Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  antibiyotik kullanan kan verebilir mi

  1 ziyaretçi

  antibiyotik kullanan kan verebilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Humanis Sağlık A.Ş. - Sağlığınız İçin Aktif – Türkiye İlaç Şirketi

  Humanis Sağlık A.Ş. - Sağlığınız İçin Aktif – Türkiye İlaç Şirketi

  Yarım litre kan bağışladığınızda üç farklı hasta aynı kandan yararlanabilir. Yarım litre kan; kırmızı hücrelere, plazmaya ve trombositlere ayrılarak farklı hastaların hayatını kurtarmak için kullanılabilir.

  Kan bağışı, kan bekleyen kişilerin hayatını kurtarır. Aynı zamanda kan bağışı yapan kişinin kendi sağlığı için de destekleyicidir. Senede iki kez kan vermek vücudunuz yeni kan hücreleri üretmesini sağlar. Yenilenmiş, zinde ve sağlıklı bir yaşam için kan bağışlayabilirsiniz.

  Kan bağışının çeşitleri vardır. Tam kan bağışı ya da aferez bağışçısı olabilirsiniz. Aferez, kan bağışı yapan kişinin kanında bulunan kan bileşenin alınması ve eritrosit, trombosit ya da plazma dışında diğer bileşenler kan bağışçısına geri verilir. Tam kan bağışı ise hastadan 450 ±%10 ml kan alınmasıdır. Hastalarda kullanılacak olan kan, hastaların durumuna göre belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse; tam kan bağışı travma ve cerrahi süreçteki hastalara verilir. Kırmızı hücre bağışı ise genellikle bebeklere ya da doğum sırasında anneye verilir. Trombositler ise kanser tedavilerinde, organ nakli prosedürlerinde kullanılır. Verdiğiniz kan, farklı hayatlar kurtarabilir.

  Kan bağışı devamlı bir ihtiyaçtır. Kanın stoklanması ve daha sonra kullanılması söz konusu değildir. Tam kan bağışından sonra 42 gün içerisinde kanın kullanılması gerekmektedir. Trombositler ise yalnızca beş gün içinde kullanılabilir. Bu sebeple düzenli kan bağışı her zaman ihtiyaçtır ve hayat kurtarır.

  Bitkilerden alınan demir, vücut tarafından hayvansal proteinlerden alınan demir kadar kolay emilmez. Dolayısıyla vejetaryenlerin ve veganların kan bağışlarken kaybettikleri demiri geri kazanmaları daha uzun sürebilir. Ancak bu durum kan bağışına engel olmamaktadır. Demir takviyeleri, C vitamini açısından zengin bir diyet ile vegan beslenen kişiler de doktor onayı ile kan bağışını, düzenli olarak yapılabilir.

  Kronik hastalıkların çoğu kan bağışına engel teşkil etmez. Hekiminiz herhangi bir sakınca görmüyorsa ve kronik hastalık kan bağışı yapılmasını engellemiyorsa doktor onayında kan bağışında bulunabilirsiniz. Benzer şekilde, çoğu ilaç ve aşı da kan bağışına uygunluğunuzu etkilemez. Yapılacak muayene ve hekim kontrolünde kan bağışında bulunabilirsiniz.

  Bağış yapacak kadar sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için randevunuzda size mini fizik muayenesi uygulanmaktadır. Ateşiniz, kan basıncınız, nabız ve hemoglobin seviyeleriniz kontrol edilmektedir. Bu sayede beklenmeyen durumlarda erken teşhis söz konusu olmaktadır.

  Kan bağışı işlemleri ve kimlik ibrazı yaklaşık olarak 20 dakika gibi kısa sürede tamamlanır. Kan bağışından sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Refakatçi bulundurulması zorunlu değildir. Kan bağışından sonra meyve suyu ve bisküvi ikram edilebilir.

  Bağışlanan bütün kanlara HIV, Hepatit B-C ve Sifiliz testleri uygulanmaktadır. Test sonuçları ve bağışçı bilgileri yalnızca kan bağışçısı ile paylaşılır. Kan sonuçlarında olumsuz bir durum söz konusu ise kişiye özel olarak bilgilendirme yapılır. Test sonucunun normal çıkması halinde bilgilendirme yapılmaz ancak kan test sonucunu görmek isteyen bağışçılar kan merkezine kimliği ile başvuru yaparak sonuçları alabilir.

  Kan bağışı ile vücuttaki kan yapan doku ve organlar uyarılır. Bu sayede vücut, yeni kan yapmaya teşvik edilir. Kan hücrelerinin yenilenmesi sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

  https://www.kizilay.org.tr/sss?id=6

  https://www.kanver.org/

  https://www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kan-bagisi-nasil-gerceklesir/52

  Yazı kaynağı : pharmactive.com.tr

  Kızılay'ın 'kan veremez' listesi

  Kimler kan verebilir ve kimler kan veremez?

  Türk Kızılay | Sıkça Sorulan Sorular

  Türk Kızılay Ülke kan ihtiyacını %90 oranında karşılamaktadır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kan transfüzyonu yapan 1140 hastane vardır. Bu hastanelerin 1126 tanesinin tüm kan ihtiyacı Kızılay tarafından karşılanmakta olup kan bağışları hastane talepleri doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

  Geriye kalan 14 hastanenin geçici kan alımı yetkisi bulunmaktadır. Türk Kızılay, ülke kan ihtiyacının tamamını karşılayana kadar 14 hastane kendi kan ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Bu nedenle, kan ihtiyacı olması halinde bu hastaneler tarafından kan bağışçısı davet edilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.kizilay.org.tr

  Kan bağışı şartları - Acıbadem Hayat

  Kan bağışı şartları - Acıbadem Hayat

  Kızılay'a kan bağışı nasıl yapılır?

  Pek çoğumuz başımıza bir şey gelmediğinde sağlığı önemsemeyiz. Halbuki sağlık, en çok değer vermemiz, en çok dikkat etmemiz gereken şey olmalı. Peki kendimiz için bunu düşünüyorken bir başkası için de düşünüyor muyuz? Bir başkasının hayatını kurtarmanın önemini hiç düşündünüz mü? Kan bağışı yaparak bir canı kurtarmak bazı durumlar için mümkün olabiliyor. Ancak kan bağışçısı olmak her koşulda mümkün olmuyor. Kan bağışı yapmak istiyorsanız bazı testlerden geçmeniz ve kan bağışı şartlarına sahip olmanız gerekiyor.

  Kan bağışı hakkında

  Kan bağışı; gönüllü ve sağlıklı bir bağışçıdan kan ve kan ürünlerini elde etmek amacıyla kan merkezleri tarafından kan alınması işlemidir. ‘Bağışçı Bilgilendirme ve Onam Formu’ ile ‘Bağışçı Sorgulama Formu’ okunduktan sonra sorular yanıtlanır ve imzalanır. Bağışçı olmaya engel bir durum yoksa; kan sayımı, kan grubu ve seroloji testleri için 2 tüp kan örneği alınır. Bu örneklerden; Anti-HIV, Anti –HCV, HBsAg ve sifiliz testleri çalışılır. Test sonuçları uygun ise kan alma işlemi gerçekleştirilir. 

  Kızılay'a kan bağışı nasıl yapılır?

  Kan alımı için uygun damar belirlenir ve antiseptik bir solüsyonla cilt temizliği yapılır. Sterilite şartlarını bozmamak kaydıyla damara girilir. Damara girişle birlikte kan torbası dolmaya başlar. Otomatik kan alma cihazı yardımıyla torba içindeki solüsyon ile kanın karışması sağlanır. Kan alma işlemi 8-10 dakika sürer.

  Kan vermek için şartlar

  Kan vermek için şartlar ise şöyle sıralanıyor;

  Eğer yukarıda sayılan kan verme şartlarına sahip değilseniz kan bağışı yapayılorsunuz.

  Kan sayımı, bağış öncesi testler arasında yer alır ve kişinin bağışlayacak düzeyde kanı olup olmadığının bir işareti olarak değerlendirilir. ‘Bağışçı Bilgilendirme ve Onam Formu kan merkezinden temin edebilir, hangi durumların önemli olduğu konusunda merkezden bilgi edinebilirsiniz. Çünkü uygun olmayan kişilerin bağışlayacağı kan ürünleri, hem bağışçı hem de hasta için ciddi riskler taşır. Düzenli veya sürekli ilaç kullanımı, tanı konulmuş mevcut ya da geçirilmiş bir hastalık varsa ilgili personele mutlaka bildirilmelidir. Bağış öncesi yapılacak testler yalnızca birkaç hastalığın göstergesi olduğundan istenen bilgileri tam ve doğru şekilde vermeniz önemli.

  Öncesi ve sonrasına dikkat!

  Bağış aralığı ortalama; erkek bağışçılarda 90 gün, kadın bağışçılarda 120 gündür. Özel durumlarda bu süre, kan merkezi hekimi tarafından düzenlenebilir.

  Kan bağışı işlemi öncesinde, aşırı olmasa da karın tok olmalı özellikle yağlı gıdalardan kaçınmalı. Bol sıvı alınmalı. Bağışçı, aşırı yorgun ya da uykusuz olmamalı. 12 saat öncesine kadar alkol alınmamış olmalı. Nabız, kan basıncı ve vücut sıcaklığı belirlenmiş uygun aralıkta olmalı.

  Kan bağışı işlemi sonrası ise; bol sıvı tüketilmeli, en az 1 saat sigara içilmemeli, 24 saat güç gerektirecek ağır işlerden (inşaat işçiliği, vinç operatörlüğü, pilotluk gibi) ve aşırı sıcak yerlerden (sauna, fırın vb) uzak durulmalı. Kan alınan kolla ağır yük kaldırılmamalı. Baygınlık hissi olursa yere düz bir şekilde uzanıp ayaklar yukarı kaldırılmalı. Kendini iyi hisseden bağışçıların normal aktivitelerine devam etmelerinde sakınca yoktur.

  Reaksiyon gelişirse…

  Kan bağışı sırasında ve sonrasında önemli bir sorunla karşılaşılması beklenmez. Nadiren baş dönmesi, terleme, çarpıntı, bulantı-kusma, bayılma, kas spazmları, iğne giriş yerinde şişme ve morarma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Kan merkezi personeli bu tür durumlarda gerekli müdahaleyi yapabilecek bilgi ve deneyime sahiptir. Bağışçı, kan bağışı esnasında ve sonrasında yetkili personelin tıbbi tavsiye ve yönlendirmesine uymalıdır. Daha önce kan bağışında bulunmuş ve bir reaksiyon oluşmuş ise bu durum kan merkezi personeline bildirilmeli.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap