Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arabuluculuk sınavı soru dağılımı

  1 ziyaretçi

  arabuluculuk sınavı soru dağılımı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Arabuluculuk Sınavı Nedir? Nasıl Çalışılır?

  Arabuluculuk Sınavı Nedir? Nasıl Çalışılır?

  Arabuluculuk Sınavı, başkanlık tarafından uygulanan, arabuluculuk eğitimini tamamlayan kişilerin arabulucu olabilmek için girdiği ve arabulucu olmak için başarılı olunması gereken yazılı sınavdır. Arabuluculuk, iki taraf arasındaki uyuşmazlıkları çözen, günümüzde yaygın olarak bilinen ve başvurulan yöntemidir. Arabuluculuğa taraflar arası uyuşmazlık yaşandığında, mahkeme veya tahkime başvurmadan önce veya mahkemeye dava açtıktan sonra başvurulabilmektedir. Arabulucular, süreçte karar veren kişi veya çözüm öneren kişi değildir. Taraflar uyuşmazlıklarını kendileri uzlaşarak çözmektedir. Arabulucular uzlaşamayan tarafların aralarındaki uyuşmazlığın nedenini ve çıkarlarını belirleyip bu konularda tartışmalarını ve çözüm bulmalarını sağlamaya çalışan kişidir.

  Arabuluculuk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Arabuluculuk sınavına belli kriterler sağlandıktan sonra başvurulabilmektedir. Başvurular, ÖSYM Sınav Takviminde belirtilen başvuru tarihlerinde yapılmaktadır. 2022 yılı ÖSYM Sınav Takviminde yer alan bilgiye göre Arabuluculuk Sınavı 2022 başvuru tarihleri 10.05.2022 - 17.05.2022'dir. Geç başvuru günü ise 25.05.2022'dir. Sınav ücreti ise henüz açıklanmamıştır.

  Arabuluculuk sınavı başvuruları elektronik ortamda e-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imza kullanılarak yapılmaktadır. Başvuru esnasında istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir. Başvuru için adaylardan istenilen belgeler aşağıda listelenmiştir.

  Bu belgeler, tek tek taratılarak veya fotoğrafları çekilerek sisteme okunaklı bir biçimde aktarılmalıdır. Sınava daha önceden başvurmuş olan adaylar da bu belgeleri sisteme yüklemelidir. Eski başvurularda gönderilen belgeler dikkate alınmamaktadır.

  Arabuluculuk Sınavına Kimler Girebilir?

  UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) Bilişim Sistemi'nde belirtilen arabuluculuk yazılı sınavına başvurmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

  5 yıllık mesleki kıdeme sahip olma yalnızca avukatlık mesleği için geçerli bir şart değildir. Hukuk fakültesi mezuniyeti ve farklı mesleklerde geçen zaman, 5 yıllık mesleki kıdem hesabında kabul edilmektedir. Arabuluculuk sınavına girebilmek için belirlenmiş herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır.

  Arabuluculuk sınavına giriş sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Adaylar sınava birden çok kez girebilmektedir.

  Arabuluculuk Sınavı Kaç Dakikadır?

  Arabuluculuk sınavı iki buçuk saat yani 150 (yüz elli) dakikadır.

  Arabuluculuk Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır?

  Arabuluculuk Sınavı, çoktan seçmeli, 5 (beş) cevap şıklı, toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Adayların vermiş olduğu cevaplar sınavın yapıldığı üniversite tarafından değerlendirilmektedir. Yalnızca doğru cevapların dikkate alındığı değerlendirme sürecinde, yanlış cevaplar alınan puana etki etmemektedir. Sınav sonrasında iptaline karar verilen soru veya sorular olması durumunda, yanlış soruların puanları diğer sorulara eşit bir şekilde dağıtılmaktadır. 100 puan üzerinden değerlendirme yapılan Arabuluculuk Sınavı sonuçları internet üzerinden yayımlanacaktır.  Adayların adresine sınav sonuçlarına dair herhangi bir belge gönderilmemektedir. İnternet üzerinden yayımlanan sınav sonuç bilgileri tebliğ hükmü taşımaktadır.

  Arabuluculuk Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ilan edildiği günden itibaren 7 gün içinde, Daire Başkanlığına yazılı itirazlarını bildirmelidir. İnceleme masraflarını karşılayan adayların itiraz sonuçları yazılı olarak gönderilmektedir.

  Arabuluculuk Sınavı'nda Yanlışlar Doğruları Götürür mü?

  Arabuluculuk Sınavı’nda yanlışlar doğruları götürmemektedir. Sınav sonuçları değerlendirilirken yalnızca verilmiş olan doğru cevaplar değerlendirilmektedir.

  Arabuluculuk Sınavı Baraj Puanı Kaçtır?

  Arabuluculuk Sınavı'nda baraj puan 70'tir. Adaylar yüz tam puan üzerinden en az 70 (yetmiş) puan almalıdır. Arabulucu alımları, en yüksek puan alan adaydan başlayarak arabulucu ihtiyaç sayısı kadar yapılacaktır.  Başarılı kabul edilen en düşük puanlı aday ile aynı puanı alan adaylar da başarılı kabul edilmektedir.

  Arabuluculuk Sınavı Puanı Hesaplanabilmesi için Kaç Net Yapılmalıdır?

  Arabuluculuk Sınavı puanı hesaplanabilmesi için kaç net yapılması gerektiği belirtilmemiştir.

  2022 Arabuluculuk Sınavı Ne Zaman?

  2022 yılı Arabuluculuk Sınav tarihi ÖSYM’nin 2022 Sınav Takvimine göre 26.06.2022'dir.

  Arabuluculuk Sınavı’na giren adaylar, sınava girecekleri gün yanlarında ilgili sınavın giriş belgesi ile fotoğraflı, soğuk damgalı ve T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını yanlarında bulundurmalıdır. Sürücü belgesi ve mesleki kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belgeler değildir. Her adayın belge kontrollerini ilgili sınav görevlileri yapacaktır. Belgelerinde eksik olan adaylar sınava alınmamaktadır. Arabuluculuk Sınavı’na giren adayların sınavlarının geçerli kabul edilmesi için uyması gereken bazı kurallar vardır. Arabuluculuk Sınavı’nın geçerli sayılması için uyulması gereken kurallar aşağıda listelenmiştir.

  Yukarıda listelenen kurallara uymayan adayların sınavları geçersiz kabul edilmektedir. Ayrıca yanlış beyanda bulunduğu belirlenen adaylar hakkında idari ve yasal işlem de yapılmaktadır.

  2022'de Arabuluculuk Sınavı Kaç Kez Yapılacak?

  2022 yılı ÖSYM Sınav Takvimine göre 2022 yılı Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı 1 kez yapılacaktır.

  2022 Arabuluculuk Sınavı Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  2022 yılı ÖSYM Sınav Takvimine göre 2022 yılı Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınav sonucu 26.07.2022'de açıklanacaktır.

  Arabuluculuk Sınavı'na Nasıl Çalışılır?

  Arabulucular, halkın düzenini ilgilendirmeyen ve devlet tarafından borcun zorla alınmasına elverişli konularda tarafların başvurduğu kişilerdir. Tarafların sözleşme konusu yapamayacakları konularda arabuluculuk mümkün değildir. İki taraf arasındaki uyuşmazlıkları çözen, günümüzde yaygın olarak bilinen ve başvurulan bir yöntem olan arabuluculuğu yapabilmek için Arabuluculuk Sınavı'nda başarılı olmak gerekmektedir.

  Arabuluculuk Sınavı’nın konuları Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği 32. maddesi uyarınca verilen arabuluculuk eğitimi konularıdır. Sınava çalışan adaylar, eğitim süreçleri boyunca öğrenmiş olduğu bilgileri kontrol etmeli, eksik olduklarını düşündükleri konuları tekrar etmelidir. Arabuluculuk sınavında adayların karşısına 100 soru çıkmaktadır. Arabuluculuk Sınavı için çalışmaya başlayan adayların sınavda önce çıkan konuları ve soru tarzlarını öğrenmeleri gerekmektedir.  Arabuluculuk Sınavı'nda adayların karşısına çıkan konular ve bilgilerde yıllar içinde değişiklik olabilmektedir. Adaylar güncel bilgilere erişmeli ve öğrenmelidir.

  Planlı bir çalışma dönemi geçirmek sınavdan başarılı bir sonuç elde etmek için oldukça önemlidir. Bu nedenle sınava girecek olan her aday kendine uygun, gerçekçi bir çalışma planı hazırlamalı ve elinden geldiğince plana sadık olmalıdır. Düzenli çalışma adayların sınav başarısını artıracaktır. Arabuluculuk Sınavına çalışan adayların kendine uygun, en çok verim aldıkları çalışma yöntemi veya yöntemlerini de belirlemesi gerekmektedir. Belirlenen yöntemler sonrasında da o yönteme uygun olarak çalışmalıdır. Konu çalışmasını bitiren adaylar bol bol soru, deneme ve geçmiş yıllarda sorulan Arabuluculuk Sınavı çıkmış soruları çözmelidir. Bol bol kaliteli soru çözmek, soru tarzlarını öğrenmeyi ve öğrenilen bilgilerin pekişmesini sağlamaktadır.

  Arabuluculuk Sınavı'nda çıkabilecek konular ve bu konuların soru dağılımları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

  Arabuluculuk Sınavı'na Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Arabuluculuk Sınavı’na çalışırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  Arabuluculuk Sınavı Hangi Kaynaklardan Çalışılır?

  Arabuluculuk Sınavına çalışırken kullanılabilecek 18 kaynak aşağıda listelenmiştir.

  Arabuluculuk Sınavı'na Kaç Ay Çalışılmalıdır?

  Arabuluculuk Sınavı'na kaç ay çalışılması gerektiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Çalışma süresi, sınava girecek kişinin bilgi düzeyi, çalışma şekli ve yaşam koşullarına göre farklılık göstermektedir. Uzun saatler boyunca konsantre olarak çalışabilen, işe gitmesi gerekmeyen veya bilgi birikimi fazla olan adaylar Arabuluculuk Sınavı'na daha kısa zamanda hazırlanabilirken bunları yapamayan veya uzun süreler konu çalışmaya veya test çözmeye vakti olmayan adayların çalışma süresi daha uzun olmaktadır.

  Arabuluculuk Sınavı'na Hazırlanırken Günde Kaç Soru Çözülmelidir?

  Arabuluculuk Sınavı'na hazırlanırken günde kaç soru çözüleceği sınava girecek her adaya göre farklılık göstermektedir. Belirlenmiş kesin bir soru sayısı yoktur. Nitelikli sorular çözmek adayların başarısını artıracaktır. Çözülen sorular sayesinde eksik olunan yerler fark edilecek, sınav öncesinde eksiklerin tamamlanabilmesi için şans yakalanabilecektir. Soru çözerken süre tutan adaylar, kendi soru çözüm hızını da görecekleri için bu konuda da kendilerini geliştirebilecektir.

  Arabuluculuk Sınavı için soru çözülürken çözülen sorular sonradan değerlendirilmeli ve zaman içerisindeki performans artışı gözlemlenmelidir. Adaylar yanlış yaptıkları soruları gözden geçirmeli ve eksik olduklarını düşündükleri konuları tekrar etmelidir. Fazla sayıda soru çözmek hem soru tarzlarını öğrenmeyi hem de öğrenilen bilgilerin pekişmesini sağlamaktadır.

  Arabuluculuk Sınavı'na Çalışırken Çıkmış Soruları Çözmek Gerekir mi?

  Arabuluculuk Sınavı’na çalışırken çıkmış soruları çözmek gerekmektedir. Uzmanlar, sınava girmeden önce çıkmış sınav sorularının çözülmesini önermektedir. Çıkmış soruları çözmek Arabuluculuk Sınavı'nın soru tarzını öğrenmeyi, doğru bir Arabuluculuk Sınavı çalışma programı oluşturmayı ve sınav stresinin azalmasını sağlamaktadır. Arabuluculuk çıkmış soruları çözen kişiler, Arabuluculuk Sınavı'nın soru tarzını öğrendikleri için sınav anında nasıl sorularla karşılaşacağını önceden öğrenmektedir. Bu sayede de sınav anında ne yapılması gerektiği belirlenebilmektedir. Arabuluculuk Sınavı çıkmış sorularına Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı internet sitesinden ulaşmak mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.bkmkitap.com

  Arabuluculuk Sınavı – Hukuk Time

  Arabuluculuk Sınavı – Hukuk Time

  2012 yılında yürürlüğe giren 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile hukuk sistemimizde Arabuluculuk kurumuna yer verilmiştir. Arabuluculuk, yalnızca kişilerin üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği işlemler hakkında uygulanabilmektedir. Aile içi şiddetten kaynaklı uyuşmazlıklar ile ceza hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarda Arabuluculuk müessesesi uygulanmaz.

  Arabuluculuk, münhasıran hukuk fakültesi mezunlarının yapabileceği bir meslektir. Mesleğe kabul edilecek kişiler için Arabuluculuk Sınavı düzenlenir. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, diğer şartları da taşıdıkları takdirde arabulucu unvanına sahip olurlar.

  Arabuluculuk Sınavına Kimler Girebilir?

  Arabulucu olmak isteyenlerin belirli yeterlilikleri karşılaması gerekmektedir. Arabulucu olabilmek için aranan nitelikler, Arabuluculuk Sınavına girebilmek açısından da geçerlidir. Buradan hareketle Arabuluculuk Sınavına kimler girebilir, sorusunun cevabı şöyledir:

  Adayların yukarıda sayılan kriterlerin tümüne sahip olmaları gereklidir. Bu kriterlerden herhangi birine sahip olmayan adayların Arabulucu olması mümkün değildir.

  Arabuluculuk Sınavı Ne Zaman?

  Pandemi nedeniyle iki yıldır düzenlenmeyen Arabuluculuk Sınavının bu yıl için öncelikle 26/06/2022 tarihinde yapılması planlanmıştı. Ancak Arabuluculuk eğitimlerine olan yoğun talep nedeniyle Arabuluculuk Sınavı 2022 yılı sonuna ertelendi. Sınav, 04/12/2022 tarihinde yapılacak. Dolayısıyla uzun zamandır merak edilen Arabuluculuk Sınavı ne zaman, sorusu da cevabını bulmuş oldu.

  2022 Arabuluculuk sınavı, ÖSYM tarafından yurt genelindeki 16 ayrı sınav merkezinde ve tek oturumda yapılacak. Sınav merkezi olarak belirlenen iller ise şöyle: Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Anadolu – Avrupa), İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon, Van.

  Arabuluculuk Sınavı Soruları

  Arabuluculuk sınavında çoktan seçmeli 100 soru sorulmaktadır. Sınavda 100 tam puan üzerinden 70 alan adaylar başarılı sayılmaktadır. Sınav, hukuk mezunlarının girdiği diğer kariyer sınavlarından oldukça farklıdır. Diğer hukuk sınavlarındaki gibi hukukun temel disiplinlerinden soru sorulmamaktadır. Arabuluculuk Sınavı soruları, arabuluculuk mevzuatı ile arabuluculuk disiplinine ilişkin konulardan oluşmaktadır.

  Arabuluculuk Sınavı Konuları

  Arabuluculuk Sınavında, adayların genel yetenek ve genel kültür bilgileri ile hukuk alan bilgileri ölçülmez. Dolayısıyla bu konulardan soru sorulmaz. Bu nedenle adaylar, arabuluculuk mesleğinin özüne ve detaylarına ilişkin konulara çalışmalıdır.

  Arabuluculuk Sınavı konuları ve soru dağılımı şu şekildedir:

  Yazı kaynağı : hukuktime.com

  Arabuluculuk Sınavına Hazırlanırken Hangi Konulara Çalışmalıyız ? | Blog | Legal Soru Bank

  ARABULUCUK SINAV KONULARI

  I.        Çatışma Teorisi

  1.       Çatışma Nedir?

  2.       Çatışma ve Uyuşmazlık Farkı

  3.       Çatışmanın ve Uyuşmazlığın Analizi, Pozisyonlar ve İhtiyaçlar Arasındaki Farklılıklar

  4.       Çatışma Durumunda Bireyler Nasıl Davranırlar?

  5.       Çatışma Çözme Genel Stratejileri

  6.       Problem Çözme ve Uzlaşma

  7.       Çatışma Çözüm Yöntemleri

  II.      Arabuluculuk Nedir?

  1.       Arabuluculuğun Tarihçesi

  2.       Arabuluculuk Nedir?

  3.       Arabuluculuğa Elverişli Alanlar

  4.       Arabuluculuğa Başvurulması Tavsiye Edilen Hâller

  5.       Arabuluculuğun Olumlu Yönleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  6.       Arabuluculuğun Türleri

  7.       Arabuluculuğun Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri İçindeki Yeri

  8.       Arabuluculuk Sözleşmesi / Arabulucu Sözleşmesi

  III.    Arabuluculuk Sürecinin Temel İlkeleri

  1.       Gönüllülük

  2.       Gizlilik

  3.       Arabulucunun Tarafsızlığı

  4.       Kontrolün Taraflarda Olması

  5.       Eşitlik

  IV.    Arabulucu Kimdir?

  1.       Arabulucu Kimdir?

  2.       Arabulucunun Sicile Kayıt Zorunluluğu

  3.       Arabulucuda Bulunması Gereken Temel Özellikler

  4.       Arabuluculuğun Diğer Benzer Mesleklerden Farkı Nedir?

  5.       Arabulucunun Görev ve İşlevleri

  6.       Arabulucunun Sahip Olması Gereken Beceriler

  V.      Arabuluculuğun Aşamalarının Gözden Geçirilmesi

  1.       Arabuluculuk Sürecine Genel Bakış

  2.       Arabuluculuk Aşamaları ve Amaçları (Hazırlık, Başlangıç, İnceleme / Araştırma, Müzakere, Sonuç)

  3.       Arabuluculuk Sürecinin Planlanması

  4.       Arabuluculuk Sürecinin Planlanmasında Arabuluculuk İlkelerinin Gözetilmesi

  VI.    Arabuluculuğun Aşamaları: Hazırlık Aşaması (1)

  1.       Ön Basamak: Arabulucunun Belirlenmesi

  2.       Birinci Basamak: Kontrol Listesi Hazırlamak

  3.       İkinci Basamak: Taraflarla İlk Temasın Kurulması

  4.       Üçüncü Basamak: Güvenli Bir Görüşme Ortamının Hazırlanması

  5.       Dördüncü Basamak: Arabuluculuk Sözleşmesinin Hazırlanması

  6.       Beşinci Basamak: Taraflarla Ön Görüşme

  VII.Arabuluculuğun Aşamaları: Başlangıç Aşaması (2)

  1.       Arabulucunun Taraflarla Buluşması

  2.       Arabulucunun Açılış Konuşması

  3.       Taraflara Konuşmalarını ve Sürece Dâhil Olmalarını Sağlayacak Güveni Vermek

  4.       Soruların Yanıtlanması

  5.       Sürecin Başladığının Belgelenmesi

  6.       Arabulucu Sözleşmesinin İmzalanması

  7.       Tarafların Açılış Konuşması

  VIII.                       Arabuluculuğun Aşamaları: İnceleme Aşaması (3)

  1.       Uyuşmazlığın Çözümünde Önemli Unsurların Belirlenmesi

  2.       İnceleme Aşamasında Arabulucuya Yardımcı Olabilecek Unsurlar

  IX.    Arabuluculuğun Aşamaları: Müzakere Aşaması (4)

  1.       Müzakerenin İcrası

  2.       Temel Müzakere Türleri: Kazan-Kazan ve Kazan-Kaybet

  3.       Arabuluculukta Temel Müzakere Stratejileri(Rekabetçi – Kaçınmacı – Uyuşmacı – Uzlaşmacı – Problem Çözücü)

  4.       Harvard Müzakere Modeli

  5.       Müzakerelerde Temel Kavramlar ve Dinamikler

  6.       Arabuluculukta Kullanılabilecek Müzakere Taktikleri ve Arabulucunun Müdahale Yöntemleri

  7.       Müzakereyi Sonuçlandırma Aşaması

  X.    Arabuluculuğun Aşamaları: Sonuç/Anlaşma Aşaması (5)

  1.       Arabuluculuk Sürecinin Sona Ermesi

  2.       Kapanış Konuşması

  3.       Son Tutanak

  4.       Anlaşma Belgesi

  5.       Anlaşma Belgesinin İcra Edilmesi

  XI.    Uygulama Eğitimi

  1.       Uygulama Eğitiminin Planlanması

  2.       Uygulama Çalışmasının Yapılması

  XII.Arabuluculuk Mevzuatı

  1.       Mevzuata Genel Bakış

  2.       Kanun’un Amaç ve Kapsamı

  3.       Arabuluculuk Faaliyeti

  4.       Dava Şartı Olarak Arabuluculuk

  5.       Arabulucular Sicili

  6.       Arabuluculuk Eğitimi ve Eğitim Kuruluşları

  7.       Sınav Kurulunun Oluşumu ve Görevleri

  8.       Denetim

  9.       Kuruluş ve Teşkilat

  XIII.Arabuluculukta Etik

  1.       Arabuluculukta Etik: Türkiye Arabulucular Etik Kuralları

  2.       Etik Kuralları 

  Etiketler

  Yazı kaynağı : www.legalsorubank.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap