Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  apranax baş ağrısı için kullanılır mı

  1 ziyaretçi

  apranax baş ağrısı için kullanılır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  apranax fort

  Abdi İbrahim Apranax Şikayetleri - Şikayetvar

  Abdi İbrahim Apranax ve Ağrı Şikayetleri - Şikayetvar

  Apranax fort, apranax fort, ağrı kesici kullanımı, Apranax ne için kullanılır | Antalya Haber

  Apranax fort, apranax fort, ağrı kesici kullanımı, Apranax ne için kullanılır | Antalya Haber

  Apranax, genel olarak eklem ve kaslardaki iltihabı ve ağrıyı tedavi etmek için kullanılan NSAİİ grubu reçeteli bir devatır. çoğu zaman romatoid artrit, osteoartrit, Ankilozan spondilit ve gut benzer biçimde eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. ek olarak regl sancısı, hafif ve orta şiddetli diş veya baş ağrsıcaklıknda, sırt ağrıları ve burkulmalar benzer biçimde kas ve kemik rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılır. Yaygın görülen yan tesirleri; hazımsızlık, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, baş dönmesi ve ödemdir. Apranax kesinlikle tabip testünde kullanılması gereken bir devatır.

  Apranax ne için kullanılır?

  Apranax travma sonrası ya da farklı nedenlerle eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrı, duyarlılık, ödem, eklem tutukluğu ve iltihabın tedavisinde reçete edilen bir ilaçtır. Diş ağrısı ve baş ağrısı gibi hafifi ve orta dereceli ağrılarda, cerrahi sonrası iyileşme periyodu ağrılarında ve ateş düşürücü olarak da kullanılabilir.

  Apranax Günde Kaç kez İçilir ?

  Başlangıç tedavisi: çoğu zaman 12 saatlik aralarla günde 2 kere alınan 1 tablettir. İdame tedavisi: 12 saat aralarla alınan 1 tablet şeklinde yapılır. APRANAX PLUS idame tedavisinde günde 1-2 tabletlik sabah ve akşam verilen tek dozlarla da etkindir. Gmeşhurk naproksen dozu 1375 mg’ı ve kodein dozu 240 mg’ı aşmamalıdır.

  APRANAX FORTE’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
  Yemekler, APRANAX FORT ile etkileştiğinden yemeklerle beraber almayınız.

  Hamilelik
  İlacı kullanmadan önce doktorunuza yada eczacınıza danışınız.

  Hastaya sağlayacağı yararlar ve getireceği risklerin oldukça iyi bir halde değerlendirilmesini gerektirir. bundan dolayı çok gerekmedikçe ilaç hamilelikte kullanılmamalıdır.

  Tedavi esnasında gebe olduğunuzu ayrım ederseniz derhal doktorunuza yada eczacınıza danışınız.

  Emzirme
  İlacı kullanmadan önce doktorunuza yada eczacınıza danışınız.

  Naproksen sodyum, anne sütüne geçeceğinden emziren annelere verilmemelidir.

  Araç ve makina kullanımı
  APRANAX FORT kullanımı ile birlikte bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk hali veya depresyon olabilir. eğer sizde de bu ve benzeri istenmeyen etkiler meydana gelirse, dikkat gerektiren aktiviteleri yaparken dikkatli olunuz

  APRANAX FORTE‘in muhteviyatında bulunan bazı yardımcı maddeler ile alakalı önemli bilgiler
  APRANAX FORT bir tablette 8.2 mg indigo mavisi ve titan dioksit içermektedir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

  diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
  Antiasid ilaçlar veya kolestiramin ile birlikte alırsanız APRANAX FORT’un tesiri gecikebilir.

  Yemeklerle beraber alınması etkinin azalmasına niçin olabilir.

  Naproksen sodyum, kanda, albumin olarak adlandırılan bir proteine bağlanır. Kumarin tipi kanda pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, sülfonilüreler, hidantoinler, diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili (NSAİ) ilaçlar ve asetilsalisilik asit şeklinde albumine bağlanan diğer devalarla etkileşebileceğinden doktorunuz APRANAX FORT dozunu ayarlayacaktır. Naproksen sodyum, trombosit olarak adlandırılan ve biraraya gelerek kanın pıhtılaşmasında rol alan hücrelerin aktivitesini azaltarak pıhtılaşmayı geciktirebilir.

  Probenesid ile beraber kullanılması, naproksen sodyumun daha kısa müddette daha yüksek etki göstermesine neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

  Metotreksat ile beraber kullandığınızda dikkatli olunuz. Naproksen sodyum, metotreksatın vücuttan atılımını azaltabilir ve metotreksatın yan etkilerinin görülmesine neden olabilir.

  Siklosporinlerle birlikte kullanılırsa böbreklerde zararlı etkilere neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

  Naproksen sodyum, mifepristonun etkisini azaltacağından, mifepriston kullandıktan sonra 812 gün boyunca naproksen sodyum kullanmayınız.

  Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan beta blokörlerin tesirini azaltabilir. Naproksen sodyum ve öteki ağrı, ateş ve iltihaba etkili devalar, yüksek gerilim tedavisinde kullanılan devaların etkisini azaltabilir ve ACE inhibitörlerinin böbrek hasarı riskini arttırabilir.

  Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, takrolimus ile beraber kullanılırsa böbrek hasarı riskini arttırabilirler.

  APRANAX ve ağrı, ateş ve iltihaba etken devaların beraber uygulanması önerilmemektedir.

  diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili devalarda olduğu benzer biçimde doğum test ilaçları ile birlikte uygulandığında, mide barsak sisteminde ülser ve kanama riskinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

  Bu ifadelerin belirli bir süre önce kullanılmış veya gelecekte bir zaman kullanılacak ürünlere de uygulanabileceğini lütfen not ediniz.

  Yazı kaynağı : www.havadis07.com

  Apranax (naproksen) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

  ağrı kesici

  ağrı kesici

  Baş ağrısı bir çok insanın gündelik hayatında yaşadığı bir problemdir. Bu problemi bir çok alternatif çözümle giderebileceğiniz gibi ağrı kesici ilaç kullanmakta bir diğer yoldur. Ağrı kesici seçimleriniz de kullanacağınız ağrı kesicilerin yan etkilerinin olmaması gerekmektedir. Sağlık blog

  . Baş ağrısı için ilaç isimleri

  ni sizler için araştırıp yan etkilerine değinerek sizlere verdik. Bu ilaçlar eczanelerde reçetesiz satılan

  baş ağrısı için ağrı kesici ilaçlar

  dır. Ağrı kesicileri içerken bilinmelidir ki bu ilaçlar sürekli  kullanılmamalıdır. Çok gerekli durumlarda içilmelidir. Çok şiddetli ağrılarda doktorunuza giderek baş ağrınızı tetikleyen bir hastalığınız var mı baktırmalısınız. Baş ağrısı bir hastalığın belirtisi de olabilir. Baş ağrılarınız süreklilik arz ederse sadece ağrı kesici ile değil mutlaka doktorunuza giderek nedenlerini araştırmalısınız.  Süreklilik arz eden ağrıların altında bir Nörolojik sebep olabilir. Ağrı kesiciler hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez ve anne ile bebeğe zarar verebileceği için doktor onayı olmadan alınmamalıdır. Genelde ağrı kesiciler 24 saatte 3 kez den fazla içilmez ve içilmesi önerilmez.

  Baş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

  Sinirsel Tip Baş Ağrısı İlaçları

  Bu tür durumlardaki ağrılara içerisinde  parasetamol bulunan ağrı kesiciler faydalı olabilir. Migren tedavisinde kullanılan ağrı kesiciler bu tür durumlarda etki etmezler. Baş ağrısı olan kişilerde görülmüştürki ilaç kullanımına bağlı ayın belli günlerinde baş ağrısı şikayetleri oluşmakta ve bu durum kronikleşmektedir.

  Migren Ağrılarında Kullanılan İlaçlar

  Genelde migren ağrılarında triptan  grubu ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar aslında birer ağrı kesici değildirler. Bu tip ilaçlar beyin zarında bulunan damarlardaki iltihabı giderir ve damarları daraltır. Bu yüzden de normal bir baş ağrısı için bir etkisi yoktur, sadece migren tedavisinde kullanılır.

  Baş Ağrısı İçin İlaç İsimleri

  Ağrı Kesici PAROL 500 Mg

  Parol tablet baş ağrısı, diş ağrısı gibi ağrılar için etkili bir ağrı kesicidir. Genellikle diş ve baş ağrıları için kullanılan ağrı kesici kadınların muayyen günlerindeki ağrılar için de uygundur. Yan etkileri çok nadiren görülmekle birlikte ülkemizde en çok kullanılan ağrı kesicilerdendir. Mide ile dost olan ağrı kesici 15-20 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar ve yarım saat içerisinde ağrıyı kesme özelliği vardır. İçerisinde 500 mg

  parasetemol

  içeren bu ilaç baş ağrısı yanında diş, eklem ağrıları, romatizma ağrıları, kas, bel ve sırt ağrısı gibi bir çok ağrıyı geçirmekte de kullanılır. 12 yaş üzeri çocukların ve yetişkinlerin kullanabileceği bu ilaç 6 saat ara ile içilmesi uygundur.  

  Ağrı Kesici Dolorex

  Son senelerde en çok kullanılan ağrı kesicilerden olan Dolorex mide ile dost ağrı kesicilerdendir. Kadınların adet sancıları azaltmak için kullandıkları ağrı kesicinin bilinen büyük bir yan etkisi yoktur. Dolorex ağrı kesici kullanıldığında 15 dakika içerisinde ağrıyı hafiflettiği yarım saat içerisinde de geçirdiği söylenmektedir. Baş ağrısı için ağrı kesiciler listesinin en başındaki ilaçlar arasındadır. Ateş düşürücü etkiye de sahip olan bu ilaç günlük olarak 3 tableti geçmemelidir.

  Ağrı Kesici Panalgine

  Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bilinen büyük bir yan etkisi olmayan

  parasetamol

  içerikli ağrı kesicidir. Bu madde

  baş ağrısı için ağrı kesici ilaçlarlar

  da görev yapmaktadır. Sadece baş ağrısı için değil bir çok ağrı için kullanılan aktif bir ağrı kesicidir. İçerisinde kafein içeren ağrı kesici bu özelliği ile diğer ağrı kesicilerden ayrılmaktadır. Çok etkili bir baş ağrı kesici olan bu ilaç kısa sürede etkisini göstermektedir. Aynı zamanda da ateş düşürücü olan bu ilaç soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı, eklem ağrısı, bel, sırt, boyun ağrıları için son derece etkili olan bu ilaç 12 yaş üstü çocuklar içinde uygundur. Gün içerisinde 3 defadan fazla içmemelisiniz.

  Baş Ağrısı İlacı Apranax

  Genelde migren ağrıları için önerilen bu ağrı kesici bir çok ağrı için kullanılmaktadır. Ağrı kesici dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan ilacımızın bilinen büyük bir yan etkisi yoktur. Çok etkili bir ağrı kesici olup içildikten 10-15 dakika içerisinde etkisini gösterdiği belirtilmiştir. Apranax sadece baş ağrısı için değil kadınların adet sancılarını gidermekte, adale ağrılarında, diş ağrılarında olmak üzere hep çok ağrıda kullanılmaktadır. Apranax Fort ve Apranax Plus olmak üzere iki çeşidi olan ilaç kullanımında Apranax Plus çok ağır ağrılar için kullanılan bir ilaçtır.

  Ağrı Kesici Advil

  Kronik baş ağrısı tedavisi için özellikle kullanılan ilaç çok etkili bir ilaçtır. Çok hızlı sürede etki gösteren ilaç ağrı kesici olarak en çok tercih edilen ilaçlar arasındadır. Bilinen büyük bir yan etkisi olmayan ilaç çok etkili olduğu için sadece baş ağrısı için değil bir çok ağrı içinde ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ateş düşürücü etkisi olan bu ilaç, romatizma ağrıları, diş ağrısı, kas ağrıları, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda çok etkili bir ağrı kesici ateş düşürücüdür. Gün içerisin de 3 defadan fazla alınmamalıdır ve 10 günü geçen durumlarda içilmemelidir.

  Ağrı Kesici Majezik

  Kadınların genelde adet dönemlerindeki adet sancılarını kesmek için en çok tercih ettikleri ağrı kesici ilaçtır. Bunun sebebi ise yumurtalıklar üzerindeki etkisidir. Baş ağrısı kesme özelliği ile çok etkili olan ağrı kesici ilacın bilinen büyük bir yan etkisi olmadığı söylenmektedir. İltihaplanmalardan kaynaklı ağrılar, eklem ağrıları, yumuşak doku yaralanmaları gibi ağrıları hafifletmek amaçlı kullanılır. İltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bu ilaç 6 saat ara ile bir tablet olarak alınması uygundur. 24 saat içerisinde 4 defayı geçmeden içilmelidir ve bu ilacı su ile ve tok karna içmelisiniz.

  Ağrı Kesici Arveles

  Çok etkili bir ağrı kesici olan ilacın, bilinen büyük bir yan etkisi yoktur. Özellikle baş ağrısı için kullanılan ilaç çok etkilidir ve çok kısa sürede etkisini gösterdiği için en çok tercih edilen ilaçlar arasındadır.  Etkisini içildikten 15-20 dakika içerisinde göstermektedir. Mideye dokunmayan ilaç tüm ağrı şikayetlerinde kullanılmaktadır. Diş ağrılarınız, kas ve iskelet ağrıları için de çok etkili bir ilaçtır. Özellikle baş ağrısı ve migren ağrısı için içilen ağrı kesici adale ağrılarına da çok etkilidir. Bu ilacın diğer bir özelliği ise iltihap giderici olmasıdır ve ağrıya sebep olan hormonları azaltmasıdır. İskelet ağrıları, burkulma ve zedelenme gibi kas ve adale ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda ateş düşürücü özelliğe de sahip çok etkili bir ağrı kesicidir. 18 yaş altı çocuklarda ve hamilelerde kullanmak uygun değildir. Günlük ilacın tüketim miktarı 24 saat içerisinde 3 tableti geçmemelidir.

  Ağrı Kesici Vermidon

  Vermidon bilinen en etkili ağrı kesicilerdendir. Adını duymayan yok gibidir. Baş ağrısı, diş ağrısı ve bir çok ağrı için doktorların güvenerek verdikleri ağrı kesicilerin başında gelmektedir. Çok etkili olan bu ilaç içildikten hemen sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Ağrı kesicileri birbiri ardına içmek son derece zararlıdır ve mutlaka üzerinden en az 6 saat geçmiş olması gereklidir. Çok ağrılı ve dayanılamayan ağrılarda mutlaka doktora gidilmesi gereklidir. Vermidon tablet içerisinde 500 mg

  parasetamol

  ve 30 mg kafein mevcut olup güçlü bir ağrı kesicidir. Ayrıca bu ilaç ateş düşürücü etkiye de sahiptir. 12 yaş altında çocuklara ve hamileler için uygun değildir ve 24 saat içerisinde 4 dozdan fazla almak uygun değildir.

  Ağrı Kesici Minoset

  Minoset bilinen en hafif ağrı kesicilerdendir. Mide ile dost olan ağrı kesici içildikten 15-20 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. Bilinen büyük bir yan etkisi olmayan ilacın kullanıldığı alanların en başında baş ağrısı gelmektedir. Minosetin ateş düşürücü etkisi de olduğu için ateşli ve ağrılı hastalıklarda en çok içilen ve kullanılan ilaçtır. Gribal enfeksiyonların geçmesinde ve ağrılı durumların hafiflemesinde çok kullanılan ilaç bilinen en etkili ağrı kesicilerdendir. Her tablet ilaçta 250 mg parasetamol ve kafein mevcuttur. 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için uygun bir ağrı kesici, ateş düşürücüdür. Ayrıca bayanların adet sancılarını kesmekte çok yardımcı bir ağrı kesicidir. Günlük ihtiyaç duyulduğunda içilme aralıkları 24 saat içerisinde 4 veya 6 saat ara ile bir tablet içilmesi uygundur.

  Ağrı Kesici Etol Fort

  Kullanılan en etkili ağrı kesicilerdendir ve çok güçlü olan bu ilaç bilinen en etkili ağrı kesicilerdendir. Çok ağrılı durumlarda önerilen ağrı kesici ilaçlardandır. Çok bilinen büyük yan etkileri yoktur. Vücutta iltihaba bağlı olarak oluşan ağrıları gideren iltihap giderici ve ağrı kesici özelliğindedir. Kireçlenme, romatizma, bel ağrısı, sırt ağrısı, akut kas ve iskelet sistemleri ağrıları, diş ağrısı, diş iltihaplanmasına bağlı ağrılar, bayanlarda adet dönemi ağrıları ve özellikle baş ağrısı için kullanılan ilacın ateş düşürücü özelliği de vardır. Önceden yaşanmış bir mide kanaması, mide ülseri, kalp krizi, felç yada kan pıhtılaşması gibi hastalıklarınız var ise doktorunuza danışmadan kullanılmasını önermeyiz. 18 yaş altı çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

  Yazı kaynağı : agrikesicim.tumblr.com

  Abdi İbrahim İlaç’tan Apranax ile ilgili açıklama
  Fiyat Al

  Abdi İbrahim İlaç’tan Apranax ile ilgili açıklama<br><a style=Fiyat Al" onError="this.parentNode.removeChild(this)">

  Bazı dişhekimliği forumlarında, aktif maddesi naproksen sodyum olan ağrı kesicilerin ağızda çiğnenmesi halinde beyin kanamasına neden olabileceği ve hayatı tehlike oluşturduğunu ifade edilen e-maillerin dolaşması üzerine görüştüğümüz Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Kıdemli Ürün Müdürü Oya Kadaifci www.dentiss.com’a konuyla ilgili şu açıklamalarda  bulundu: “Bu mail şirketimize ilk defa iletildiğinde (yaklaşık 5 yıl önce), Türkiye’deki tüm bölge müdürlüklerimize bu tür bir olayın yaşandığı hastanenin araştırılması ve doktorlarla görüşülmesi ile ilgili talimat verilmiştir. Ancak bu tür bir olayın meydana geldiği ne bir hastane, ne de böyle bir olayı yaşayan doktor bulunabilmiştir. Dikkat edilecek olursa, internette dolaşan mail’de hiçbir şekilde  hastane veya doktor adı belirtilmemektedir. Öte yandan Türkiye’deki hiçbir sağlık kurumu ya da doktordan bu konuda şirketimize ulaşmış bir yan etki formu bulunmamaktadır.”


  İlaçların küçük parçalara parçalandığında emilimlerinin bir miktar arttığı, referans kitaplarda da yer aldığını kaydeden Kadaifci, “Ancak; Apranax’ın etken maddesi olan Naproksen Sodyum, alındığında zaten tamamen (%99 üzeri) emilen bir moleküldür. Absorpsiyon hızı da (zaten) oldukça hızlıdır, öyle ki 5. dakikada ağrı kesici etkisi başlar ve 15-20 dakika arasında ağrı kontrol altına alınmış olur. Üstelik Apranax etken maddesi olan Naproksen Sodyum, Kan-Beyin bariyerini aşamaz. Dolayısıyla, çiğnenmiş olsa dahi, Apranax'ın alınması ile mailde anlatılan mevcut tablo arasında direkt bir sebep-sonuç ilişkisi kurulamaz” dedi.


  Söz konusu mailde, Apranax'ın kullanılmasından önce şiddetli baş ağrısı olduğunun belirtildiğini de söyleyen Kadaifci sözlerini şöyle südürdü: “bilindiği gibi kafa içi basınç artışı durumlarında (beyin kanaması gibi), bu şekilde baş ağrısı tablosu ve arkasından kısa sürede gelişebilen şuur kaybı olabilmektedir. Eğer gerçekten böyle bir durum olmuşsa, muhtemeldir ki bu hastada başlamış bir beyin kanaması sürecinde rastlantısal olarak Apranax kullanımı yer almış olabilir.”


  Öte yandan Apranax  adlı ilaçlarının Türkiye’de ilk kez 1986 yılında ruhsatlandırılmış ve pazara verilmiş olduğunu, 21 yıldır büyük bir başarı ile hekimler tarafından hastalarına reçete edildiğini de sözlerine ekleyen Kadaifçi, sadece ülkemizde Naproksen grubunun yıllık reçete sayısı yaklaşık 9.5 milyon iken, Apranax’ın   yıllık reçete sayısı  3 milyon civarında olduğunu kaydetti.


  Naproksen sodyum etken maddeli Apranax’ın dünyada ise başta ABD ve Kanada olmak üzere Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İtalya, Hollanda, İsveç, İsviçre, İrlanda, İngiltere gibi AB ülkelerinin yanısıra tüm dünyada yaklaşık 53 ülkede 25 yıldan fazla süredir ruhsatlı olan ve bu süre zarfında reçete edilme sayısının 6 milyarı aşmış bir ürün olduğunu da vurgulayan Kadaifci, “bu sayılar da açıkça göstermektedir ki Apranax adlı ürünümüz dünyadaki en etkili ve güvenli ilaçlardan birisidir ve tüm dünyada pek az ürün bu denli yaygın bir kullanıma sahip olmuş ve tüm ülkelerin sağlık otoriteleri tarafından onaylanmıştır. Bu itibarla ürünümüzün büyük bir emniyetle kullanılabileceğini vurgulamak isterim” dedi.

  YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makale'nin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.

  Yazı kaynağı : www.dentiss.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap