Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arabuluculuk sınavına hazırlık soru bankası

  1 ziyaretçi

  arabuluculuk sınavına hazırlık soru bankası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Arabuluculuk Sınavına Hazırlık Soru Bankası - Tamamı Gerekçeli Çözümlü Toplam 650 Soru - Deneme Sınavı

  Arabuluculuk Sınavına Hazırlık Soru Bankası - Tamamı Gerekçeli Çözümlü Toplam 650 Soru - Deneme Sınavı Kitap Açıklaması

  Temel Arabuluculuk Eğitim Kitabı, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, HUAK Yönetmeliği, Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi ve Arabuluculuk Etik Kuralları dikkate alınarak hazırlanan 650 soru, cevap anahtarı ve gerekçeli cevapları ile 100 sorudan oluşan bir deneme sınavı ile cevap anahtarından oluşan bu kitap, arabuluculuk eğitimlerine ve arabuluculuk sınavına hazırlanan adaylara katkı sağlamak amacıyla alanında uzman akademisyen ve uygulayıcılar tarafından kaleme alınmıştır.

  Temel Arabuluculuk Eğitim Kitabındaki, modül sırasına uygun olarak her modül için eşit sayıda soru belirlenmiş, her modüle ilişkin soruların hemen ardından yer verilen ilgili modüle ilişkin gerekçeli cevaplar bölümünde, "Temel Arabuluculuk Eğitim Kitabı" ile "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu", "HUAK Yönetmeliği", "Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi" ve "Arabuluculuk Etik Kuralları" çerçevesinde mevzuat metinlerine uygun gerekçeli yanıtlara yer verilmiştir.

  (Tanıtım Bülteninden)

  Yazı kaynağı : www.dr.com.tr

  Arabuluculuk Sınavı Hazırlık + Soru Bankası 2022

  “Bir fikre aşık olmak…”

  Bazen bir konuşma, bir cümle, bir kelime ruhunuza işler…

  Sosyal girişimcilik kavramı ile ilk tanıştığımda duyduğum “bir fikre aşık olmak” cümlesi de benim ruhuma işlemişti… Fikirlere de aşık olabilirsiniz…

  2020 yılında şöyle bir hayalim vardı: Uzlaştırmacılık alanında bir kitap yazmak ve yazdığım bu kitap öyle bir kitap olsun ki; “Uzlaştırmacılık sınavına girecek tüm adaylar sınava benim kitabımla hazırlansınlar ve başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan başarılı olsunlar...” Bu aşık olduğum fikrimin hayata geçtiğini ve hayalimin gerçekleştiğini görmenin huzuru ile bu satırları yazıyorum.

  Bir kez daha yaşayarak gördüm ki; bir esere ciddi bir emek verip samimiyetinizi eserinize yansıttıysanız, kaliteli bir ürününüz varsa ve kurumsal bir yayınevi ile çalışıp emeklerinizi okurlara doğru bir şekilde sunduysanız başarı beraberinde geliyor.

  Uzlaştırmacılık sınavına kitabımızla hazırlanan hukukçu dostlarımızın benzer formatta ve öğretme stratejisi ile arabuluculuk temel eğitimini içeren arabuluculuk sınavına hazırlık ve soru bankası kitabı yazmamı istediklerinde Arabuluculuk Sınavına Hazırlık+Soru Bankası kitabı yazma fikrine aşık olmuştum ve bu fikir bir iksir olarak damarlarımda dolaşmaya başlamıştı bile...

  Uzlaştırma sınavı sonunda yeni aşklara yelken açma vakti geldiğinde; arabuluculuk sınavına hazırlık kitabı yazma fikrimi dostlarımla değerlendirip kitap yazmaya karar verdiğimde; hayallerimi de heybeme koyarak aşık olduğum bu fikrin peşinden yolculuğa çıkalı neredeyse bir yıl oldu… 

  Bu kitaptan arabuluculukla ilgili bilgiler edinirken, arabuluculuğu nereye götüreceğinizi düşündüğünüzde; aşık olduğunuzdaki gibi damarlarınızda zehir mi iksir mi olduğunu bilmediğiniz bir şeyler akmaya başlayacak... Bu kitabı bitirdiğinizde, damarlarınızda akan şeyin ne olduğuna siz karar vereceksiniz ve eylemlerinizle arabuluculuğu nereye götüreceğinizi size bir kez daha soracağız. Cevabınız ne olursa olsun bildiğim tek şey; temel arabuluculuk bilgilerine bakış açınızın ve bu alandaki bilgilerinizin artık eskisi gibi olmayacağı ve BU SINAVIN GİRECEĞİNİZ SON ARABULUCULUK SINAVI OLACAĞI…

   “Hayalleri olanlar asla uyumaz…”

  Hayallerinizin peşinden gitmeye kararlı iseniz ve enerjiniz varsa hayal kurun. Ancak hayal kurarken dikkatli olun; zira kurduğunuz bütün hayaller gerçekleşecektir.

  Son hayalim şu idi: “Arabuluculuk sınavına hazırlık kitabı yazmak…”

  Ve bu öyle bir kitap olsun ki; Arabuluculuk sınavına girecek tüm adaylar sınava bizim kitabımızla hazırlansınlar ve başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan başarılı olsunlar; arabuluculuk müessesini öğrenerek, Bakanlığın belirlediği kotada yer alıp; sicile kayıt hakkı kazansınlar…

  Bu kitap, klasik bir sınava hazırlık kitabı değildir. Bu kitaptaki sorular; Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği’nin her maddesi ve fıkrası ile “Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı Kitabı”nın her cümlesi analiz edilip güncel mevzuata dayandırılarak günlük hayattan seçilen örneklerle hazırlanmıştır. Yazılan sorularla, arabuluculuk müessesesinin çok iyi bir şekilde öğrenilmesi ve anlaşılması amaçlanmıştır.

  Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı kitabının karmaşık ve ağır dili, günlük hayata uyarlanmış örnek sorularla ve çözüm stratejileriyle sadeleştirilmiştir.

  Kitabın birincil amacı, arabuluculuk müessesesinin doğru anlaşılmasını sağlamaktır. Peki ya arabulucu sınavı? Bu kitabı dikkatlice üç kez okuyan bir adayın Adalet Bakanlığının belirlediği kota içerisinde yer alıp; arabuluculuk siciline kayıt olma hakkı kazanacağından herhangi bir şüphemiz yok.

  Bu kitap, böyle bir aşkın ve böyle bir hayalin ürünü…

  Bu kitap, tek bir yazarın eseridir; ancak o yazar kendini hayatı boyunca hep dostları ile güçlü hissetmiştir…

  Bu kitapta yer alan sorular; eğitim uzmanı kariyerimle 25 yıllık çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarında verdiğim etkili iletişim, liderlik, çatışma yönetimi, müzakere ve alternatif çözüm yöntemleri derslerinde edindiğim öğretme yöntemleri ve tecrübemle, aldığım hukuk eğitimi ile arabuluculuk ile ilgili güncel mevzuat göz önüne alınarak bir yıllık titiz bir çalışma sonunda inşa edilmiştir. Soru yazmak birkaç günde çalakalem yapılmayacak kadar ciddi bir iştir. Emek ve iyi bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu yüzden, kitapta yer alan soruların geçerlilik güvenirlik testleri ve redaksiyonu; ölçme değerlendirme konusunda uzman akademisyen eğitimciler, arabuluculuk eğitimi alan onlarca arabulucu adayı, halen faal olarak görev yapan birçok arabulucu, özel hukuk alanında çalışan akademisyen, avukat ve hakim dostlarım tarafından yapılmıştır.

  KİTABIN KURGUSU, İÇİNDE NE OLDUĞU
  ve BAŞARMA STRATEJİSİ

  Öncelikle belirtmeliyim ki, bu kitap; sınava hazırlanırken başka bir kaynağa ihtiyaç duymayacağınız şekilde hazırlanmıştır. Kitaptaki sorular hazırlanırken; konuların uygulamadan sorularla zenginleştirilmesine ve soruların ilgili mevzuat maddelerinin en güncel hali dikkate alınarak hazırlanmasına ve soruların yer aldığı kitabın ilgili bölümünde güncel mevzuata da yer verilmesine özen gösterilmiştir. Karmaşık gelebilecek tüm sorular için çözüm stratejisi yazılmış, karar ağacı şemaları ve tablolar ile de desteklenerek konunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı” kitabı ile bu kitapta çelişen mevzuata rastladığınızda, bu kitaptaki bilgileri dikkate alınız. Ayrıca, gerek duyduğunuzda; mevzuatta yapılan en son değişiklikler ilgili bölümlerine düzenli olarak işlendiği için ilgili mevzuatın en güncel halini mevzuat.gov.tr adresinden bulabilirsiniz.

  Bu kitabın ilk bölümünde; Arabuluculuk sürecinde karşılaşılan hukuki terimlere, kavramlara ve sıfatlara ilişkin sorulara yer verilmiştir.

  Kitabın ikinci bölümünde; Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği’nin her maddesi ve her fıkrasına ilişkin sorular yazılmıştır.

  Üçüncü bölümde, Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı kitabındaki her cümle analiz edilerek sorular yazılırken, kitabın içindekiler listesinde yer alan konu başlıkları ve alt başlıkları birebir bu kitaba yansıtılmıştır. Dolayısıyla, Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı kitabının içindekiler listesi ile kitabımızın üçüncü bölümünde yer alan içindekiler listesi aynıdır. Eğitim kitabındaki her alt başlıkta yer alan konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak için her konu ve alt başlık için yeterli olduğunu düşündüğümüz sayıda soru hazırlanmıştır. Soruların cevaplarının daha iyi anlaşılması amacıyla, o konunun sorularından hemen sonra çözüm stratejilerine, karar ağacı şemalarına, soruya ilişkin güncel mevzuata ve ilgili konu ile ilgili eğitim kitabındaki bilgilere güncel mevzuatla ilişkisi -varsa aralarındaki çelişkiler düzeltilerek- kurularak, TAEKK kısaltması ön başlığı ile bu kitapta yer verilmiştir. Kitabın bu bölümünde sınav konularına yeni eklenen Taraf Vekilliği konusuna 14. Modülde yer verilmiştir.  Bu kitap dışındaki, hali hazırda piyasada yayınlanmış hiçbir kaynakta bu bölümdeki konular bu detayda ele alınmamıştır.

  Kitabın dördüncü bölümünde; 2022 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi ve buna ilişkin sorulara yer verilmiştir.

  Kitabın beşinci bölümünde ise; deneme sınavlarına yer verilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce bu kitabın beşinci bölümünde yer alan deneme sınavlarından herhangi birini, ikisini veya üçünü çözmeye çalışınız. Cevaplarınızı başka bir kağıda yazınız. Verdiğiniz cevapların tamamı yanlış olsa bile üzülmeyiniz; zira bu ön test, sizin başlangıçtaki bilgi seviyenizi ölçmek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Kitabımızın tamamına bir kez çalıştıktan sonra tekrar aynı test veya testleri (deneme sınavları) son test amaçlı bir kez daha cevaplamaya çalışınız. İlk verdiğiniz cevaplarla sonraki cevaplarınızı karşılaştırınız. Çözemediğiniz soruların olduğu konulardaki testleri tekrar çözüp, gerekirse eğitim kitabından ilgili konuyu bir kez daha okuyunuz. Bu kitabı üç kez okuduktan sonra deneme sınavlarındaki soruların tamamını cevaplandırabildiğinizi göreceksiniz. Daha da önemlisi arabuluculuk müessesesine tüm detayları ile hakim olacaksınız. Bu kitap, Arabuluculuk sınavına bizimle hazırlanan adayların %100 başarısı hedeflenerek hazırlanmıştır.

  Kitapta nadiren de olsa, soruların birebir olmasa da farklı sözcüklerle tekrarlandığını göreceksiniz. Bunun iki nedeni vardır: Bunlardan birincisi; bu kitapta öğretim yöntemi olarak programlı öğretim yöntemlerinden küçük adımlar sistemi kullanılarak hazırlandığı için, bu yöntemin sistematiği nedeniyle sorular ve mevzuat ilişkili olduğu farklı bölümlerde tekrar edilerek pekiştireç olarak kullanılmıştır. İkinci nedeni ise; kitapta önce Kanun ve Yönetmeliğin her maddesine ayrı bir bölümde soru yazılması, arkasından da sınavda konularından sorumlu olduğunuz ve bu kitapta temel kaynak olarak kabul edilerek soru hazırlanan, Temel Arabuluculuk Eğitimi Katılımcı kitabının 12. Modülündeki Arabuluculuk Mevzuatı bölümünde Kanun ve Yönetmelik maddelerine atıfta bulunularak yer verilmesidir. Bu durum, sizin mevzuatı daha belirgin bir şekilde, akılda kalıcı olarak öğrenmeniz için kurgulanmıştır.

  Bu kitabı dikkatlice çalıştığınızda testlerini çözdüğünüz her konuyu çok iyi bir şekilde öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Ezbere dayalı bir öğrenme yerine, arabuluculuk müessesesinde aşamaların mantığının neler olduğu, çözüm stratejisi, tablolar ve mantıksal karar ağaçlarına yer verilerek anlatılmıştır.

  Sonuç olarak yukarıda belirtilen çalışma yöntemlerine uyarak çalışan arabulucu adayları sınavda kesinlikle başarılı olacaktır. Kitabın son bölümündeki I.Deneme Sınavı, 2019 yılındaki Arabuluculuk Sınavında sorulan soruların konuları baz alınarak hazırlanmıştır. Bu size sınav hakkında genel bir fikir verecektir. Ancak, bu sınavın ilk sınavdan daha zor olacağını ve sınavın ÖSYM tarafından yapılacağını ve daha dikkatli çalışmanız gerektiği belirtmek istiyorum.

  Bu sınavın gireceğiniz son arabuluculuk sınavı olması temennisi ile tüm okurlarııza saygılarımı sunuyorum.

  Abdulkadir ANAÇ

  Yazar

  Yazı kaynağı : www.adaletyayinevi.com.tr

  Arabuluculuk Sınavlarına Hazırlık Soru Bankası

  Modül 14 Kitap Basıldıktan Sonra Sınav İçeriğine (Arabuluculukta Taraf Vekilliği) Eklendiği İçin Bu Kitapçık Ayrı Olarak Basılmıştır.

  İçindekiler

  Modül 1
  Çatışma Ve İletişim
  Modül 2
  Arabuluculuk Nedir?
  Modül 3
  Arabuluculuk Sürecinin Temel İlkeleri
  Modül 4
  Arabulucu Kimdir?
  Modül 5
  Arabuluculuk Aşamalarının Gözden Geçirilmesi
  Modül 6
  Hazırlık Aşaması
  Modül 7
  Başlangıç Aşaması
  Modül 8
  Arabuluculuğun İnceleme Aşaması
  Modül 9
  Arabuluculuğun Müzakere Aşaması
  Modül 10
  Arabuluculuğun Sonuç / Anlaşma Aşaması
  Modül 11
  Uygulama Eğitimi
  Modül 12
  Arabuluculuk Eğitimi
  Modül 13
  Arabuluculukta Etik
  Modül 14
  Arabuluculukta Taraf Vekilliği

  6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu
  Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği
  Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi
  Karma Sorular
  Deneme Sınavı Soruları
  Arabuluculuk Sürecine İlişkin Genel Açıklama

  Önsöz

  Arabuluculuk dünyanın birçok ülkesinde uzun yıllardan beri uygulanan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Bu yöntem ile taraflar aralarında doğmuş yahut doğabilecek uyuşmazlıkları arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere ederek çözüme ulaştırmaya çalışır. Aslında arabuluculuk çözüm yöntemi ülkemizde de uzun yıllardan beri doktrinde tartışılmış bir konuydu. Uygulamada da ihtiyaç duyulan bu yönteme ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması için bir komisyon kuruldu.

  6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, 7/6/2012’de kabul edilerek 22 Haziran 2012’de Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu kanunun 28 ilâ 32’inci maddeleri ile geçici maddeleri yayımı tarihinde, diğer hükümleri ise yayımı tarihinden bir yıl sonra yürürlüğe girmiştir.

  Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve Yönetmeliği ile işçi işveren uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk düzenlemesi yapılmış, 01.01.2018 tarihinden itibaren iş uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk uygulanmaya başlamış, 1 Ocak 2019’da 7155 Sayılı Kanunla ticari uyuşmazlıklarda dava şartı arabuluculuk hükümleri getirilmiş ve akabinde 28/7/2020 tarihli ve 31199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7251 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile tüketici uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu hale getirilmiştir. Bu şekilde arabuluculuk günümüzde daha geniş uygulama alanı bulmuştur.

  Arabuluculuk ülkemizde yeni gelişmekte olan bir meslek haline geldiğinden hem sicile kayıtlı arabulucuların hem de arabuluculuk yapmadığı halde arabuluculuk görüşmelerine katılan taraf vekillerinin hatta yakın zamanda yapılacak arabuluculuk sınavına hazırlanan meslekdaşlarımızın teorik ve uygulamaya yönelik bilgilerin bir arada bulunduğu böyle bir kitaba ihtiyacı olduğunu düşünerek bu kitabı yazmaya karar verdik.

  Arabuluculuk Daire Başkanlığının yayımladığı Arabuluculuk el kitabında belirtilen tüm modüllere ilişkin sorular ve çözümlerin yer aldığı bu kitabımız aynı zamanda uygulamada da rastlanılabilecek birçok ihtilafı da çözmeye yönelik pratik bilgiler içermektedir. Ayrıca arabulucuların kendilerine görev tevdi edilmesinden itibaren arabuluculuk sürecini sonuçlandırana kadar hazırlaması gereken tutanaklar kitabımızda mevcuttur. Aynı zamanda Arabuluculuk Kanun ve yönetmelikler ile 2021-2022 yılı asgari ücret tarifesi ve 7/8/2019 tarihinde Türkiye’nin de imzaladığı Singapur Sözleşmesine ilişkin hükümleri de içeren kitabımız başta arabulucular olmak üzere arabuluculuk sınavına hazırlananlar, taraf vekilleri, hakimler ve akademisyenlere de ışık tutacak mahiyettedir.

  (Tanıtım Bülteninden)

  Yazı kaynağı : www.hukukmarket.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap