinelemeniz veya yinelediğiniz al için Alt Yazı Ekle’yi tıklatın

  NOT: Alt Yazı Eklenmesi sonrasında ilgili simge Alt Yazı Kaldır olarak değişecektir. Kaldırmak için Alt Yazı Kaldır’ı tıklatın.

  ·          Eklediğiniz bir üstbilgi veya altbilgiyi değiştirmek istediğinizde bkz. Alt Yazı Düzenle Menüsü-Sayfa Yapısı için tıklatın.

  ·          Tablo içerisindeyken paragraf eklemek için Paragraf Ekle’ye tıklatın.

  NOT: Bu sayede tablo içerisinden çıkılarak tablo dışına yeni paragraf oluşturulması sağlanabilmektedir.

  ·          Belgenin sayfalarını numaralandırmak ve kendi biçiminizi oluşturmak için Sayfa Numarası’na tıklatın.

  ·          Sayfa numaralarını belgenin üstüne, altına veya kenar boşluklarına ekleyebilirsiniz.  Sayfa başlangıç numaralarını özelleştirebilir, numaralandırma alanına metin ekleyebilirsiniz.

  ·          Metninizin sonraki sayfadan, bölümden veya sütundan devam etmesi sağlamak için Sayfa Kesmesi’ni tıklatın.

  Dokümanda istenilen sayfaya gitmek için Sayfaya Git’i tıklatın.

  Grafik

  ·          Bilgisayarınızdan resim eklemek  için Resim Ekle’yi tıklatın.

  ·          Sayfanın arka planına resim eklemek için Arka Plan Resim Ekle’yi tıklatın.

  ·          Editörden sembol eklemek için Sembol Ekle’yi tıklatın.

  ·          Barkot numarasıyla barkot girmek için Barkot Ekle’yi tıklatın.

  Biçim Menüsü

  Yazı Özellikleri

  ·          Yazı tipi, boyut, efektler, altı çizili, gölge, renk gibi özellikleri düzenlemek için Yazı Özelliklerini tıklatın.

  İPUCU: Bilgisayar yazı tiplerinin net ve pürüzsüz görünmesini sağlamak, ekrandaki metnin daha ayrıntılı olmasını ve dolayısıyla göz yorgunluğu ve zihinsel yorgunluğa yol açmadan uzun bir süre daha kolay okunmasını sağlayan, özellikle düz panel monitörler, mobil bilgisayar ve daha küçük el aygıtları gibi LCD aygıtlarında yararlı olan ClearType teknolojisini aktif hale getirmek için Yazı Özelliklerinde Kesirli Metrik’i pasif hale getirerek Açık Metin’i aktif hale getirmeniz önerilir.

  ·          Paragrafın aralıkları ile girintilerini ayarlamak ve hizalamayla ilgili ayarlama yapmak için Paragraf Özelliklerini tıklatın.

  Daha ayrıntılı bilgi bkz. Giriş Menüsü-Paragraf için tıklatın.

  ·          Belgelerinizi biçimlendirmek için stil oluşturabilir, böylelikle bir dizi biçimlendirme seçimini hızla, kolayca ve tutarlı bir şekilde tüm belgenize uygulayabilirsiniz. Var olan stili değiştirebilir ve gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

  Stil Oluşturmak için yapacaklarınız.

  1- Stil Özellikleri’ni tıklatın

  2- Ekle’yi seçip, tamam’a tıklatın.

  3- Çıkan “Stil Bilgisi” ekranında stil adı vererek tamam’a tıklatın.

  4- Stil özelleştirmelerinizden sonra “varsayılan” olarak belirleyin, tamam ile ekranı kapatın.

  5- Yeni açacağınız boş dokümanlarınızda varsayılan olarak belirlediğiniz stilinizi kullanabilirsiniz.

  Harf Denetimi

  ·          Yazım ve dilbigisi denetimi için Tümünü Denetle’yi tıklatın.

  Otomatik Büyük Harf, Baş Harfler Büyük ve Kelime Denetiminin aktiflik/pasiflik durumlarını ayarlamak için ilgili alanlara tıklatın.

  Renkler

  ·          Metninizin rengini değiştirmek için Yazı Rengine tıklatın.

  ·          Metninizi parlak bir renkle vurgulayarak öne çıkmasını sağlamak için Yazı Arka Plan Rengini tıklatın.

  ·          Sayfanın rengini değiştirerek belgenizi renklendirmek için Sayfa Rengini tıklatın.

  ·          Sayfa arka planının rengini değiştirmek için Sayfa Arka Plan Rengine tıklatın.

  ·          Doküman Editöründe bazı alanların renginin kişiselleştirmek için Renkleri Düzenle’yi tıklatın.

  Araçlar Menüsü

  Kısayol Düzenle          

  ·          Doküman Editöründe tekrar tekrar kullandığınız metin, paragraf ve sayfalarca dolu yazılarınızı klavyenizdeki tuşlara kısayol atayarak tek tuşla Doküman editörüne yansıtmak için yapacaklarınız.

  1- Kısayol Düzenle’ye tıklatın.

  2- Açılan Kısayol/Otomatik Metin Düzenleme ekranında Ekle’ye tıklatın.

  3- Açılan Kısayol Tanımlama ekranına İsim ve Kısayol tuşu belirleyin ve Yazı butonuna tıklatın.

  İPUCU: Kısayol Tuşu belirlemeden düzenleme yapacağınız Yazı ile açılan editör açılamaz.

  İPUCU: Atadığınız Kısayol Tuşu uygunsa mavi renkli olacaktır. Atadığınız Kısayol Tuşunu kırmızı renkte görüyorsanız Kısayol Tuşu olarak belirleyemezsiniz.(sistem tarafından ilgili kısayol ile çalıştırılan başka bir işlem bulunması nedeniyle)

  4- Yazı butonuyla açılan UYAP Doküman Editöründe istediğiniz uzunlukta ve özellikteki metninizi oluşturun kapat butonuyla kapatın ve değişikleri kaydet seçeneğiniz seçin.

  5- Tekrar karşınıza gelen Kısayol Tanımlama ekranındaki Tamam butonuna basın.

  6- Eklediğiniz kısayolu, Kısayol/Otomatik Metin Düzenleme ekranın sol tarafında göreceksiniz. İlgili ekranı Kapat butonuyla kapatmanız sonrasında tanımladığınız kısayolu kullanmaya başlayabilirsiniz.

  7- Tanımladığınız kısayolu düzenlemek veya kaldırmak için Kısayol Düzenle’ye tıklatınız, ilgili kısayolunuzu seçiniz Düzenle ve Kaldır seçeneklerini kullanarak yapabilirsiniz.

  ·          Tanımladığınız kısayollarınızı görmek için Yazı Kısayollarına tıklatın.

  ·          Doküman Editöründe Tamamen özelleştirilebilen (koyuluk, paragraf, renk, biçim, noktalama…) metinler oluşturarak Otomatik Metin girdileri ekleyebilirsiniz. Ya da birkaç karakterini yazdığınızda otomatik olarak metin eklemek isterseniz, “Zengin Metin”  kutusundaki metin girişleri ekleyebilirsiniz. Otomatik Metin eklemek için yapacaklarınız.

  1- Otomatik Metin’e tıklatın.

  2- Açılan Otomatik Metin seçeneklerinden Zengin Metin’e tıklatın.

  3- Açılan Otomatik Metin Tanımlama ekranına Kısayol ismi belirleyin ve Yazı butonuna tıklatın.

  İPUCU: Kısayol Metni belirlemeden düzenleme yapacağınız Yazı ile açılan editör açılamaz.

  4- Yazı butonuyla açılan UYAP Doküman Editöründe istediğiniz uzunlukta ve özellikteki metninizi oluşturun kapat butonuyla kapatın ve değişikleri kaydet seçeneğiniz seçin.

  5- Tekrar karşınıza gelen Otomatik Metin ekranındaki Tamam butonuna basın.

  6- Eklediğiniz Otomatik Metni, Kısayol/Otomatik Metin Düzenleme ekranın sol tarafında göreceksiniz. İlgili ekranı Kapat butonuyla kapatmanız sonrasında tanımladığınız kısayolu kullanmaya başlayabilirsiniz.

  ÖNEMLİ: Otomatik Metnin çalışması için Otomatik Tanımlama Önerilerini Göster seçeneğini aktif ederek editörü yeniden başlatmanız gerekecektir.

  - Tanımlanan metni, kısayol ile veya ilgili metnin ilk üç karakterlerinin girilmesiyle otomatik olarak editöre yansıtılmaktadır.

  - Önceden kaydedilmiş otomatik metinlerin kaybını önlemek adına “düz metin” seçeneğinin mevcut durumu korunmakla/kullanılabilirliğiyle birlikte, uygulamada ikiliği önlemek adına “düz metin” alanına yeni tanımlama yapılabilmesi kısıtlanmıştır.

  Açıklamalar

  ·          Belge kenar boşluklarında görüntülenen balonlar içine bir açıklama ekleyebilir ya da açıklamaları gizleyebilirsiniz.

  ·          Açıklamanın yazı çıktısında gözüküp gözükmeme seçeneği açıklamanın eklenmesi aşamasında seçilebilmektedir. Açıklama göster seçeneğinin aktifliği durumunda yazı çıktısında açıklamaların gözükmektedir.

  İmza

  ·         

  Doküman Editörü belgelerinizi Elektronik İmza ile imzalamak için yapacaklarınız.

  1- Elektronik İmzanızı bilgisayarınıza takınız ve kartın üretici firmasıyla ilgili gerekli yüklemeleri yapınız.(kart üretici firmayla iletişime geçiniz)

  2- İmza Kütüphanesi seçin.

  2- İmzala simgesine tıklatın.

  3- Şifre ekranına Elektronik İmza şifrenizi girin.

  4- Tamam Simgesine basın.

  5- Evrakın imzalanması sonrasında Doküman Editörü sağ üst köşesinde kurdele göreceksiniz. İlgili kurdele ile Elektronik İmza Sertifika Bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için bkz. Editör Temel Bilgiler-Doküman İmzalama

  ·          Doküman Editörü Belgelerinizi Mobil Telefon Aracılığıyla imzalamak için yapacaklarınız.

  1- Dokümanı Mobil İmzala simgesine tıklatın.

  2- Açılan Mobil İmza Ayarları ekranında ilgili GSM operatörünüzü seçiniz, GSM numaranızı ve TC Kimlik Numaranızı Giriniz.

  İPUCU: Ayarların bir sonraki seferde otomatik dolu olarak gelmesi için Ayarlarımı Kaydet’i seçiniz.

  3- İmzala simgesine tıklatın.

  4- Telefonunuza gelen Doğrulama Kodu ile Editör ekranında gözüken doğrulama kodlarını karşılaştırınız. Kodların uyuşması sonrası telefonunuzdan şifre girişini yapınız.

  ·          Doküman üzerinde bulunan imzaları, imza detaylarını ve geçerlilik bilgilerini görüntülemek için İmzalar’a tıklatın.

  ·          Bilgisayarınıza takılı Sertifika(nın)ların (elektronik imzaların) geçerlilik durumunu görmek için Sertifikalar’a tıklatın.

  Araçlar

  ·    

        E- İmza sertifikası geçerlilik kontrolü gerekli ayarları düzenlemek için Proxy tıklatın.

  ·          Boşluk, tab, satır sonu gibi karakterlerin gösterilmesi için Boşlukları Gösteri tıklatın.

  ·          Çoklu sayfa gibi büyük kopyalamalarda hafızanın boşaltılması işlemini gerçekleştirmek için Hafıza Boşalt’ı tıklatın.

  Güncelle

  ·         

  Editörün en yeni sürümüyle güncellemek için Editörü Güncelle’yi tıklatın.

  İPUCU: Editörü Güncelle simgesinin altındaki ok’a tıklatarak Otomatik Denetleyi aktif hale getirebilir, böylece yeni versiyon yayınlanmasıyla birlikte editörün açılması sırasında güncelleme hatırlatmalarını aktif hale getirebilirsiniz.

  Görünüm Menüsü

  Göster

                 

   ·          Dokümanda yer alan tüm açıklamaları görmek için Tüm Açıklamaları Gör’ü tıklatın.

  NOT: Dokümana açıklama eklemek için metninizi seçtikten sonra sağ tık-açıklama-açıklama ekleye tıklatın.

  ·          İmlecin ekran üzerinde bulunduğu pozisyonu görmek için “Seçim Bilgisine“ tıklatın.

  Bileşenler

  ·          UYAP Doküman Editörü ikonunu aktif/pasif hale getirmek için Uygulama İkonu Görünsünü tıklatın. Bkz. Editör Temel Bilgileri için tıklatın.

  ·          Görev Çubuğunun (Hızlı Erişim Çubuğu) aktif/pasif hale getirmek için Görev Çubuğu Görünsün tıklatın. Bkz. Editör Temel Bilgileri için tıklatın.

  ·          UYAP Doküman Editörünün eski görünümüne geçmek için Klasik Görünüme Geç’i tıklatın.

  NOT: Editör yeniden başlatıldığında Klasik Görünüme Geçecektir.

  İPUCU: Klasik Görünümden tekrar Ribbon Menü’ye geçmek için yeniden açtığınız Doküman Editörü kısayollarında bulunan Ribbon Menü’ye tıklatın.

  güncelleme geçmişi

  18.12.2015 Tarihli Güncelleme

  Editör versiyonu 4.0.14’e yükseltilmiştir. Bu kapsamda;

  -          Düzenle menüsünde büyük/küçük harfle değiştir - büyük/küçük geçişi yap seçenekleri uygulandığında ilgili seçili kelime de yapılan değişikliğin anlık gözükmemesi sorunu giderilmiştir.

  -          Editörün farklı bilgisayarlarda ilk açılış konumlarının düzensiz açılmasıyla ilgili olarak düzenleme yapılmıştır. Böylece; editörün ilk açılma ekran boyutu, kullanıcı bazlı kapatıldığı hali ile olacaktır.

  -          Editör sayfa alt paneli düzenlenerek zoom oranı ve oranı ayarlamak için kaydırılabilir alan eklendi, Böylece;

  o    Zoom oranın üzerine tıklandığında açılan kutu ile oranın değiştirilebilmesi sağlandı,

  o    Giriş sekmesinde bulunan zoom kutusu kaldırılarak ilgili alana font büyük-küçült butonları eklendi,

  o    ctrl+mouse kaydırma ile zoom oranının değiştirilebilmesi sağlandı,

  o    Editör cetvelin çerçevesi kaldırıldı, sayfa arkaplanı ile aynı renk olması sağlanmıştır.

  -          "dosya" menüsü "toplu yazdır" ekranında evrak seçiminde ilk seçim olarak xml yerine udf olarak gelmesi sağlanmıştır.

  -          Bazı dokümanlarda yaşanan seçili alannın sağa, sola yaslama, ortalama özelliklerinin çalışmama sorunları giderilmiştir.

  -          Editörde giriş menüsüne kısayol olarak satır aralığını düzeltme seçeneği eklenmiştir.

  -          Biçim boyası kısmında kopyalanan alanda numaralandırma varsa yapıştırılmak istenilen alana da numaralandırma taşınabilmektedir. Numaralandırma stilin taşındığı yerde devam etmektedir.

  -          Salt okunur olarak önizlemesi yapılan udf dokümanlarında ctrl+f ile arama yapılabilme özelliği eklenmiştir.

  -          Uygulamalarda editörün belge göster düzenle ile açılması sonrasında editörün zoom oranının değiştirilememe hatası giderilmiştir. Böylece zoom yapısı değiştirilmiş olup, yeni yapıya göre ctrl+scroll tuşu ile sayfa yakınlık oranı değiştirilebilmekte ayrıca sağ altta yer alan kaydırma çubuğu ile ya da yanında yer alan zoom oranı kısmına çift tıklandığında açılan pencereden zoom işlemi yapılabilmektedir.

  -          Editöre yapıştırılan metinlerin bazı alanlarında oluşan sisteme kaydedilmesi sonrasında oluşan kayma sorunları giderilmiştir.

  -          Editörde bulunan kalın, italik ve altı çizili seçenekleri seçimi sonrasında ilgili simgelerin seçili olmalarının anlık olarak
  aktif/pasifliği sağlanmıştır. Bunlarla birlikte ilgili stil özelliklerinin stabil çalışmasıyla ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

  -          Doküman Editöründe tablo özellikleri geliştirilmesi ve hataların giderilmesi yönünde yapılan çalışmaların ilk aşaması tamamlanmıştır. Bir sonraki yüklemede mevcut değişikliklerin uygulamalara yansıtılması planlanmaktadır.

  -          Editörün düzgün kapatılmaması gereken durumlarda kaydı yapılmayan evrakların kurtarılmasını sağlayan Dosya Menüsündeki “yedekleri aç” seçeneğiyle ilgili hata düzeltme ve iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.

  -          Tek satırlık tablolarda “tablo özelliklerinden-altına ekle” seçeneğindeki hata giderilmiştir.

  -          Numaralandırma değeri ayarla ekranına 'önceki listeden devam et' seçeneği eklendi. Ayrıca açılır menüde numaralandırma ile ilgili seçenekler artırılmıştır. Böylece numaralandırma sırasında araya paragraf girse bile isteğe bağlı olarak kaldığı yerden numaralandırma yapılabilmesi sağlanmıştır.

  -          Geçiş sürecinin tamamlanması sonrasında editörde bulunan eski klasik menü desteği kaldırılmıştır. Bütün editörlerin Ribbon menüde açılması sağlanmıştır.

  -          Editörde büyük harflerin öncesinde noktalama işaretlerinin kullanılması halinde ara çubuğu ile geçiş yapılması sonrasında oluşan bütün büyük harflerin küçük harflere çevrilme sorunu giderilmiştir.

  -          Mobil imza sırasında vazgeç seçeneğinde alınan hata giderilmiştir.

  -          Editörün kaydedilmeden ve düzgün kapatılmamasından sonra evrakların kurtarılmasını sağlayan yedekler yapısıyla ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Böylece;

  o    C:\Users\sicli\.uki\yedekler klasörüne yedekler dosyasına atılmaktadır.

  o    Aynı şekilde yedeklenen dokümanlara editörden Dosya menüsünden, yedekleri aç ile erişilebilmektedir.

  o    Uygulama içinden yedekleme yapması durumunda evrakın .udf uzantılı olarak gelmesi sağlanmıştır.

  o    Atılan yedek evrakta, uygulamadan yedeklenmiş ise; evrak ismi olarak önce evrak türüne, yoksa evrak id si yoksa ~UKI_SYS_TMP_ ile başlayan bir dosya adı ile atılması sağlanmıştır.

  o    Lokalden yedeklenmişse bu isim ~UKI_TMP_ olarak atılması sağlanmıştır.

  Yazı kaynağı : uyap.gov.tr

  UYAP'ta yaşanan sorunlar raporlaştırılarak, UYAP Bilgi İşlem Dairesi'ne gönderildi

  UYAP'ta yaşanan sorunlar raporlaştırılarak, UYAP Bilgi İşlem Dairesi'ne gönderildi

  İzmir Barosu tarafından düzenlenen ankete katılan avukatların verdiği yanıtlar, yargı hizmetlerine kolaylık ve hız kazandırmak amacıyla hayata geçirilen UYAP uygulamasının birçok açıdan sorunlar taşıdığını ve bu sorunlar çözülmeden, sistemin tam olarak istenen amaca hizmet etmesinin sağlanamayacağını ortaya koydu.

  Bu nedenle anket sonucu hazırlanan rapor, UYAP ve CELSE uygulamalarının asli kullanıcıları olan avukatların yaşadıkları zorluklukların ortadan kaldırılarak, belirlenen sorunların giderilmesi ve daha işlevsel uygulamalara dönük tedbirlerin acilen alınması için Adalet Bakanlığı UYAP Bilgi İşlem Dairesi’ne gönderildi.

  İşte o rapor;

  ADALET BAKANLIĞI UYAP BİLGİ İŞLEM DAİRESİ’NE

  UYAP sisteminin getirilmesinde temel amacın;  dava açma, dilekçe gönderme, dosya takibi ve benzeri birçok işlemin elektronik ortamda yapılmasını sağlayarak yargı hizmetlerini hızlandırmak, yapılacak işleri kolaylaştırmak, zamandan ve emekten tasarruf etmek olarak ortaya konulduğu bilinmektedir.

  Teknolojinin gelişmesi sonucunda bir imkan olarak karşımıza çıkan UYAP, bazı eksiklikleri ve teknolojik yetersizlikleri nedeniyle yargı personeli dışında UYAP’ı en fazla kullanan kesim olan avukatlar açısından zaman zaman bir eziyet haline gelmekte ve amaçtan uzaklaşmaktadır.

  UYAP'ta yaşanan sıkıntılar nedeniyle meslektaşlarımızdan çok sayıda şikayet gelmesi üzerine,  İzmir Barosu avukatları arasında UYAP sorunlarının tespiti amacıyla bir anket yapılması yoluna gidilmiştir. Ankette; belirlenmiş soru seçenekleri yanında, meslektaşlarımızın tespit ettiği diğer sorunlara ilişkin de yanıt sunmaları olanağı sağlanmıştır.

  Başkanlığımızca düzenlenen ankete katılan üyelerimizin verdiği yanıtlar, yargı hizmetlerine kolaylık ve hız kazandırmak amacıyla hayata geçirilen UYAP uygulamasının birçok açıdan sorunlar taşıdığını ve bu sorunlar çözülmeden, sistemin tam olarak istenen amaca hizmet etmesinin sağlanamayacağını ortaya koymaktadır.

  Anket sonuçlarına göre meslektaşlarımızın en çok yakındığı konuların başında: “Ek olarak gönderilen evrak sayısının beş ile sınırlı olması ve gönderilecek evrak boyutunun düşük olması” gelmektedir. Ankete katılan meslektaşlarımızın %89.2 si bu durumu çözümü gereken en önemli sorun olarak tespit etmiştir. Bu seçeneği %88,3 oranla “Sehven gönderilen evrak için iptal seçeneğinin bulunmaması” takip etmektedir. Keza %87,4 oranla “Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen evrakın farklı tür/formatta olması nedeniyle evraka erişim sorunu ve evrakın açılmaması”  en önemli üçüncü sorun olarak gösterilmiştir. “Kovuşturma ve soruşturma evrakının bir kısmının avukatlara kısıtlanması” katılanların % 84,7’si tarafından sorun alanı olarak gösterilmiştir. “Sorgu ekranının kısıtlı olması ve avukatlar için UYAP üzerinden sorgu yapılabilecek alanların sıklıkla değişmesi” % 76,4 oranında sorun olarak belirtilmiştir. UYAP Portal üzerinden “Yargıtay’a ilk derece mahkemesi sıfatıyla dava açılamaması, Yargıtay’daki dosyalara evrak veya vekaletname gönderilememesi” %60,2 oranında sorun olarak tespit edilmiştir. “Adli yardım talepli davaların UYAP üzerinden açılamaması” da %42,2 ile bir diğer sorun alanı olarak ortaya çıkmaktadır.

  İcra takiplerinde ise temel sorun alanları arasında “İcra dosyalarında borçlu için portal üzerinden yapılan SGK sorgulamalarında, entegrasyondan kaynaklanan erişim sorunu ve sorgu sonucunun hata vermesi” 77,5 oy oranı ile ilk sırada yer alırken, bunu “Dava/icra dosyalarında evrak türü, evrak tarihi vb. kriterlere göre dosya içerisindeki evrakın toplu olarak görüntülenememesi ve/veya indirilememesi” %76 ile takip etmiştir. “Toplu takip açma imkanı yanında toplu sorgu imkanının olmaması nedeniyle, her bir icra dosyası için ayrı ayrı sorgulama yapılmak durumunda kalınması” da %52,8 oranıyla bu alandaki üçüncü en önemli sorun olarak görülmüştür. 

  Anket çalışması sırasında çözüme kavuşturulan ve Uyap Avukat Portal ve Uyap Doküman Editörü sistemi ile ilgili olmayıp uygulamaya değin sorunlara, bu raporda yer verilmemiştir. Anket sonucunda meslektaşlarımızın karşılaştığı başlıca sorunlar, aşağıdaki şekilde bildirilmiştir:

  1.    Uyap Avukat Portal üzerinden görüntülenen dava veya takip dosyalarında tarihsel olarak son 20 evrakın görüntülenebilmesi ve daha eski tarihte sisteme kaydedilen evrakın alt klasörlerde toplanması nedeniyle, belli evraka ulaşmada güçlük yaşanmaktadır. Evrak tarihi ya da türüne göre belli bir tarih aralığında sisteme katılan evrakın görülebileceği bir filtreleme seçeneği getirilmesi çözüm bakımından kolaylık sağlayacaktır. 
   
  2.    Adliyede mahkeme hakimi ya da katip tarafından dosyanın tamamı görüntülenip indirilebilirken, Uyap Avukat Portal üzerinden vekili olunan dava veya takip dosyalarındaki evrakın bir bütün olarak kronolojik sırada görüntülenip indirilememesi ve ancak tek tek indirilebilmesi de meslektaşlarımızın vakitlerini almakta olup dosyanın incelenmesinde güçlük yaratmaktadır. 
   
  3.    Uyap Avukat Portalda sehven yapılan işlemlerin iptal edilememesi de ayrı bir sorundur. Bu tür işlemlerin, örneğin sehven gönderilen bir dilekçenin veya hatalı bir talebin ilgili kurum tarafından kaydedilmeden iptali ve yine sehven yapılan ödemelerin iptali için sistemin avukatlara bir seçenek tanıması gerekmektedir. 
   
  4.    UYAP Portal üzerinden Danıştay dosyalarının görüntülenememesi, bu dosyalara evrak veya vekaletname sunulamaması, meslektaşlarımız için zorluk oluşturmaktadır. 
   
  5.    İcra dosyalarında avukatların Uyap Avukat Portal üzerinden borçlu için yapabilecekleri sorgulamaların kısıtlı olması da sorun olarak tespit edilmiştir. 
   
  6.    Uyap Avukat Portal üzerinden Bölge Adliye Mahkemesi’ne ilk derece mahkemesi sıfatıyla dava açma, evrak veya vekalet gönderme işlemleri gerçekleştirilememektedir. 
   
  7.    İdari     yargıdaki     dosyalar     için     Uyap     Avukat     Portal     üzerinden     dosya     safahatı sorgulanamamaktadır. 
   
  8.    Kesin kararlı Danıştay ilk derece ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu dosyalarında, karar tebliğinden sonra dosya içi evrak erişimi yapılamamakta; "Tanımlı komut işlemi bulunamadı" hatası alınmaktadır. 
   
  9.    Uyap üzerinden dava açarken, bazı idari makamlar davalı seçeneğinde yer almamaktadır. Örneğin idari dava açarken, Sağlık Bakanlığı seçeneği bulunmamaktadır. 
   
  10.    İstinaf dosyalarında ‘safahat’ sekmesi bulunmamakta ve dosyanın hangi aşamada olduğu görüntülenememektedir. 
   
  11.    Dosyaya kaydedilen evrakın bir kısmının safahatta kaydı olmasına rağmen, evrak dosya içerisinde görünmemektedir. Örneğin, Uyap Avukat Portal üzerinden gönderilen dilekçeler, müzekkere kayıtları vs. 
   
  12.    Dosya sorgulama ekranında taraf ile sorgulama yaparken, tüm dosyalar listelenmediği için yargı birimi seçilip ayrı ayrı sorgulama yapılması gerekmektedir. Yargı birimi seçilmeksizin, belirtilen tarafa ait dosyaların sorgu sonucu listelenmesi sağlanmalıdır. 
   
  13.    Uyap Avukat Portalda icra dosyalarına Yeni Talep Ekranından gönderilen taleplerin matbu olması, sistem tarafından taleplere doğrudan müdahale edilip taleplerde değişiklik yapılmasına izin verilmemesi, talep ekranındaki açıklama kısmında veri girişi sınırı olması ve talep seçeneklerinin kısıtlı olması da meslektaşlarımızın mesleklerini ifa etmelerinde ayrı bir güçlük yaratmaktadır. Meslektaşlarımız, talep ekranında açıklama kısmındaki sınırlama nedeniyle, özellikli durumlarını yeterince ifade edemediklerini belirtmiştir. Özellikle yeni ekrandan gönderilen matbu taleplerin yeterli gelmemesi nedeniyle, eski ekrandan kendi hazırlamış oldukları talepleri gönderdiklerini, ancak bu ekrandan gönderilen taleplerin çok uzun süreler boyu işleme alınmadığını yahut çok geç işleme alındığını ve hatta yeni ekrandan gönderilmediği için reddedilen taleplerinin dahi olduğunu iletmişlerdir. 
   
  14.    İcra dosyalarında yeni talep ekranından talep gönderirken, her ne kadar Ek Evrak Ekle seçeneği var ise de bu seçenek çalışmamaktadır. Meslektaşlarımız aynı talebi hem yeni ekrandan hem de ek evrakı ekleyerek eski ekrandan göndermek durumunda kalmaktadır. 
   
  15.    İcra dosyalarında borçlu vekili olunan dosyalarda, yeni talep ekranındaki seçeneklerin oldukça kısıtlı olması nedeniyle dosya hesabı, haciz kaldırma gibi gerekli taleplerin dahi gönderilemediği, meslektaşlarımızca paylaşılmıştır. 
   
  16.    Uyap Avukat Portal üzerinden bir icra dosyasına talep gönderdikten sonra yeni bir talep göndermek için 5 dakika beklenmesi zorunluluğu da meslektaşlarımızın zamanını alan ayrı bir işlemdir. 
   
  17.    Uyap Avukat Portal Evrak Gönderme kısmında ek olarak gönderilen evrak sayısının beş ile sınırlı olması ve evrak boyutunun düşük olması sorununun yanında, bazı türde evrakın ek olarak eklenememesi (Word, Excel gibi), özellikle dava açılış aşamasında fazla sayfalı veya istenen formatta olmayan bir delilin Uyap üzerinden sunulmasını engellemektedir. 
   
  18.    Uyap Avukat Portal’a erişim ve oturum zamanaşımının süresinin kısa olması, hemen hemen her meslektaşımızca dile getirilen önemli bir sorundur. Meslektaşlarımız, sisteme giriş yapamadıklarını, yaptıklarında ise sistemin hata verdiğini, kısa bir süre sonra oturumdan atıldıklarını ve yeniden giriş yapmanın gerektiğini ifade etmiş ve sıklıkla, sistemin yavaş çalıştığından yakınmışlardır. Özellikle oturum zamanaşımının kısa olması, dosya incelenmesini, gerekli işlemlerin yapılmasını engellemektedir. Uyap Avukat Portal’daki oturum zamanaşımının uzatılması, mümkünse 24 saate çıkarılması gereklidir. 
   
  19.    Uyap uygulamalarının tüm işletim ve yazılım sistemleriyle uyumlu olmaması, başka bir sorun başlığıdır. Ankete yapılan dönüşlerde, Macbook işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda eimza Uyap giriş uygulamasının çalışmadığı, Uyap yazılımlarının bu işletim sistemiyle uyumlu şekilde güncellenemediği, Uyap Doküman Editöründe düzenlenen evrak sisteme yüklendiğinde, yazılarda kayma olduğu belirtilmiştir. Mart 2021’den bu yana Windows Vista işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda güncel doküman editörünün açılmadığı ifade edilmiştir. Bu nedenle Uyap uygulamalarının MacOS, Ubuntu, Linux gibi farklı işletim ve yazılım sistemleriyle uyumlu hale getirilmesi için güncelleme yapılmalıdır. 
   
  20.    Harçtan muaf kurum vekilleri Uyap Avukat Portal üzerinden kayıtlı olmadıkları dosyalara vekaletname gönderirken, harçtan muafiyet seçeneği olmadığından, vekalet harcı ve baro pulu ödemek zorunda kalmaktadır. 
   
  21.    İşçilik alacaklarına ilişkin icra takiplerinde veya harçtan muaf kurumlara başlatılan icra takiplerinde olduğu gibi, harçsız açılacak icra takiplerinde UYAP Avukat Portal’da harç muafiyetine ilişkin seçenek bulunmamaktadır. 
   
  22.    Meslektaşlarımız, yabancı müvekkilleri adına Uyap’tan şikayet sunamamakta ve dava açamamaktadır.  
   
  23.    Uyap Savcılık dosyalarında taraflar gözükmemektedir. 

  24.    Uyap Avukat Portal üzerinden, CBS Savcılık dosyalarına kovuşturma dosyasında olduğu gibi talep, beyan sunulamamaktadır. Evrak gönderme ekranında gönderilebilecek evrak türü çok sınırlıdır. Örneğin; vekillikten istifa vs. yer almamaktadır. Yine CBS dosyalarına Ek KYOK’a itiraz adı altında evrak gönderilememektedir. 
   
  25.    Uyap Avukat Portal üzerinden CBS Savcılık dosyalarındaki evraka erişimde sorun yaşamaktadır. Soruşturma dosyalarının avukatlara açık olmaması ve sistem üzerinden incelenebilmesi için talep ve savcı onayı zorunluluğu, savunma hakkının etkili kullanılmasında büyük problem teşkil etmektedir. Dosya inceleme talep tarihinden sonraki evrak görüntülenemediğinden, dosyaya yeni eklenen evrakın görüntülenebilmesi için meslektaşlarımızca her seferinde inceleme talebi atılması gerekmektedir. Savcılık dosyalarının incelenmesinde, kısıtlama kararı yoksa, vekil kaydı yapılan avukat tarafından talep şartı aranmadan evrak görüntülenebilmelidir. 
   
  26.    Uyap Avukat Portal üzerinden suç duyurusunda bulunurken, şüpheli kişiyi ve TC kimlik numarasının bildirmenin zorunlu olması nedeniyle, suç duyuruları sistem üzerinden gerçekleştirilemeyip fiziken yapılmaktadır. 
   
  27.    Uyap Avukat Portal üzerinden idari gözetim kararlarına karşı Sulh Ceza Hakimliklerine itiraz edilememektedir. 
   
  28.    Uyap Avukat Portal üzerinden Sulh Ceza Hakimliklerine internetten haber ve içerik kaldırma davası açılamamaktadır. 
   
  29.    CMK 141 vd. hükümleri uyarınca, koruma tedbirlerinden kaynaklanan tazminat istemli davalar Uyap Avukat Portal üzerinden açıldığında, tevzi edilecek birim bulunamaması hatası vermektedir. 
   
  30.    Uyap Avukat Portal’a girişin beş oturumla sınırlandırılması, özellikle birden çok avukatın birlikte çalıştığı bürolar ile icra yoğunluklu çalışan hukuk ofislerinde problem arz etmektedir. 
   
  31.    Uyap Avukat Portal’da İngiliz Sterlini üzerinden icra takibi yapılamamaktadır. 
   
  32.    Uyap Avukat Portal’dan açılan icra takiplerinde, faiz başlangıç tarihi ve oranı girildiğinde, faiz hesaplamasının otomatik yapılmaması,bunların ayrı bir kalem olarak girilmesinin zorunlu olması, takip verilerinin girişinde hata yapılmasına müsait bir ortam oluşturmaktadır. 
   
  33.    Uyap Avukat Portal’da icra takibi açarken, bir aşamada hata yapılması halinde önceki aşamalar kaydedilmediğinden, bilgiler en baştan yeniden girilerek takip açılmak zorunda kalınmaktadır. Dosyadaki veri girişlerinin aşama aşama kaydedilerek tevzi aşamasında dahi takip açılmasına onay vermeden önce, söz konusu hatanın giderilmesine olanak tanıyan bir sistem hazırlanmalıdır. 
   
  34.    Uyap Avukat Portal’dan MTS takibi başlatılabilirken, Merkezi Takip Sistemi ile açılan aynı takibe itiraz edilememekte, vekalet sunulamamaktadır. 
   
  35.    Uyap Avukat Portal üzerinden icra müdürlüğündeki dosyalar görüntülenebilirken, iflas müdürlüğündeki dosyalar görüntülenememektedir. 
   
  36.    Sistem üzerinde, itiraz süresi geçmiş, haciz işlemi yapılmış icra dosyalarında dahi dosya kesinleşmesinin ayrıca yapılması gerektiğinden, sorgulama yapılamamaktadır. Bu sorgulama kısıtlamasının da düzelmesi gerekir. 
   
  37.    Uyap Avukat Portal’dan icra dosyalarında yapılan borçlu malvarlığı, PTT, SGK sorgusu, ancak 120 dakikada bir yeniden görüntülenebilmektedir. Sorgu işlemi yapıldıktan sonra sehven ekrandan çıkılması ya da özellikle SGK sorgulamalarında karşılaşılan entegrasyon sonucu hata verilmesi gibi durumlarda da bu sürenin geçmesi beklenmektedir. Bu süre kısıtının kaldırılması gerekmektedir. 
   
  38.    UYAP Avukat Portal üzerinden tüzel kişilere ait banka hesapları da sorgulanamamaktadır. Tüzel kişilerin banka hesaplarının da gerçek şahıslar gibi sorgulanabilmesi gereklidir. 
   
  39.    Uyap Portal’dan yapılan ilamlı icra takiplerinde borçlu vekiline yapılacak e-tebligat için etebligat ücreti yerine normal tebligat ücreti alınmaktadır. 
   
  40.    E-tebligat ile gönderilecek maaş hacizlerinde dahi sistemde normal tebligat ücreti alınmaktadır. 
   
  41.    İcra takip dosyalarında yeni ekrandan masraf gerektiren talepte bulunurken, dosyada mevcut avans mahsup edilerek kalanını yatırmak mümkün değildir. Sistem tarafından işlemin gerektirdiği ücretin tamamı alınmaktadır. 
   
  42.    İcra takip dosyalarında maaş haczi göndermek için cevap masrafı da alınmaktadır. Ancak bu masraf ilgiliye gönderilmeyip dosyada kaldığından, iadesini talep etmek zorunda kalınmaktadır. Masraf tutarının talep eden tarafından girilmesi sağlanarak, bu sorun çözüme kavuşturulabilir. 
   
  43.    İcra dosyalarında borçlu kurumların Mersis adresini ekleme kısmında hata verildiği için kurumlara sistem üzerinden ödeme emri gönderilmesi talep edilememektedir.  
   
  44.    Sistemde icra takibi başlatırken, kefil girilmesine rağmen oluşturulan takip talebinde kefil görülmemektedir.  
   
  45.    Uyap Avukat Portal SGK sorgusunda işverenin Mersis/Vergi/TC kimlik numarası görüntülenemezken, maaş haczi gönderimlerinde 3.şahıs olarak işverenin eklenmesi için bu bilgilerin zorunlu tutulduğu yönünde meslektaşlarımızın şikayeti olmuştur. Ancak sistemde yapılan güncelleme ile artık SGK sorgularında bu bilgiler görüntülenebilmekte olup söz konusu sorun böylelikle ortadan kalkmıştır. 
   
  46.    Uyap Portal üzerinden Apartman Yönetimi gibi tüzel kişiliği olmayan oluşumlar adına dava, icra takibi açılırken vergi numarası istenmesi nedeniyle bu tür takipler fiziken açılmak durumunda kalınmaktadır. 
   
  47.    Uyap Avukat Portal üzerinden XML takibi açılışında, icra programlarında hazırlanan XML dosyaları sisteme yüklenirken birebir eşleşme ile yüklenememektedir. 
   
  48.    XML ile takip açarken, şirketlerin ticari ünvanları, site yönetimlerinin tam adları doğru bir şekilde yazılmasına rağmen hatalarla karşılaşılmaktadır. Örneğin gerçek ünvanı "... Site Yönetimi" olan bir site için alacaklı sıfatıyla xml dosyası ile takip başlatılmak istendiğinde Uyapta "... Site Yönetim" olarak kaydedildiği için xml dosyası içerisinde isim değişikliği yapmadan takip başlatmak mümkün olmamaktadır. Öncelikle vergi numarasından şirketin veya site yönetiminin Uyapta nasıl kayıtlı olduğu tespit edilip daha sonra değişiklik yaparak takip açmak zorunda kalınmaktadır. 
   
  49.    Uyap Avukat Portal üzerinden vekil olunmayan kapalı icra dosyalarına vekaletname gönderirken, yalnızca dosya açılış tarihi görüntülenebilmektedir. Kimi zaman ayrı bir şehirde olan bu dosyaların zamanaşımı yönünden kontrolünün adliyeye gitmeden yapılabilmesi için dosya kapanış tarihinin de görüntülenebilmesi sağlanmalıdır. 
   
  50.    Sistem üzerinden icra takibi açarken, Avukat / Kurum kotası seçme zorunluluğu olması nedeniyle tahliye, tedbir nafakası vs icra takipleri fiziken açılmak zorunda kalınmaktadır. Sistem üzerinden açıldığında kotanın bulunduğu icra dairesine tevzi olduğu için bu takipler iptal edilmektedir. Bu tür takiplerin sistem üzerinden açılabilmesi adına, kotanın bulunduğu icra dairesine tevzisinin engellenmesi için bir seçenek bulunması önem arz etmektedir.  
   
  51.    Uyap Avukat Portal sisteminde icra dosyalarında çıkartılan tebligatların PTT Gönderi Takip sitesi ile entegre şekilde sorgusunun yapılması sağlanmalıdır. 
   
  52.    UYAP Avukat Portal üzerinden haczi mümkün olan bireysel emeklilik sistemi hesaplarının sorgulanabilmesi sağlanmalıdır 
   
  53.    UYAP Avukat Portal üzerinden sorgulanan araç ve tapu malvarlığına ilişkin takyidat raporunda, rehin ve ipotekler ile üzerindeki diğer tüm şerhlerin görünmesi sağlanmalıdır. 
   
  54.    UYAP Avukat Portal üzerinden marka ve patent hakkı, gemi ve uçak sicili, merkezi kayıt kuruluşlarında kayıtlı varlıklar gibi haczedilebilir malvarlığı değerlerinin sorgulanmasına ve haczedilmesine olanak tanıyacak güncelleme yapılmalıdır. 
   
  55.    Devir işlemleri nedeniyle saat 23:30’dan sonra vekaletname gönderme, dava açma, harç yatırma gibi hususlarda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle söz konusu uygulamanın 00:00'dan sonra başlaması konusunda güncelleme yapılmalıdır. 
   
  56.    İdari yargıda yargılamanın yenilenmesi istemli dosyaların, daha önce hüküm kurmuş mahkemesine gönderilmesi ve buna göre harç ve masrafların yatırılması gerekmektedir. Ancak idari yargıda yargılamanın yenilenmesi istemi için ayrı bir sekme yoktur. Bu durum, yargılamanın yenilenmesi taleplerinin ancak fiziken götürülebilmesine sebep olmaktadır ki buna ilişkin bir güncelleme yapılması önemlidir 
   
  57.    UYAP Avukat Portal üzerinden sorgulanan, alacaklı olduğu dosya sorgusu üzerinden, söz konusu dosyaya konulan hacizler ile haciz ihbarnamesi gönderilebilmesi için dosyanın borçlu bilgilerinin de sorgulanabilmesi sağlanmalıdır. 
   
  58.    UYAP Avukat Portal üzerinden araç veya tapu kayıtlarında pasif malvarlığı sorgusu yapılabilmelidir. 
   
  59.    Borçlunun miras payının sorgulanması için ölü kaydı sorgusu yapılması sağlanmalıdır. 
   
  60.    SGK hizmet döküm cetvellerine UYAP’tan erişim imkanı sağlanmalıdır. 
   
  61.    Toplu takip açma imkanı yanında toplu sorgu imkanının olmaması nedeniyle, her bir icra dosyası için ayrı ayrı sorgulama yapılmak durumunda kalınması 
   
  62.    İcra sorgularında araç mahrumiyet sorgusu yapıldığında,  mahrumiyet bilgi ekranı yazdırma seçeneğinin kaldırılması nedeniyle fiziki dosyalarına bir örneği alınamamaktadır. 
   
  63.    Sistem üzerinden borçlu araç ve taşınmaz sorgularında kayıtların güncel olmaması, hata vermesi gibi sorunlar nedeniyle sağlıklı sonuçlar alınamadığından güncelleme sağlanmalıdır. 
   
  64.    İcra dosyalarında Uyap Portal’da görüntülenen dosya hesabı ile memurlar tarafından yapılan kapak hesabı farklılık göstermektedir. Uyap dosya hesabı güncel olmadığından, güncel dosya borcunun borçlulara izah edilmesinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Uyap dosya hesabının güncel olması sağlanmalıdır.  
   
  65.    İcra müdürlüklerinin yoğun iş yükü nedeniyle haciz talepleri geç dikkate alınıp işlem yapılabildiğinden, haciz sıralamasında geriye düşümler söz konusu olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için icra dairesi tarafından takibin kesinleştirilmesinin akabinde, avukatların Uyap Avukat Portal üzerinden sorgu yapabilme yetkisi verilmelidir. 
   
  66.    Ticaret sicil ilanlarının Uyap’la entegre edilmesi sağlanmalıdır. 
   
  67.    İcra ve mahkeme dosyalarında bakiye avans iadesi için ayrı bir talep gönderme sekmesi olmaması, eksikliktir. Bu eksiklik, bir iade butonu koyularak, bu buton ile kapanan dosyalardaki bakiye avansların iadesinin otomatik hale getirilmesi ile giderilmelidir. 
   
  68.    Değişik iş, talimat, tedbir ve Sulh Ceza değişik iş dosyalarındaki belgelerin görüntülenemediği bildirilmiştir. Sistem güncellemesi ile hukuk değişik iş dosyalarının ise içeriği görüntülenebilmektedir. 
   
  69.    Uyap Avukat Portal dosya sorgulama ekranından mahkeme türü seçilmeden esas numarası üzerinden dosya sorgulaması yapılamaması, sistemin kullanımını zorlaştırmaktadır. 
   
  70.    Sistem üzerinden arabuluculuk şartına tabi olmayan bir dava açarken dahi ilgili mahkemenin görevine göre arabuluculuk dosya numarası istenmektedir. 
   
  71.    Uyap Avukat Portal üzerinden duruşma listesi .ics formatında takvime entegre edilerek güncellenememektedir. 
   
  72.    Uyap Avukat Portal’da dosya içerisine girdikten sonra evrak görüntüleme ekranında evrakın içeriğine ilişkin adlandırma veya yeterli açıklama yapılmaksızın kaydedildiğinden yahut ‘Diğer Evrak’ adı altında torba başlıkta toplandığından, dosya içi sorgulamalarda evrak bulmada zorluk yaşanmaktadır. 
   
  73.    UYAP'ta evrak görüntüleme ekranında listelenen evrakın isim, sisteme gönderme tarihi, onay tarihi gibi alternatifli olarak sıralanabilmesine imkan tanınmalıdır. 
   
  74.    Dosya içinde evrakta "Ön İzleme" ara yüzü kullanışsızdır. Ön izlemesi yapılan evrakın sayfada sabit durması sağlanmalıdır. 
   
  75.    Sistem üzerinden evrak göndermeden önce ön izleme yapılması sağlanmalıdır. Bu şekilde hatalı evrak gönderilmesinin önüne geçilebilir. 
   
  76.    Dosyalarda diğer birimlerden istenen evrakın sayfa sayfa yüklenmesi nedeniyle özellikle hacimli dosyalarda bunların tek tek indirilmesinin gerekmesi dosya incelemesini zorlaştırmaktadır.  
   
  77.    Uyap Avukat Portal üzerinde duruşmanın bekletilmesi talebi için ayrı bir dilekçe türü 
   
  olmaması nedeniyle, bu talepler de mazeret dilekçesi şeklinde atılmak zorunda kalınmaktadır. Bazı kalemler, talebi mazeret olarak gördükleri için dilekçenin içini açıp bakmadığından, hak kayıpları yaşanabilmektedir. 
   
  78.    Hukuk sistemimizde hasımsız dava türü olmasına rağmen, Uyap Avukat Portal’dan hasımsız dava açılamamaktadır. Sistem, davalı / ilgili ya da ilişkili kişi seçilmesini zorunlu kılmaktadır. 
   
  79.    Uyap Avukat Portal’ın UETS sitesi ile doğrudan bağlantısı sağlanmalıdır. UETS sistemine ayrıca giriş yapılması gerekmemelidir. 
   
  80.    Uyap Avukat Portal’dan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılamamakta ve Anayasa Mahkemesi’ndeki dosyalar görüntülenememektedir. 
   
  81.    Uyap sistemi üzerinden Tüketici Hakem Heyeti başvurusu yapılamamaktadır. 
   
  82.    UYAP Portal üzerinden ceza infaz kurumlarına evrak gönderilememektedir. 
   
  83.    İş davaları bakımından seri arabuluculuk başvurusu yapılabilmesine rağmen, Uyap Avukat Portal üzerinden seri dava açılamamaktadır. 
   
  84.    UYAP Doküman Editörüne eklenen resimler kalite kaybına uğramakta, bulanık görünmektedir. Resim ekleme seçeneklerinde, "kayıpsız" seçilse dahi, çözünürlük bozulmaktadır. 
   
  85.    Uyap Doküman Editörünün benzeri hizmet sunan programların kalitesinden uzak ve kullanıcı dostu olmayan yapısı, pek çok meslektaşımızın şikayetlerinde ortak noktalardandır. Dipnot ekleme imkanının yokluğu, paragraf başı yapıldığında paragrafın dilekçenin ortasından başlaması ve bunun düzeltilememesi, yazı silinip de geri alma tuşuna basıldığında, yazının iki defa arka arkaya yazılması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilen Word gibi dış programlardan aktarılan yazı ve dizgiler, asla kaynak biçiminde kalmamakta, yazı tipi değişmektedir. Çizelge ve tablolar Uyap Doküman Editöründe hazırlanamamaktadır. Hazırlanan tablolar ise bölünemediğinden, diğer sayfaya kaymaktadır. Excel tabloları ise aktarılamamaktadır. Bahsedilen sorunların yapılacak güncelleme ile giderilmesi gereklidir. 
   
  86.    CMK m. 308/a itiraz talebinin sistem üzerinden gönderilememesi, yalnızca m. 309 talebi gönderilebilmesi de sorun olarak tespit edilmiştir. 
   
  87.    İcra dosyalarında borçluya ödeme/icra emri talebi gönderme seçeceği seçildiğinde, adres bilgisi ekrana gelmemektedir. 
   
  88.    İcra kota alma talebi Uyap üzerinden yapılamamaktadır. 
   
  89.    Müddetname ve infaz aşamasındaki dosyalarda yapılan işlemler, Uyap üzerinden görüntülenememektedir.  
   
  90.    Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen evrakın farklı tür/formatta olması nedeniyle evraka erişim sorunu ve evrakın açılmaması 
   
  91.    Kovuşturma ve soruşturma evrakının bir kısmının avukatlara kısıtlanması, 
   
  92.    Sorgu ekranının kısıtlı olması ve avukatlar için UYAP üzerinden sorgu yapılabilecek alanların sıklıkla değişmesi 
   
  93.    Yargıtay’a ilk derece mahkemesi sıfatıyla dava açılamaması, Yargıtay’daki dosyalara evrak veya vekaletname gönderilememesi 
   
  94.    Adli yardım talepli davaların UYAP üzerinden açılamaması 
   
  95.    İcra dosyalarında borçlu için portal üzerinden yapılan SGK sorgulamalarında, entegrasyondan kaynaklanan erişim sorunu ve sorgu sonucunun hata vermesi 
   
  96.    Dava/icra dosyalarında evrak türü, evrak tarihi vb. ölçütlere göre dosya içerisindeki evrakın toplu olarak görüntülenememesi ve/veya indirilememesi 
   
   Hususları meslektaşlarımızın uygulamada karşılaştıkları ve düzeltilmesini talep ettikleri sorunlar olarak tespit edilmiştir.  
   
   Ankete katılan meslektaşlarımız, bu sorunların yanı sıra, ‘Celse’ programı ile ilgili yaşadıkları sorunlara dair de saptamalarda bulunmuşlardır. Buna göre; ‘Celse’ programı ile ilgili yaşanılan başlıca problemler şu şekildedir; 
    
  1.    Celse uygulamasında evrak görüntüleyebilmek ve indirebilmek için e-imza, mobil imza ile girişin zorunlu tutulması başlıca sorun olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle, yapılacak çalışma ile e-devlet uygulamasından giriş şartı olmadan evrak görüntüleme-indirme-gönderme imkanının sağlanması gerekmektedir. 
   
  2.    Duruşma saati geçen ancak henüz duruşması yapılmayan dosyalarda, celse üzerinden mazeret gönderilememesi bir başka sorun olarak ortaya konulmuştur. 
   
  3.    Bildirimlerin düzenli yapılmaması, en son gelen evrakın üstte yer almaması,  gelen her bildirimi inceledikten sonra ana sayfaya dönmek zorunda kalıp aynı işlemi tekrar yapmanın gerekmesi, ‘celse’ uygulaması için tespit edilen diğer sorunlardır. 
   
   Yukarıda belirlenen sorunların giderilerek UYAP’ın ve CELSE uygulamasının asli kullanıcıları olan avukatlar açısından yaşanan zorlukların ortadan kaldırılması ve daha işlevsel bir uygulama için gereken tedbirlerin acilen alınması, giderilen sorunlarla ilgili olarak başkanlığımıza bilgi verilmesi hususunu bilgilerinize sunarız. 
   
  Saygılarımızla.  

   

  Yazı kaynağı : www.hukukihaber.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap