Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  arabada karbonmonoksit zehirlenmesi

  1 ziyaretçi

  arabada karbonmonoksit zehirlenmesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Karbonmonoksit Zehirlenmesi

  KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

  Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

  1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

  Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

  Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

  İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

  2. Kişisel Verilerin Aktarılması

  Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

  3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

  Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

  Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

  4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

  Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

  Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

  5. Veri Güvenliği

  Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

  6. Şikayet ve İletişim

  Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

  Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Teksas'ta arabada ısınmaya çalışan kadın ve çocuk, zehirlenerek hayatını kaybetti

  Teksas'ta arabada ısınmaya çalışan kadın ve çocuk, zehirlenerek hayatını kaybetti

  ABD'nin orta ve güney kesimlerinde dondurucu soğuklar ve yaşanan elektrik kesintileri hayatı felç ederken, Teksas'ta arabada ısınmaya çalışan bir kadın ve 8 yaşındaki bir kız karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

  Polisler garajda park edilmiş ve çalışır durumdaki bir arabada kadının, garajın yakınındaki evdeyse 8 yaşındaki kızın cansız bedenlerini buldu. Evde baygın durumda bulunan bir yetişkin erkekle 7 yaşındaki erkek çocuğu hastaneye kaldırdı. Kadının ölmeden önce telefonda konuştuğu bir akrabasının durumla ilgili polisi aradığı kaydedildi.

  Olaydan bir gün önce de 6 kişilik bir aile, kömürlü ızgarayla ısınmaya çalışırken dumanın evin içine dolması sonucu karbonmonoksitten zehirlenmişti. Yetkililer aileden iki kişinin sağlık durumunun ağır olduğunu ve hastaneden tedavi altına alındıklarını bildirmişti.

  Houston polisi, Twitter mesajında "Arabalar, ızgaralar ve jeneratörler bina içlerinde veya yakınında kullanılmamalı" ifadelerini kullandı.

  Teksas'ta soğuk hava nedeniyle en az 4 milyon eve elektrik verilemiyor ve bu sayının daha da artabileceği belirtiliyor. Teksas Valisi Greg Abbott, güvenlik birimlerinin halkın durumunu kontrol etmek için mahallelerde devriye gezdiğini, ısınmakta zorlanan vatandaşlar için 135 merkez kurulduğunu söyledi.

  Ülkenin orta ve güney eyaletlerinde dondurucu soğuklar ve kar fırtınaları nedeniyle en az 21 kişi hayatını kaybetti. Kuzey Karolina'daki kasırgada üç kişi hayatını kaybederken, Louisiana, Kentucky ve Missouri'de de soğuktan kaynaklı trafik kazaları ve karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu ölümler yaşandı.

  Soğuk hava, ABD'de Kovid-19 aşılama çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Başkan Joe Biden, hava koşulları nedeniyle aşıların tedarik ve teslimatında aksamalar yaşanabileceğini söyledi.


  Independent Türkçe, Guardian, New York Post

  Yazı kaynağı : www.indyturk.com

  karbonmonoksit zehirlenmesi

  Karlı havada arabadaki sessiz tehlike

  Arabanızda Karbon Monoksit Zehirlenmesi Nasıl Önlenir

  Karbonmonoksit kaynağı, bir ev, garaj veya bir araba gibi kapalı bir alanla birleştirildiğinde karbonmonoksit zehirlenmesi ciddi bir risktir. Sadece birkaç dakikalık maruziyetin ardından ciddi nörolojik hasar oluşabilir ve insanlar her yıl arabalarında karbon monoksit zehirlenmesinden ölürler.

  Karbon monoksit ile ilgili problem, hem kokusuz hem de renksiz olması ve etkilerini hissetmeye başladığınız zamana kadar çok geç olabilir. Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, her yıl 50.000 kişi hastaneye yatırılıyor ve kaza sonucu karbon monoksit zehirlenmesi nedeniyle 430 kişi ölüyor.

  Karbon monoksiti göremediğinizden ya da koklayamayacağınız için, yanlışlıkla zehirlenmeyi önlemenin en iyi yolu, ilk bakışta maruz kalmayı önlemek.

  Arabada Karbon Monoksit Zehirlenmesi Riskinin Azaltılması

  Arabanızda karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalma tehdidi çok gerçek olsa da, tehlikeyi neredeyse hiç bir şeyden yoksun bırakacak bazı aşırı kolay önlemler vardır. Bunlar, egzoz sisteminizin bazı tehlikeli durumlardan kaçınmak için iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak ve ekstra güvenlik için portatif bir karbon monoksit dedektörü bile kurabilirsiniz.

  Karbon Monoksit Zehirlenmesi Neden Tehlikelidir?

  Nefes aldığınızda, oksijeni kırmızı kan hücrelerine bağlar ve sonra vücudunuza taşır. Daha sonra nefesiniz kesildiğinde karbondioksit açığa çıkar, bu da kırmızı kan hücrelerini bir sonraki nefesten daha fazla oksijen almak için serbest bırakır.

  Karbon monoksit ile ilgili muazzam tehlike , aynı zamanda, oksijen gibi kırmızı kan hücrelerine de bağlanmasıdır. Aslında, kanınızdaki hemoglobin, oksijenden karbon atomuna 200 kat daha fazla çekilir, böylece kanınız vücudunuzdaki dokulara oksijen taşıyabilir.

  Bu olduğunda, semptomlar genellikle bulantı ve baş ağrısı gibi şeylerdir, ancak maruziyet yeterince güçlü olduğunda veya yeterince uzun sürdüğünde ciddi doku hasarı da oluşabilir. Konsantrasyon yeterince yüksekse, herhangi bir başka semptom fark edilmeden önce bilinç kaybı sıklıkla gerçekleşir. Bu yüzden ilk etapta karbon monoksite maruz kalmaktan kaçınmak çok önemlidir.

  Karbon Monoksit Aracınızda Nasıl Olur?

  İçten yanmalı motorlar dizel yakıt veya benzinde bulunan potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirerek çalışır, ancak süreç aynı zamanda egzoz gazları olarak dışarı atılan birçok yan ürüne de neden olur. Bunlardan bazıları inert, nitrojen gibi ya da su buharı gibi zararsızdır.

  Karbon monoksit, hidrokarbonlar ve azot oksitler gibi egzoz gazının diğer bazı bileşenleri, insan sağlığına son derece zararlı olabilir. Bu nedenle, egzozu oluşturan bileşiklerin çoğu su buharı gibi zararsız olsa da, egzoz borusu da zehirli karbon monoksitin çevreye de sıçramasıdır.

  Normal sürüş koşullarında ve iyi çalışma düzeninde bir egzoz sistemi varsa, egzoz borusundan dışarı atılan karbon monoksit hızla güvenli seviyelere yayılır. Fakat herhangi bir sayıdaki şeyler yanlış gittiğinde, bu çok hızlı bir şekilde değişebilir.

  Emisyon Kontrolleri ve Egzoz Sistemleri Karbon Monoksit Zehirlenmesini Nasıl Etkiler?

  Modern otomobillerde ve kamyonlarda, motor tarafından üretilen karbon monoksit seviyeleri, aslında atmosfere salınan seviyelerden daha yüksektir. Bu azalma, 1970'lerde piyasaya sürülen ve sürekli olarak rafine edilen emisyon kontrolleri ile başarıldı, bu nedenle klasik otomobiller bugün satılan herhangi bir araçtan çok daha fazla karbon monoksit çıkardı.

  Modern bir otomobil veya kamyondaki emisyon kontrol sistemi düzgün bir şekilde çalışmayı durdurduğunda, bilgisayar genellikle bir şeyin yanlış olduğunu algılar ve kontrol motoru ışığı yanar. Bu nedenle, motorun düzgün çalışmasına rağmen, çek motoru ışığının neden açık olduğunu öğrenmek çok önemlidir.

  Sorun şu ki, emisyon sistemi doğru çalışmıyorsa, egzozunuzda aksi takdirde deneyimleyeceğinizden çok daha yüksek konsantrasyonlarda karbon monoksit elde edebilirsiniz. Bazı araştırmalara göre, bir katalitik konvertör aslında karbon monoksit, hidrokarbonlar ve azot oksit miktarını yüzde 90'a kadar azaltabilir.

  Bu ayrıca bazı egzoz sızıntılarının bu kadar büyük bir problem oluşturabilmesidir. Egzoz sisteminde katalitik konvertörün önünde bir sızıntı varsa, çok daha yüksek seviyelerde karbon monoksit içeren egzoz gazları yolcu bölmesine sızabilir.

  Neden Kapalı Mekanlar ve Karbon Monoksit Çok Ölümcül Olabilir?

  OSHA'ya göre, 50 ppm, sağlıklı bir yetişkinin herhangi bir sekiz saatlik periyotta maruz kalabileceği en yüksek karbon monoksit konsantrasyonudur. 50 ppm'nin üzerindeki konsantrasyonlar, eğer maruz kalma yeterince uzun sürerse ciddi zararlara ve hatta ölüme neden olabilir.

  200 PPM'de, sağlıklı bir yetişkin yaklaşık iki saat sonra baş dönmesi ve mide bulantısı gibi semptomlar yaşayabilir. 400 ppm'lik konsantrasyonlarda, sağlıklı bir yetişkin yaklaşık üç saatlik maruziyetin ardından ölümcül tehlikede olacaktır ve 1,600 ppm'lik konsantrasyonlar dakikalar içinde semptomlara neden olur ve bir saat içinde öldürebilir.

  Motorun durumuna ve ne kadar iyi ayarlandığına bağlı olarak, yanma gazında bulunan karbon monoksit konsantrasyonu tipik olarak 30.000 ila 100.000 ppm arasında olacaktır. İşleyen bir katalitik konvertörün yokluğunda, bu büyük karbon monoksit konsantrasyonu çok hızlı bir şekilde birikebilir.

  İşleyen bir katalitik konvertör karbon monoksit miktarını önemli ölçüde azaltsa da, bu sadece zehirli seviyelere kadar daha uzun zaman alacağı anlamına gelir. Bu nedenle , bir elektrik kesintisi sırasında aracınızı jeneratör olarak kullanmak tehlikeli olabilir , ancak arabanızı garaja kadar ısıtmak sorunlara neden olabilir.

  Iowa State Üniversitesinden yapılan bir araştırmaya göre, garajın içinde bir arabanın kapısını açık olarak çalıştırarak, garajdaki karbon monoksit seviyelerinin sadece iki dakikada 500 ppm'e ulaşmasına neden oldu. Ayrıca, konsantrasyon 10 saat sonra tam olarak zarar verecek kadar yüksekti.

  Aracınızda Karbon Monoksit Tespiti

  Egzoz ve emisyon sistemlerinizin korunmasında karbonmonoksit zehirlenmesinin önlenmesi için uzun bir yol kat edilecek ve tehlikeli durumlardan kaçınmak riski daha da azaltacaktır, böylece bir karbon monoksit detektörü ekleyerek daha da rahatlık sağlayabilirsiniz.

  Çoğu karbon monoksit dedektörü ev veya ofis kullanımı için tasarlanmıştır, ancak aynı temel teknoloji aracınızı veya kamyonunuzu kullanabilir. Önemli olan, bir otomotiv karbon monoksit detektörünün 12 voltluk bir aksesuar çıkışı veya akü gücü üzerinde çalışması gerektiğidir.

  Evinizde veya ofisinizde kullanılmak üzere tasarlanan dedektörler, farklı hava koşullarında dışarıda park edilmiş bir arabada yaşanan sıcaklık ve nem değişimlerini de karşılayamayabilir.

  Aracınızda kullanılmak üzere tasarlanmış elektronik karbon monoksit dedektörlerine ek olarak, başka bir seçenek de biyomimetik veya opto-kimyasal sensördür. Bunlar tipik olarak bataryaları kullanmayan sensör şeritleri veya düğmelerdir. Bunun yerine, sadece karbon monoksite maruz kaldığında rengi değiştirirler.

  Yazı kaynağı : tr.eyewated.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap